1875. Maandag 20 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.....1.40. Afzonderlijke Noramersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1-OE. o.nt- Abonnementen worden dagelijks aangenomen. STADS-BÉRICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste Kerstdag en de Nieuwjaarsdag ditmaal op Zaterdag in vallen Brengen bij deze ter kennis van belanghebben den dat dientengevolge de BEESTENMARKT, in plaats van op Vrijdag 24 en Viijdag31 Decem ber, zal worden gehouden op Woensdag den 22sten en Woensdag den 29sten December e. k., terwijl de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag 25 December en Zajerdag 1 Januari, zal worden gehouden op Vrijdag den 24stetl en Vrijdag den Sisten December aan staande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 17 December 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN' herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie voor on- vermogenden, in hei lokaal der Slads-waag, bij voortdu ring wekelijks is opengesteld, en wel op Vrijdag 2i December, Vrydag 31 December, Zaterdag 8 Januari, Maandag 17 Januari, Dinsdag 25 Januari, en zoo vervol gens, telkens met eene tusschenruimte van acht, of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 'sna middags te één uur voor de vaccinatie en te uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELLR. Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 17 December 1875. LEIDEN, 16 December. De minister van binnenlandsche zaken heeft be paald dat het goedkeurihgsmerk, gedurende het jaar 1876 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der malen en gewichten, de letter J in den ge wonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gas meters: de Koninklijke kroon; bij den ijk van weeg werktuigen voor fijnere wegingen: eene vijf- siralige sier. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat voor Leiden uit het cijfer 7. Op 27 Dec. e. k. zal aan 't gebouw van het prov. bestuur in Den Haag worden aanbesteed het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de gebouwen der hoogeschool alhier, gedurende het jaar 1876, alsmede het bouwen van een pprle-cochère met portiersloge enz., het in verband daarmede veranderen van den opsluitmuur en doortrekking daarvan tot den stads singel, en het gedeeltelijk overwelven van de Binnenvestgracht bij en om het academisch zie kenhuis. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7889 vol wassen personen en van 2228 kinderen. De gemengde commissie voor de stenogra phic maakt bekend dat de heer C. A. Steger, eerste stenograaf, den 24sten Jan. e. k. een zeven den jaarlijkschen cursus voor stenographic zal openen. Tot het verkrijgen van inlichtingen ver- voege men zicfi bij gepoemden hepr, De Ruyterstraat JS®. 14, in Den Haag, van den 3den lot den 22slen Januari. Een gisteren bij het departement van Holonién ontvangen telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, van den 5den dezer, bevat de mede- deeling, dat de generaal-majoor Pel den 2den te voren uit Aijeh het volgende getelegrapheerd heeft De vijand deed van 26 tot 29 November her haalde aanvallen op onze sterkten en bedreigde vooral Kotta Alam en Lemboeh. Radja Pakik is naar Pedir teruggekeerd. De radja van Merdoe is weder in Groot-Atjeh met vele strijders van de noordkust. De gezondheidstoestand is gunstig. Den 25sten dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en Den Haag naar Nieuwediep vertrekken een deta chement suppletietroepen, sterk 200 man, om dienzelfden dag aldaar te embai queeren aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje" en daar mede via Suez naar Java te vertrekken. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger J. W. Marckart, onder medegeleide van de 2de luits. der inf. P. T. W. Van der Paardt, P. Corver, C. Iiiebendaal, A. Berends, J. C. A. Christen ^n H. Kuyk, alsmede de 2de luits.-kwarlierm. A. Sommen, B. Koster en J. B. Koopman, allen van het O.-I. leger. Met dien bodem zullen nog naar Java vertrekken de off.-van-gez. 2de kl. van het O.-I. leger G. Myotrowisch en J. P. G. Johansen. Naar aanleiding van hetgeen tijdens de jongste begrootingsdiscussie in den Ilaagschen ge meenteraad werd gesproken omtrent de verbete ring van de Wagenbrug dat struikelblok voor het verkeer en de binnenvaart heeft het ge meentebestuur het oordeel van den architect- directeur der gemeentewei ken ingewonnen, die te dezer zake belangrijke rapporten heeft uitgebracht. Blijkens gedetailleerde begrootingen raamt de architect met inbegrip der onteigening van zes perceelen de kostenvan eene vernieuwing als vaste brug op 25,000; van eene vervanging der bestaande door eene bascule-brug op 54,100. De commissie voor de fabricage van B. en Ws. zyn van oordeel, dat eene vaste brug moet be houden blijven, maar deinzen terug voor de groote kosten indien in de voorstellen van den architect werd gelreden, ook omdat de bezwaren tegen de Wagenbrug huns inziens overdreven zijn, en be palen zich mitsdien tot het voorstel om de op ritten te doen bestraten met lava-keien, dat eene uitgaaf van /5000 zal vorderen. Het waarborgfonds van 100.000 der ver eeniging „Het Nederlaridsch tooneel" is door de medewerking van tal van aanzienlijke ingezetenen der hoofdstad ruim volteekend. De vereeniging, welke, zooals men weet, de opheffing van ons nationaal tooneel beoogt, is in eene gisteravond gehouden vergadering lot stand gekomen. Aan het maandschrift „Androcles", gewijd aan de zaak der dierenbescherming, is door de Haagsche vereeniging tot bescherming van dieren de verguld zilveren medaille toegekend, als blijk (zoo luidt de begeleidende missive) van waardee ring van den volhardenden ijver en het onmis kenbaar talent, waarmede dat tijdschrift gedurende zeven jaren de beschermingszaak bepleitte. Bij de inschrijving op de 2de serie van het maatschappelijk kapitaal der Nederlandsch-Indische Handelsbank, zijn ongeveer twintig duizend nieuwe aandeelen door rechthebbenden volgens reglement genomen, zoodat, met het oog op de uit Indië te verwachten inschrijvingen, die hier te lande eerst begin Januari kunnen bekend zijn, de uit gift e als volkomen geslaagd mag worden beschouwd. De commissie, belast met het onderzoek van de inrichtingen van de ministers van binnen- en van buitenlandsche zaken op het adres van direc teuren der Maatschappij tot exploitatie van vee slallen en veetransporten enz., betreffende het verbod van in- en doorvoer van rundvee, is van oordeel, dat (onder de tegenwoordige omstandig heden) aan het verzoek van adressanten gëen ge volg kan worden gegeven, maar acht het even wel zeer wenschelijk dat de regeering, in het belang van handel en scheepvaart, de belemmerende be palingen zal trachten op te heffen, zoodra dit zon der gevaar of nadeel voor onzen veestapel kan geschieden. Tweede Kamer. In de zitting van heden heeft de minister van oorlog medegedeeld dal hij van Z. M. machtiging heeft ontvangen om hoofdstuk VIII als credietwet aan de Kamer vooi: te dragen en deze credietwet zoo spoedig mogelijk zal worden ingediend. Verder zijn onderscheidene vroeger aan de orde gestelde ontwerpen afgehan deld, terwijl na de wet op de middelen aan de orde zijn gesteld een viertal ontwerpen (waaronder de onteigening LeidenWoerden) en de conclusie der commissie in zake de spoorwegaansluiting te Rotterdam. 41 De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag, 27 dezer, 's avonds te 8 uren. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad is als translateur beëedigd de heer J. W. De Meyer. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren is met 46 tegen 25 stemmen aangenomen een amendement van den heer Bredius, strek kende om de som voor provinciale en plaatselijke staven met f 1200 te verminderen, waarmede bedoeld werd het tractement van den plaatselijken commandant 1ste kl. in Den Haag gelijk te stellen met dat van den plaalsehjken commandant 1ste kl. te Amsterdam, en het insgelijks te brengen óp ƒ3500. In de avondzitting is met 43 tegen 29 stemmen verworpen hel amendement van den heer De Roo van Alderwerelt om ƒ100000 meer uit te trekken als tegemoetkoming aan de aannemers van de forten bij Pannerden en in Bijlmermeer. Art. 1 van de vestingbegrooting, dat het oordeel over de verdere artikelen zou kunnen praejudiceeren, werd met 43 tegen 16 stemmen en, na aanneming der verdere artikelen, de geheele vestingbegrooting met 37 tegen 36 stemmen verworpen. De minister verklaarde zich bereid tot het geven van inlich tingen, maar voegde er bij, dat, na de afstemming der vestingbegrooting, hij niet de man kan zijn om het budget van oorlog uit te voeren. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Delden, Mr. E. V. Kleyn van de Poll, adv. te Almelo; tot griffier te Heerenveen Mr. A. J. Dijckmeester; tot griffier te Brielle Mr. J. J. B. Van Eyk van Voorthuysen; aan K. De Jong Rz. vergund zijne notarieele standplaats ovet te brengen van Wommels naar Sneek; benoemd, tot kantonrechter te Arnhem Jhr. Mr. P. J. Van. Beyma, offic. van just, hij de arrond.-rechtbank te? Sneek; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Middelburg, Mr. E. P. Schorer, subst.-grilfier bij het prov. gerechtshof in Zeeland; tot plaatsvërv. kantonrechter te Venlo L. N. Heyl, ontv. der reg. en dom. aldaar; Jhr. T. E. Van Nispen, ontv. der dir. bel. enz. te Hellevoetsluis, benoemd tot ontv. derz. middelen te Neuzen; den Tsten lult. G. C. Coster van Voorhout, de 2de luit. J. C. Van Dijk en F. P. L. Van Driel, van het 6de, de 2de luit. J. J. P. Buhlman en A. E. Roest van Limburg, van het 4de, en de 2de luit. D. W. Binkhorst en G. M. Leussen, van het 5de reg. inf., van het léger hier te lande, voor den tijd van 5 jaren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1