Uit Den Haag wordt gemeld: De brand, die op Oudejaarsavond ten huize van een horlogemaker in de Pooten alhier woedde, heeft voor dezen een verlies opgeleverd, waartegen men zich niet kan assureeren. Behalve een zwart marmeren coupe met goud gegraveerd en met rood marmer ingelegd, zijn 5 fraaie groepen van een pendule, een miniatuurklokje, een koekoek- klok, 4 wekkers, een ovaal reispenduletje in étui, een Grieksche vaas met deksel van groen en bruin brons en 2 pendules van zwart marmer met goud gegraveerd verloren geraakt. De eer lijke vinders zullen wèl doen de politie daar van bericht te doen toekomen, daar de vermiste voorwerpen reeds in 't Politieblad zijn opgenomen. Donderdag-ochtend is het logement aan de Dieverbrug voor de derde maal door brand vernield. Nadat door den voerman H. B. op Mep- pel, omstreeks halfzeven, de vrachtwagen uit de schuur was gehaald om naar de Meppeler markt te rijden, zag men een half uur later de vlam uit de schuur slaan, welke met het daaraangren- zend huis in een oogenblik in de asch werd gelegd. Het huis werd bewoond door drie gezin nen, van welke alleen de hoofdbewoner zijn in boedel tegen brandschade had verzekerd. Het stoomschip „Groningen'* zit se- dert gisteren op de Maasvlakte aan den grond en is door de equipage verlaten. Twee sleepboo- ten zijn ter adsistentie derwaarts vertrokken. Omtrent den moord te Andelst ver neemt men nog, dat de lijkopening heeft aange toond, dat de dood van Burgers het gevolg is geweest van den toegebrachten slag. Het schijnt, dat in dit treurig geval misbruik van sterken weder een rol heeft gespeeld. In het Pruisische district Lieben- werda, prov. Saksen, kwamen in het jaar 186S verscheidene branden voor en een man werd toen wegens herhaalde brandstichting tot tuchthuis straf veroordeeld, die nog niet geheel is afgeloo- pen. Het is echter nu gebleken, dat die persoon onschuldig is veroordeeld. Twee eigenaars van eene nieuw aangelegde steenbakkerij, die niet veel te doen had, hadden naar thans^aan het licht gekomen is het voornemen opgevat en ten deele ook met' het verwachte gevolg uitgevoerd, om een aantal huizen in brand te steken en zoodoende behoefte aan nieuwe steenen te ver oorzaken. Hun misdrijf is door aangifte van een bloedverwant aan den dag gekomen en beide broeders bevinden zich in hechtenis. De Pruisi sche wet kent aan den onschuldig veroordeelde, die nu zeven jaren ten onrechte tuchthuisstraf heeft ondergaan, geene schadevergoeding toe. KOLONIËN. BATAVIA, 4 December. Op verschillende plaatsen hebben in de laatste dagen weder aardbevingen plaats gehad. Zoo schrijft men o. a. dat te Koeningan sedert 35 dagen de aarde reeds in beweging is. Den 28sten November deed zich aldaar een hevige schudding gevoelen. Op den berg was de beving vreeselijk en hadden zware aardstortingen plaats, waardoor twee menschen het leven verloren. Te Batavia en Buitenzorg werden "Woensdag jl. weder schok ken van aardbeving waargenomen. De handelsvereeniging te Samarang heeft den gouv.-generaal per telegraaf verzocht, of niet alleen over dag maar ook 's nachts aan het haven kanaal mag gewerkt worden. Het westerhoofd der nieuwe kali moet 500 ellen verlengd worden om de prauwen in den westmoesson veiliger toegang te verleenen. De gezonken baggermolen is nog niet uit de kali verwijderd. Hoewel onlangs van Batavia een lithofracteur gezonden werd om dien molen te doen uiteenspringer., ziet de waterstaat er thans tegen op, dat middel aan te wenden. Door den molen te laten springen, zoo meent men, zullen zich verscheiden stukken op den bodem van de rivier verspreiden en daardoor banken ontstaan die de scheepvaart opnieuw be lemmeren. Buitendien zouden de baggermolens met de emmers telkens gevaar loopen legen zulke banken te stuiten. Beter schijnt het daarom des kundigen toe om den gezonken molen een kist dam te leggen en hem op deze wijze uit den grond te halen. De aanbesteding van het belangrijke werk, bet maken van een afleidingskanaal alhier, uit de Krokotrivier naar zee, waarvan de kosten op 6'/4 ton waren geraamd, is muslukt. Wellicht zegt de „Indiër" is dit daaraan toe te schrij ven, dat bij eene explicatie van het gouvernements besluit, houdende algemeene voorwaarden van uitbesteding van burgerlijke openbare werken, bepaald is, dat niet langer alle geschillen tus- schen aannemers en de direciie, maar alleen technische geschillen aan arbiters zullen worden onderworpen. De heer Maarschalk ontwikkelt groote werk zaamheid in zake de Staatsspoorwegen, en de ingenieurs, die onder hem werken, zijn druk bezig met de lijn naar Malang. De heer Mijnders, die als een ijverig en bekwaam ingenieur bekend staat, is nog steeds bezig een weg te zoeken voor een spoorweglijn Batavia-Bandongreeds veel be zwaren moet hij hebben overwonnen, en het is zeker dat hij in bei rekkelijk korten tijd belang rijke resultaten verkregen heeft. De opname voor een spoorweg op Sumatra van hel Oembilien- kolenveld naar de Oost- of Westkust schijnt afgeloopeningenieurs daarbij werkzaam worden overgeplaatst. Waarschijnlijk zal het nog wel een jaar duren, alvorens beslist wordt wanneer de Staat met de uitvoering der werken voor dien spoorweg en voor de exploitatie van het Oembilien- steenkolenveld een begin zal maken; immers eerst op de begrooting voor 1877 kunnen de gelden daarvoor worden uitgetrokken. De Kamer van koophandel en nijverheid alhier heeft den handel mededeeling gedaan, dat op onderscheidene plaatsen in de adsislent-resi- uentie Benkoelen steenkolen ontdekt zijn, waar van de qualiteit ten deele die der vroegere aldaar bekende vindplaatsen overtreft. Voer de exploitatie van het steenkolenveld Soeban (Ommelanden van Benkoelen) moet reeds voor eenigen tijd conces sie zijn gevraagd. Voorts werd bevonden dat in de afdeeling Lais de kol nbedding zich over eene lengte van circa 40 palen uitstrekt, terwijl ook te Boekit Poeding steenkolen gevonden zijn, die in qualiteit die van Soeban moeten over treffen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Ind ië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof, naar Ned. wegens meer dan 15 jaren uiiafgebr. diensl in Ned.-Ldie-, aea den ontv. der in- en uitvuerr. en acc. te Siboga A. A. A. Lie- dermooy; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den hoofdonderw. aan de op. 1. school te Bunihain A. J. Bieshaar. Benoemd: Tot res. van Samarang G. MWVan der Kaa, tot res. van Madura A. A. M. N. keuehenius; tot comm.-3de kl. bij den post- en telegraafd. W, Lammers; tot adsp.-contr. bij het bmneul. best, op Java en Madura, H. J. Borgerhoff van den Berghtot off. van just, bij den raad van just, te Makassar Mr. N. Th. Verwcy; tot voorz. van den laudraad te Samarang Mr. A. Makkers; tot laten comm. by bet dep. van just Mr. J. G. Brillenbarg, tot pakhuism. te Pasaroean, J. A. M. Win- tersteyn; tot pakhuism. Ie Muntok L. C. Middendorp; tot opz. lste kl. bij deu waterstaat en 's lands burgerl openb. werken, C. E. Doeve; tot comm. bij 's lands algem. pakb. te Soerabaia, J. Van der Veer; tot 3deu comm. ter algem. seer. A. H. E. Zwager, tot hoofdonderw. (onderw. 2de kl.) aan de o. 1. school te Bontbain J. VV. Te Kolsté. Bij bet binnen!, best. op de bez. bui ten Java en Madura: tot contr. lste kl. C. Muntendam; tot contr. 2de kl. E. A. Bol en VV. M. H. Van Schinid; tot asp. contr. H. Van der Wolk en J. P. Th. Van der Lith. Bij de in- en uitvoerr. en acc. tot ontv. to Laboean-Deli A. G. P. Van Raemsdonck, te Hainperau-Perak H. T. WiJkens, te Tandjong- Bali L. M. J. Dutnas; te Laboean Bilih J. JHendriks, te Üiug- kel, A. E. Scbrader, te Siak-Sri-lndrapoera K. G. Paulu9tot boekh. J. H. De Haan en G. L. koek. Bij de algem. reken kamer: tot 2den comm. k. H. Boelbouwer; tot 3deu comm. E. Burgeineestre. Bij bet depart, van fin. tot boofdcomm. R. C. Bakhuizen van den Brink, tot 3dcn comm. R. E. Martens. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, de opz. 2de kl. bij den waterstaat enz. J. .Maider; eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het res.-kantoor tc Magalang E. L. Erednksz, de klerk bij de aid. politie te Soerabaia R. P. L. Bruno, en dc klerk op het res.-kantoor te Pasoeroean W. A. O. Audela; eervol, uit 's lands dienst, niet bcb. vau recht op pensioen, de Jioofdopz. bij de ia- en uitvoerr. enz. te Probulingo L. Tb. Ornekeerv., uit 's lands dienst, de gew. klerk bij de afd. politie te Batavia H. C. Vaillant; eerv., uit zyue belr., w. ziekte, de boekh. bij de in- en uitvoerr. euz. VV. Oudhofi'; eerv., uit 's lands dienst, onder toek. vaD peas., de gew. lste klerk op bet bar. van den ontv. te Soerabaia S. E. H. Kessing; eerv., uit zijne betr., w. ziekte, de adsp.-coutr. A. E. (Jock; eervol nit 's lands dienst, de leerl. letter/. bij 'a lauds drukkerij te Baiavia E. P. B. Hoffmann; uit 'slands dienst, de gew. secr. der. res. Bautam D. Brouwer. Be noemd: tot bulpouderw. aan dc op. 1. school te Bontbain H. D. J. Kijuenberg; tot 2den bulponderw. aan de op. 2de 1. school te Makassar M. Scheelc; tot zuutverkoop-pakhoism. te Babat J. klein. Ontslagen: Door dea landraad te Boudowosso: als buiteugew. sobst.-gnff., P. C. Arcnds, en benoemd: tot bui- lengew. subst.-gnlf. bij die rechtbank, L. M. Lemmers. Be noemd: Tot buiteug. subst.*griff. te Padang, M. VV. Viucent, te Taesik-Malaia, A. R. J. koopmaus. Door den landraad te Demak ontslagen: eerv., wregeDs vertrek, als buitcngew. subst.- griff. H. J. VV. Van Lawick van Pabst; benoemd: tot bui teugew. subst.-griff., P. J. Voorstad; door den laudraad te Sidho Arojo ontslagen: eervol, wegens vertrek, als buiiengew. subst.- gnll. Mr. M. Levie; benoemd: tot buiieDgew. subst.-grilf. Mr. A. Dull. Bevorderd: Tot lste klerken bij betdepert. van Cxi., J. P. Tb. Soud3g en D. A. Hemkcn. Benoemd: Tot lsten klerk op het ads.-res.-kant. te LamoDgan G. Van Noorl' Borski. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol,j nit Zr. Ma. rail. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met bebooi van recht op pensioen, de dirig. offic. van gez. 2.1e kl. VV. i.' J. Bernard. Vergund: Op verzoek, naar Ned. terug te kecreo, aan den voor den tijd van twee jaren bij het leger in Ned.-Indi- gedet. lsten luit. der inf. van bet Nederl. leger M. G. VV. a.j Schumann, wien3 detacbeeringstermijo, onder nadere goedkeuring des Koning9, tot 1 Dec is verleDgd. Gesteld op nonactivi-H teit: De luit.-kol. der inf. M. F. Meyer. Geplaatst: Mil, admin.: Bij het hosp. te Samarang, de 2de luit.-kwartierm. J. P. Lotichios; bij het hosp. te Willem I, de 2de luit. kwartierm, C. A. Bekker; bij het bosp. te Soerabaia, dc 2de luit.-kwartierm. A. J. A. E. Eerdraaus. Geneesk. dienst: Bij het hosp. te Sama rang, de off.-van-gez. 2de kl. J. B. Van Delden cn G. J. H. Furuée. Departement der Marine. Geplaatst: Bij den diensl der kostverlichtiog op Noord wachter-eiland, de lichtopz. 2de kl. J. L. G. keyzerop Duiveneiland, de lichtopz. 3de kl. L. J. Tem- perman. BUITEN LAN D. Frankrij li. De legitimisten hebben hun gedragslijn voor de verkiezingen vastgesteld. Zij zullen overal candi- dalen stellen en in overeenstemming handelen met andere conservatieven wanneer een eervol verdrag mogelijk is. De Fransche diplomaat, aan wien in Maart 1873 door zekeren heer Warhawk mededeeling zou zijn gedaan van een door eenige schurken beraamd plan om Fransche en Duitsche schepen door ontplofbare stoffen te doen zinken, beves tigt dat in een schrijven aan de „Times", waarin hij tevens verklaart, dat de heer Warhawk in in deze volkomen belangeloos gehandeld heeft. De kamer van koophandel te Toulouse heeft de wenschelijkheid uilgesproken, dat de spoorweg stations des Zondags gesloten worden voor het goederenvervoer, ten einde den beambten de nood zakelijke rust te verschaffen. De „Univers", hier van rnet groote ingenomenheid gewag makende, meent, dat de spoorwegmaatschappijen dusdoende voor eene kleine opoffering ruimschoots vergoeding zouden vinden in eene betere zedelijke tucht onder hunne beambten. Reeds heeft, schrijft het blad, de Ooster-maatschappij den gewenschten stap gedaan en voorzeker hebben hafe belangen er geen schade bij geleden. Het „Journal Officiel" behelst eene aan schrijving, door den minister Buflet aan de pre fecten gericht betreffende de verkiezingen voor den senaat, waarhij, behalve de organieke wet, een besluit van den president der republiek tot bijeen- roeping der gemeenteraden voor de samenstelling der kiescolleges en een reglement betreffende de te verleenen schadeloosstelling aan de leden dezer laatslen gevoegd zijn. In een overzicht van de verschillende bepalingen herinnert de minister o. rn.? dat op plaatsen, waar de gemeenteraden door regeeringscommissiën vervangen werden, alleen de eersten tot hel kiezen van afgevaardigden voor de kiescolleges bevoegd zijn, na welke verrichting zij onmiddellijk weder uiteen moeten gaan. In ge meenten waar, ten gevolge van de onthouding der kiezers, geene gemeenleraden kunnen wor den samengesteld, zullen zoodanige afgevaardig den ook niet kunnen benoemd worden. Spanje. Volgens een telegram aan de „Köln. Zeitung" is de markies van Cabra te Parijs aangekomen hij koningin Isabella. Naar men gelooft, staat dit bezoek in verband met de bepaling der voorwaar den, waarop de koningin zich voortaan in Spanje zal kunnen vestigen. Generaal Quesada heeft van den koning en de ministers afscheid genomen en is naar het noorderleger vertrokken. De „Diario espanol" bevat brieven uit Bayonne, waarin aan den directeur der douane, den generaal Pourcet en den prefect dank wordt betuigd voor hun nauwlettend toezicht, ter wering van alle oorlogscontrabande voor de Carlisten. De Carlisten hebben hunne artillerie bij Hernani teruggetrokken. Het beschieten van Gue- taria wordt door hen voortgezet. Laatstgenoemde plaats is van de zeezijde van levensmiddelen voorzien en heeft versterking van garnizoen ont vangen. Telegrammen. PENANG, 7 Januari. De militaire operaliën in. Perak worden onafgebroken voortgezel. Den 4den

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2