in onze dagen wel geen twijfel bestaan. Dat er gespaard kan worden althans in sommige gedeel ten des jaars, bewijzen de ongelooflijk hooge weekloonen, bij enkele gelegenheden, o. a. tijdens de maskeradefeesten, ook hier ter stede uitbetaald, toen zij voor sommige vakken tot ƒ25 a 30 stegen. Werd er in die dagen veel gespaard? Wij welen 't niet, maar wat wij wel weten is dit: De roem der spaarzaamheid is een roem die voor een volk heel wat heilzamer vruchten draagt dan de lauweren, op het slagveld geplukt. LEIDEN, ÏO Januari. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 13den Januari, des namiddags te twee uren. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 51, 25.50, f 5.90, en f 2.70 en de laagste /50, 25, 5 en 2.60. Het Ned. stoomschip Holland is den 3den dezer te Padang en den Ssten te Batavia aange komen. Zr. Ms. commissaris in Friesland is ge machtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dins dag 25 Januari e. k., ten einde daarin te behan delen de volgende punten, als: de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in de plaats van Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, die opgehouden heeft lid dier Kamer te zijn; en mededeeling en voorstellen van gedep. staten betrekkelijk eenige opmerkingen van den minister van binneril. zaken omtrent het besluit der staten van 17 Nov. ten aanzien der inrichting van den prov. waterstaat. Volgens het „Vaderland" zal binnenkort door een Amsterdamsch bankiershuis de staats- leening van de Zuid-Afrikaansche republiek uit geschreven worden. De „Slar Ball Line-maatschappij", welke onlangs den dienst op Rotterdam staakte, heeft, volgens het „A. Hbld." thans zelve opgehouden te bestaan. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de hoogere burgerschool Ie Tiel is benoemd Mr. W. II. M. Boers in Den Haag. De luit.-ter-zee 2de kl. B. De Groot, die nende aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", wordt met den 20slen dezer op nonact. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. F. B. 's Jacob; de luit.-ter-zee 2de kl. A. jWeruméus Buning, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria" in West-Indië en van daar met particuliere gelegen heid den 3den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. Z. M. heeft ter zake der vijandelijkheden, in de maand Maart jl. tegen den gewezen matowa van Tjamba-Tjamba gevoerd in Celebes' Noorder- districlen, benoemd tot ridder 4de kl. der Milit. Willemsorde, den lsten luit. der inf. A. J. D. Poolen bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol doen vermelden den sinds tot lsten luit. bevorderden 2den luit. der inf. T. C. A. Eibers en den fuselier J. H. Van Gemert. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kanton rechter te Eindhoven G. Van Iterson, ontv. der reg. en dom. aldaar; gehomologeerd de instelling eener commissie in zake de ontmanteling der ves ting 's-Herlogenbosch, bestaande uitMr. L. A. N. Gerrits, lid van gedep. staten van Noord-Bra bant, voorzitter; A. Tutein Nolthenius, luit.-kolo nel der genieF. W. Van Opstall, hoofdingenieur van den waterstaat; F. W. Van Gent JGzn., ingenieur voor de ontmanteling der opgeheven vestingen; Mr. A. F. X. Luyben, burgem. van 's-HertogenboschJ. M. Tret, lid van het bestuur van het waterschap der rivier de Dommel; A. J. A. Van Lanschot, lid van het bestuur van het •waterschap der Beneden-Dommel; H. Van de Weslelaken, lid van het bestuur van het water schap der Beneden-Aa; F. G. I. baron Van Rijckevorsel van Kessel; lid van het bestuur van het waterschap het Boschveld; I. Van de Griendt, lid van het bestuur van het waterschap der ge combineerde polders de Vliert enz., en den inge nieur van den waterstaat C. De Bruyn, secretaris. Gemengd Nieuws. Het ijsvermaak op het Galgewater had hedenmiddag bijna reeds een slachtofler geëischt. Een schaatsenrijder, die zich te ver buiten de baan waagde en daardoor in de nabijheid van een wak kwam, zakte tot aan de armen door het ijs. Nadat hij ongeveer tien minuten in deze alles behalve benijdenswaardige positie had verkeerd, mocht het aan eenige personen met behulp van planken en door het toewerpen van touwen ge lukken hem meer dood dan levend uit dit al te frissche bad te verlossen, waarna hij op de zwem en badinrichting „Rhijnzigt" verder werd verpleegd. Een ander liefhebber van schaatsenrijden, die even roekeloos was, mocht men evenwel spoediger van een anders wissen dood redden. Tevens worden de ijs- bezoekers gewaarschuwd, dat door het spuien te Katwijk het ijs zeer gevaarlijk is. Onder Oosterbeek werd [Zaterdag morgen het |lijk gevonden van zekeren D. Hij schijnt door koude te zijn bezweken. Daar men een ge weer bij hem vond, rijst het vermoeden, dat hij zich van wild had willen meester maken. Sedert eenigen tijd bevindt zich in het huis van arrest te Roermond een echte „chevalier d' industrie", die, onder voorwendsel van te zijn een uitgeweken Poolsch edelman, op grooten voet leefde, zoowel te Maastricht als te Roermond, Venlo enz. in de eerste logementen zijn intrek nam en allerlei groote plannen voor had. Zoodra echter de plannen moesten verwezen lijkt worden was de man spoorloos verdwenen, zonder aan betaling te hebben gedacht. Het huis te Maastricht, genaamd de Piefuge van Hoch, loebehoorende aan den heer P. Regout, is dezer dagen door de „Dames du Sacré Coeur", een te Aken gevestigd nonnen klooster, aangekocht. Donderdag -middag werd te Maas tricht zekere H., een uit den dienst ontslagen tamboer (geboren Maastrichtenaar) in hechtenis genomen, als de vermoedelijke dader der in de laatste dagen aldaar plaats gehad hebbende nach telijke diefstallen. Hij heeft reeds bekend aan drie daarvan schuldig te zijn. Men schrijft uit Norg aan de „Asser Ct."Sedert eenige dagen bevinden zich in Zuid en "Westervelde ruim 40 militairen, om ongere geldheden, die zich in de koloniën zouden kun nen voordoen, te beteugelen. In plaats van rust, ontstaat er in de gemeente Norg onrust door dat militaire corps. Dikwijls toch trekken manschap pen naar dit dorp en veroorzaken er, ook in her- hergen, groote luidruchtigheid, terwijl een tamboer door hoorngeblaas de bevolking uit de woningen doet komen en oploopen teweegbrengt. Bleef het daarbij, 't zou verdragen worden, maar die samen scholingen geven aanleiding tot twist, en zoo werd in den nacht van Woensdag op Donderdag de winkelier K. te Norg door een der militairen op vreeselijke wijze met een mes gewond. Hij ont ving eene snede, loopende van den hoek van den mond, door de wang naar het oor, en halveerde dat. Een tweede snede, langs den nek, was een decimeter groot en een derde, waardoor het lelletje van het rechteroor bijna afgesneden werd, had een hevig bloedverlies ten gevolge. De ongeluk kige werd dadelijk in een wagen gezet en naar Assen vervoerd, waar hij, in den nacht aange komen, door Dr. Van der Scheer, onder het uit staan van hevige pijn, werd verbonden. Was een der sneden een weinig lager toegebracht, dan zou hij een lijk zijn geweest, 't Is te wenschen, dat de justitie het mogelijke doe, om verdere onge regeldheden te voorkomen. De twist en mishan deling hebben kwaad bloed gezet en er zal dus streng toezicht geëischt worden, opdat het treu rig voorval niet tot nieuwe misdaden leide. In den herfst van het vorige jaar is melding gemaakt van de edelmoedige redding van de manschap van het Gees'.ermünder schip „Mar garet ha", met levensgevaar volbracht door den kapitein en de equipage van het Veendammer schip „de Zwaluw." Wegens die redding heeft thans de keizer van Duilschland de volgende onder scheidingen toegekendaan kapt. J. B. Brongen een verrekijker met inscriptie, aan den stuurman P. Van Doorn een gouden zakhorloge, versierd met 't naamcijfer en de kroon van den keizer; aan II. Ruben en G. Orsel, matrozen, en J. Stand kok, eene belooning in geld. Uit Fulda wordt gemeld, dat een ser geant van het garnizoen aldaar, Schafer genaamd naar Frankfort is overgebracht, om wegens mis handeling van soldaten voor den krijgsraad terecht te staan. Onder de punten van beschuldiging komt het volgende voor: De sergeant beval eens den onmiddellijk onder hem staanden soldaten om des nachts op te staan en alleen met hun hemd ge kleed in de slaapzaal te exerceeren. Wie niet op zijn tellen paste, werd met een kleerenklopper zoo geslagen, dat de sporen van des sergeants ruwheid over dag niet te verbergen waren. En zoo is z'jne wijze van handelen aan het licht ge komen. Volgens „Havas"' correspondentie heeft den Uden December op het eiland Reunion in het gebergte van liet district Salazie, over eene uitgestrektheid van 2 kilometers, eene verzakking plaats gehad, waarbij alles verzwolgen werd wat zich op de oppervlakte bevond en 62 personen om het leven kwamen zonder dat eenige poging tot redding mogelijk was. Het leidenvaneenelectrischenstroom in wijn, door middel van draden die in platina- plaaljes eindigen, is, ten gevojge van proeven die men in Nassau genomen heelt, bevonden proef houdend te zijn. De geëlectriseerde (nieuwe) wijn vertoonde dezelfde hoedanigheid als de wijn van een jaar oud, die reeds een of twee malen over gestoken was. Door middel der electriciteit wordt daarom nieuwe wijn drinkbaar gemaakt; de arbeid dien de wijn van het eerste jaar vordert, vervalt en tevens wordt daardoor het verlies vermeden, 't welk de wijn bij het laten liggen lijden moet. De ge- eleclriseerde wijn moet daarenboven in smaak winnen en bijzonder duurzaam zijn. De spoorweg lusschen New-York en Philadelphia, toebehoorende aan de Pennsylvania, werpt zoo groote voordeelen af, dat reeds eeni gen tijd geleden een mededinger optrad. Er werd een spoorweg gebouwd door New-Yersey, bekend als de Delaware-and-Boundbrook Railroad. Tej Hopewell, 12 mijlen van Trenton, snijdt deze spoorweg den Mercer and Somerset Railroad, die een zijtak is van de Pennsylvania. Laatstge noemde Maatschappij verzette zich tegen het plan der eerstgenoemde om rails te leggen dwars over haar weg, en om zeker te zijn, dat dit niet ge beuren zou, liet zij maanden lang locomotieven staan op het snijpunt. De vraag, welke schade vergoeding voor '1 kruisen van den weg moest worden betaald, werd aan scheidslieden ter be slissing overgelaten. Deze kenden de Pennsylvania doll. 325 toe, maar de Maatschappij nam met die uitspraak geen genoegen. De Delaware and- Boundbrook Company besloot nu tot een coup de main. Een locomotief, die op het snijpunt was geplaatst door de Pennsylvania, ging voor een korten, tijd achteruit om de gewone treinen te laten voorbijgaan. De Delaware maakte van dat oogenblik gebruik, en 200 man snelden toe 't was in den avond rukten de rails uit den grond en wierpen een barricade op. De Pennsylvania liet nu een locomotief tegen de barricade loopen, maar tever geefs; ze was te stevig en de locomotief geraakte uit 't spoor en viel omver. De parlij der Delaware brak daarop 's nachts 400 voet van den spoorweg op, legde haar rails dwars over den weg, en zette op deze één van haar locomotieven, in den weg van de Mercer- and-Somersel-lijn, bond die locomotief met zware kettingen en dikke touwen vast aan de rails, en bouwde er een barricade van balken om. Zij was nu meester van de positie. Den volgenden mor gen kwamen versterkingen opdagen van beide zijden. Twaalf honderd arbeiders stonden in de wapenen. De sh rif vreesde voor een gevecht en vroeg den gouverneur om soldaten. Vier compag nieën kwamen, bezetten hel betwiste snijpunt en zorgden dat de bevelen van den gouverneur wer den nageleefd. Thans is alles rustig. De Penn sylvania heeft zich tot den rechter gewend. Voor een paar dagen bemerkte een hoofdambtenaar bij de Fransche Bank, dat de lias met bankbiljetten van 500 en 1000 fr., waarop

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2