DAGBLAD. N°. 4883. A0. 1876. 15 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02, Deze Courant wordt dagelijks, mét uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsif 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEBICHTEL iv, V, VI, VII, UER-IJH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, lezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro- gincie Zuid-Holland, van den 28sten December 1875, n°. 20/1 Provinciaal Blad n°. 86), houdende bepaling van de fcdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de erschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar £876herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne erplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a.t der Wel van en 7den April 186'J (Staatsblad n°. 57), tot het doen her- Iken, van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de phoudsmaten voor de natte waren en de gewichten, onder hededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt Behouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast Be Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de lengtematen en Se inhoudsmaten voor de natte waren, foor wijk III, op den 18 en 19 Januari, d 20, 21 en 25 Januari. 26, 27 en 28 Januari en 1 en 2 Februari, 3, 4, 8, 9, 10, 11, en 15 Februari, j 16, 17, 18, 22, 23, en 24 Februari, VIII en de buitenwijk, op den 25 en 29 Febru ari en 1, 2 en 3 Maart, ^oor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- Hjnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, In verdere in goud en zilver handelende personen, Voor wijk I, II, III, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 9 en 10 Maart, felken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; at voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den Skkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge- peente zal worden gehouden, op den 1, 3,15 en 18 April, L 8, 26 en 27 Mei, 17 en 19 Juni en 1 en 3 Juli, van Nies morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na ■den 14den Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. ft Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen: E 6. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd Worden, voormelde maten en gewichten vóór den Isten September nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, hel gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens arl. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. ^■Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 17den December 1875, de letter J, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk 'zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, terwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1876. LEIDEN, ilanaari. Men meldt ons uit Noord wijk: De rederij kerskamer „Door oefening volmaakter" hield Woensdag-avond hare derde openbare vergadering in dezen winter. Het tooneelspel „De wees uit het gebergte" werd gevolgd door het blijspel „Bij tijds ontdekt", waarna door een der werkende leden eene chansonnette werd voorgedragen. Met het blijspel „Joost Uilenspiegel" werd de verga dering gesloten. Tot ons genoegen kunnen we -constateeren dat D. O. V. waarlijk vooruitgaat; het spel gaf daarvan meer dan eenmaal blijk. We zouden den leden echter in ernstige overweging wenschen te geven, voorlaan, in het belang der kamer, de losse voordrachten achterwege te laten althans chansonnelten van twijfelachtig allooi zul len minstens niet bijdragen om het beschaafd publiek lot bijwoning der openbare vergadering aan te sporen. Door de Haagsche afdeeling van het Neder- landsch Tooneelverbond, die Woensdag-avond was bijeengeroepen om te beraadslagen over de aan vragen om concessie lot bespeling van den Hol- landschen schouwburg in de residentie, is met 15 tegen 14 stemmen aangenomen de motie van Mr. A. A. De Pinto: „De vergadering, gehoord de beraad slagingen, verklaart niet genoegzaam ingelicht te zijn om een bepaald oordeel uit te spreken over een van de vier concessie-aanvragen." Drie leden ont hielden zich van stemming. Eene motie van den heer Ten Brink: „de Haagsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond, overwegende dat meer waarborgen tot het bereiken van het doel van het Tooneelverbond worden aangeboden door de Vereeniging het Nederlandsch Tooneel, ge hoord de beraadslagingen, besluit een adres te richten aan het gemeentebestuur orn de plannen van die vereeniging te steunen", verviel door dit besluit. Het stoomschip Prins Hendrik is 12 dezer van Batavia naar Nederland vertrokken. Overeenkomstig het verlangen van handelaren zullen in de maandelyksche en jaarlijksche statis tiek, te beginnen met die over 1876, de opgaven van het artikel wol, voor zooveel den invoer lot verbruik en den uitvoer uit het vrije verkeer be tref!, worden vervangen door de volgende: wol van alle soort, lange, gekamde, korte, kunstwol. In de maandelijksche staten wordt ten opzichte van de afzonderlijke opgaven der landen van her komst en bestemming voor dit artikel op denzelf- zelfden voet gehandeld als thans voor de ruwe wol geschiedt, met dien verstande dat van kunstwol slechts afzonderlijke opgaaf wordt gedaan voor Groot-Britanniê, Pruisen en België. Blijkt uit de aangiften tot in- of uitvoer niet tot welke der voormelde soorten de wol behoort, dan moeten de ambtenaren, belast met de visitatie, dit onderzoeken en de soort op de aangiften vermelden. Op den 22slcn dezer zal te Nieuwediep aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Voorwaarts" overgaan een detache ment sterk 212 koloniale militairen, onder welke 12 onderofficieren. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden Isten luit. van het O.-I. leger J. A. E. Saltzrnan, onder medegeleide van de 2de luits. der infanterie van genoemd leger W. F. K. Bis- schoff van Heemskerk, A. Clarkon, G. II. Krüll, B. Gordinou de Gouberville, J. J. P. Buhlman, A. E. Roest van Limburg en F. P. L. Van Driel. Als raadsheer in het gerechtshof te Leeu warden werd in deheden gehouden zitting van den hoogen raad beëedigd en geïnstalleerd de heer Mr. N. II. Van Nes van Meerkerk, laatstelijk advocaat- generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. De president, de heer Mr. F. De Greve, wenschte den nieuwbenoemde van harte geluk met zijne nieuwe betrekking. Hoewel de benoemde wellicht liever in het openbaar minislerie ware gebleven, kon het niet anders. Hij twijfelde niet of die verandering zou de heer Van Nes zich gaarne getroosten en het hof te Leeuwarden zou hem zeker gaarne doen plaats nemen in zijn midden, met de ondervinding door hem uit het openb. min. opgedaan ter vervulling van de plaats van den heer Telting, die reeds in den hoogen raad heeft zitting genomen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft be sloten op 29 Juni van het volgend jaar den 300sten geboortedag van Petrus Paulus Rubbens luister rijk te vieren. Bij die gelegenheid zal een prijs van 2000 fr. uitgeloofd worden voor de beste levensbeschrijving in de Nederlandsche taal van. dezen schilder. Een gelijke prijs wordt uitgeloofd voor de levensbeschrijving in de Fransche taal. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, slandpl. de gem. Tilburg, A. H. J. W. Martens, cand.-notaris te Berchem; aan W. J. J. A. Barendtszen, gewezen hoofdonderwijzer te Zenderen, gemeente Borne, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van f 153; aan den kapt. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den groolen staf, adjudant van Z. K. H. prins Alexander, vergund het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde. Gemengd Nieuws. Zekere B. in Den Haag, onlangs uit de gevangenis ontslagen, is "Woensdag eene woning op de Ged. Burgwal aldaar binnengeslopen en begaf zich naar de kamer van een der huisgenooten, waar hij een pantalon medenam. Juist bij het verlaten van het huis werd hij betrapt. Hij is aan de politie overgeleverd, die hem door over brenging naar het huis van arrest voor geruimen tijd onschadelijk heeft gemaakt. Opmerkelijk is het dat dezelfde persoon in hetzelfde huis vroeger soorlgelijken diefstal pleegde. De oude juffrouw, die te Utrecht dood op hare kamer gevonden werd, was een welge stelde vrouw, maar te gierig om zich het noodige voedsel te gunnen en een kachel te stoken. Van daar de onderstelling, dat zij van koude en ellende is omgekomen. Woensdag-avond had te Utrecht eene in een geslicht verpleegd wordende oude vrouw, die naar het geslicht terugkeerde, de onvoorzich tigheid een stoof met vuur onder haar mantel verborgen le hoaden. Door den wind deed het vuur haar kleeren vlam vatten en in een oogen- blik stond de vrouw in vlam. Onmiddellijk daagde er hulp op en door het smoren van het vuur bekwam de oude vrouw wel ernstige brandwonden, maar redde rnen nog haar leven. Dinsdag in den laten avond waagde zich een ruirn twintigjarig jongeling, te Sliedrecht, buiten op de rivier, met het noodlottig gevolg, dat hij door het ijs zakte en verdronk. "Woensdag -middag zijn weder drie Franschen, die met valsche papieren te Harderwijk dienst trachtten le nemen voor het Oost-Indisch leger, door de rijkspolitie te Utrecht aangebracht, om over de grenzen van het rijk le worden geleid. Ook werden twee koloniale militairen door de politie te Harderwijk aangehouden, nadat zij zich reeds van burgerkleederen hadden voorzien om te deserteeren. Dien avond werden door een politie agent uit Rotterdam le Utrecht aangebracht vijf vreemdelingen van Fransche origine, ten einde via. Breda over de grenzen te worden geleid. Omtrent den persoon, die Vrijdag te Oosterbeek dood in het veld gevonden werd, leest men nader in de Wag. Ct."Met het voornemen, om een haas, dien hij had zien loopeo, te achter volgen, ging D. te Oosterbeek 's avonds met zijn. geladen geweer de deur uit. Toen hij den 7deu dezer des morgens nog niet te huis was, gingen de huisgenooten hem zoeken en vonden zij hem bij een greppel, waarover hij waarschijnlijk heeft willen springen, nevens zijn geweer dood liggen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1