zijde der ben ting, waar deze van de laagste pa lissaden voorzien was. Dat Longbal lah-Missigit is van 3 zijden door vijandelijken boscbrand omgeven en wel vrij dichtbij, op 3 a 400 pas. Nu hebben de slimmerls de aandacht afgeleid, door van uit dien boschrand een sterk vuur op de benting te openeninmiddels waren eenigen hunner langs vooraf gegraven loopgraven de benting genaderd, en sprongen opeens op de palissaden bij den ingang, doodden allereerst een soldaat, die in de' provoost zat, en richtten daarop een verwarring aan van belang; er zijn er vermoedelijk 15 of rneer binnen de benting geweest; vijf van dezen zijn gesneuveld, onder welke ook de hadji, met zijn geborduurden tulband. De overigen zijn weder uit de benting gejaagd. Wij hadden 2 dooden en elf gewonden, onder welke 2 officieren. Een dezer een reus van een vent, werd eerst de sabel uit de rechterhand en daarna de revolver uit de lin kerhand geslagen, met verwonding van beide voor armen. De andere kreeg een klewang-of krissteek in de linkerborst bij het hart. Gelukkig schijnt dit laatste niet geraakt en is het aanvankelijk verloop der longwond bevredigend. De overige verwondingen zijn vrij ernstig. Het geheele tooneel heeft slechts een paar minuten geduurd. Of zulke histories de lieden ook in zenuwachtige spanning moeten houdenIk kan mij ook begrijpen, dat zoo'n postcomrnandant niet slapen kan. Volgens een hedsn ontvangen telegram uit Atjeh bericht de gen.-maj. dat op 2 dezer de Bital, Lamtermin en de versterking Toekoe-Nanta door den vijand ontruimd zijn, waardoor de gemeen schap tusschen Pakan-Badak en onzen post te Sinangre open is. Onzerzijds zijn geen verliezen geledeu. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw: Mr. I. J. H. De Bruyn, pre sident van het voormalig prov. gerechtshof in Overijsel, en Jhr. Mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, vice-president van het voormalig prov. gerechtshof in Zuid-Holland. Gemengd INieuvrs. Al de werklieden aan de fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam hebben gisteren den arbeid hervat. De vier Alblasserdam- mers zijn rustig en ongemoeid aan het werk gelogen. Te Amsterdam zijn 8 5 93 honden voor de belasting ingeschreven. Onder een brug te Andelst (gemeente Zetten) is het lijk gevonden van een persoon, sedert Nieuwjaarsdag vermist. Het droeg alle ken- teekenen van een gewelddadigen moord. Reeds vijf personen zijn op vermoeden in hechtenis genomen. Op den hoek van de Amstelstraat en Botermarkt te Amsterdam is gistermorgen een bejaarde vrouw van een hooge trap gevallen en sloeg hij dien val door het raam boven de deur. Zij werd in deerniswaardigen staat opgenomen. Overmatig gebruik van sterken drank veroorzaakte te Renkum op Nieuwjaarsdag twist, welke zoo hoog liep, dat een der vechtenden een stuk van den neus werd afgebeten. Een ander, ook beschonken zijnde, brak bij een val een zijner beenen. Te Slochteren hebben twee boeren- knechten, door drank verhit, twist gekregen, waarbij de een den ander met een scherp voorwerp in den onderbuik verwondde, ten gevolge waarvan deze in een zeer gevaarlijken toestand verkeeit. De justitie doet onderzoek. Op het station te Assen had Zondag het volgende ongeluk plaats. Een reiziger leunde met een zijner handen in de sponning van het geopende portier, toen dit eensklaps werd dichtge slagen. Zijn vingers werden daardoor op de ake ligste wijze gekneusd. Op Oudejaarsavond zat in de Garten- strasse te Berlijn een huisgezin stil en treurig om den haard. De vader van 't gezin was vroeger in beter doen geweest, doch thans bezat hij niets. De executeur had de woning leeggedragen en een laatste wissel van meer dan 600 mark was hem weinige dagen geleden aangeboden. De rijke man, in wiens handen het papier zich bevond, zou zeker binnen weinige dagen het overschotje der meu belen komen halen. Om vijf uur klopt men aan de deur. De schuldeischer treedt binnen met een knecht, die een mandje op tafel zet en weer been- gaat. De geldschieter drukt den schuldenaar de hand en laat een brief in de mand glijden. Met de woorden „tot betere tijden" verlaat hij het ge zelschap. De mand wordt uitgepakt, koffie, suiker, appelen, een gans, peperkoeken, enz. komen er uit te voorschijn. De kinderen juichen en de vader breekt de enveloppe open en reikt haar, zonder een woord te zeggen, aan zijn vrouw. Zij weent en vouwt de handen, want zij zag den verscheurden wissel en een bankbiljet van 100 mark. Den 30sten December heeft in de Beust-mijn te Bochnia in Galicië, naar 't schijnt door de onvoorzichtigheid van een ondergeschikte eene ontploffing plaats gehad, welke aan 8 perso nen het leven kostte. De eerste berichten meld den, dat men door krachtige maatregelen er in geslaagd was den brand in de mijn te locali- seeren. Alle verder gevaar scheen geweken en den 3defi Januari daalden een ministerieel amb tenaar, een mijn-ingenieur en twee weïklieden in de mijn af; door gebrek aan ventilatie echter hadden zich in een deel der mijn schadelijke gassen opgehoopt, waardoor alle vier personen onmiddel lijk stikten. Te Saralow, in Rusland, heeft dezer dagen een sneeuwstorm gewoed die vele men- schenlevens heeft gekost. De wind was zoo hevig, dat de daken van de huizen werden gelicht. Daarbij was het zoo koud, dat de lieden die zich builen waagden, doodvroren. De sneeuw reikte al spoedig tot de tweede verdieping der hui zen, terwijl in de nabijheid boerenwoningen geheel onder de sneeuw bedolven raakten. Er zijn mili tairen bezig orn de bewoners, die als 't ware in de huizen gevangen zijn, te bevrijden. Reeds wer den 22 lijken gevonden. Uit Chattam wordt gemeld, dat thans in 't marine-dok aldaar de romp van een oud Hollandsch oorlogschip ter bezichtiging ligt, afkom stig van 't eskader dat in 1667 onder De Ruyter de Medway opvoer, en den Engelschen zulk een angst aanjoeg. Deze scheepsromp werd kort gele den bloot gelegd, en zal, daar 't onmogelijk is hem te vervoeren, eerstdaags klein gemaakt worden. Te Londen heeft onlangs de gerechte lijke schouwing plaats gehad van het lijk van een jongen man, die op de volgende vreemdsoortige en tegelijk vreeselijke manier heet aan zijn eind gekomen te zijnHij had een muis gegrepen, doch deze ontsnapte hem, schoot door zijn mouw naar boven, kwam aan zijn hals te voorschijn, en wipte in haar angst zijn geopenden mond in. Hij slokte 't beestje door, dat nu aan zijne inge wanden begon te knagen en te scheuren, en hem onder de vreeselijkste p'ynen deed bezwijken. De Etna begint evenals de Vesuvius teeken van leven te geven. In den omtrek hebben kleine aardschuddingen plaats, terwijl uit zijkraters zware, somwijlen roode rookkolommen stijgen. Het levert een eigenaardig schouwspel op, de kruin geheel met sneeuw bedekt te zien, terwijl uit de zijwanden vuur t e voorschijn komt. De Rue de Charonne te Parijs werd de vorige week in opschudding gebracht door het volgende voorval: Een zeer kleine knaap, wiens gelaat en handen met diepe kerven doorsneden waren en hevig bloedden, riep schreiend eene vrouw om hulp aan en bad haar hem mede te nemen. Op hare vraag, hoe hij derwijze gewond werd, antwoordde hij„vier katten, vier katten." Inmiddels hadden zich vele voorbijgangers ver zameld. Het antwoord van het knaapje was allen echter even raadselachtig. Eensklaps ging een der omstanders, een steviger» smid, een licht op, toen een man van gemeen uiterlijk naderde en het kind opeischte, dat hij als een ondeugenden bengel afschilderde, die niet naar school wilde gaan enz. enz. De smid stond den quasi-vader, in wien hij iemand meende te herkennen, die hem een groote kooi had laten maken, hartig te woord en noodig- de een deftig heer, die met belangstelling alles gadesloeg, uit, het kind niet alleen te laten gaan, maar het met hern naar de ouderlijke woning te vergezellen. Zij volgden vader en knaap en landden in een ellendig straatje aan, alwaar hun nu bij onderzoek en door de buren bijgestaan het volgende bleek. De man, die zich voor vader uitgaf, was een Pool en de vader niet. Hij had allerlei beroepen bij de hand gehad en het kind, naar hij zeide, van een nicht medegenomen. Het kind was acht jaar oud, maar zeer klein voor zijn jaren. Dat had den Pool op het denkbeeld gebracht van een fonkelnieuw speclakel. Hij wilde namelijk een dierenlemmerij in miniatuur arrangeeren. Vier kloeke katers had hij, door toepassing van che mische middelen, als tijgers geschilderd, en zij zouden voor een zeldzaamheid: dwerg tijgers, moe ten doorgaan. Het knaapje zou de rol van den miniatuur-dierentemmer vervullen, en werd nu dagelijks in eene groote kooi met de katers opge sloten om hen volgens de bevelen van den onder nemer te dresseeren. Bij een dezer hopelooze oefeningen nu was het kind derwijze gehavend, dat het, na den afloop, de vlucht op straat geno men had. In den oploop, dien het onverwacht huisbezoek van den smid en zijn deftigen metge zel in de buurt veroorzaakte, had de Pool zich uit de voeten gemaakt. BUITENLAND. Frankrij li. Aan den „Times" wordt uit Parijs gemeld, dat Frankrijk onmiddellijk na het ontvangen van de nota van graaf Andrassy aan Engeland den wensch heeft te kennen gegeven in deze aangelegenheid gemeenschappelijk te handelen. De bekende orientalist Julius Von Mohl, die in 1800 te Stuttgart is geboren en zich in Frank rijk heeft laten naturaliseeren (hij nam toen den naam aan van Jules De Mohl) is overleden. In 1847 werd hij hoogleeraar in de Perzische taal bij het „Collége de France." Uit een rapport van de commissie voor gratie, die door de kamer tegen het einde van 1874 benoemd was, blijkt dat de krijgsraden ter zake van den opstand te Parijs en elders 959C personen veroordeeld hebben, van welke 110 tot de doodstraf. Aan 26 van dezen is het doodvon nis voltrokken; de overigen hebben vermindering van straf gekregen. Duitscliland. Volgens berichten uit Weenen vond graaf An- drassy's hervormingsplan voor Bosnië en de Her- zogowina, naar vernomen wordt, een gunstig ont haal te Rome en te Parijs. De authenticiteit van het bericht ten aanzien van de voorgenomen kroning van kroonprins Rudolph tot koning van Hongarije wordt ernstig in twijfel getrokken. De uitgever der brochure „Pro Nihilo" heeft getracht, het aangekondigde tweede gedeelte onder een anderen titel en omslag in Duitschland binnen te smokkelen. De politie heeft dit ver hinderd, door de exemplaren in beslag te nemen. Spanje. Castelar heeft de candidatuur voor de Cortes te Barcelona en Valencia aanvaard en daarbij een manifest aan de kiezers uitgevaardigd. Hij raadt daarin allen aan deel te nemen aan de verkiezingen, als het eenige middel tot politieke opvoeding van het volk en tot verspreiding der republikeinsche denkbeelden. Hy verklaart zich een voorstander van de volgende beginselen 't algemeen stemrecht, vrije hoogescholen en de staat onafhankelijk van de kerk. Hij scheidt 2ich volkomen af van alle reactionaire en demagogische partijen en zal nooit met de léderalen of hunne aanhangers Iransigee- ren. Hij zal met alle kracht die maatregelen steunen die leiden tot het eindigen van den bur geroorlog, tot de integriteit van het land en het evenwicht van de financiën. Hij is overtuigd dat woelzieke, arme volken niet vrij kunnen zijn en dat de dienst der nationale schuld de onschend- baarste verplichting is die door alle partijen nage komen moet worden. Wat de Cubaansche quaestie betreft: hij is van oordeel dat het dringend nood zakelijk is onmiddellijk de slavernij af te schaffen en aan de Spaansche kolonies die vrijheden le geven, zonder welke volken niet bestaan kunnen. Deze maatregelen zouden Spanje met Europa en Amerika verzoenen. Telegrammen. BELGRADO, 5 Januari. In de avondzilling van gisteren waren de debatten over de begrooting in de Skuptschina zeer levendig en eindigde de woor denstrijd met eene nederlaag van het ministerie- Kaljevic. Ondanks den krachtigen tegenstand der regeering weigerde de Skuptschina een krediet ten bedrage van 400,000 piasters in de wet op

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2