LET DSCII DAGBLAD. N°. 4887. Dinsdag A0. 1876. 18 Januari. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerv 0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 28sten December 1875, n°. 29/1 Provinciaal Blad n°. 86), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1876; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne •verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 186'J Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natte waren en de gewichten, onder rnededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de lengtematen en de inhoudsmaten voor de natte waren, yoor wijk III, op den 18 en 19 Januari, IV, 20, 21 en 25 Januari, V, 26, 27 en 28 Januari en 1 en 2 Februari, VI, 3, 4, 8, 9, 10, 11, en 15 Februari. VII, 16, 17, 18, 22, 23, en 24 Februari, j> d VIII en de buitenwijk, op den 25 en 29 Febru ari en 1, 2 en 3 Maart. Voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk J, II, III, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 9 en 10 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 1, 3,15 en 18 April, 6, 8, 26 en 27 Mei, 17 en 19 Juni en 1 en 3 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 8 uren, en wijders na den 14den Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 iot*l uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten September nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 17den December 1875, de letter Jin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van iceegiccrktuigen voor fijnere wegingen, terwijl het kau- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leïdschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELKR, Burgein. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1876. IaÏSI.DEST, 11? «Januari. Al de in de Eerste Kacner heden aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder de onteigening voor den spoorweg LeidenWoerden, na eene korte toelichting van <len minister, met algemeene stemmen, en de ont eigening RotterdamHouten, na discussie, met 23 tegen 4 (de heeren Den Tex, Van Swinderen, Schot en Dumbar); alle overige kleine ontwerpen met alge meene stemmen. Daarna is de Kamer overgegaan in comité-generaal tot het ontvangen van inlich tingen van den minister van buitenlandsche zaken over onze verhouding tot Venezuela. Op Maandag den Sisten dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier een keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 50, f 25.50, f 5.80, en f 2.70 en de laagste 50, f 25, f 5 en 2.50. Zaterdag is te Utrecht eene buitengewone alge meene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Er waren 32,257 aandeelen vertegenwoordigd, recht gevende op 715 stemmen. Besloten werd eene leening van 500,000 p. st. te sluiten, rentende 5 pGt., in vijf seriën, en de eerste serie a pari uit te geven, de overige seriën later, op voordracht van het bestuur, na goedkeuring door de verga dering. De eerste 'serie strekt tot betaling der vlottende schuld, tot voldoening van engagementen, constructie en storting op de aandeelen voor de lijn LeidenWoerden. In plaats van den Engel- schen commissaris, den heer W. Tenton, is benoemd de heer A. Fletcher. De vergadering werd geleid door graaf Schimmelpenninck. Ds. C. W. Van der Pot, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, heeft gisteren in de voormiddag-godsdienstoefening zijne veertigjarige evangelie-bediening herdacht, van welk tijdperk hij te Haarlem ruim twee, te Leiden (met Noordwijk vereenigd) vijftien en te Rotter dam bijna drie en twintig jaren werkzaam is geweest. Onderscheiden bewijzen van achling en genegen heid zijn hem in het laatst der atgeloopen week en gisteren van verschillende zijden ten deel ge vallen. Door het vertrek van den onderwijzer W. Perk naar Weesp was de eenige te Alphen a. d. Rijn beslaande school voor meer uitgebreid lager onderwijs gesloten. Ten gevolge daarvan is door den gemeenteraad in zijne laatste vergadering het besluit genomen, dat van gemeentewege eene af zonderlijke inrichting voor uitgebreid lager onder wijs (verbonden en inwendig gemeenschap heb bende met de openbare lagere school) gesticht zal worden; dat aan het hoofd dier inrichting zal staan een hoofdonderwijzer voor de vakken van het m. u. 1. o., en daartoe bij voorkeur te kiezen een jeugdig en ongehuwd onderwijzer. Het be doelde onderwijs zal tegen betaling verstrekt worden. Het stoomschip J. B. Walker is 7 dezer van Rotterdam te Batavia aangekomen; de Prin ses Amaliavan Batavia naar Nieuwediep, is 14 dezer te Suez aangekomen en heeft den volgenden ochtend de reis voortgezet. De aandacht van Nederlandsche geneeskun digen wordt gevestigd op de gelegenheid, om zich ter voorziening in de behoefie aan burgerlijke geneeskundigen in verscheidene afdeelingcn van Java en Madura en de buitenbezittingen, tot uit oefening van dat vak en het opzicht over de vaccine in de afdeelingen neder te zeilen. Voor ieder dezer afdeelingen wordt aan één genees kundige, die onderworpen is aan de voorschriften betreffende den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, verzekerd eene toelage van 200 's maands, vrij van contributie, ten behoeve der burgerlijke pensioenen. Deskundigen, die genegen zijn om te worden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal, om te worden bestemd tot vervulling van beschikbare plaatsen als bur gerlijke geneeskundigen daar te lande, worden uitgenoodigd zich bij een op zegel geschreven request tot het departement van koloniën te wenden, onder overlegging vari de vereischte stukken. Aan hen, die den graad bezitten van genees heel- en verloskundige, zal de voorkeur worden gegeven. De minister van binnenl. zaken herinnert aan belanghebbenden, dat het inzenden aan zijn. departement van kerk- en schoolboeken, ter ver zekering van copijrecht, niet raadzaam is, aange zien het copijrecht op die boekwerken niet wordt beschermd door de wet van 25 Januari 1817 (Staatsblad n°. 5). B. en Ws. van Amsterdam hebben, ter vervanging van Prof. H. Oorl. voor de betrek king van hoogleeraar in de Oostersche talen aan het athenaeum aldaar, een tweetal voorgesteld, bestaande uit de heeren Dr. J. Hooykaas, Remon- strantsch predikant te Rotterdam, en Dr. F. J. Van den Ham, te Utrecht. Het bericht dat de heer Mr. G. H. Buskes als procureur-generaal bij de Transvaalsche repu bliek zou optreden, is onjuist. Genoemde heer vertrekt dezer dagen naar de Zuidafrikaansche republiek en heeft het voornemen zich daar als procureur te vestigen. Bij den aanvang van het onderzoek der nog aanhangige wetsontwerpen, behoorende tot de Staatsbegrooling voor het dienstjaar 1876, heeft men zich in de afdeelingen van de Eerste Kamer over 't algemeen onthouden van het uitspreken van critiek van staatkundigen aard omtrent hetregee- ringsbeleid van het tegenwoordig kabinet. Het aanblijven van dit ministerie werd onder de tegen woordige omstandigheden geacht in 's lands belang te zijn, zoodat er geen aanleiding schijnt te be staan om eenige begrootingswet om politieke rede nen af te stemmen. Men was niet ongenegen deze begrooling goed te keuren, velen ook omdat zij, niettegenstaande hunne bedenkingen van onder geschikten aard, onder andere wegens het voor gevallene met de Rijnspoorwegmaatschappij, daarin echter geen grond gelegen achtten om de tegen woordige regeering niet aan het werk te laten. De minister van koloniën heeft heden aan de Eerste Kamer eenige dépêches van 113 Jan. uit Atjeh medegedeeld, eergisteren en gisleren bij het departement ontvangen. Daaruit blijkt o. a. dat de bevolking van Larnpager (IV Moekim) onze hulp heeft ingeroepen tegen Toekoe Nanta en Toekoe Tjiluk Larnuga; den 13den had eene verkenning naar Lainbadah plaats, ook om te trachten de hoofden der VI Moekim te ontmoeten. De algemeene gezondheidstoestand was bevredigend, evenwel begon zich meer cholera te vertoonen. Na heropening van de zitting der Eerste Kamer zijn de eindverslagen op de verschillende begroo- tingsontwerpen uitgebracht. Morgen te een uur zijn aan de orde gesteld de begrooting der staatsspoor wegen en de begrooting van Curasao voor 1876. De tijd der beraadslaging over de hoofdstukken 6, 9, 10 en de credietwet van oorlog zullen nader bepaald worden. Z. M. heeft benoemd tot subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam Mr. A. Telders, thans subst.-officier te Gorcum. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te 1 uur geraakten al hier twee baanvegers op den singel bij de Koe- poortsbrug in twist, die zoo hoog liep, dat een hunner een paar hevige sneden over het gezicht werden toegebracht. Het verschil ontstond door dien de een zich op de baan van den ander had begeven. In Den Haag is hedenochtend door een hoofdagent van politie in eene der drukste straten aangehouden een persoon uit Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1