DAGBLAD. N°. 4884. A0. 1876. Vrijdag 14 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke is'omraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbaie kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 187(3, voor hen die op den Isten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in hel jaar 1857, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 en 30 December 1875; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Vrijdag den 1 iden Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. brandeler, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 3 Januari 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 2C5 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n°. 85), in zijne vergade ring van heden het 3de suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1875 heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; ter wijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, 1^ zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op I ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer pro- I vincie kan inbrengen. Eu geschiedt hiervau openbare afkondiging door plaatsing in I dc Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1875. A,I£Ii©JËAT, 13 Januari. Blijkens een gisteren bij het departement I van koloniën ontvangen telegram van den gouv.- generaal van Ned.-Indié, is de mail van het op 5 November II. verongelukte stoomschip „Willem Kroonprins der Nederlanden" gered. Uit een vroe ger bericht van den landvoogd is gebleken, dat, behalve de brievenmail van 1 October II. over Brindisi, ook die van 28 September te voren uit Nederland via Triest naar Indië verzonden, aan boord" van bedoeld stoomschip geladen was. Dinsdag werd te Arnhem eene buitenge wone algemeene vergadering gehouden der ver- eeniging tot instandhouding der kweekschool van onderwijzeressen. Het bestuur werd door deze ver gadering gemachtigd tot den aankoop van een huis, grenzende aan het gebouw der kweekschool. Daardoor ontstaat er gelegenheid om niet alleen eene modelschool aan de kweekschool te verbin den, rnaar de kweekschool zelve uit te breiden en nevens de twee en zestig inwonende leerlingen nog meerdere op te nemen. Uitbreiding van het onderwijzend en opvoedend personeel zal hiermede gelijken tred houden. Reeds 1°. Mei a. s. zal aan deze plannen gevolg worden gegeven. Te Gouda is het plan geopperd om een ge- denkteeken op te richten voor de gebroeders Hout man, die, te Gouda geboren, aan boord waren (de eene in ondergeschikte betrekking, de andere als hoofdpersoon) van het viertal schepen, die, uitgerust door de „Compagnie van Verre" te Amsterdam, in 1595 het eerst naar Oost-Indië stevenden. Aan hunnen ondernemingsgeest heeft men voor een deel de kennismaking met die voor ons zoo gewichtige streken te danken. De minister van financiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat de vermoe delijke belooning, verbonden aan de vacante deur waardersbetrekking te Bodegraven, kan worden geraamd op f 620 'sjaars. In het hoofdkiesdistrict Nijmegen is heden gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten- generaal de heer Jhr. Mr. G. Van Nispen van Sevenaer, met 1044 van de 1094 geldige stem men; in het hoofdkiesdistrict Tiel de heer Mr. H. A. ridder Van Rappard met 1057 van de 1216 stemmen; er waren 119 blanco-biljetten. De „Staatsct." bevat het verslag der 8 Juni jl. benoemde, sedert 29 Dec. jl. ontbonden com missie, belast met het in het jaar 1875 in Neder land afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864, houdende vaststelling der verordening op het be noemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, zooals het is gewgzigd bij art. 1 van dat van 30 October 1872. Z. M. heeft den staatsraad A. Sergpan- towsky erkend en toegelaten in de hoedanigheid van consul-generaal van Rusland te Amsterdam op den voet van vreemd onderdaan; aan J. J. Wildschut vergund zijne notarieele standplaats over le brengen van de gem. Putten naar de gem. Arnhem; benoemd: tot officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Maastricht, Mr. A. M. B. Hanlo, thans subst.-oflic. van just, bij die recht bank lot subst.-officier van just, bij de arrond.- rechtbank te Maastricht, Mr. C. H. B. Boot, thans subst.-offic. van just, bij de arrond.-rechtbank te Almelo; aan J. II. Polhuys, gewezen bode Ier prov. griffie van Noord-Holland, verleend een pen sioen ten laste van den staat ten bedrage van f 434; Th. M. Roest, te Leiden, met ingang van 16 dezer, benoemd lot tijdelijk directeur der ver zameling van munten en penningen aan de hooge- school aldaar. Ca-emeng-d. Nieuws. Een bouwman uit de gemeente Ke ihei is Dinsdag op den weg van Overschie naar Schiedam, met paard en tilbury in de Schie ge vallen, ten gevolge van het op bol gaan van zijn paard. Met hem zat nog een ander persoon in de tilbury. De bouwman W. Yan Woerden, voor wiens woning dit plaats had, kwam terstond te hulp, sprong te water en had de voldoening de beide menschen te redden. Het paard is ver dronken. Dinsdag-ochtend is in eene woning in de Zuilenstraat te Utrecht, door de politie het lijk gevonden eener 73-jarige vrouw, welke ver moedelijk óf doodgevroren óf door kolendamp ge stikt is. Te Moordrecht is een jongen, die zich met een prikslee op het ijs vermaakte, in een wak geraakt en verdronken. Ternauwernood heeft men een man, die den jongen te hulp was ge komen, uit het ijs kunnen redden. Te Zwolle heeft Dinsdag het garni zoen exercitiën op schaatsen gehouden en een tocht over het Zwarte Water gemaakt. Te Ravenstein is de 1 4-j arige eenige zoon eener weduwe door het ijs gevallen en ver dronken. Twee personen snelden ter redding toe, en hadden ook het geluk den drenkeling nog levend aan wal te dragen. Elke poging van den- geneesheer om hem in het leven te houden was echter vruchteloos. Waarschijnlijk was de dood hoofdzakelijk het gevolg van de vreeselijke koude. Men meldt uit Asperen, dat heteeuwen- oude tiendrecht, rustende op het zoogenaamde Hooge Veld in die gemeente, zijnde een uitge strektheid van circa 187 hectaren, door de inge landen van den tiendheffer, der heer G. J. Ver meulen, ambachtsheer van Asperen, is afgekocht voor de som van f 28,000, alzoo tegen 150 per hectare. Dinsdag-m iddag iS in de gasfabriek te Oss eene groote hoeveelheid ongezuiverd gas ontsnapt, waardoor twee weiklieden bedwelmd werden en in bedenkelijken toestand verkeeren. De hoeveelheid gas die ontsnapte was zóó groot,, (circa 40 kub. meter), dat de gemeente des avonds in het donker moest blijven zitten. In Friesland is de vreugde over het uitmuntende ijs algemeen. Er is overal leven en bedrijvigheid. De arbeiders, die geen werk meer hadden, verdienen nu een goed dagloon, want alle ijsbanen zijn bevolkt met baanvegers. In de Leeuwarder Ct." van 11 dezer alleen worden aangekondigd 54 hardrijderijen, terwijl aan prijzen uitgeloofd wordt voor een waarde van f 3865, aan premièn voor f 1355,50, dus tot een geza menlijk bedrag van f 5220.50. Te Leeuwarden wordt bij een der hardrijderijen boven prijs en premie nog uitgeloofd een cadeau van Z. K. H. den Prins van Oranje en een souvenir in zilver. In Duitsche couranten vindt men verhaald, dat bij Freiburg i/B. eene villa gebouwd wordt naar aanleiding van de volgende gebeurtenis. Twee dochters van een burger der genoemde stad waren tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in dienst bij eene Fransche familie, die een kasteel in zeker dorp bewoonde. Toen de Duitsche troepen dat dorp binnentrokken, werd uit de huizen op hen geschoten en het geheele dorp zou daarop in de asch gelegd zijn, indien die twee meisjes door hare voorspraak den bevelhebber der Duitsche troepen niet bewogen hadden om die strafoefening niet te volvoeren. Uit dankbaarheid voor die daad zou de bedoelde familie thans de villa laten bouwen om ze aan de twee meisjes ten geschenke te geven, en wel op een stuk grond, dat aan hare ouders in eigendom behoort. In het ongelukkige Zwitserse he dorp Helhkon heeft de hoofdonderwijzer Muller zijn ontslag aangevraagd, orndat een deel der bevol king hern medeschuldige noemt aan het verschrik kelijke ongeval op Kerstdag, toen, zooals men zich herinneren zal, een gedeelte der bovenver dieping van het schoollokaal en de trap instort ten. De arme man, die zelf onder de veronge lukten eene zuster dood en een broeder zwaar gewond vond, verklaart, dat hij onder zulke om standigheden een zegenrijk optreden in ztjn^verk- kring langer voor onmogelijk houdt. De bevolking van Berlijn, die twee eeuwen geleden slechts 10,000 en honderd jaar later 100,000 inwoners telde, bedraagt thans, met inbegrip van het garnizoen, ruim één milloen. Een niet minder verbazende aanwas is die van New-York, dat, naar de telling van dit jaar, niet minder dan 1,249,968 bewoners heeft, hetgeen in tien jaar eene vermeerdering aanwijst van 72 ten honderd. Onder de steden, welker bevolking sedert eenige jaren insgelijks sterk vermeerderd is, kan nog de hoofdstad van België genoemd worden. Volgens de opgaven van het ministerie

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1