^van binnenlandsche zaken aldaar bedroeg zij den 31 December jl. in het geheel 378,225 inwoners, of met inbegrip der naburige dorpen Uccle en Forest 390,816. Het totaal-cijfer der bevolking ■van België is thans ruim 5'/2 millioen. Den Sisten December dezes jaars moet aldaar de gewone lienjaarhjksche volkstelling plaats hebben. De „Indépendance" behelst een be richt, volgens hetwelk de fabriek van "Wheeler- en "Wilson-naaimachines te East-Bridgeport, in Con necticut, onlangs in de asch gelegd is. De oorzaak is niet bekend. De avonds te zes uren zag een nachtwaker de vlammen en eenige oogenblikken later wierpen eenige spuiten stroomen water in de vuurzee, doch de noordwestenwind maakte alle inspanning vruchteloos. Vóór zeven uren was het hoofdgebouw, het magazijn van vernis en olie bereikt en sloegen de vlammen zoo hoog uit, dat zij te Newhaven, achttien mijlen ver, duidelijk zichtbaar waren. Om negen uren vielen de laatste muren om, waardoor een aantal personen omge komen en verwond zijn, en twee uren later was er van de uitgestrekte zaak niet meer dan een puinhoop over. De fabriek bestond uit drie gebouwen van gebakken steen, waarvan één drie verdiepingen telde en eene lengte besloeg van 650 voet; de twee andere waren van twee verdiepingen en 250 voet lang; het geheel bedekte eene oppervlakte van twee morgen lands. D'e schade, voor een deel door verzekering gedekt, wordt op 600,000 dollars geschat. Een Engelsche dame, mevrouw Mont gomery, trok onlangs de aandacht van een beer, welke in een ton was gebracht aan hetzelfde station van waar de dame met haar man en haar broeder zou vertrekken. Het dier, uit de ton gekropen, sloeg zijne voorpoolen orn den hals der dame, doch liet het daarbij, zoodat de dame met den schrik vrij kwam. Vanwege dien schrik echter stelde mevrouw Montgomery bij de recht bank te Liverpool een eisch tot schadevergoeding in, welke haar dan ook ten bedrage van 60 pd. st. door de gezworenen werd toegewezen. Een jury in Frankrijk heeft weder het bewijs geleverd, hoe verkeerd deze instelling in vele gevallen werkt. Voor het hof van assises in de Jura stond zekere Marcel Txibut terecht, we gens poging lot moord. De beschuldigde had een jeugdig meisje, mej. Membre, ten huwelijk ge vraagd, doch met geen goeden uitslag; hij ontving een weigering. Hij was hierover zoo verontwaar digd, dat hij besloot het meisje te vermoorden. Op den 25sten Augustus ontmoette hij haar in het open veld. Zonder een woord te spreken, schoot hij, in hare onmiddellijke nabijheid geko men, een revolver op haar af, zonder echler te treffen. Het meisje vluchtte, en de jongeling zond haar nog twee kogels na, zonder ook nu zijn doel te bereiken. Toen vervolgde hij de vluchtelinge en had haar spoedig ingehaald; hij greep haar bij den arm, zette de revolver op haar gelaat, doch gelukkig voor haar weigerde het wapen tot twee maal. Nu wierp hij de revolver weg en greep het slachtoffer met beide handen om de keel teneinde haar te wurgen, onder den uitroep: „gij moet er aan gelooven!" Het meisje worstelde tegen haren aanvaller, en toen hem de moord door wurging niet snel genoeg gelukte, nam hij een mes en stak dit de ongelukkige in den slaap van 't hoofd; vervolgens gaf hij haar nog een snede in den hals. Toen kwam op haar angstgeschrei hulp opdagen. De moordenaar nam nu de vlucht, doch werd spoedig gegrepen en aan de justitie overgeleverd. Het meisje was gelukkig niet doodelijk getroffen en in staat voor het hof te verschijnen en boven genoemde feiten mede te deelen. Marcel Tribul's verdediging was, dat hij in opgewondenheid had gehandeld en dat hij niet wist wat hg deed. Zijn advocaat vroeg op grond daarvan vrijspraak en wist dit met zooveel tact te doen, dat de jury op alle punten het niet schuldig uitsprak en men genoodzaakt was den beschuldigde onmiddellijk in vrijheid te stelleD, lot groot leedwezen der rechter lijke autoriteiten. Het heeft in Oostenrijk op verschil lende plaatsen zoo gesneeuwd, dat de spoortreinen niet slechts bleven steken, maar dat de dienst op meer dan ééne lijn gedurende een geheelen dag gestaakt moest worden. Noch door sneeuwploegen ^aoch door handenarbeid konden de wegen in den noodigen korten tijd worden vrijgemaakt. Ook in het zuiden van Frankrijk'is dezer dagen zeer veel sneeuw gevallen. Uit Saint-Poins de Tommières en Lodève, bij Montpellier (Hérault) wordt gemeld, dat alle wegen onbruikbaar zijn en het post- en spoorwegverkeer er geheel gestremd is. R echtzaken, Den 17den December des vorigen jaars had Ie Arnhem in een zijstraatje der Pmdenburgstraat een treurig ongeval plaats. Eene zeer oppassende vrouw, die daar bezig was een goot uit te schep pen, werd getroffen door een sleen, welke op haar hoofd viel, en niettegenstaande onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepen, stierf zij nog den zelfden avond. Op de plaats, waar de vrouw werkzaam was geweest, werden nog een aantal steenen gevonden en bij onderzoek bleek, dat een gedeelte van een schoorsteen juist boven die plek was ingestort. Het huis, waartoe die schoorsteen behoorde, was het eigendom van zekeren v. G., een man, die verscheidene huisjes in die buurt verhuurde. Deskundigen, die den schoorsteen heb ben onderzocht, constateeren, dat hij in zeer bouw- valligen toestand verkeerde en uit oude steenen was samengesteld, en dat er een ijzeren band omheen was, om hem bijeen te houden. Na het ongeval heeft de eigenaar een nieuwen laten maken. De justitie was hiermede echter niet tevreden althans Dinsdag stond v. G. voor de rechtbank te Arnhem terecht, beklaagd van manslag door on voorzichtigheid en grove nalatigheid. Lenige getui gen, eveneens huurders van hem, deelden mede, dat hij herhaaldelijk op den slechten toestand van den schoorsteen opmerkzaam was gemaakt, maar dat hij, altijd een zuinig huisheer zijnde, er niets aan had willen veranderen. De beklaagde beweerde, niets van den slechten toestand van den schoorsteen geweten te hebben en ontkende perti nent, dat ooit iemand hem daarop opmerkzaam had gemaakt. De subst.-officier van justitie, Mr. Nahuys, voerde aan, dat bewezen was, dat op 17 December een vrouw gewond was door een steen, afkomstig van den schoorsteen van een huis, aan bekl. toebehoo- rende, en dat zij ten gevolge dier verwonding gestorven was. De bekl. ker.de den slechten toe stand van dien schoorsteen, want zyne ontkentenis van dit feit kon hem niet baten tegenover de stellige verklaring daaromtrent van eenige beëedigde getuigen. De ramp was dus te wijlen aan achte loosheid van den beklaagde, weshalve de officier tegen hem eischte eene gevangenisstraf van 3 maanden en een geldboete van /200. Mr. Van Gelein Vitringa, als verdediger optredende, beweerde dat het niet wettig en overtuigend bewezen was, dat de steen, waardoor de ongelukkige vrouw getroffen was, afkomstig was van den bewusten schoorsteen. Vervolgens aangenomen dal dit be wezen was, noemde pleiter de leer van het O. M. hoogst gevaarlijk voor alle eigenaren van huizen. De deskundige getuigen beweerden, dat de schoor steen slecht gebouwd was, maar dit is niet de schuld van den eigenaar, maar van den bouw meester, die dan vervolgd had moeten worden; en wat de verklaringen der andere getuigen betrof, dat zij den eigenaar zouden gewaarschuwd hebben, hierop meende pleiter niet te veel te kunnen ver trouwen. Geen dier getuigen toch stond bijzonder gunstig bij' de justitie aangeschreventwee hunner waren huurders van den beklaagde en hem dus waarschijnlijk niet byzonder genegen, en een ander was vroeger door den beklaagde wegens wanbe taling uit een huisje gezet. Pleiter concludeerde lot vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak op a. s. Dinsdag. BUITENLAND. Frankry k. In de laatste vergadering van het aardrijks kundig genootschap te Parijs werden subsidies toegekend aan de volgende reizigers: Duizend franken werden verleend aan den reiziger Largeau, die aan 't hoofd van een karavaan opnieuw naar Rhadames zal vertrekken, om van daar uit han delsbetrekkingen met volksstammen van de Sahara aan te knoopen en Rhadames het middelpunt te maken van den handelsweg van Algerië naar de woestijn; 500 franken werden toegestaan aan den rabbijn Mordochaï, die een reis in Zuid-Marokko gedaan heeft en binnenkort naar Timboektoe vertrekt, waar hij reeds vroeger geweest is en waar hij thans de belangrijke verzameling opschrif ten, planten en dieren, toen bijeengebracht, hoopt aan te vullen. Eindelijk stond het genootschap nog een som van 500 franken toe aan Dr. Karmaud, die een reis in Cochin-China onderneemt. Dit reiziger is in alle opzichten geschikt om schoont resuliaten te verkrijgen; zijn sterk gestel kar tegen de vreeselyke koortsen welke daar woeden, ook is hij alles behalve een onervaren reiziger Hij maakte toch reeds deel uit van de belangrijk* expeditie onder leiding van den bekwamen er onverschrokken Francis Garnier. De Bonapartisten hebben den lOden dezei ter gelegenheid van den verjaardag van het over lijden van Napoleon III, in de Augustijner kerl te Parijs eene mis gevierd voor de zielerust de: keizers. De „Ordre" geeft hoog op van de belang stelling, die deze plechtigheid bij alle klassen dei bevolking heeft ondervonden. Priesters en een voudige soldaten verschenen, evenals een beroemt maarschalk, in de kerk, zegt het blad, om dei souverein te gedenken, die Frankrijk zoo lief heet gehad en dien ook Frankrijk steeds blijft liefhebben Duitseliland. Het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenhedei heeft in zyne zitting van gisteren tegen dei aartsbisschop van Keulen het proces tot ontzet ting uit zijn ambt geopend en eene voorbereidend* instructie bevolen. Prins Woldemar, de nieuwe vorst van Lip- pe-Detmold, gaat voort met bij het hof alles a! te schaften wat maar eenigszins als weelde kar worden beschouwd. Thans heeft hij de hof kapt en den hofschouwburg opgeheven. Eenige leder der hofkapel zijn tegen 1 Juli ontslagen, de ove rige met ingang van dien datum op pensioen gesteld. Het besluit om de betrekking van adju dant en eenige andere betrekkingen ten hove al overtollige en onnoodige posten af te schaffen had een gunstigen indruk gemaakt; maar dat he publiek voortaan da concerten der beroemde hof kapel en het looneel zal moeten missen, won: algemeen betreurd, niet alleen om de zaak zelve maar ook omdat Detmold door dat gemis vee van zijne aantrekkelijkheid zal verliezen. Vermoe del'yk betreurt de vorst het zelf ook, doch de leuze „inkrimpen, bezuinigen, weg met alle luxe!" z; hij wel niet zonder dringende noodzakelijkhei hebben doen hooren. Hij houdt zich daaraan oc niet alleen voor zoover het hof en de genoemc instellingen, maar evenzeer wat de zaken lands betreft. Men verhaalt, dat hij onlangs p soonlijk in de bosschen heeft onderzocht hoe fc ging met de verdeeling van de goede en minder soorten van brandhout, en dat hij toen zeer da delijk zijne ontevredenheid er over aan den d: heeft gelegd dat de hoofdbeambte der houtve terij de beste soorten in eigen gebruik nam alleen de mindere in veiling liet brengen. Van verschillende zijden wordt beweerd, üM de gewezen aartsbisschop van Posen, graaf b dochowski, onmiddellijk bij zijn ontslag uit gevangenis, den 3den Februari, geïnterneerd r. worden. Dit is echter moeielijk in overeensten ming te brengen met de wet. Deze bepaalt alleen dat aan een geestelijke, die, bij vonnis van 1. gerechtshof voor kerkel'yke zaken uit zyn ambt bediening ontzet zijnde, in de uitoefening zijd functiën voortgaat, het verblijf aldaar ter plaat» kan worden ontzegd, of hem een ander verbl kan worden aangewezen. Ingeval hij ook daar# haadelt in strijd met het verbod of andere bevel- der overheid, kan hij van zijn staatsburgersdi» vervallen verklaard en over de grenzen des rw gebracht worden. De interneering, of welke ande^H maatregel ook, kan dus niet op graaf Lédochowi'j 1 worden toegepast, tenzij hij weder bisschoppeld function mocht verrichten en tot nogtoe is gebleken of hij dit voornemens is. Telegrammen. PARIJS, 12 Januari. Aan de houders van Tuf'H sche schuld is bekend gemaakt, dat zij, wann* zij in Europa betaald willen worden, zulks moeM verklaren aan de Oltomanische Bank of de s'-H; cursalen le Parys, waarbij zij tevens hunne col pons moeten deponeeren. De gelegenheid is daarli

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2