Zaterdag TRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per pastn 1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS «Elt ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEKICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste Kerstdag en de Nieuwjaarsdag ditmaal op Zaterdag in vallen Brengen bij deze ter kennis van belanghebben den dat dientengevolge de lïLEST EN )IA11 KT, in plaats van op Vrijdag 24 en Vrijdag 31 Decem ber, zal worden gehouden op Woensdag den 22sten en Woensdag den 29,sten December e. k., terwijl de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag '25 December en Zaterdag 1 Januari, zal worden gehouden op Vrijdag den 24steu en Vrijdag den 31sten December aan staande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 17 December 1875. LEIDEN, 1? December. Uit het regeeringsantwoord op 't verslag over de onteigeningswet voor den spoorweg Lei denWoerden blijkt, dat de minister van bin- nenl. zaken met genoegen uit het verslag vernam, dat de meerderheid van oordeel was, dat het algemeen belang geen tegenspraak lgdt. De be slissing over nog te wachten voorstellen tot spoor weg-verbinding staat in geen verband met deze wetsvoordracht. Het ontwerp RotterdamHouten is vatbaar voor uitvoering. Bij de mondelinge be handeling van het ontwerp LeidenWoerden is de minisler bereid te antwoorden omtrent de bij zonderheden der onderhandelingen tusschen de gemeente Leiden en de concessionarissen, maar twijfelt of dit nog wel noodig is, daar de ongun stige geruchten, omtrent die zaak uitgestrooid, in den gemeenteraad van Leiden zijn gelogenstraft, en thans daaraan niemand meer gelooft. De mi nister is van meening, dat een afzonderlijk goe- derenstalion, mits behoorlijk met het andere station verbonden, voor de uitoefening van den dienst in vele gevallen te verkiezen is boven eene inrich ting waarbij alles op één terrein is vereenigd. Heden is aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Timmers, geb. te IClundert, met acad. proefschrift: „Over de beweging van een punt op een oppervlak." De minister van financiën maakt bekend, dat ter benoeming van hoogstens 18 controleurs van het kadaster in de maand Maart e. k., op nader te bepalen dag, in Den Haag een examen zal worden gehouden. Het programma is vastge steld bij koninklijk besluit va-i 10 Dec. 1875, n°. 41. Aan die betrekking van controleur van het kadaster zal verbonden zijn een jaarlijksch traktement van /2000 tot ƒ2600, behalve ver goeding voor bureel- en reiskoslen, en bovendien voor de meeste controleurs eene toelage van 300 of 500, naarmate van de standplaats. Die lol het examen wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 15 Februari e. k., met overlegging van de vereischte stukken, tot den minister wenden. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren van Napels vertrokken. In de Woensdag te Boskoop gehouden ver gadering der Pomologische Vereeniging zijn tot leden van het bestuur herkozen de heeren G. Boer, C. De Vos en C. G. Overeynder. Uit Curasao wordt van 18 November ge meld Zt. Ms. schroefstoomschip „Het Loo" is van La Guayra alhier teruggekeerd, en me! dat schip aangekomen de heer J. Brakel, Nederl. consul-generaal en zaakgelastigde bij de regeering te Caracas. Men is hier ook per telegram over New-York bekend met den staat der betrekkin gen tusschen Nederland en Venezuela. Er heeft zich voor alle eventualiteiten eene commissie van zes leden gevormd tot oprichting van een corps vrijwilligers. Den lsten November worden hier schietoefeningen met zwaar geschut langs het strand gehouden. Tweede Kamer. De beraadslagingen over het hoofdstuk oorlog zijn voortgezet. Daarbij is aangenomen met 41 tegen 2S stemmen eene rnolie van den heer Van Houten, voorstellende de regeering uit te noodigen de Kamer nader schriftelijk in te lichten omtrent het verband der instructie aan vesting-commandanten omtrent den staat van oorlog en beleg met het decreet van 1811 en de wet van 1791 en de beraadslagingen over die instructie te sluiten. De heeren De Roo en Slielljes hebben nader hunne bezwaren tegen den minister ontwikkeld. De heer Van Nispen heeft hem verdedigd. De minister zelf eveneens. De algemeene beraadslagingen zijn daarna gesloten. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen 4de kl. G. H. Van Senden en J. A. Stro band, thans surnumerairs. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. LeeuwMr. F. J. E. Van Zin- nicq Bergmann, raadsheer in het prov. gerechts hof in Noord-Brabant; Mr. J. A. Vaillant, te Rotterdam, en den regent van Malang (resid. Pa- soeroean) raden adhipati Arjo Noto Dining Rat de bij besluit van 25 April 1864 br-i^emde com missie van beheer en toezicht o ii droogma king van de zoogenaamde Klein,, r'lassen in Schieland, thans bestaande uit de heeren Mr. J. A. Vaillant, G. A. Van Houwinge Gz. en J. F. Augier, mei 1 Jan. ontbonden, onder dankzegging voor de be langrijke door haar bewezen diensten11. J. Knotten belt opnieuw benoemd als directeur vanwege den handel hij het vrij entrepot te Dordrechttot lid der directie van het vrij entrepot te Schiedam be noemd J. J. G. Nolet, ter vervanging van J. A. Nolet Wz.; J. W. Bunge opnieuw benoemd als directeur vanwege den handel bij het vrij entre pot te Rotterdam; herbenoemd: tot burgem. van Maassluis J. Zaneveld, van Blokker J. De Boer; van Arkel en van Kedichem T. W. C. Merkens; aan P. J. C. Gabriel, kunstschilder te Schaerbeek, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks vier uren speelden een viertal jongens nabij de school op de Binnenvestgracht op het ijs. Drie hunner zakten er door en werden gered door v. d. M., die daarin met veel moeite slaagde door een ladder op het ijs te leggen. De heer B. C. in den Haag is gister avond voor den aanvang der voorstelling, in het gebouw van kunsten en wetenschappen, plotseling onwel geworden. Nog voordat het rijtuig, waarin men hem terstond huiswaaits vervoerde, de wo ning had bereikt, was hij overleden. Woensdag zijn te Amsterdam vijf werklieden van een steiger gevallen, aan een in aanbouw zijnd huis in de P. C. Hooftstraat opge richt. Een hunner werd zoo zwaar aan het hoofd verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Een schrij foes t el voor blinden, dat volgens de „Times" uitnemend aan 't oogmerk voldoet, is ten eigen gebruike uitgedacht door Dr. Thursfield te Shrewsbury. Het is een soort raam, met behulp waarvan men op gevoel schrijft, zeer nauwkeurig en leesbaar. Behalve voor blin den en zwakken van gezicht, moet 't ook zeer geschikt zijn voor hen die gedurende 't reizen in een spoorwagen schrijfwerk willen verrichten. Met eenige oefening leert men 't spoedig gebruiken. Volgens de „Weser Zeitung" heeft Tho mas geenerlei mededeelingen gedaan omtrent mede plichtigen die hij wellicht had kunnen hebben. Gister- namiddag is hij gestorven. Van hetgeen Thomas heeft bekend, verneemt men het volgende: Hij heet William King Thomson, is uit Brooklyn bij New- York, 35 jaar oud, en heeft als kapitein op het schip „Old Dominion" gevaren hij veranderde van naam, omdat hij vervolgd werd wegens het ver breken van de blokkade. Hij kocht zelf de ont plofbare stof in Amerika en liet die aan zijn adres verzenden; het uurwerk, dat de ontploffing moest veroorzaken, liet hij in Duitschland maken hij had het zóó gesteld dat het na verloop van acht dagen springen moest. Nog wordt gezegd dat Thomas den bewusten toestel bij een horlo gemaker te Bremerhaven had laten schoonmaken en zelf teruggehaald. Er zijn bij hem eenige brie ven van zijne vrouw gevonden, waarin eenige zinsneden moeten voorkomen, die op eene voor genomen misdaad betrekking hebben. Hij was ge huwd met eene vrouw uit New-Orleans en vader van vier kinderen. Reeds vroeger, van 1868 tot 70 had hij te Dresden gewoond, was ongeveer zes maanden geleden aldaar teruggekomen en had eene woning betrokken in het naburige Slrehlen. Hij is in de laatste zes weken veel op reis ge weest. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 11 December. 1 wegens spelen om centen op de openbare straat; 1 w. builen een openbare waterplaats datgene te hebben verricht, waartoe die inrichtin gen bestemd zijn; 1 w. rijden met een voer tuig op de klinkerstraat: 4 w. honden onge- muilkorfd op straat te hebben gelaten1 w. niet op den bepaalden tijd sluiten eener tapperij 1 w. rijden op een voetpad onder de gemeente Leiderdorp. Het prov. gerechtshof in Noord-Brabant heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. L. V., oud 39 jaren, geboren te Breda, zonder beroep of vaste woonplaats, hem schuldig ver klaard aan poging tot opzettelijk brand te steken van een gebouw, zonder dat te voorzien was, dat daardoor eenig rnenschenleven in gevaar kon ge bracht worden, en hem veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Door den fungeerenden rijks-advocaat te Deventer, is, naar men verneemt, cassatie aange- teekend tegen het vonnis der arrond.-rechtbank aldaar, waarbij de notaris A. A. van S. van alle rechtsvervolging is ontslagen, op de aanklacht van overtreding der patentwet. Naar men verneemt zal de in September jl. ontslagen secretaris der gemeente Zevenbergen, P. v. S., op Maandag 20 dezer terechtstaan voor

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1