LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4873. A0. 1875. Vrijdag 31 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal deze Courant Zaterdag niet worden uitgegeven. Tot den Sisten dezer, uiterlijk des aïonds te 5'uren, kunnen de onder de rubriek Advertentiën te plaatsen N1EUWJAARSWENSCHEN aan het Bureel dezer Courant worden ingeleverd. LEIDEN, 30 December. Bij de lieden plaats gehad hebbende verhuring van grasgewas en teelgronden langs de Haarlem- merlrekvaart voor den tijd van zes jaren, van 1 Januari 187631 December 1881, zijn de navol gende personen huurders geworden, als: Vanperc. 1 en 2 P. R. Van der Lubben, voor 65,60; perc. 3 J. Segaar voor 11; perc. 4 H. Remmels- wal, voor f 35; perc. 5 en 7 W. Diemei, voor f 17,25; perc. 6 en 8 W. Van Eeden, voor f 177; perc. 9 C. BroekholT, voor f 36, alles 'sjaars. De „Staatscourant" behelst het rapport aan den Koning betreffende den afloop van de lichting der nationale militie van 1875. Bij besluit van IS Februari jl. is het bedrag dier lichting op 11,090 man vastgesteld, van welke 600 voorden dienst ter zee te bestemmen. Hel getal ingeschre venen, waarnaar bij dal besluit het aandeel van iedere provincie in de lichting is bepaald, bedroeg 30,710 tegen 30,708 in 1874. Hel cijfer der lichting slond derhalve tot dat der ingeschrevenen als 1 2"/100. Zoo bij de militie te land als hij de zeemilitie zijn 10,865 man ingelijfd, er ont breken dus 135 ten gevolge van gebrek aan beschik bare lotelingen in 81 meestal kleine gemeenten. In 1871 bedroeg het tekort 93 op 32,240; in 1872, 91 op 32,407; in 1873, 125 op 31,190; in 1874, 154 op 30,708 ingeschrevenen. Ver geleken dus bij de lichting van 1874, toen het aantal ingeschrevenen op twee na overeen kwam met dat bij de lichting van 1875, is er bij liet tekort over dit laatste jaar eene niet onbe langrijke vermindering waar te nemen. Het aan tal lotelingen, dat zich voor de zeemilitie heeft aangeboden, is tot dusverre jaarlijks vermeerderd en in 1875 tot 1641 gestegen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwediep naar Batavia, is 28 dezer van Sout hampton; de Torrington, van Rotterdam naar Java, is 27 dezer van Suez, en de Hampton, van Java naar Rotterdam, dien dag van Point de Galle vertrokken. De heer M. Bisdom van Vliet, burgemeester van Haastrecht en lid der prov. staten van Zuid- Holland, vierde Dinsdag zijn 50-jarig feest als hoogheemraad en dijkgraaf van de Krimpenerwaard. Door een eerewacht te paard, van 40 notabele personen uit al de waterschappen van de Krim penerwaard, en het muziekcorps van het 1ste reg. huzaren uit Den Haag werd de jubilaris van zijn woning afgehaald en in een met vier paarden be spannen rijtuig naar Stolwijkersluis, de vergader plaats van het dijkcollege, geleid. Na gelukwen- schingen en aanbieding van een prachtig geschenk vanwege de heeren hoogheemraden, hoofdinge landen en plaatsvervangers en den secretaris-rent meester, vereenigde men zich aan een feestmaal. Zoowel te Haastrecht als te Stolwijkersluis hing algemeen de nationale vlag uit, terwijl in de nabij heid van het feestlokaal eene sierlijke eerepoort was opgericht. Te Leipzig is gepromoveerd tot doctor in de natuur-philosophie de heer C. Kerbert, uit Amsterdam. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en om streken der Holl. Maatschappij van landbouw zal eene tentoonstelling houden van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte, te Rotterdam, op 4 April 1876. Ieder mag inzenden, mits daarvan vóór of op 28 Maart aan den secretaris der afdeeling te Rotterdam schriftelijk kennis gevende. De „Compagnie Générale Transatlantique" brengt in Januari 1876 eene geregelde stoom vaart in werking van Santander naar Bordeaux, St.-Nazaire, Havre, Rotterdam en Hamburg en vice versa, met het doel, behalve de goederen voor deze havens bestemd, speciaal goederen te vervoeren met direct cognossement voor hare di verse lijnen van St.-Nazaire en Bordeaux naar Suriname, de Antilles, Centraal Amerika en de Westkust van Amerika, via Panama, alsmede voor hare lijn van Havre naar New-York. De Vereeniging lot bevordering der zoet- watervisscherij in Nederland, gevestigd te Dordrecht, heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Een zooveel mogelijk volledige beschrijving (liefst niet teekeningen opgehelderd) van de zoetwalervis- scherij, netten en gereedschappen en hun gebruik." Zij looft uit een premie van f 200 voor het vol ledigste, door de Commissie van beoordeeling goed gekeurde antwoord. De antwoorden moeten inge- zouden worden aan den secretaris der Vereeniging den heer Cs. Stal, te Drimmelen, vóór 31 Decem ber 1876. Eerste Kamer. De aan de orde ge stelde wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder hoofdstuk I der staalsbegrooting voor 1876 (huis des konings) en hoofdstul Vila (nationale schuld en wet op de middelen). De verdere behandeling der staalsbegrooting is verdaagd en de Kamer uiteengegaan tot Dinsdag-avond 11 Januari. De hooge raad heeft heden eene openbare algemeene vergadering gehouden, waarin de leden der nieuwe hoven zijn beëedigd en die hoven achlervolgens zijn geïnstalleerd. De voorzitter, Mr. F. De Greef, hield eene aanspraak, waarbij hij het groole gewicht van den dag aantoonde hulde bracht aan de regeering en de vertegenwoordigers, en de benoemden gelukwenschle. Hij gaf de hoop te kennen, dat de nieuwe gerechtshoven zouden me dewerken tot versterking van den nationalen band van eendracht. Een talrijk publiek woonde de plechtigheid bij. De regeering heeft de haven van Stavoren gekozen om te worden dienstbaar gemaakt aan den Noord-Holl.-Frieschen spoorweg. Aan een hoofdingenieur van den waterstaat is reeds, naar men verneemt, opgedragen om, in overleg met den betrokken eerstaanwezend ingenieur der staats spoorwegen, een plan op te maken, om aan de haven voldoende ruimte en diepte voor spoorweg haven te geven. De luit.-ter-zee lslekl. B. M. Van der Weide, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 15den Febr. op non- activ. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, standpl. de gem. Utrecht, J. G. Brouwer Nijhoff, notaris te Haastrechttot notaris binnen het arrond. Rotterdam, standpl. de gem. Haastrecht, H. J. F. Heyman, cand.-notaris te Vianen; tot notaris binnen het arrond. 's-Her- togenbosch, standpl. de gem. Waalwijk, A. J. Bink, cand.-not. en gem.-secretaris te Raamsdonk; tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden Mr. N. H. Van Nes van Meerkerk, adv.-gen. in Zeeland; aan M. Merckelbach, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Wittem; benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuwden kapt.-ter- zee W. Enslie en den dirig. ofüc.-van-gez. hij de zeemacht Dr. D. Hellema; aan den kapt.-luit.-ter- zee P. J. Buyskes, chef der afd. hydrographie bij het depart, van marine, verleend den titulairen rang van kapt.-ter-zee. Gemengd Nieuwe. Hedenmiddag omstreeks drie uren is op de Zijdgracht alhier een jongentje van de brug in 't water gevallen. Zekere v. W. sprong het kind na en slaagde er door de hulp van eenige andere personen in, het te redden. Hedenmorgen is onder de Vinkbrug opgehaald het lijk van J. B., die gisteravond waar schijnlijk bij het passeeren der brug in hel water geraakt is. Gistermiddag omstreeks halftwee is te Leiderdorp een boerenkar, waarin twee personen gezeten waren, door het schichlig worden van het paard te water geraakt. Door twee voorbijgangers werden de drenkelingen met veel moeite op het droge gebracht. Door den mist misleid raakte heden ochtend omstreeks halfzes te Noordwijk een En- gelsche sloomsleepbool, genaamd „Cambria", kapt. Kniglit, aan den grond. Dadelijk is naar Nieuwediep getelegrafeerd om eene stoomboot, ten einde het schip af te brengen. De „Cambria" was bestemd om een nieuw schip van Nieuwediep naar Lon den te brengen. Men dacht dat, als de zee stil bleef, de boot hedenavond met het getij weder vlot zou komen. In Den Haag hebben gisternacht eenige onverlaten een meisje op smadelijke wijze mishandeld en op een wagen langs de Lange- gracht gereden. De nachtwacht, die een einde aan het schandaal wilde maken, werd op den grond geworpen en ernstig aan den arm bezeerd. De zaak wordt door de politie onderzocht. Gistermorgen is te Rotterdam door schipper P. Van Vliet en diens knecht uit de Maas gevischt het lijk van H. F. W. M., laatste lijk kolentremmer op de stoomboot n°. 24 der Ned. Stoombootreederij, die sedert 14 November II. van de stoomboot was vermist. Op een schip, liggende in de Brou wersgracht te Amsterdam, is gisternamiddag bij het oplnjschen van den gaffel het touw gebro ken, zoodat de gaffel met blokken en ijzerwerk naar beneden viel. Een persoon werd zoodanig gekwetst, dat hij onmiddellijk een lijk was; een ander bekwam een ernstige armbreuk, zoodat hij naar liet gasthuis moest worden vervoerd. Aangaande de onlangs te Harderwijk gepleegde inbraak, waarbij de inbreker gedood werd, verneemt men nog het volgendeDe ver- slagene is in 't bezit gevonden van drie volledige stellen papieren, welke hij tusschen zijne kleederen verborgen had en schijnt reeds vroeger getracht te hebben zich voor Indië te engageereo. Bij die gelegenheid was hij met V. in kennis gekomen. De nasporingen der justitie worden nog steeds voortgezet. Te Vroomshoop zijn Zondag twee jon- gehngen en een meisje, die het kanaal wilden overvaren, doordien het ranke en zeer lekke bootje kantelde te water geraakt. Het angstige geroep om hulp der drenkelingen werd eindelijk gehoord, en den toegeschoten helpers mocht het gelukken een der jongelingen en het meisje, hoewel bewus teloos, te reddende derde verdronk. Naar men verneemt is de droogma- king der Makkumermeer verzekerd. De heeren Ledeboer c. 3. hebben de concessie overgedragen aan een vereeniging van Engelsche heeren, die

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1