LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4880. Maandag A0. 1876. 10 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. een van de voornaamste leiders is. Tegenover deze eventueele binuenlandsche verwikkelingen volgt Guzman Blanco een concentratie-politiek. Alles concentreert hij in Caracas, niet alleen wat betreft versterking, maar ook handel en scheepvaart. Hierin ligt de grootste aanleiding tot het sluiten van andere havens, terwijl hij tot dusverre in de ver wikkelingen met het Hollandsche gouvernement een uitstekend middel vond om de ware reden hiervan, evenals van het aankoopen van geweren en andere genomen maatregelen, te verbergen." Blijkens ontvangen bericht van den com mandeerenden officier van Zr. Ms. schroefstoom- schip „Prinses Maria", is gepraaid op de hoogte der Canarische eilanden het Franscbe schip „Pru dent", en op 45° 22' N. B. en 10° 11' W. L. het Nederlandsche driemastschip, dat den naam. toonde P. J. G. B., met alles wel aan boord. Beiden schepen verzochten hiervan melding te maken. De luit.-ter-zee 2de kl. C. W. A. D. Steup, laatst behoord hebbende lot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 19den December jl. in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op nonact. gesteld; de off.-van-gez. 2de kl. Dr. F. M. Gowari en A. Prins (arls) worden geplaatst respect, aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea" en ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", eerstgen. met 16 Januari, laatstgen. metlöFebr; met 16 Januari worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Aruba": de luits.-ter-zee 2de kl. P. M. W. T. KrayeDhoffvan de Leur, J. H. Mijer en J. B. Dukkers, eerstgen. als oudste officier; de ofï.-van-gez. 2de kl. Dr. T. Abrahamsz en de ofi. van admin. 3de kl. G. J. Guichard; voorts de luits.-ter-zee 2de kl. C. H. Cornelissen en H. Vreedenberg geplaatst respect, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis en te Willemsoord; en de luit.-ter-zee 2de kl. G. M. Titsingh, dienende aan boord van Zr. Ms., wachtschip te Willemsoord, met den 15den te voren op nonact. gesteld. Z. M, heeft J. E. Loder, thans controleur der dir. bel. enz. te Nijmegen, 1ste afd., benoemd tol ontvanger der dir. bel. en acc. te Hoogeveen. Gemengd Nieuws. I S TA DS-B ERICH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1870, voor hen die op den 1sten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1857, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 en 30 December 1875; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voorraiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 11 den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 12den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 13der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 1 iden Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging «lier akten kan worden gedaan. .En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. ÉE. KIST, Secr. eiden, 3 Januari 1875. LEIOEN, 8 Januari. Reeds sedert eenige dagen wordt hier ter slede ten behoeve van het gesticht „de Voorzie nigheid" in het Vincentius-gebouw op de Hoog- landsche Kerkgracht eene tentoonstelling gehou den, die èn om de verscheidenheid én om de keurige prijzen voor de verloting, van vele onzer 3tadgenooten de belangstelling wekt en door de be zoekers zeer voldaan wordt verlaten. Om aan veler verzoek te voldoen heeft de commissie vol gens achterstaande advertentie besloten, de voor werpen ook bij avond ter bezichtiging te stellen, vertrouwende dat van deze gelegenheid een niet minder gretig gebruik zal worden gemaakt en levens zal worden getoond dat het doel, waarmede -deze tentoonstelling wordt gehouden, wordt ge waardeerd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van (38—80 vol wassen personen en van 20—27 kinderen. De gemeenteraadszitting van hedenmiddag is lot de volgende week uitgesteld. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied- kundige en wijsgeerige wetenschappen zal Maandag eene gewone vergadering houden. Ter benoeming van hoogstens 18 controleurs van het kadaster zal in de maand Maart e. k. op nader te bepalen dag in Den Haag een exa men plaats hebben. Die daartoe wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 15 Febr. met overleg ging van de vereischte stukken tot den minister van financiën wenden. De minister van financien brengt ter kennis dat op Maandag 14 Februari e. k. en volgende dagen in Den Haag een vergelijkend onderzoek van candidaten naar de betrekking van adspirant- landmeter hij het kadaster zal plaats hebben, waartoe tien plaatsen ter vervulling worden open gesteld. De candidaten behooren zich vóór 25 Januari e. k. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Bij kon. besluit van 23 December heeft het besluit van den souvereinen vorst van 14 Jan. 1815, houdende oprichting van eene weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht, eenige wijziging en uitbreiding ondergaan. Aan art. 33 van dat besluit is toegevoegd de volgende bepaling: „Indien echter door gemeentebesturen, liefdadige, of tot algemeen nut werkende in stellingen, heizij renteloos, hetzij tegen matige rente, overeenkomstig door gedeputeerde sla- ten der provincie, waarin gezegde besturen zijn gevestigd, goedgekeurde bepalingen, voorschot ten op pensióenen aan uit de weduwen- en wee zenkas voor de officieren van de landmacht pen sioen genietende weduwen zijn verstrekt, wordt het alzoo in voorschot verstrekte pensioen, over het sterfkwartaal, alsdan aan de betrokken besturen of instelli.gen uitbetaald." Bij de regeering zijn ingekomen eenige exemplaren van een prijsuitschrijving voor de op richting van twee weeshuizen en een oudeman nenhuis te Antwerpen, waarnaar zoowel builen- landsche als Belgische bouwkundigen kunnen mededingen. Voor elk van de heide weeshuizen zal eene premie van 2000 franken worden toe gekend aan den maker van het best gekeurd ontwerp en eene belooning van 1000 fi^aaa dien van het naast daarbij komende. Voor hal oude mannenhuis is de eerste premie bepaald op 1000 fr., de tweede op 500. De termijn van in zending is vastgesteld op 15 Maart 187(3. Exem plaren van het programma worden verzonden aan de besturen van de maatschappij tot bevordering der houwkunst te Amsterdam en van hare afdee- lingen in Den Haag en Rotterdam, alsmede aan den raad van bestuur van het Kon. instituut van ingenieurs in Den Haag, met uitnoodiging aan belangstellenden gelegenheid te willen verschaffen om daarvan kennis te nemen. Het stoffelijk overschot van den beroemden kunstschilder Sam Verveer werd gistermiddag te halftwee naar de Israelietische begraafplaats in Den Haag uitgeleide gedaan door een keurbende van kunstbroeders, een groot aantal vrienden en belang stellenden. Op de begraafplaats werden door ver schillende sprekers, als tolken der kunstlievende vereenigingen, waarin Verveer werkzaam was, zijne groote verdiensten als Nederlandsch kunste naar geschetst. Bij het nederdalen ten grave weer klonk he. door de mannenzangvereeniging „Cae- cilia" aangeheven graflied van Lindpaintner. Wegens de moeielijkheid om, bij het be staand gebrek aan vrijwilligers, het oppassers- personeel bij de Kon. Milit. Academie uit de categorie van militairen aan te vullen, heeft de afgetreden minister van oorlog bepaald dal, wan neer geene vrijwilligers daartoe kunnen worden aangewezen, ook afgeëxorceerde miliciens (na minstens 5 maanden oefening) hij de Academie kunnen worden overgeplaatst als oppasser. Zij kunnen ook zoodanig werkzaam blijven, wanneer zij, na volbrachlen eersten oefen ingst ijd, verlangen onder de wapenen te blijven of te komen. Aan een particulier schrijven uit Venezuela ontleent het „Vaderland" het volgende: „In Hol land schijnt men te denken, dat de maatregelen van wapening, het sluiten van havens, versterking, enz., enz., door den president Guzman Blanco genomen, geheel alleen tegen Holland gericht zijn. Volgens mijn gevoelen is dit volstrekt niet het geval. In Maart of April a. s. moet de president aftreden. Tevens ducht hij nog steeds het werken van zijn tegenpartij, waarvan de generaal Golina Hedenmiddag omstreeks halftwee had vrouw v. d. B., op de Langegracht, het ongeluk, bij het scheppen van een emmer water wegens de gladheid in het water te vallen. Op haar hulp geroep werd zij spoedig gered. Bij vonnis van den krijgsraad te Haar lem zijn de vier kolonialen (Franschen), die on langs met eene visscherssloep van Nieuwediep getracht hebben te deserteeren, doch in de Noord zee aan boord van het Deensche schip „Haabet" werden opgenomen, veroordeeld tot 2 maanden detentie. De Vereeniging „Oud papier" heeft in het afgeloopen jaar 95,000 kilogram oud papier verzameld, waarvan 35,000 kilogr. uit Amsierdam. Na attrek van alle onkosten leverde deze hoeveel heid eene zuivere winst op van f 3000, die aan den Paus zijn overgemaakt. Als een bijzonderheid wordt medege deeld, dat op het inschrijvings-register der gemeente Arnhem voor de lichting dezes jaars, een inge schrevene voorkomt met 17 voornamen, te welen: Charles, Ferdinand, Gabriël, August, Jacques, Edouard, Arnold, Louis, Alexandre, Jean, Adrien, Joseph, Thierry, Alfred, Francois, Theodore, Ernest.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1