LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4865. Dinsdag A0. 1875. 21 December. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels-f 1.05. Iedere regel meer0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en rcTaccinatie voor on- vermogenden, in het lokaal der Stads-waag, bij voortdu ring wekelijks is opengesteld, en wel op Vrijdag 24 December, Vrijdag 31 December, Zaterdag 8 Januari, Maandag 17 Januari, Dinsdag 25 Januari, en zoo vervol gens, telkens met eene tusschenruimte van acht, of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's na middags te één uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 17 December 1875. LELDEN, 20 December. Met innig leedwezen vernemen wij dat de heer H. P. C. Stoffels bedankt heeft als wethouder en lid van den gemeenteraad alhier. In de eerste betrekking heeft hij gedurende ruim 22 jaren de belangen der gemeente met liefde behartigd, ter wijl hij als lid van den raad ongeveer 24 jaren onafgebroken het'vertrouwen zijner medeïngezetenen mocht genieten. Door den ijver dien hij steeds be toonde was hij meer dan iemand met de belangen van onze gemeente vertrouwd. Van de leden van den raad genoot hij als oudste wethouder elks vriend schap en toegenegenheid, terwijl hij zich van zijne stadgenooten onder alle slanden, ieders achting had weten te verwerven. Allen zullen voorzeker met ons zijn besluit betreuren, doch tevens de redenen, die hem er toe hebben geleid, eerbiedigen. Bij de op heden gehouden openbare aanbe steding van drukwerk ten dienste dezer gemeente is de gunning aangehouden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 50, 25,50, 5.40 en f 2.60 en de laagste 50, 25.00, 5.00 en ƒ2.55. Naar „Sieboldia" verneemt is op een dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling Leiden der Holl. Maatschappij van landbouw be sloten tot het houden eener planten-tentoonstel- ling op Zomerzorg, en wel in de maand Augustus des volgenden jaars. Zaterdag werd te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden van de Nederl. hoofdcommissie ter bevordering der belangen van Nederl. inzenders op internationale landbouwtentoonstellingen. Zestien leden waren ter vergadering tegenwoordig. Van den eerevoorzitter, Z. K. H. prins Hendrik, was een eigenhandig schrijven ingekomen, waarbij hij kennis geeft, dat de ontworpen statuten door hem goedgekeurd werden en den wensch uitte, dat de vereeniging in bloei moge toenemen. Aan den minister van binnenl. zaken was kennis gegeven van het bestaan der vereeniging en tevens het verzoek gericht om, indien de regeering het noo- dig mocht oordeelen het advies der commissie in te winnen omtrent de afvaardiging van bepaalde personen als regeeringscommissarissen voor de ten toonstellingen, zij alsdan gaarne bereid zal zijn de regeering van advies te dienen. De minister had daarop geantwoord, dat de regeering ingenomen was met het totstandkomen van de commissie, en zij, bijaldien 't noodig mocht worden geoordeeld, het advies der commissie zal inwinnen. Voorts gaf hij in bedenking om de woorden „Nederlandsche hoofdcommissie ter bevordering enz." te verande ren in „Nederlandsche vereeniging tot bevordering enz.," waartoe door de vergadering werd besloten. Eene missive van den heer Krelage, waarbij hij voorstelde de statuten te wijzigen en verklaarde zijne toetreding tot de vereeniging van die wijzi ging afhankelijk stellen, werd voor kennisgeving aangenomen. Daarna werden tot leden van het definitief bestuur benoemd de heerenJ. A. Wil link, voorzitter: J. C. Hoeufft van Velsen, vice- voorzitler; Dr. D. J. Coster, J. C. Groenewegen, penningmeesterW. Collard, Dr. F. C. Maidland, K. H. Redeker Bisdom, secretaris; H. Witte en J. J. Kluppel. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot verhooging van het VlIIste Hoofdstuk der Slaatsbegrooting voor 1875, met 160,000, en wel tot het verkrijgen van een terrein, ge schikt om de vesting-artillerie in staat te stellen hare practische oefeningen op zoodanige wijze te houden, als voor de kennis van het werkdadig gebruik van het hedendaagsche geschut wordt ge vorderd. De gronden, vereischt om op de Olde- broeksche heide een schietterrein van voldoende uitgestreklheid te bekomen, zijn op billijke voor waarden in koop te verkrijgen. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, is 17 dezer te Suez aangekomen en heeft de reis voortgezet; de Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is dien dag Gibraltar gepasseerd. Tweede Kamer. In de zitting van heden is besloten de suikerconventie en de sui- kerwetten te behandelen na het reces, zullende de regeering uitstel der ratificatie vragen. De motie van den heer Nierstrasz tot opheffing der geheimhouding over de stukken betreffende Aljeh is, na bestrijding op grond van het inconstitutio- neele door verschillende sprekers en door de re geering, die verklaarde dat die opheffiog thans in 's lands belang niet wenschelijk is, door den voorstel ler ingetrokken. De discussie over het hoofdstuk koloniën is daarop aangevangen. Vooral de heeren Insinger en Nierstrasz hebben de politiek des minis ters bestreden ais in strijd met vroegere beginselen. De minister heeft zich verdedigd, de heeren v. d. Putte en Mackay zijn beleid toegejuicht. Daarop zijn de begrootingen van Suriname en Curafao behandeld en aangenomen en is het hoofdstuk koloniën aangenomen met 56 tegen 3 stemmen. Van de vijf candidaten voor leerling-consul is slechts één toegelaten: de heer H. S. J. Maas, van Amsterdam. De hoofdonderwijzer A. Schouten is gesteld ter beschikking van den gcuv.-gen. van Ned.-Indiê, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft aan J. A. Nuyts, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn belr. van ontv. der dir. bel. enz. en van den waarborg op gouden en zilveren werken te VHertogenbosch, behoudens aanspraak op pensioen; aan J. W. Vader, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als notaris te Cortgene; aan den voor den dienst in Indië bestemden sol daat G. A. L. Pfannstiel, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de- Duitsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Donderdag-avond is eene dame van 34 jaar te Haarlem, door den mist, in de Zand- vaart geloopen en verdronken. Haar ljjk werd spoedig opgehaald. In de maand November 1875 zijn, volgens opgave in de „Amsterd. Ct.", door de kantongerechten te Amsterdam veroordeeld ter zake van „het gedurende den bij bevelschrift van den burgemeester verboden tjjd niet van een muil korf voorzien volgens het door den minister van binnenlandsche zaken vastgestelde model van een zich op den openbaren weg huiten de woningen en vaartuigen in de gemeente bevindenden hond" 16 personen. Als proeve van stijl is het boven staande merkwaardig. Vrijdag-middag had te Arnhem eene vrouw, terwijl zij bezig was met straatschrobben, het ongeluk een steen van een schoorsteen op het achterhoofd te krijgen, ten gevolge waarvan zij zoo ernstig werd gewond, dat zij des jnachts is overleden. Vr ij dag-avond omstreeks halftien werd in de nabijheid van het station Harderwijk, een koloniaal militair door den spoortrein over reden. Zijn hoofd was van het lichaam gescheiden. Volgens eene bekendmaking in het „Politieblad" is den 22sten November jl. te Re- magen een diefstal met inbraak gepleegd, waarbij ten nadeele van een horlogemaker aldaar zijn ont vreemd 55 gouden en zilveren horloges; 32 kettingen; ongeveer 30 gouden ringen; ongeveer 36 gouden medaillons en verschillende andere voor werpen van waarde. Bij ontdekking van een of meer dezer voorwerpen wordt bericht ingewacht bij het departement van justitie. In de „Week" las men dezer dagen het volgende versje over de belasting: Wat tal van lasten is er bier niet uitgeschreven; 't Is, als ik wel bedenk, bijna om van te beven. De handel wordt daarbij gedwarsboomd en verdrukt, „Betalen" is het woord, hoe 't volk ook gaat gebakt. Belasting op de turf, belasting op de kolen; Belasting op den weg, waar 'k op verslijt mijn zolen; Belasting voor 't patent, belasting op het zout; Belasting op den steen, belasting op het hont; Belasting om de rook de woning uit te leiden Belasting op de knechts, belasting op de meiden; Belasting op het bier, op zeep en op azijn; Belasting op de deur, belasting op den wijn;! Belasting op den grond, op polders en op waarden, Belasting op 't geslacht, belasting op de paarden; Belasting op het raam, dat licht geeft in mijn woning; Belasting op den hond, voor zijne hulpbetooning Belasting op het lmis, voor d' eignaar en gebruiker; Belasting op de thee, op sterken drank en suiker; Belasting op de kunst, belasting op 't vermaak Ja, 't is een zeldzaamheid, een niet belaste zaak; Zelfs moet men, om geen 6ch& zich op den hals te halen, Het zegel bovendien aan 's rijks kantoor betalen. En nu nog op tabak! Als ik minister was, 'k Liet geen piano's vrij, veel minder bloemenkas, Maar bovenal, gewis, moesten ook niet ontbreken, Die 't lieve Hollandsch geld in vreemde fondsen steken. Aan de „Amst. C t." wordt het volgende meegedeeld„De heer W., van New-York, overwin terde met vrouw en kinderen in een der hoofd steden van Zuid-Duitschland, doch was verplicht lijdelijk naar Amerika terug te keeren. Hij reist per spoor naar Bremen, en komt daar, eenige uren na het vertrek der stoomboot „Deutschland", aan. Teleurgesteld meldt hij zulks aan zijn gezin. Maar hoe onuitsprekelijk dankbaar waren allen weinige dagen later, dat hij niet aan boord was gekomen, toen deze boot op de kust van Engeland schip breuk leed. Nu maakt de heer W. dal hij met de stoomboot „Mosel" kan vertrekken, ging te Bremerhaven reeds 's ochtends aan boord, om zijne bagage in de hut te bergen enz. Daarmede gereed, kon hij op het dek gaan om de later aanko mende passagiers aan boord te zien komen, afscheid nemen enz.; daartoe was de beste plaats bij den schoorsteen. Ten tweeden male is hij gespaard gebleven, want de schoorsteen is zijn behoud ge weest, hem dekkende, toen bij de ontzettende ontplofting van dynamiet op den wal, wier uit werking zoo verschrikkelijk was en waardoor de

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1