de arrond.-rechtbank te Breda, als beklaagd van knevelarij. De rechtbank te Brussel heeft uilspraak gedaan in de zaak van de beide onder commis sarissen van politie en den agent, beschuldigd officieele bescheiden verduisterd en stukken ver- valscht te hebben, ten einde manschappen te werven voor het Ned.-Ind. leger. De twee onder commissarissen zijn veroordeeld ieder tot een jaar gevangenisstraf en 50 fr. boete en de agent tot een jaar gevangenisstraf en 100 fr. boete. BUITENLAND. Frankrij k. De stemming voor de leden van den senaat had gisteren zonder incident plaats. Van de lijst der linkerzijde werden gekozen Adam, Beringer, Bdlot, Cazot, generaal De Chabron, Denormandie, Lau- rent-Pichat, Magnin, Schoelcher, Jules Simon. De meerderheid was '296 stemmen. Van de lijst van de rechterzijde verkregen Saisset 222, De Cissey 216, Montagnac 215 en De Broglie 166 stemmen. Men verzekert dat de linkerzijde besloten heeft De Cissey op haar lijst te brengen en waarschijn lijk ook "VVallon en Alfred André. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp op de drukpers, heeft haar rapport ingediend. Zij scheidt de regeling van den staat van beleg van het ontwerp af, stelt een nieuw ontwerp voor, een éénig artikel behelzende en aldus luidende: „Onmiddellijk na het uitvaardigen dezer wel is de slaat van beleg in geheel Frankrijk opgeheven," en concludeert verder tot verwerping van het ontwerp op de drukpers. Terwijl zooals reeds kortelijk gemeld is de Kamer Woensdag bezig was met stem men (tot het verkiezen van senatoren) verklaarde de voorzitter, dat hij van verscheidene leden klachten had ontvangen over hetgeen algevaardig den van de linkerzijde zich veroorloofden. Deze namelijk deelen aan den voet der tribune inge vulde stembiljetten uit, hetgeen strijdig is met het reglement, dat geheime stemming voorschrijft. Hij verzocht derhalve bedoelde afgevaardigden, indien zij stembiljetten wilden uitdeden, dit bui ten de zaal te doen. Eenige leden der rechterzijde vroegen nu vernietiging van de stemming, en de heer Paris deed een formeel voorstel in dien zin. Niet alleen dat de handelwijze der linkerzijde in strijd was met het reglement, aldus gaf hij te kennen, maar de vrijheid van stemmen kan er ook door belemmerd zijn. De Kamer, op het punt van heen te gaan, mag aan die praktijken niet hare goedkeuring hechten. De heer Gambelta ant woordde, dat de vrijheid van stemmen volstrekt niet door het uitdeelen van slembiljetten belern- Tnerd is. Bovendien, de rechterzijde had van den eersten dag af, evenals de linkerzijde, op de tafels, aan den voet der tribune, hare stembil jetten ter uitdeeling liggen. Men is dus over en weer van het strikte beginsel afgeweken. Welnu, riep een lid der rechterzijde, dan kunnen al de' verkiezingen nietig verklaard worden. Gambetta hernam, dat een huissier in de Kamer lijsten heeft rondgedeeld. De minister van binnenl. zaken viel hier Gambelta in de rede. De huissier, zeide hij, heeft enkel aan diegenen, die er om gevraagd hadden, lijsten ter hand gesteld. Op die wijze heb ik er een ontvangen. Gambetta voegde den heer Bullet toe, dat hij een „minister van interrup tion" wordt. Tot de orde! werd van de rechterzijde geroepen. De voorzitter verklaarde, de uitdrukking van den heer Gambetta te betreurenmaar tot de orde kon hij hem niet roepen; want hij is, goed be schouwd, in zijn recht. Het reglement toch ver biedt elke interruptie. (Bijval van de linkerzijde). Gambetta noemde nu eenige afgevaardigden van de rechterzijde bij name, die stembiljetten aan den voet van de tribune hadden uitgedeeld. Eindelijk bracht de voorzitter het voorstel van den heer Paris in stemming, dat verworpen werd. Spanje. De „Chronista" meldt dat de Spaansche alge- meene gezondheidsraad besloten heeft het quaran taine-stelsel, voorgesteld hij de internationale con ventie van Weenen, aan te nemen en de ver plichte quarantaine op zeven dagen zal bepalen. Spanje neemt aan deel te nemen aan de inter nationale .conventie en zal de som van 10.784 franken betalen, overeenkomstig de voorstellen te Weenen gedaan. De heer Gerstenberg, de voorzitter van het Londensche comité van houders van Spaansche fondsen, is, meldt de correspondent van 't „Han delsblad", na twee weken oponthoud te Madrid, naar Engeland teruggekeerd. Zoowel hij als mr. Hamilton, de agent van 't genoemde comité te Madrid, hebben herhaaldelijk verzekerd, dat Sala- verria (minister van financiën), in elke bijeen komst met den heer Gerstenberg, uitdrukkelijk betoogd heeft, dat geen de minste hoop mag ge voed worden, terstond na.het eindigen van den burgeroorlog de betaling der coupons te zien her vatten de groole sommen, die alsdan, hetzij als schadeloosstelling aan steden en particulieren, hetzij aan verschoven betalingen aan leveranciers van krijgsvoorraad, nog achterstallig zullen zijn, maken alle pogingen tot hervatting der interestbelaling, ten minste voor twee semesters (gerekend van het einde des oorlogs) hopeloos. Telegrammen. WASHINGTON, 16 December. De Kamer van vertegenwoordigers heeft, met '232 tegen'18 slem- men, eene resolutie aangenomen waarbij eene derde verkiezing van denzelfden president wordt afge keurd. SHANGHAI, 16 December. Het gerucht wil dat Robert Hart, inspecteur-generaal der Chineesche scheepvaart-douane, zijn ontslag nemen zou en vervangen worden door een Chineesch beambte. BUDA-PEST, 16 December. In het Lagerhuis is door Ernst Caspar gevraagd of de militaire bezetting van sommige deelen der opgestane Turk- sche provincies bedoeld werd, en wanneer Oosten- rijk-Hongarije dat deed, op besluit van welke mogendheden en met welk doel dit dan geschiedde. BERGEN, 16 December. In een der steenkolen mijnen te Grisou heelt een geweldige ontploffing plaats gehad, waarbij 110 menschen gedood en '11 gekwetst werden. BERLIJN, 16 December. De rijksdag heeft de rijksbegrooting aangenomen, nagenoeg geheel over eenkomstig de voorstellen der commissie. Eenige posten, die door de commissie waren geschrapt en die de minister var.- oorlog er weder op wilde brengen, zijn verworpen. De rijksdag heeft het ontwerp op de mout- belasting en dat op de beurstransactiën in tweede lezing verworpen. LONDEN, 16 December. De „Pall Mall Gazette" heeft een dépêche uit Egypte, waarin wordt ge zegd, dat op verzoek der Engelsche regeering de Egyptische oorlogschepen van Zanzibar terugge roepen zijn. MADRID, 16 December. De „Gaceta" bevat een decreet, waarbij Quesada en Martines Campos worden benoemd, de eerste tot opperbevelhebber van het noorderleger, de laatste tot bevelhebber- van het leger van Navarra. I NG E Z O N D E N. Tabaksbelasting. Vleeschaccijns. Voor zoover mij bekend is, is bij het opheffen van oude of invoeren van nieuwe belastingen altijd het beginsel gehuldigd, de volksklasse zoo veel mogelijk te ontheffen, en zoo min mogelijk te drukkende afschaffing van den accijns op het spek, schapenvleesch, brandstoffen en brood geeft daarvan een doorslaand bewijs; in hoe ver die afschaffing doel heeft getroffen, laat ik voor als nog daar. Ik was daarom verwonderd in de nieuwe be- lastingontwerpen, die aan de leden der Tweede Kamer zijn rondgedeeld, te zien, dat dit beginsel geheel was overboord geworpen, door het voorstel accijns op de tabak en afschaffing van dien op het vleesch. Want zeker is het, dat niemand zoo zeer zal worden getroffen door belasting op de tabak als de werkman, en niemand door de af schaffing van den vleeschaccijns minder zal worden gebaat dan hij. Het gebruik van vleesch ligt ge heel buiten zijn bereik; het is hem tamelijk on verschillig of een kilo vleesch 90 of 97 cents kost; zijne financiën laten hem niet toe van dat smakelijke, dure voedingsmiddel gebruik temaken; bij hem is de vleeschtand al sedert jaren uit getrokken. Anders is het gesteld met de tabak. Tot dusverre ligt die nog onder zijn bereik, en is bij de vele ontberingen, die hij zich in ver gelijking met zijne meergegoede naluurgenoolen moet getroosten, eene bepaalde behoefte. Als een werkman per week gebruikt 1 kilo tabak, dan moet hij, als de tabaksbelasting door gaat, per week 15 cents meer betalen. Dit kan er niet af bij iemand die met een groot gezin van een bepaald inkomen moet leven. Als men aanneemt dat de verhouding van de meergegoe- den tot de volksklasse staat als 1 tot 8, dan volgt daaruit, dat door de aanneming der voorge dragen belastingwetten '/8 of ongeveer 12 pCt. voor de invoering der tabaksbelasting een ruim equivalent zal vinden in de afschaffing van den vleeschaccijns, terwijl of ongeveer 88 pCt. der mingegoede bewoners van Nederland zwaar zullen gebukt gaan onder den druk eener nimmer te verdedigen belasting, waarvoor zij hoegenaamd geene vergoeding zullen vinden in de afschalfing van den vleeschaccijns; immers, zooals bereids is aangemerkt: vleesch bestaat voor hen niet. Door de aanneming der voorgedragen wet zal de tabak duurder, ja veel duurder worden, en en een belangrijke tak van handel en nijverheid zal worden bedreigd, [zoo niet met vernietiging, op zijn schoonst genomen met een kwijnend voort bestaan maar boven dat allesde volksklasse wordt er op een onverantwoordelijke wijze door gedrukt. En waarom dat? Om 12 pCt. der bevolking, wie het niet kan schaden of helpen, een weinig goedkooper vleesch te verschaffen. Maar zal dat doel worden bereikt? Zal na de afschaffing van den accijns het vleesch zooveel goedkooper worden als de belasting bedraagt'? Ik antwoord pertinentNeen. In den beginne zullen de slagers wel moeten meegaan, maar later zullen zij wel zorgen dat zij hun leeuwendeel krijgende geschiedenis van de afschaffing van den accijns op het spek en schapenvleesch heeft daarvan hel bewijs geleverd. Sedert die afschalfing is het spek en schapenvleesch ontzaglijk in prijs gestegen. Wat de slager niet neemt, neemt de boer of veehouder; en wat hij oveilaat, neemt de landheer, en zoo komt de belasting, die in het algemeen belang en voornamelijk in dat van de volksklasse werd afgeschaft, in handen van enke len, maar voornamelijk in die van den kapitalist, en let wel! zoo zal het met de afschaffing van den vleeschaccijns eveneens gaan. Het is daarom te wenschen dat de voorge dragen wet niet wordt aangenomen. Het is zeer gemakkelijk een gebruiksbelasting af te schaffen, waardoor de meergegoeden (ten minste in den beginne) worden gebaat, maar wil men daarvoor een equivalent vinden, laat dit dan ten minste niet komen ten koste van de volksklasse en de nijverheid. P. Geen tabakshandelaar. Leiden, 16 December 1875. Mijnheer de Redacteur, Gisteren moest ik drie manden blikwerk ver zenden aan het adres van den heer Janssen te Rotterdam. Zooals gewoonlijk, wanneer de vaart gestremd is, bezorgde ik de bewuste manden aan het hulpkantoor van de heeren Van Gend Loos, hoek Paardensteeg. Door ongesteldheid zoo las men op de deur geplakt was dit kantoor gesloten, en werd rnen verzocht de goederen op de Breestraal te bezorgen. Aangezien het beslelkantoor van de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij meer nabij was, gaf ik aldaar de manden af, welke gewogen werden en wier gewicht als 134 kilo werd op gegeven, terwijl de vracht f 2.35 bedroeg. In verhouding tot vroeger tarief, en ook tot hetgeen ik nog onlangs bij Van Gend en Loos betaald had, kwam mij dit te hoog voor, en na den chef geïnformeerd te hebben of hij zich niet vergist had, kreeg ik ten antwoord, dat ik dub bele vracht moest betalen omdathet bhk- werk was. Ik verzocht de betaalde 2.35 terug, welke mij welwillend werd gegeven, en deed de drie manden op het kantoor van Van Gend er. Loos, Bveeslraat. Aldaar wordt de vracht berekend tegen S6 cents de lsle 100 kilo, de volgende 100 kdo 70 cents, en ik betaalde in plaa s v.u. 2.35

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2