gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; benoemd tot rid der der orde van den Ned. Leeuw Jhr. Mr. H. Van der Wijck, referend. bij dep. van koloniën. Gemengd Nieuws. Op het spoorwegstation te Gouda z ij n Donderdag bij het rangeeren van treinen eenige wagens van den eenen tegen die van een ande ren aangekomen, waardoor schade aan de loopplank en ijzerwerk is toegebracht en de wisselwachter J. Bezemer is gedood. Door de politie te Utrecht is Donder dag-morgen aan het stalion van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij aangehouden zekere R., die op het punt stond naar Den Haag te vertrek ken en een uur te voren den kassier v. d. F., onder bedriegelyke voorgevens, een bankbiljet van f 200 wist afhandig te maken. Naar men ver neemt heeft hij reeds bekend en is hij aan de justitie overgeleverd. Hij was nog in het bezit van het meerendeel der door oplichting verkregen som. Gisternacht is te Amsterdam, in de Damstraat, in een sigarenwinkel ingebroken en ongeveer vier honderd gulden aan comptant geld dat zich in de toonbanklade bevond, medegenomen. Het is de politie nog niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Uit Vollen hove wordt gemeld: Tot dusverre hebben de visschers nog geen zee kun nen kiezen, omdat zij, zoo ver het oog reikt, nog geheel vol ijs is. Dit heeft ten gevolge dat er volstrekt geen haring kan worden aangevoerd. De armoede die hier heerscht is ontzettend. Omtrent het beruchte uurwerk van Thomas (Thomson) worden thans in de „Magdeb. Zeitung" de volgende bijzonderheden medegedeeld: De constructie was er op ingericht dat het uur werk tien dagen kon loopen, zonder dat men er iets van hoorde. Zoodra het was afgéloopen moest het een hef boom in beweging brengen, die een slag deed met dezelfde kracht als een hamer van dertig pond. Het was vervaardigd door den hor logemaker en mechanicus Fuchs te Bern burg. Deze woonde vroeger te Leipzig. Aldaar was Tho mas reeds in de Paaschweek van 1873 bij hem gekomen, om met hem over de consliuctie van zoodanig mechanisme te onderhandelen. Hij be weerde toen, dat hij in Amerika zydeiabrieken had en daarvoor twintig zulke uurwerken wdde gebruiken, om door middel van een daaraan ver bonden mechanisme op een gegeven oogenblik .duizend draden tegelijk af te knippen. De heer Fuchs, geen reden voor eenig kwaad vermoeden hebbende, heeft er toen één naar hiervoor aan gegeven model vervaardigd. Van eene bestelling dernegentien andere schijnt niets gekomen te zijn. Daar. Thomas het een geiuimen lijd in bezit had gehad alvorens gelegenheid te vinden om het tege- bruiken, was het vuil geworden. Daarom had •hij het thans bij een hoilogemaker te Bre- merhayen laten schoonmaken. Deze had vreemd opgezien van de eigenaardige constructie, vooral omdat, de veer er aan, ontbrak, die, naar zijne berekening, eene buitengewoon krachtige werking moe^t Rebben. Hij schijnt zicb^ echter daarover niet te hebben uitgelaten, daar hij meende dat het eene .nieuwe uitvinding was, waarop Thomas octrooiwilde nemen. Thomas had, gelijk hij heeft, t bekend,jhet uurwerk voor zijn. misdadig doel zoo danig geregeld, dat het na acht dagen moest ^floopep,] zpodat naar zijne berekening de ontplof- Ijing! moest plaats hebben op iden Atlantischen 0,qeaan, nadat hij te, Southampton zijne hoogge- a.ssureerde goederen aan boord gebracht en het sgh'p verlaten had. Het uurwerk stond nu in het vat, op een daarin bevestigd plankje, voorzien van een j opening, door welke een veer ,de met bus kruit, gevulde patroon moest treffen om het vat doen. springen. De ontplofbare stof, waarmede het, vat was- gevuld, had hij zelf in Amerika ge- ..kocht,en zich van daar laten overzenden. Welke s\of het geweest is, wordt nog niet gemeld. BÜITK^LAND. iünsji i Frankrijk. Bij .de stemming voor den senaat is gisteren alteen De Cissey verkozen. De heer Decazes vroeg de urgentv.erklaring van het ontwerp betreffende 4e' hervorming van het rechtswezen in Egypte. De vergadering besloot, met 445 tegen 144 stemmen, dit ontwerp heden in behandeling le nernen. De Fransche academie heeft den scheikun dige Dumas, vasten secretaris van de academie van wetenschappen, en den heer Jules Simon tot hare leden gekozen, ter vervanging van wijlen de heeren Guizot en De Rémusat. Dumas had geen mededinger, Jules Sirnon wel. Hij vond dien in den heer Henri De Bornier, schrijver van „la Fille de Roland", die 4 stemmen minder verkreeg dan de heer Simon. Woensdag zijn de lessen bij de letterkun dige faculteit van de katholieke hoogeschool te Parijs geopend. In 't geheel woonden omstreeks 150 personen, die toegangskaartjes van de hoog leeraren hadden gekregen, de opening bij. Hel aantal studenten bedraagt twaalf. Telegrammen. BELGRADO, 17 December. Officieel wordt ge meld, dat het ontslag van den minister van finan ciën Jankovie aangenomen is, en dat de minister van openbare wei ken, Zdravkovie, ad interim met de leiding van financiën is Leiast. CAIRO, 17 December. De heer Cave, kolonel Stokes en andere leden van de speciale Engelsche missie zijn gisteravond aangekomen en heden door den Khedive ontvangen. LONuEN, 18 December. Seward, consul te Shang hai, is benoemd tot gevolmaclfligd minister in China en James Burney tot gevolmachtigd minister in Nederland. BRESLAU, '18 December. Het „Schles. Kir- chenblaU" deelt mede, dat de Oostenryksche regee ring het besluit heeft genomen om over te gaan tol eene scheiding der beide deelen van het Bres- lausche bisdom. De paus en de heer Försler onder steunen het. Er wordt thans over dit punt onder handeld met den pauselijken nuntius. BERLIJN, 18 December. Hel bevestigt zich, dat Rusland heelt kennis gegeven van zijne toetreding tot de Oostenryksche voorstellen betreflende Tur kije. De Sultan heeft een besluit geleekend tot uitgifte van gouvernemenlspapier, ten bedi age van 7,50U,000 p. st. per jaar, tegen eei.e jaarhjksche rente van 3 pCt. voor een tijdvak van vyt jaren. LE1DSCHE SCHOUWBURG. Eindelijk dan hebben we mevrouw Kleine na eene lange afwezigheid weder in ons midden zien optreden. En met hoeveel ingenomenheid dit op treden door onze stadgenooten werd begroet, bleek uil het goed bezette schouwburghkaal. Alle ran gen, misschien het galerij-publiek hel minst, waren thans buitengewoon vertegenwoordigd. Daardoor hebben zij geloond, dat zij waarachtige kunst wel degelijk weten op prijs te stellen. Voor die lange scheiding kregen we evenwel ruimschoots ver goeding. Wel is waar weruen de verdiensten, die de werken van Grillparzer versieren, langen tijd door panijschap als anderszins ontkend, doch eindelijk deed de tijd ook hem recht wedervaren. Tot de uitstekendste gewrochien van Gnllparzer wordt en zeker niet ten onrechte het gis teravond hier opgevoerdeSaflo, gerekend. „Als dichter heelt hij zich weten te hoeden voor het gevaar, waaraan dichters van zijn aanleg maar zelden ontsnappen; de dramatische dichter heeft den lyrischen beheerscht, en alleen in deszelfs snaren gegrepen, wanneer een tot barstens over- kropt gemoed zich niet langer bedwingen kon, of als de hartstocht een menschenboezem in lichter laaie had gezet." Saffo, de alom aangebeden en verhevene dich teres van Lesbos, stort hare lielde over Faonuit; hij staat \ol bewondering slechts, eemgsans ver legen zelfs, tegenover haa«-hij kan zich moeielyk schikken in een verhouding die de naiuurlyke orde der dingen omverwerpt, doordat ze den man noodzaakt tegen de vrouw op te zien en den glans, dien hij haar geven moest, aan haar te on tl ee nen. Een eenvoudige, niet boven het alledaagsche verheven natuur, onervaren, zooals zijn jeugd het meebrengt, meent hij Suflo te beminnen, terwijl hij slechts schuchteren eerbied voor haar gevoelt. Schoon was hier zoowel de heer Kistemaker (Faon) als mevr. Kleine (Saffo). De verbazing, J) Hij stierf in 187*2, op 81-jarigen leeftijd, te Weenen, waar hij een der achtenswaardigste burgers was. de verwondering werden keurig door zijn stille spel weergegeven, en de verschillende houdin gen van onze actrice drukten ontzaglijk meer uit dan men in woorden kan weergeven. Eerst als de liefde voor een der slavinnen van Saffo, voor Melita bij hem begint te ontbranden, komt hij tot helder inzicht van wat er omgaat in zijn binnenste en nu ook begint de strijd der harts tochten. Nadat zij door allerlei aanvechtingen, die der ijverzucht, eener versmade liefde, van gekrerikten trots, is geschokt en geslingerd, verheft zich Saffo weer tot de hoogte, die ze nooit had moeten ver laten. Zij komt tol de bekentenis, dat de met lau weren bekianste dichteres er niet tevens aanspraak op maken kan, als vrouw te worden bemind, en boet door een vrijwilhgen dood de onzalige dwaling baars levens. Waarlijk, het geheel is treffend, boeiend, terwijl steeds de strenge vorm is in acht genomen. De heer Donker heeft zich door de bewerking in onze taal zeer verdienstelijk gemaakt. En de uitvoering?Wij gclooven dat men op ons Nederlandsch tooneel rnoei ijk een betere vertolk ster voor de rol van Saffo had kunnen vinden. Wel is mevrouw Kleine reeds lang den middel baren leeftijd overschreden, doch hare verschijning op het tooneel blijft steeds jong. Het jeugdig vuur als kunstenares tintelt haar steeds door de aderen. Haar geheele spel getuigde van ernstige, waar achtige studie, en hoe zeer zij in de diepte van het karakter van haar, die zij moest voorstellen, was doorgedrongen. Wie besehrijlt u den strijd als zij aan verschillende hartstochten ten prooi is; als zij aan Faous trouw gelooft en er aan twijfelt, als zij haar als kind opgenomen Melita met koortsachtige liefde ovei laadt en haar tegelijk weder van zich afstoot; als zij eindelijk de noodlottige overtuiging verkrijgt dal Faon niet de hare kan zijn. O, zij doet u dan mee gevoelen, mede lijden en strijden. Met recht wordt zij „een waarachtig dramatisch genie" genoemd. Wel verdiend was de hulde, die haar reeds aan slot van het eerste bedrijf door het toewerpen van een bouquet, en later ook aan het einde der voorstelling, werd aangeboden. Of de anderen, naast de verschijning van mevr. Kleine, een minder goed figuur maakten, zooals dit maar helaas, al te vaak geschiedt? Integendeel, zoowel de hun toebedeelde rol, als hun spel maakten dat men hier een eenheid had, die men zeer zelden aantreft. Van den heer Kistemaker hadden we evenwel gewenscht, dat hij somwijlen zijn geluid wat meer geiemperd had. 't Gevoelvolle ging daardoor wel eens verloren. Mej. Poolman is eene zeer lieve verschijning. Hare rol als Melita ver vulde zij zeer goed. Uustekend was zij in hare trouw en gehechtheid aan Sjffo en hare onschuldige lielde voor Faon. Zij belooft voor 't tooneel veel goeds. Mevrouw Sloeiz, als een van SaftVs slavinnen, be viel ons in den beginne minder. Later evenwel, als zij het aandoenlijke verhaal doet van Saffo's stille afgetrokkenheid en vreemde handelingen, loonde zij, ofschoon haar uiterlijk wel eenigszins iets tegen zich heeft, hoezeer zij als actrice met van uitstekende gaven is ontbloot. De heer Vos, als slaaf van Saffo, bad eveneens goede oogenblik- ken; vooral vertoonde hij zich in al zijn kracht in zijn slrijd orn Melita op bevel zijner gebiedster te vervoeren en daar, waar hij den vloek over Faon uitspreekt. Dat het, niettegenstaande de buitengewone zorg die thans aan het tooneel besteed was, het nog steeds aan middelen onti-reekt, om de omgeving geheel in harmonie met het opgevoerde te doen zijn, bleek ook nu weder. Waar b. v. in de alleen spraak van Saffo lot de guden van een vlam sprake is, krijgt men o. a. een spiritusvlammetje te zien! Naar wij tot ons genoegen vernamen, bestaat het vooruitzicht het gezelschap der vereenigde tooneelisten weldra weder hier ter stede te zien optreden. Hunstnieuws. Niettegenstaande de schouwburg gisteravond velen tot zich trok, werd de sonée voor kamer muziek toch goed bezocht en kan men alzoo daar uit de aangename gevolgtrekking maken dat ons publiek deze soireés leert op pi 'ys stellen. De keuze van het piograinma was naar onze meening zeer gelukkig. Tusschen Haydn en Beethoven was een

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2