DAGBLAD. A0. 1875. Donderdag 30 December. Nieuwjaarswenschen PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frauco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regelsa1.05. Iedere regel meerMïi. Grooierc letters naar plaatsruimte. Evenals ten vorigen jare worden onze stadge- nooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Doer dezen maatregel is elk in staat het compliment Tan den dag te niten naar gelang zijner maatschap- pelijke betrekking. Tot den disten dezer, niterlijk des aTOnds te 5 uren, kan men de Advertentiën inleveren aan het bureel dezer Courant. LEIDEN, 29 December. De eerstvolgende verzending der brievenmail voor Ned.-Iudië, langs den weg van Napels en verder met het stoomschip „Prins van Oranje" van de maatschappij Nederland, zal plaats hebben den 2den Januari, door middel van de op de vol gende uren vertrekkende treinen's morgens te 7 u. uit Amsterdam, te 6,25 uit Botterdam en te 6.15 uit Den Haag. Te rekenen van 1 Januari zal mede langs den weg van Frankrijk eene rechts!reeksche ver zending der briefwisseling lusschen Nederland en Italié plaats hebben. De verzending hier te lande zal geschieden door middel van den spoortrein ■welke te 12.30 's avonds uit Rotterdam naar Ant werpen vertrekt, in aansluiting op de post die den volgenden morgen uit Parijs in de richting van Modane-Turijn vertrekt. Er is dus voor 't vervolg tweemaal daags gelegenheid tot verzending van brieven en verdere stukken naar Italié, als: 1°. over Duitschland door middel van den trein van den Rijnspoorweg welke te 7 's m. uit Amsterdam, te 6.25 's m. uit Rotterdam en te 6.15 's m. uit Den Haag vertrekt; 2°. over Frankrijk door mid- del van den gemelden trein van 12.30 's av. uit Rotterdam naar Antwerpen. Door de toetreding van Frankrijk tot de algemeene postvereeniging met 1 Januari a. s., zal, te rekenen van dat tijdstip, het bij koninklijk besluit vastgestelde algemeene vereenigingsport mede in het postverkeer met Frankrijk en Algerié van toepassing zijn. Wegens de brieven en verdere stukken bestemd voor of herkomstig uit overzee- sche, niet tot de vereeniging behoorende landen, waarvan de verzending over Frankrijk geschiedt, komen mede met 1 Januari nieuwe tariefsbepa lingen in werking, waaromtrent op de postkanto ren de noodige inlichtingen zijn te verkrijgen. De „Staatscourant" behelst het reglement van den rijkstelegraaf, zooals het gewijzigd is ten gevolge der wenschelijkheid om het zooveel moge lijk in overeenstemming te brengen met de be- palingen voor het internationaal verkeer. De ver anderingen, die meer bepaald van belang zijn voor het publiek, zijn de volgende: Te beginnen met 1 Jan. zullen de telegraafkantoren met doorloo penden dagdienst het geheele jaar door 's morgens om 8 uren worden geopend. Voorts zullen met Januari een nieuw soort van telegrammen kaarttelegrammen worden ingevoerd, voor 't binnenland tegen f 0.20, voor 't buitenland tegen 3jvan den prijs van een gewoon telegram. Ze mogen hoogstens tien woorden bevatten en worden open en zonder ontvangbewijs te vorderen afgeleverd. Vooruitbetaling van antwoord, nasei- ning, bezorging buiten de ljjn anders dan per post, bezorging aan meerdere adressen en dergelijke voor gewone telegrammen geldende bepalingen zijn hiervoor uitgesloten. Plaats en tijd van afzen- ding worden niet ambtshalve overgebracht. De onderteekening mag weggelaten worden. Afschriften worden niet gegeven. In geen geval heeft terug betaling van kosten plaats. Bij de gewone tele grammen mag voortaan ook de onderteekening ontbreken, terwijl de adressen in verkorten of overeengekomen vorm mogen worden gesteld. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is 25 dezer te Port Said gearriveerd. Gisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van den Javaan. De voorzitter schetste den niet bevredigenden toestand der Maatschappij. Haar plan lot oprichting eener kweekschool werd wel toegejuicht, maar men bleef achterwege met den financieelen steun, daar voor niet rneer dan eene som van f 6986,23'/, was ingeschreven, terwijl volgens eene matige berekening over vijf jaren circa 60,000 zal noodig zijn. Daar de minister van koloniën echter niet ongeneigd schijnt te zijn een subsidie te verleenen, is de toestand der Maatschappij, wat betreft haar schoolplan, niet hopeloos. De rekening over 1874, sluitende met een nadeelig saldo van 268,70, werd goedge keurd, terwijl tot leden van het hoofdbestuur wer den benoemd: de heer A. Ising in Den Haag, in plaats van den heer J. G. Plate, die bedankt had, en de heer A. C. Joosten, te Amsterdam, aftre dend lid. Als plaats van bijeenkomst voor de vol gende algemeene vergadering werd Dordrecht aangewezen. Naar men verneemt zijn de inspecteurs van het lager onderwijs door den minister van binnenl. zaken legen 20 Januari in Den Haag bijeengeroe pen, om met hem te beraadslagen over rijks kweekscholen en punten van wetgeving. Uit Zwolle wordt gemeld dat doordeR.-K. geestelijkheid in de Watersteeg, niet ver van het voormalig landgoed „Vechterdam", een stuk grond moet zijn aangekocht met het plan daarop een inrichting te stichten op kleiner schaal, maar in den geest van Nederlandsch Mettray bij Zutfen. De onder-intendant 2de kl. kapt. S. C. Rijnbende, thans toegevoegd aan den commandant der 2de divisie inf., wordt met 1 Mei e. k. be iast met het toezicht over de militaire administra tie-inrichting te Amsterdam; de onder-intendant 2de kl. J. Groys, thans te Maastricht in garni zoen, wordt met genoemd tijdstip toegevoegd aan den bevelhebber der 2de divisie, le Haarlem. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd lot ridder 2de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau Mr. J. Rau van Gameren, president van het provinciaal gerechtshof van Gelderland. De Ned. Bink had op 27 Dec. bij een munt en muntmateriaal van f 158,768,421.46= voor eene som van ƒ151,217,775.86 minder aan bankbil jetten in 'omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zjjne beurt 60,487,110.34= meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Blijkens bericht van Zr. Ms. consul-generaal te Melbourne, is Port Darwin, in het noordelijk gedeelte van Zuid-Australië gelegen, tot vrijhaven verklaard. Zr. Ms. schroefstoomschip „Cornelis Dirks", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, is den 27sten dezer te St.-Thomas aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot president der ar- rond.-rechtbank te 's-Hertogenbosch Mr. W. D. Bosch Hz., thans kantonrechter aldaar; bij het depart, van marine bevorderdtot hoofdcommies den commies J. A. Beek; tot commies de adjunct- comm. A. L. C. Furnée en E. V. F. Ahn. Gemengd Nieuws. Eenige dagen geleden werd te Delft door P. G. Z., oud 9 jaren, een kast opengebro ken in de ouderlijke woning en daaruit p. m. f 90 aan contanten ontvreemd. De jongen maakte zich daarop uit de voeten en werd den volgenden dag door de polilie, aan wie kennis gegeven was van het gebeurde, spelende op straat gevonden. Naar het bureel gebracht bleek het, dat hij den nacht achter eene schutting, onder den blooten hemel had doorgebracht, en van 't ontvreemde geld ongeveer twee gulden zoek gemaakt. Een diamantwerker te Amsterdam, gehuwd en vader van drie kinderen, heeft zich gisteren in de Vest bij de Raampoort verdronken. Gisteravond om 11 uur geraakte te Amsterdam een achttienjarig meisje, in dienst bij den heer G., op de Keizersgracht, voor het huis haars meesters te water, vermoedelijk bij het wegwerpen van asch. Hoewel onmiddellijk gedregd werd, gelukte het eerst na twintig minuten, het meisje van onder een zolderschuit op te halen. Dr. D. J. Cosier spande nog gedurende langen tijd alle pogingen in om de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. Op Rapenburg te Amsterdam is on langs een tapperij geopend, met een fraai chassi- net, waarop: „Werkmanslust." Een winkelier, die vleesch, kaas, en andere mondbehoeften verkoopt en vlak tegenover de tapperij woont, heeft nu een groote tropee van varkensvleesch in de winkelkast gemaakt, waarop met groote vergulde letters prijkt „Hier is Werkmanslust". In den nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakte te Amsterdam een man (waarschijnlijk dronken), in den O.-Z. Achterburgwal. Met zeer veel moeite werd hij gered, maar bezweek den volgenden dag aan de gevolgen. Hij laat eene weduwe met tien kinderen na. in den nacht tusschen 26 en 27 dezer is te Annen, onder de gemeente Anlo, de boeren- behuizinge van de wed. J. W. Boer totaal afge brand. De oorzaak is onbekend. Van den inboedel is niets gered. Een paard, twee koeien, acht of tien schapen en twee varkens zijn verbrand. Te Rijssen had Maandag-namiddag een treffend ongeluk plaats. Terwijl een paar met selaars zich op het dak van een huis bevonden en bezig waren het te repareeren, had een twaalf jarige knaap de onvoorzichtigheid heimelijk op de daarbij staande ladder te klimmen. Toen hij zich aan het boveneinde daarvan bevond, is hij naar beneden gestort en bewusteloos weggedragen. Naar men verneemt moet zijn toestand hopeloos zijn. Te Rothem (Limburg) beeft dezer dagen ten huize van een oude juffrouw een bru tale diefstal door middel van inbraak plaats gc-had. De dieven hebben zich meester gemaakt van meer dan 3000 in verschillende muntspeciën. Het koninklijk paleis te Barcelona is in den nacht van Zaterdag op Zondag door een geweldigen brand bijna geheel vernield. De Oostenr ij ksche generaal Uchatius heeft voor zijn nieuw geschut nu ook een nieuw projectiel uitgevondeneene soort van granaat, die echter met 12 ringen omgeven is, welke elk 10 diepe kerven hebben. Ontploft de granaat, dan heeft men niet alleen de gewone scherven, maar ook tienmaal 12 ijzeren kogeltjes om de noodige vernielende kracht te ontwikkelen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1