LEI 1)80 H DAGBLAD. N°. 4870. Dinsdag A0. 1875. 28 December. Nieuwjaarswenschen PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS BEU ADVERTENTIE» Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerB 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Evenals ten vorigen jare worden onze stadge- uooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek .Adver tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te niten naar gelang zijner maatschap pelijke betrekking. Tot den 31sten dezer, niterlijk des avonds te 5 uren, kan men de Advertenticn inleveren aan het bureel dezer Courant. S T AD S-BE RICHT EN. 3de Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting 1875. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29aten Juni 1S51 Staats blad n°. 85); Doen te wetco, dat liet 3de Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting over 1S75 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den lOden Januari 1876, ter Secretarie dezer gemeente (Snancicele afdeeling), van 9 tot 4 "uren voor een ieder ter lezing ia nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 December 4875. LEIDEN, 37 December. Blijkens bij de regeering ontvangen bericht heeft „the Committee of Council on education" te Londen het voornemen op 1 April des volgenden jaars eene tentoonstelling van wetenschappelijke instrumenten en toestellen in het South Kensing ton Museum te openen. Zoodanige instrumenten, die voor wetenschappelijke doeleinden hebben ge diend en daarom historische waarde bezitten, of die belangrijke verbeteringen hebben ondergaan, alsmede de zoodanige die voor het onderwijs boven andere uitmunten, vallen voornamelijk in het plan der tentoonstelling. Volgens het daarvan uitgegeven programma hebben de instrumenten en toestellen Letrekking tot de rekenkunde, de meetkunde, rnaten en gewichten, de bewegingleer, statica en djnamica, de moleculaire natuurkunde, het geluid, het licht, de warmte, het magnetismus, de electriciteit, de sterrenkunde, de toegepaste werktuigkunde, de me teorologie, de aardrijkskunde, de geologie en ont ginning van mijnen, de mineralogie, de kristallogra- phie en de biologie of leer van het leven. Voor Neder land heeft zich ten behoeve van deze tentoonstelling een commissie gevormd, waarvan voorzitter is de staatsraad hoogleeraar Dr. P. L. Rijke, en secretaris Br. D. De Loes, directeur der hoogere burgerschool alhier. De verdere leden dezer commissie zijn de lieeren Drs. H. G. Van de Sande Bakhuizen, C. H. D. Buys Ballot, J. Bosscha, F. C. Donders, J. VV. Gunning, R. A. Mees en V. S. M. Van der Willigen. De volksvoorstelling, gisteravond door de Haagsche koninklijke Hollandsche tooneelisten in den schouwburg alhier gegeven, onderscheidde zich zóó zeer van de vorigen, dat wij haar niet onop gemerkt mogen laten. Er werd opgevoerd: „De oude kassier," oorspronkelijk tooneelspel in vier bedrij ven, van Rosier Faassen. Op den internationalen prijskamp te Antwerpen in 1874 viel dit werk een bekroning ten deel. Zij die aan dergelijke Belgische bekroningen en misschien niet ge heel ten onrechte niet zooveel waarde hechten als eigenlijk wel moest, konden zich nu zelf van de verdiensten van 't werk overtuigen. De titelrol werd vervuld door den schrijver zeiven, die én als acteur èn als auteur dubbel lauweren oogstte. Tot tweemalen toe werd hij onder de dave- rendste toejuichingen alleen teruggeroepen. En de overige tooneelisten, van wie o. a. de heer Bigot de rol van den heer Wijnstok vervulde? Het was alsof de auteur hen allen geïnspireerd had. Het was in één woord een voorstelling, waarmede het gezelschap getoond heeft dat het wel degelijk nog goede krachten heeft en hoe ver men het met flinke samenwerking kan brengen. Aan toejui chingen en terugroepingen ontbrak het hun dan ook niet. Jammer alleen, dat het lokaal nog niet wat beter bezet was. Het nastukje: ;„Een blanke Othello," deed de toeschouwers schateren van 't lachen. Vrijdag 11. werd het alhier gehouden exa men voor bewaarschoolonderwijzeres met goed gevolg afgelegd door vier leerlingen der kweek school alhier, n.l. de dames: J. A. Grootendorst, J. Niemeyer, S. Blansjaar en A. E, Van der Weyde. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ25, 5,30, en 2.60 en de laagste 25, 5.00 en 2.50. De gelegenheid tot dienstneming voor het leger in Oost-Indië blijft geopend voor allen, die van 18 lot 40 jaar oud zijn, geschikt zijn voor den militairen dienst aldaar en zich aanmelden bij eenig plaatselijk- of garnizoens-commandant. Wie zich verbindt voor vier jaren, ontvangt eene som van twee honderd guldenwie zich voor zes jaren verbindt, bekomt drie honderd gulden. Jon gelingen van 18 tot 23 jaren moeten, om dienst te kunnen nemen, een bewijs van toestemming hunner ouders of voogden overleggen; personen die den militairen dienst niet eervol verlieten worden niet aangenomen. Miliciens, zoowel zij die onder de wapenen als die rnet groot verlof zijn, kunnen voor den tijd van twee jaren gedetacheerd worden hij het leger in Oost-Indië, en ontvangen dan, vóór hun vertrek, eene som van twee honderd gulden. Voor jongelingen van 16 tot 18 jaren bestaat gelegenheid om bij het bataljon mineurs en sappeurs te worden opgeleid voor korporaal of sergeant hij de mineurs en sap peurs in Oost-Indiê; zij verbinden zich voor tien jaren, ontvangen aanstonds vijftig gulden, en, als zij na drie jaren naar Indië vertrekken, [drie hon derd gulden. Wie een rekruut voor liet leger in Oost-Indië aanbrengt ontvangt tien gulden. Heden is aan het lokaal van het provinciaal bestuur in Den Haag aanbesteed: 1°. het gedu rende 1876 onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen van de hoogeschool te Leiden; minste inschrijver de heer J. Van der Kamp, te Leiden, voor 23,444.44; 2°. het bouwen van een porte-cocbère met portiersloge enz., het in verband daarmede veranderen van den afsluitmuur en doortrekking daarvan tot den stadssingel, en het gedeeltelijk overwelven van de Binnenvestgracht bij en om het Academisch Zieken huis te Leiden; minste inschrijver de heer J. Sprei, té Koudekerk, voor 23,587. De bestuurders der vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel", gevestigd te Amsterdam, hebben zich tot het gemeentebestuur in Den Haag gewend, met het verzoek hen met het beheer van den Nederduitschen Schouwburg aldaar te belasten. Blijkens de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer betrekkelijk de overeenkomst met de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij, wordt van de artikelen der overeenkomst in dit wetsontwerp, zooals dusver altijd plaats vond, de bekrachtiging voorgesteld van die, waarbij de Staat met gelde lijke lasten wordt bezwaard en waarin afwij kingen worden voorgesteld van wettelijke bepa lingen. Daar het verleenen van concession en het sluiten van overeenkomsten namens den Staat de taak is der uitvoerende macht, kan niet anders gehandeld worden. Het is echter niet denkbaar dat de regeering in eene bij de wet bekrachtigde overeenkomst bepalingen zou wijzigen of daaruit doen wegvallen, die voor de Staten Generaal de hoofdreden hunner goedkeuring hadden uitgemaakt. De thans behandelde overeenkomst zal, althans wat de exploitatie van nog te maken staatsspoor wegen aangaat, eerst over een drie- of viertal jaren gevolg kunnen hebben. Zij zou geen zin hebben, indien in 18S0 de concessie voor den Holl. IJzeren-Spoorweg van Amsterdam naar Rot terdam door de regeering, die in dat jaar zijn zal, werd ingetrokken. Daarentegen behoeft thans nog over verlenging van dien termijn niet te worden beslist, indien onverhoopt de thans be handelde overeenkomst niet bij de wet wordt bekrachtigd. Volgens het voorloopig verslag nopens bet wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet van 14 Sept. 1866 houdende bepalingen om trent de inkwartiering enz., strekkende om te ver klaren dat door de uitdrukking„tijden van oorlog" in de wet van 1866 voortaan niet alleen feitelijk verklaarde oorlog, maar ook hetj geval zal verslaan worden, dat de militie krachtens art. 184 der grondwet buitengewoon is bijeengeroepen werd de noodzakelijkheid tot zoodanige herziening zeer sterk betwijfeld en weersproken, terwijl ook be zwaren van grond wettigen aard werden geopperd. Immers bij het ontwerp wordt aan den koning het recht toegekend om, al is de oorlog nog niet uitgesproken, het geheele land als het ware in staat van beleg te verklaren, zoodat de bevolking ten eenenmale aan het goedvinden der militaire autoriteit overgeleverd en het burgerlijk gezag voorbijgegaan zou worden. Dat koninklijk besluit is het zwaartepunt der wet. Geen kans ziende tot het vaststellen van eene reeks bepalingen, die bij het bijeenroepen der militie van toepassing be- hooren te zijn, laat men op dat besluit alles aan komen. Zoodanig stelsel scheen voor ieder, die op het behoud der burgerlijke vrijheid prijs stelde of liever daarop niet dan bij volstrekte, duidelijk geblekene noodzakelijkheid inbreuk kon toelaten, geheel onaannemelijk. In de laatste dagen werden door de soldaten van het koloniaal werfdepot in garnizoen te Har derwijk, hoofdzakelijk door die, wier vertrek naar de overzeesche bezittingen aanstaande is, meer dan tot nutoe het geval was, pogingen aangewend tot het plegen van desertie. De commissaris van politie te Harderwijk heeft het daarom noodig geacht de hoofden van politie in het rijk van deze omstan digheid te onderrichten en beveelt een gestreng toezicht aan op vreemdelingen, inzonderheid op Franschen en Belgen. Door de examea-commissie te Groningen zijn tot apothekers bevorderd de heeren L. H. Van der Harst, van Middelburg, en J. Heynis, van Boskoop. De Commissie tot het afnemen van het examen van hen die voor de betrekking van leerling-consul wenschen in aanmerking te komen heeft het getuigschrift van bekwaamheid uitgereikt aan den heer H. S. J. Maas te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1