sten; welke misdrijven volgens de Russische wet in het ernstigste geval met verbanning naar Sibe rië, in de verzachtendsle omstandigheden met 8 tot 16 maanden gevangenis worden gestraft. ■Verscheidene Fransche bladen behel zen verhalen omtrent een lompenhandelaar te Cannes, aldaar onlaogs overleden, die een vermo gen van 400,000 fr. heeft nagelaten, voor een groot deel aan louis d'or in een aarden pan en aan effecten in beddelakens enz. verstopt. De erf genamen zijn doodarme lieden uit Apt (dep. Vau- cluse) en omstreken. Hoe de dichter Shelley om'lieven kwam, bleef tot dusver een raadsel. Hij was in zijn jacht op zee gedurende een stormna den storm was zijn jacht verdwenen, en werd zijn lijk aan de kust nabij Reggio opgevischt. Deze omstandigheden deden denken aan een schipbreuk, doch toen men later 't wrak van 't jacht terug vond, meende men uit zekere gegevens 't ver moeden te mogen putten, dat het vaartuigje niet omgeslagen doch in den grond geboord zou zijn wellicht met boos opzet. Dit vermoeden werd dezer dagen bevestigd door de bekentenis van een Itali- aansch matroos, die op zijn sterfbed moet bele den hebben medeplichtig te zijn geweest aan het vermoorden van Shelley en 't in den grond varen van zijn jacht. De misdaad werd gepleegd in den waan dat 't jacht aan Byron toebehoorde, en een groote sóm geld inhield. Over een haarlok van Schiller isdezer dagen in Stuttgart een proces ontstaan. Dr. Hein- rich Neusteiner, professor aan het stedelijk gym nasium, staat nl. terecht wegens onrechtmatige toeëigening van zoodanige haarlok. Hij waagde zich daarvoor niet alleen aan een gerechtelijke vervol ging, maar zelfs het verlies van zijn bruid zette hij op het spel. Sedert een jaar was hij huis vriend bij den commercieraad Vort Hafermann en vierde eenige maanden geleden zijne ver loving met diens jongste dochter. De commer cieraad is in een zeer verren graad verwant aan den dichtervorst, en was eigenaar van de kost bare haarlok, die in een gouden medaillon zorg vuldig werd bewaard. Als oudste zoon had hij de lok van zijn vader geërfd, en volgens een familie overeenkomst zou de lok verder op den oudsten zoon van den tegenwoordigen bezitter overgaan. Prof. Neusteiner trachtte zijn aanstaanden schoon vader tevergeefs te bewegen van de gemaakte beschikking af te wijken en stelde zelfs voor, dat zijn bruid, in plaats van eenig ander uitzet, de lok mee ten huwelijk zou brengen en dat boven dien de oudste zoon, voor den afstand van zijn erfrecht op de lok, behoorlijk zou worden schade loos gesteld. Dit voorstel werd echter door vader en zoon verworpen en onze professor, ziende dat hij langs den gewonen weg de lok niet kon meester worden, besloot een deel er van te stelen en bracht dit voornemen ten uitvoer. De vader wilde ter wille zijner dochter na de ontdekking van den diefstal de zaak laten rusten, maar de zoon dacht er anders over, en toen prof. Neusteiner de terug gave weigerde, klaagde hij hem wegens diefstal aanwerkelijk is deze daarvoor tot 8 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde tee- kende terstond hooger beroep aan, zoodat een hooger gerechtshof zal moeten beslissen. Ten pro- cesse werd het gestolene deel der lok op 25 tb. waarde geschat. Recktzakoa, Hel prov. gerechtshof in Limburg heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen J. Leblang, oud '17 jaren, arbeider, geboren en wonende te Maastricht, beschuldigd van twee diefstallen door middel van binnen- en buitenbraak gepleegd, en hem te dier zake veroordeeld tot een vijfjarige opsluiting in het gesticht voor jeugdige veroor deelden „De Kruisberg." BUITEN LAND. l^rrmlrri jlc. Bij de voortzetting der beraadslaging over het ontwerp betreffende de hervorming van het rechts wezen in Egypte in de zitting der nationale ver gadering van Dinsdag bestreed de heer Boucher de voordracht. Onder de vele bezwaren die hij er tegen had, rekende hij ook dit, dat de ken nisneming van geschillen over administratieve zaken aan de gemengde rechtbanken onttrokken is. Het gevolg er van zal wezen, dat de in Egypte gevestigde Franschen overgeleverd worden aan de willekeur van het gouvernement. Spreker bracht verscheidene gevallen in herinnering, ten bewijze dat het Egyptisch bestuur weinig eerbied heeft voor de capitulatiën. Neemt men nu de voorge stelde hervorming aan, dan zullen de Franschen in een nog ongunstiger toestand komen. Men mag ook niet vergeten, dat de muzelman een ingekan- kerden haat heeft tegen den christen. Onpartij digheid verwacht hij dus niet van den Egyplischen magistraat. De overeenkomst geeft aan het Egyp tisch gouvernement ook het recht, veranderingen te brengen in het wetboek, zonder de vreemde diplomatie er in te kennen. Dat is een fout. Zoo lang de beginselen van den ICoran de beginselen eener hoogere beschaving kunnen ter zijde stellen, bestaan er voor den Europeaan geen wezenlijke waarborgen. De heer Dupont kon het systeem van verschillende voor de Europeanen bestaande recht banken niet goedkeuren. Tal van bezwaren zijn daaraan verhonden. Eene enkele rechtbank is oneindig verkieslijker. Het ontwerp heeft boven dien dat voordeel, dat het in vele gevallen een einde maakt aan de alvermogende bevoegdheid van den plaalselyken rechter en dat het de juri- dieke beginselen huldigt, die in alle beschaafde landen zijn aangenomen. In de nationale vergadering is de minister Decazes gisteren in een historische ontwikkeling getreden van de onderhandelingen over de hervor ming van het rechtswezen in Egypte. Hij toonde aan dat die hervorming noodzakelijk is en zonder gevaar. De traditiën der Franschen in het Oosten zijn niet prys gegeven. Hij wees verder op de noodzakelijkheid om de overeenkomst, waartoe alle mogendheden toegetreden zijn, goed te keuren. Frankrijk is met welwillende gevoelens jegens den khedive bezield. De minister wenschle dat de Kamer die gevoelens nader bevestigde. Hij meende wederkeerig op de welwillende gezindheid van den khedive jegens Frankrijk te kunnen reke nen. De heer Pascal Duprat bestreed hierna de overeenkomst. De Kamer heeft de conclusie der commissie, strekkende om de discussie te verda gen, verworpen. De minister vroeg hierna de ur gentie voor de voordracht. De Kamer heeft hierop afwijzend beslist, zoodat zij tot eene tweede lezing zal overgaan. Te Yésinet, een plaatsje nabij Parijs, is dezer dagen het weeshuis ingewijd, dat door het genoot schap tot bescherming van de Elzassers en Lotha- ringers is gesticht. Mac Mahon en zijne gemalin woonden de plechtigheid bij. Het gesticht lelt tot dusver 60 kribben; het staat onder het bestuur van drie nonnen, behoorende tot de orde der zusters van Saint-Charles de Nancy. Duitschlancl. De rechtbank te Marburg heeft alle ambtshan delingen der afgezette Hessische predikanten, met inbegrip van function bij particuliere godsdienst oefeningen, gequaliffceerd als onbevoegde ambts bedieningen en mitsdien strafbaar verklaard. Het bericht der Weener „Polit. Corr.", dat het conflict tusschen de Beiersche regeering en den bisschop van Spiers, ontstaan door het gebeurde op het kerkfeest te Oggersheim, door bemiddeling der koningin-moeder was bijgelegd, wordt ten stel ligste tegengesproken. Yereenigde Staten. President Grant vergelijkt in zijne boodschap den toestand van het land rnet dien van een eeuw geleden, toen de republiek werd onafhankelijk verklaard. Hij spreekt de wenschelijkheid uit van een amendement op de constitutie, strekkende tot het oprichten van vrije scholen, onafhankelijk van geslacht, kleur of godsdienst, en het verbod van het heffen van belasting op sectescholen. Verder wenscht hij eene belasting op de eigendommen der kerken. De betrekkingen met het buitenland zijn in 't algemeen bevredigend. Hij acht 't noodzakelijk Amerikaansche burgers in 't buitenland te ver bieden slaven te houden. Het conflict op Cuba blijft voortduren ten spijt van de wetten van men- schelijkheid en beschaving, zonder hoop op een spoedig einde. Weldra zullen de mogendheden genoodzaakt wezen te beraadslagen wat hare be langen en hare plichten eischen. Hij hoopt echter nog Spanje een einde te zien maken aan het conflict. Tot dusverre blijven alle pogingen van Spanje vruchteloos en in den toestand is geen verandering gekomen. Toch zijn de opstandelingen burgerrechtelijk niet zoo georganiseerd, dat zij erkend kunnen worden. De erkenning zou niet in overeenstemming zijn met de feiten. Hen als oor logvoerende partij te erkennen, zou onvoorzichtig, voorbarig en onverdedigbaar zijn. Wanneer niet binnen korten tijd de vrede hersteld is, dan achtte hij zijn plicht, zelfs nog in deze zitting aan het Congres die voorstellen te doen, welke noodzake lijk schijnen. Hij dringt aan op eene wetgeving op het expa- trieeren van burgers en op het veranderen van nationaliteit. Verder verzoekt hij het Congres de wet van het laatste Congres, betrekkelijk de her vatting der betalingen in specie met Januari 1879, aan te vullen, waarvan eene gezonde en duur zame reactie op industrieel gebied en het welzijn des lands afhangen. Hij verlangt de afschaffing der wet, volgens welke greenbacks voor schuld aflossing betaalbaar zijn gesteld, en de schatkist te machtigen de legal-tender-noten te vervangen door bonds op langen termijn, tot een bedrag van 2 millioen maandelijks. Verder wenscht hij dat de schatkist goud verzamele tot aflossing der schuld door de inkomsten te verhoogen en de uilgaven te verminderen, en een invoerrecht te heffen op thee en koffie. Het rapport van Bristow, secretaris van staat voor financiën, constateert dat in 't vorige jaar de inkomsten 294 millioen bedroegen en de uit gaven 288 millioen, waarvan 19 millioen voor aflossing van schuld. In de eerste 3 maanden van het loopende jaar bedroegen de inkomsten 81 en de uitgaven 84 millioen, terwijl voor de laatste 9 maanden de inkomsten op 216 en de uitgaven, op 184 millioen geschat zijn. Groot- Uritannië. Te Londen heeft Dinsdag een algemeene ver gadering van Turksche fondsenhouders van alle categorieën van Turksche schuld plaats gehad; zij heeft een speciaal comité benoemd om de onder handelingen te voeren, terwijl voor de te maken kosten pCt. van de volgende coupons van alle Turksche obligaties bestemd is. De „Times" gelooft dat de heer Otway tot generaal-agent van de fondsenhouders benoemd zal worden en dat het mogelijk zal zijn, de onderhandelingen te Parijs te voeren, zoodra Sadyk Pacha aldaar zal aangeko men zijn. In het city-artikel zegt de „Times", dat zoo lang het parlement nog niet bijeengeroepen is en de ministers nog geene ophelderingen gegeven hebben omtrent de verhouding tusschen Engeland en het Suez-kanaal er betrekkelijk veel zal zijn dat niet geheel duidelijk is in deze aangelegenheid. Men wil steeds doen gelooven dat de transactie ten gevolge zal hebben dat Engeland in Egypte de controle over de financiën zal verkrijgen; in direct is mogelijk, maar direct heeft Engeland door den aankoop der aandeelen bitter weinig gewonnen. De khedive blijft in 't bezit van heel wat rechten op het kanaal en dat is niet meer dan billijk. Alleen aan de opofferingen die Egypte- zich getroost heeft zooals gebleken is weinig tot zijn voordeel - is het heslaan van 't kanaal te danken. De concessionarissen hebben Said Pacha en den tegenwoordigen onderkoning last op last weten op te leggen. Afan 't begin tot het einde heeft de Egyptische regeering '17,000,000 p. st. aan 't kanaal en de feesten waarmede het geo pend werd ten koste gelegd; had zij zich die kos ten niet getroost, het kanaal zou ^ooit zijn tot stand gekomen. De voorwaarden in Frankrijk gesteld voor het aankoopen der aandeelen bewij zen dat de tactiek, die tot dusverre steeds met goed gevolg was aangewend, nl. om zooveel mo gelijk van Egypte af te dwingen tegen den geringst, mogelijken prijs, weder beproefd werd. Telegrammen. BELGRADO, 8 December. Officieus wordt ge meld, dat eene compagnie der linie-infanterie in het kamp aan de grenzen is gebleven en alle overige troepen naar de garnizoenen zijn terug gekeerd'. In 't land heerscht volmaakte rust, en. ondanks het koude jaargetijde bloeit de handel.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2