't Haar wordt nu gevlochten en die vlechten worden dan om het hoofd gelegd of van achteren opgestoken. "Wanneer men van een „artiste capil laire", gelijk te Parijs de kappers zich noemen, een meer gecompliceerd kapsel verlangt, dan be zigt hij geen valsch haar, maar een fijn soort zijde, die de kleur van 't haar heeft. Volgens berichten uit Bremerhaven aan de „Weser Zeitung" schijnt het zich te be vestigen dat de ware naam van den zich noemen den Thomas ook niet Thomson was. Volgens nadere berichten moet zijn familienaam Alexander zijn geweest en moet hij in betrekking hebben gestaan met een huis te New-York, hetwelk aldaar een stoombootdienst op Havana heeft. Voorts wordt per telegraaf uit Southampton gemeld, dat aldaar onder medewerking van een Duitsch politiebe ambte nader onderzoek wordt gedaan omtrent de goederen, die voor Thomas, of hoe hij heeten rnocht, aan boord van het schip „Mosel" moes ten worden bezorgd. Te, Bremerhaven waren reeds eenige colli's van hem aan boord, onder ande ren een vat kaviaar, dat bij voor 3000 mark had geassureerd. Te Dresden is thans officieel gecon stateerd, dat hij aldaar in Augustus bij een fabri kant in ijzerwaren een ijzeren kist, ter grootte van eene gewone geldkist, heeft doen vervaardigen. Nadat deze was afgeleverd, heeft hij acht dagen later bij denzelfden leverancier daarin een vakje laten maken, met eene opening in den bodem, alles op dezelfde wijze als volgens de beschrijving het vat was ingericht, dat bestemd was om het schip „Mosel" in de lucht te doen springen. Om streeks half September heeft hij eene tweede dergelijke, iets groolere kist doen vervaardigen. Deze laatste heeft hij (na beide kisten te hebben betaald) in eene bouten kist laten verpakken en die in het laatst van September persoonlijk bij den fabrikant weggehaald, doch de eerst afgele verde kleinere bij hem achtergelaten, vermoedelijk omdat die hem minder geschikt voorkwam. Die kleine kist is thans op het politiebureel te Dresden gedeponeerd. De „Provincial Zeitung" te Bremerhaven brengt bij deze gelegenheid in herin nering, dat voor ongeveer twee jaren in de officieuze bladen mysterieuze zinspelingen werden gemaakt, volgens welke er een plan had bestaan om ontplofbare bommen binnen te smokkelen aan boord van stoomschepen naar Amerika, welke boosaardige onderneming toen door een uiterst streng toezicht verijdeld was. Bij de rijkskanse larij waren toen mededeelingen ontvangen dat een dergelijk plan ook in Amerika was ontdekt. „"Wij herinneren ons ook" zegt de „Prov. Zeitung" „dat voor ongeveer zestien jaren zulk een plan ook hier te Bremerhaven is ont dekt, met het gevolg dat de daders tot eene veel jarige tuchthuisstraf werden veroordeeld." Voor het gerechtshof te St.-Peters- burg is thans een proces in vollen gang tegen een der rijkste en geachtste kooplieden aldaar, beschuldigd zijne ondergeschikten te hebben omge kocht tot het in brand steken van een door hem voor 800,000 roebels gepachten stoommolen, ten einde zich op die wijze af te maken van een voor verscheidene jaren gesloten contract tot groote rneelleverantiên aan het Russische leger, welk contract onder de tegenwoordige graanprijzen zeer ongunstig voor hem geworden was. Drie advoca ten, die ieder 100,000 roebels honorarium bedon gen hebben, treden voor, hem op. De in de eerste zitting voorgelezen akte van beschuldiging maakte den indruk, dat de aangeklaagde werkelijk aan de misdaad schuldig is, doch dat het bewijs moeielijk te leveren zal zijn, daar niemand het ontstaan van den brand heeft waargenomen, en de beschuldigde ten tijde van het onheil niet daar ter plaatse was, zelfs een geheel jaar lang den molen niet bezocht had. Het publiek, dat bij het rechtsgeding tegen woordig is, bestaat uit hooge ambtenaren en „gründer", waaronder zelfs ministers. Veelvul dige pogingen, door den beschuldigde gedaan om het proces den kop in te drukken, zijn onverbid delijk afgewezen; het stak hem anders niet op een millioenlje, daar hij onmetelijk rijk is. Er is sprake van, te New- York een poslduivendienst in te richten, die een geregelde gemeenschap tusschen Amerika en Europa zou onderhouden gedurende de wereldtentoonstelling te Philadelphia in 1876. Men heeft reeds een soort van duiven, uit Ierland afkomstig, voor dit doel uitgekozen. Zjj vliegt met een snelheid van 150 mijlen in het uur. Men deelt als een bewijs van de uit werking der temperatuur op jjzer mede, dat het beeld der vrijheid op het kapitool te Washington des voormiddags 4duim naar den westelijken en des namiddags 4'/j duim naar den oostelijken kant overbuigt. Men heeft dat ontdekt door een peillood van den top van het beeld tot op de rotonde te doen hangen. Als de morgenzon den oostelijken kant van den dom verwarmt en een uitzetting aan dien kant teweegbrengt, helt het beeld 4'/a duim westelijk, en des namidddags, als de zon den westelijken kant beschijnt en dat gedeelte van den dom uitzet, even ver naar den oostelijken kant over. Rechtzaken, Het prov. gerechtshof in Z.-H. heeft gisteren uitspraak gedaan in het bekende geschil tus schen M. Hakker en de huisvrouw van C. Van der Spek, omtrent de teruggave aan laatstge noemde van hare natuurlijke dochter. Het hof heeft zich met het gevoelen van het 0. M. ver- eenigd en bevestigd het vonnis der rechtbank in Den Haag, waarbij de exceptie van onbevoegd heid der moeder is ongegrond verklaard. Bij onderzoek is gebleken, dat Despicq Arséne, die door het hof van Brussel met nog twee hahd- langers tot een jaar gevangenisstraf en eenige geldboeten is veroordeeld, wegens het gebruiken van valsche papieren bij het aanwerven van per sonen voor het leger in Ned. Indiê, den 23sten Juni zich voor dat leger hier verbonden heeft, maar den lslen Juli, in het bezit van het hand geld van 300, zich uit de voeten heeft gemaakt. Een man, die dezer dagen zich ten huize van den heer J. V. te Dordrecht zonder diens toestemming heeft voorzien van twee winterjas sen, en daarom] werd aangehouden, is gisteren door de rechtbank daarvoor veroordeeld tot acht maanden cellulaire gevangenisstraf. Tegen den Duitscher A. D., die onlangs wegens gepleegde verwonding en verzet tegen dienaren van politie te Dordrecht werd aangehou den, is nu weder proces-verbaal opgemaakt, ter zake het moedwillig verbreken van afsluiting door steenen uit de straat te breken en daarmede glas ruiten in te werpen in de woning alwaar zijne vrouw verblijf houdt. KOLONIËN. BATAVIA, 13 November. Van Soekaboemi schrijft men Hier had onlangs een zeer kwaadaardige brandstichting plaats, waar van de Chinees Lie Goean Liong met zijne nog jeugdige dochter het slachtoffer geworden zijn. De booswicht, die ongetwijfeld wist, dat in de woning van den Chinees een goede voorraad petroleum (men spreekt van 45 kisten) was geborgen, had bovendien de voorzorg genomen orn de voor- en achterdeur aan de buitenzijde zoodanig te sluiten, dat voor de ongelukkigen daar binnen geen ont vluchten mogelijk was. Toen dus bij het uitbre ken der vlammen de patrouille toeschoot en met geweld een opening maakte, vond men vader en dochter bewusteloos op den grond liggen, beiden deerlijk door het vuur verwond. De ongelukkigen zijn met den meesten spoed naar Tjiandjoer ge bracht en daar onder geneeskundige behandeling gesteld; doch reeds na twee dagen bezweek de oude man onder hevige smarten, terwijl ook op het herstel van het meisje slechts weinig hoop bestond. De misdadiger is nog niet ontdekt kun nen worden. Een telegram van den gouvernements-com- missaris voor het in werking brengen der nieuwe regeling van het rechtswezen in het gouvernement Sumatra's Westkust, den heer Mr. T. H. Der Kinderen, gedagleekend Fort de Koek 10 Novem ber jl., meldt, dat dien dag op de passar aldaar eene groote openbare vergadering is gehouden. In tegenwoordigheid van alle besturende ambtenaren en inlandsche hoofden, werden bij die gelegenheid de verschillende rapats der bovenlanden geïnstal leerd. Ter herinnering werd een waringin ge plant. Eene onafzienbare menigte, op 20000 per sonen geschat, woonde de plechtigheid bij, welke in de beste orde afliep en besloten werd met volksspelen. Den lOden dezer is het stoombootje „Khiva" naar de Noordwachter vertrokken, ten einde te onderzoeken of er uit de gezonken stoomer „Wil lem Kroonprins der Nederlanden" iets gered kon worden. Voor het opvisschen van de mail, zoo mogelijk, is eene overeenkomst met het gouver nement en voor de lading met assuradeurs ge sloten. Aan boord bevinden zich een paar deskun digen, duikers en duikertoestellen. Heden voor middag is de „Khiva" van de Noordwachter alhier teruggekeerd. Er zijn onderscheidene proeven genomen om de lading te redden en men heeft zelfs onder water de tent van het schip bereikt. De „Khiva" is alleen teruggekeerd om meer mate rieel te halen en zal waarschijnlijk morgenochtend opnieuw vertrekken om het opvisschen der lading te beproeven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Departement van Marine. Vergunning verleend: Om naar Nederland terag te keeren, wegens laDgd. verblijf in deze gewesten, aan den luit. t.z. 1ste kl. H. P. König, den luit. t. z. 2de kl. K. C. Van der Meulen en den off. van adm. 3de kl. J. A. Torré; wegens overcompleet bij bet esk. in Oost-Indië, aan den dir. off. van gcz. Dr. D. Hellcma en de luit. t.z. 2de kl. J. H. M. Jansen, B. Brutel de la Bivière, J. S. Van Drooge en W. H. Souman; wegens ziekte aan den luit. t.z. lsto kl. J. H. Snoek, den off. van gez. 2de kl. J. Van Litb Harrebomée, en den off. van gez. 1ste kl. M. C. Buyze. Civiel Departement. Benoemd; Tot contr. 2de kl. by het binn. best, op Java en Madura, J. A. Van den Broek; tot lecraar in de moderne talen en aardrijksk. aan de boogerc bur gerschool met driejarigen cursus te Soerabaia, A. Muyderraan; aan de openb. 2de lag. school te Batavia: tot 2den huipond. D. J. Pont, tot 3den hulponn., W. H. Pieters. Ontsl agen: Eer- vql, wegens ziekte, de comm. 3de kl. bij den post- en tel. L. C. H. Gronovius; eervol, de klerk bij den post- en tel. W. F. Mozesz. Ingetrokken: De benoeming van A. Roose tot 2den huipond. aan de op. 2de lagere school te Batavia. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot wapen-controleur bij de geweermakersschool te Meester-Cornells, H. Davis. BUITENLAND. Franlzrij Is. De heer Naguet diende gisteren in de nationale vergadering een wetsontwerp in, waarbij amnestie wordt verleend aan hen, die politieke delicten of misdaden hebben gepleegd, terwijl verder bepaald wordt dat rechtsgedingen wegens misdaden van gemeen recht, doch met de politiek in verband staande, binnen een tijdsbestek van zes maanden moeten worden herzien. De voorsteller vroeg voor dit voorstel de urgentie. De heer Périn verklaarde, dat hij voor de urgentie zou stemmen, doch het voorstel als onnut beschouwde in de tegen woordige vergadering. Hij voegde er bij, dat bij achting had voor sommige gedeporteerden, die hunne meening met de wapens in de hand wisten te verdedigen. Beide sprekers werden door den voor zitter berispt. Den laatsten spreker antwoordde hij, dat hij niet mocht laten zeggen, dat het ge oorloofd was eenige opinie, welke dan ook, met de wapens in de hand staande te houden. (Toe juichingen). De heer Langlois stelde de prealable quaestie voor, die met bijna eenparige stemmen werd goedgekeurd. üuitscliland.. In antwoord op een verzoek der ingezetenen te Harburg, naar aanleiding der ramp te Bremer haven, heeft de minister van binnenl. zaken aan de politie order gegeven om de partij dynamiet, die bij de spoorbrug te Harburg in drie schepen geladen lag, onmiddellijk te doen verwijderen. De reeders boden daarop aan, het ijs te doen breken en de schepen naar buiten te brengen. De open bare autoriteit, vreezende dat daarmede te veel tijd zou verloren gaan en het ook niet zeker ach tende dat de schepen door het ijs konden komen, heeft de ladingen, bestaande uit 1200 kisten dyna miet, op 22 wagens doen overbrengen naar een terrein, behoorende onder het dorp Neugraben, op 1 'li uur van Harburg gelegen. Tegelijkertijd worden te Minden pogingen aangewend, om de verwijdering te verkrijgen van het dynamiet-depot, op slechts 100 meter afstand van de stad gelegen en thans vier centner dynamiet bevattende, alsook van de beide buskruit-magazijnen, op sleGhts 200 a 300 meter van daar gelegen, het eene thans gevuld- met 800, het andere met 400 centner kruit. Spanje. De generaals, die de troepen van het noorder- leger zullen aanvoeren, Jovellar, Quesada, Martinez

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2