LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4869. A0. 1875. Maandag 27 December. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17&. Grootere letters naar plaatsruimte. jjtyp Zij, die zich met 1 Januari a. s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Dec.Febr. worden dan alleen de maan den Jan. en Febr. in rekening gebracht tegen 74 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 December, des namiddags te halftwee. LEIDEN, 24 December. De openbare muziekuitvoering der leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, gisteravond in de Stadszaal gegeven, is uit stekend geslaagd. Zoowel de solo- als de andere voordrachten gaven de duidelijkste blijken, welke goede vruchten de leiding der onderwijzers heeft opgeleverd. Zg mogen hierin, evenals in de her haalde toejuichingen der aanwezigen, een hunner schoonste belooningen zien en een aansporing vin den om steeds met denzelfden ijver werkzaam te zijn. De uitvoering heeft die van vorige jaren, naar onze meening, verre overtroffen, 't Was thans als 't ware een concert. Hierdoor werden evenwel de leerlingen van hun genoegen en dartele pret, die zij op de vorige uitvoeringen zoo ruimschoots genoten, in 't belang eener nu stemmige orde, belangrijk be roofd. Behalve de gisteren reeds medegedeelde toe kenning van prijzen en eervolle vermeldingen en be vorderingen, had nog eene eigenaardige plechtigheid plaats. In Augustus was het nl. 40 jaren geleden, dat de heer A. M. De Graaf aan de Muziekschool, nadat door den heer Le Liévre een jaar te voren tot oprichting dier school de eerste stoot gegeven was, als onderwijzer voor de violoncel verbonden werd, terwijl hij drie jaar later ook als onderwijzer voor de piano optrad. Commissarissen meenden het nu niet ongepast op deze uitvoering, te midden zijner leerlingen, hem met dit jubilé, bij monde van den voorzitter der Maatschappij, geluk te wen- schen en als erkenning zyner vendiensten tegen over de school, hem een souvenir aan te bieden, bestaande in een keurig album en een collectie sonalen van Beethoven in prachtband. Ook van de zyde der aanwezigen ontbrak het hem niet aan daverende bewijzen van belangstelling, terwijl het orkest der meestal jeugdige dilettanten herhaaldelijk fanfares aanhief. Door zooveel blijken van belangstelling was de jubilaris zeer aangedaan en er levens dankbaar voor. Moge hem gegund zijn nog vele jaren aan de school, die hem dierbaar geworden is, nuttig verbonden te blijven. In de vergadering van tabaks- en sigaren handelaren en fabrikanten, Woensdag-avond alhier gehouden, is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tol het toevoegen van een adres van adhaesie aan het verzoekschrift dat door de commissie te Rotterdam, in zake den tabaks accijns, aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zal worden opgezonden, welk adres van adhaesie door 43 handelaren in tabak en fabri kanten alhier is geteekend. Naar men van hier aan het „Vaderland" schrijft, zyn onlangs nieuwe plannen voor een Universiteit en Museum door den minister aan curatoren dezer Hoogeschool toegezonden en lig gen thans ook voor hh. professoren ter inzage. Algemeen schijnt het oordeel zeer gunstig te zyn; zoowel wat stijl als indeeling betreft, moet dit plan zijn vele voorgangers in de schaduw stellen. Gedurende deze week zyn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7688 vol wassen personen en van 2430 kinderen. Het stoomschip Prinses Amalia is 22 dezer van Batavia naar Nederland vertrokken. De nieuwe jaargang van „Erica", jaarboekje der Maatschappy van weldadigheid, is verschenen en beveelt zich opnieuw aan door de belangrijk heid en verscheidenheid van inhoud. Met de uit gave van dit jaarboekje wordt in de eerste plaats beoogd het doel en streven van de Maatschappy van weldadigheid te beter bekend te maken, opdat het dwaalbegrip meer en meer wijke, dat de stichting van generaal Van den Bosch op dezelfde lyn staat met de bedelaaregestichlen Ommerschans en Veenhuizen, eene dwaling, die de Maatschappy stoffelijk en zedelijk nadeelig is. Maar tevens heeft de uitgave van het jaarboekje ten doel de bevor dering van het onderwijs der jeugd te Frederiks- oord, Wilhelminasoord en Willemsoord, daar de zuivere opbrengst aan dit onderwijs besleed wordt. Wij hopen daarom dat „Erica", hetwelk zich ook door zijn uiterlijk aanbeveelt, vele koopers vinde. De zestigste jaarlijksche rekening en verant woording van de directie der weduwen- en wee- zmikas voor de officieren der landmacht over 1874 wyst de volgende uilkomsten aan. Tegenover eene totale ontvangst van f 385,988,36= zijn de uit gaven geweest 311,951,155, zoodat op 1 Januari 1875 meer ontvangen dan uitgroeven is 74,037,21. Aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2'/j pCt., is voorhanden geble ven eene kapitale som van f 3,439,000. Op 1 Januari 1874 bedroeg het getal weduwen 612, hetwelk in het jaar 1874 is vermeerderd met 29, le zamen 641, daarentegen zijn overleden of her trouwd 33, waardoor op 1 Januari 1875 het getal gepensioneerde weduwen bedroeg 608. Ter benoeming van hoogstens 18 contro leurs van het kadaster zal in de maand Maart e. k., op nader te bepalen dag, in Den Haag een examen worden gehouden. Die den lslen Januari e. k. den leeftijd van 25 jaar heeft be- reikt en tot het exarnen wenscht te worden toe gelaten, kan zich vóór 15 Februari e. k., met overlegging van de vereischle stukken, tot den minister van financiën wenden. Ten gevolge van het aannemen door Jhr. Mr. C. J. C. H. Van Nispen tot Sevcnaer, Jhr. Mr. H. A. ridder Van Rappard en Mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois hunner respectieve benoemingen tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem en president van het gerechtshof te's-Her- togenbosch, zal de verkieziog voor een lid van de T weede Kamer in elk der hoofdkiesdistricten Nijmegen, Tiel en 's-Hertogenbosch plaats hebben, op 11 Januari, en zoo eene herstemming noodig is, op 25 Januari e. k. Het bouwen van een schoollokaal voor de instructie-compagnie te Schoonhoven is aangeno men door den heer Toornvliet, te Gouda, voor 126,885. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer H. J. Th. Van den Bergh, arts, van Utrecht. De commissie voor 't examen van apotheker enz., te Groningen, heeft den 21sten dezer bevor derd tot apotheker de heeren A. C. Van den Byl- laardt, van Zwolle, en C. Liiger, van Hoorn. Bij kon. besluit van den 18den dezer is een besluit van gedep. staten van Noord-Brabant, houdende benoeming van 'een commies ter pro vincie griffie, geschorst tot 1 Maart 1876. Naar men verneemt, had de Commissaris des Konings in dat gewest geweigerd aan bedoeld besluit uit voering te geven en het ter vernietiging aan den Koning voorgedragen als naar zyn oordeel te zyn genomen in stryd met de wet, en wel op grond, dat de persoon, lot gemelde betrekking benoemd, niet voorkwam op de door hem gedane voordracht en gedeputeerden naar zijne meening, ingevolge art. 34 der provinciale wet, niet bevoegd zijn, ambtenaren of bedienden ter provinciale griffie te benoemen, die niet door hem zyn voorgedragen. In de tegen Mei a. s. bevolen garnizoens veranderingen is door Z. M. den Koning eenige wyziging gebracht. Het reserve-escadron en depot van het derde reg. huzaren zal n. 1. van hier naar Den Haag worden verplaatst, terwijl het reserve-escadron en depot van het vierde reg. hu zaren, aanvankelijk aangewezen om te Amsterdam in garnizoen te komen, van Zutfen naar Leiden zal vertrekken. De leden der nieuwe gerechtshoven zullen a. s. Donderdag te een uur worden beëedigd en geïnstalleerd. Mevr. Valois-Sahlairolles is voor 't volgend speelseizoen geëngageerd bij het gezelschap van Legras, v. Zuylen en Haspels. Met ingang van 1 Januari worden de vol gende officieren geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden": de luit.-ter-zee 1ste kt. C. Bijleveld, P. J. Zaal, eerstgen. als 1ste officier, de luit.-ter-zee 2de kl. P. Zegers Veeckens, W. H. Tromp, J. G. R. Van Doorn en S. IC. Sybrandi, de officier van admi nistratie 1ste kl. F. Hora Adema, de scheeps klerken W. A. H. Doorman en B. AV. C. G. Vries, alsmede de 2de luit. bij het corps mari- neurs J. M. Ripping, ten einde belast te worden met het bevel over het op dien bodem in te schepen detachement mariniers. Voorts wordt de luit.-ter- zee 2de kl. D. L. M. E. Keus, dienende op het wacht schip te Hellevoetsluis, met den laatsten dezer op nonact. gesteld en de luit.-ter-zee 2de kl. J. Fichet eri L. R. Koolemans Beynen met 1 Januari geplaatst respect, aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam en te Hellevoetsluis. Z. M. heeft aan A. Ebden, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Porl-Elisabelh; den raad van legatie Mr. H. A. Van Dijk, hoofdcommies bij het depart, van buitenl. zaken, op zijn verzoek, eervol uit laatst- gem. belr. ontslagen, onder dankbet. en behoudens aanspraak op pensioen; met intrekking van z'yne benoeming tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, met ingang van 1 Jan. e. k. be noemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden Mr. I. Telling, thans raadsheer in het prov. gerechtshof in Friesland; aan A. G. L. A. Henkelman, op zyn verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Helmond; de benoeming van Mr. A. De Vries, tot vice-president van het gerechts hof te Amsterdam, op zijn verzoek, ingetrokken; benoemd tot vice-president van het gerechts hof te Amsterdam Mr. J. F. T. Van Valkenburg, benoemd raadsheer in dat gerechtshoftot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam Mr. A. De Vries, thans raadsheer in het prov. gerechtshof in Noord-Holland, z'ynde daarbij tevens bepaald, dat laatstgen. in rang zal volgen op den raads heer Mr. C. D. Asser; aan Jhr. A. Klerck, op zyn verzoek, met den laatsten dezer, eervol ont slag verleend uit zijn betr. van secretaris-generaal

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1