LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4856. Vrijdag A0. 1875. 10 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DEE ADVERTENT1EN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerO.lïj. Grnolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 December. De minister van oorlog heeft o. a. het onderscheidingsteeken voor langdurigen Neder- landschen dienst als officier toegekend aan: de kapiteins D. J. H. N. Den Beer Poortugael en A. P. Theunissen, den lsten luit.-kwartiermees ter P. J. Beausar van het 4de reg. inf.; den lsten luit.-adjudant A. C. baron Snouckaert van Schauburg en den officier-van-gezondheid 2de kl. P. K. J. Pabst van het 3de reg. huzaren, allen alhier in garnizoen. Tegelijk met het examen voor 2den luit. hier te lande zal er ook een lichter examen ter ver krijging van den rang van 2den luit der inf., cav. en art. bij het Ned.-Ind. leger worden gehouden. Het getal der voor den Indischen dienst open te stellen plaatsen zal later worden bepaald. Ten behoeve van de afdeeling „hoogere bur gerschool" van het gymnasium Willem III te Batavia wordt verlangd een leeraar in scheikunde en wiskunde, die in het bezit is van een diploma van doctor of candidaat in de wis- en natuurkunde of van eene akte van middelbaar onderwijs. Zij, die genegen zijn om zich in die betrekking aan 's lands dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen Ier mededinging zich uiterlijk tot en met 31 De cember e. k. by een op zegel geschreven request tot het departement van koloniën wenden. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, is den 7den dezer 's morgens te Suez gearriveerd en denzelfden dag het Kanaal in gegaan. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de Nederlandsche Commissie voor de „Exposition internationale et Congrès d'hygiène et de sauvetage," in 1876 te Brussel te houden. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam is besloten, het subsidie voor de zeevaartkundige school over 1875 met 350 te verhoogen en alzoo te brengen op ƒ2350. Verder is met de Maatschappij van landbouw en landontginnieg eene overeenkomst gesloten ter zake van de overneming der eigen dommen dier Maatschappij door de stad tegen betaling van 35,000. Een nieuw contract met het rijk werd vastgesteld, betreffende" het maken van spoorwegwerken, waarin de verplichting van de regeering zal worden opgenomen tot het op eene diepte van 7.50 M. houden van de door haar te maken lig- en losplaats in het IJ. B. en Ws. hadden voorgesteld het onderhoud voor rekening der gemeente te nemen. Naar men verneemt zal de heer Ruysse- naers, die zijn ontslag heeft verzocht als Zr. Ms. onsul-generaal te Alexandrië, worden opgevolgd door den heer J. N. Anslijn, thans vice-consul van Nederland aldaar. Door de p^ov. staten van Limburg is tot lid van gedep. staten dier provincie verkozen de heer J. M. H. Merckelbach, burgemeester van Wiltem. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg .(lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Nov. 158,964 reizigers vervoerd; opbrengst 136.228.61 en aan goederen 67.793.28; diverse ontvangsten 3520.72; totaal 207,542.61. De uitgaven voor de rijksgestichten Om- merschans en Veenhuizen worden, volgens de thans ingediende begrooting, voor het dienstjaar 1876 geraamd op 608,478.60; voor 1875 werd toe gestaan 608,484.20; zoodat voor 1876 5.60 minder wordt geraamd. Bij deze begrooting zijn opnieuw eenige ambtenaren voor verhooging van de over het algemeen lage bezoldigingen in aan merking gebracht. Ook is de samenstelling van het personeel der ambtenaren eenigermate gewij zigd, ten einde 1°. haar meer in overeenstemming te brengen met het sedert eenige jaren aangenomen stelsel tot afzonderlijke verpleging van mannen en vrouwen en 2°. ter voorziening in gebleken behoeften. Ten gevolge van het gunstig uitvallen van den rogge- oogst wordt berekend, dat, niettegenstaande bij den nieuwen voedingsstaat het ration roggebrood is verhoogd, geen graan zal behoeven aangekocht te worden. In de zitting der Tweede Kamer van gis- teren vond de verhooging der bezoldiging van gedeputeerde staten en der griffiers goedkeuring. Een amendement van den heer Schimmelpenninck van der Oye, om het tractement van den com missaris des konings in Drente van 6000 op 7000 te brengen, is aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. Bij de afdeeling militie is aange nomen, dat bij quaesliên over aanwijzing voor de militie en gehoudenheid lot dienst, niet de com missaris des konings naar de militieraad beslissen moet. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn algemeene beraadslagingen gehouden over de afdeeling Waterstaat. -Tot de behan deling der artikelen overgegaan zijnde, is het ge wijzigd voorstel der huishoudelijke commissie tot het toestaan van 32.000 tót uitbreiding van de lokalen der griffie van de Kamer aangenomen met 53 tegen 19 stemmen. De hooge raad heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de volgende voordracht voor eene nominatie van raadsheer in dat college, als uit vloeisel de jongste rechterlijke organisatie1°. Mr. Telling, raadsheer in het hof van Friesland; 2°. Mr. Vaillant, president van het hof in Zeeland; 3°. Mr. A. A. De Pinto, raad-adviseur bij het ministerie van justitie; 4'. Mr. Hofstede, proc.-gen. in Groningen; 5°. Mr. Boeles, raadsheer in Drente; 6°. Mr. Van Bel, raadsheer in Utrecht. Z. M. heeft J. W. Van den Broek ontslagen uit de betr. van kanselier bij het gezantschap in Japanbenoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw Mr. W. K. Van der Breggen, te Amsterdamaan den eervol ontsl. hoofdcommies bij het depart, van marine P. J. Schoenmacher of Schu macher, ter zake van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 Jan., een pensioen ten laste van den staat verleend ten bedrage van 1704; C. T. Knottenbelt, adj.-contr. der dir. bel. enz. te Maastricht, benoemd tot ontv. te Vlissingen, voor de in- en uitg. rechten en voor de ontvangst der haven- en schutgelden op het kaoaal van Wal cheren; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië: tot offic.-van-gez. 2de kl. J. P. G. Johansen, civiel geneesk.; den tijd van duur der detacheering van den lsten luit. G. H. Slot, van de inf. hier te lande, op zijn verzoek, met één jaar verlengd en gehomo logeerd het besluit van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, waarbij behoudens nadere goedkeuring aan genoemden officier werd vergund, om voor- loopig, en irl afwachting van die goedkeuring, gedetacheerd te blijven bij het Indische leger. Gemengd Nieuws. Men bericht aan het „U. D." dat aan den inspecteur voor het geneeskundig 'staatstoezicht in de provinciën Gelderland en Utrecht eene otficieele aanklacht is gezonden tegen een practi- seerend geneesheer op een der dorpen aan de Waal, in eerstgenoemde provincie gelegen, die enkele dagen geleden, hoe dringend ook daartoe door den beangsten vader aangezocht, nochtans op ruwe wijze geweigerd had geneeskundige hulp te verleenen aan boord van een vaartuig, waar het jongste kind van den schipper, een knaapje, aan ëen hevigen aanval van pneumonia, croup, lydende was en daags daarna hulpeloos is be zweken. Maandag-ochtend is, ten gevolge van het broeien van haver, brand ontstaan in de boeren woning, toebehoorende aan en bewoond door de wed. J. Grootes, aan de Nes, onder de gemeente Schagen. De woning is geheel afgebrand; van de meubelen is weinig, doch de kostbaarheden zijn alle geborgen. Hooi en granen zijn eene prooi der vlammen geworden. De levende have werd gered. Het verbrande was geassureerd. Eenige reizigers in een waggon 2de kl. van den trein, die Dinsdag-morgen van Haar lem naar Amsterdam vertrok, bespeurden in de nabijheid dier stad, dat de waggon niet op de rails liep, doch telkens terechtkwam op de bindten, hetgeen hevige schokken veroorzaakte. Gelukkig werd het ongeval, het springen van een as van een der wielen, door wegwerkers ontdekt en stopte de machinist, door dezen gewaarschuwd, intijds. Dit ongeval greep plaats nabij het sluisje bij Amsterdam. De waggon is uit den trein ver wijderd en de reizigers verkozen te voet naar de stad te gaan. Te Wanneperveen heeft Zondag-avond een geweldige vechtpartij plaats gehad onder een gezelschap schaatsenrijders, die in een herberg vertoefden. Aanvankelijk kregen twee personen twist over een meisje, dat tot uildaging aanlei ding gaf. Beide twistende personen werden gevolgd door H. B., die den vrede trachtte te herstellen, waarop hg door H. L. werd aangevallen, die hem twee diepe sneden over het aangezicht en tevens een gevaarlijke wonde aan den arm toebracht. G. V., die hem te hulp kwam, kreeg een gevaar lijken messteek aan de zijde van het hoofd. Later heeft H. L. zijn moeder nog geslagen en verwond aan de hand. Hij was gewapend met twee gewone zakmessen en een scheermes. Te Vaassen wordt een meisje van circa 21 jaren sedert 28 November vermist. Op dien avond heeft zij smoordronken een kroeg op 't dorp verlaten, en is na dien tyd niet weerge zien. Men vermoedt, dat zij in een der vele beken of slooten is geraakt die het dorp omgeven. Zondag-morgen bezweek te Kapelle, in Zeeland, een vierjarig meisje aan de gevolgen van een treurige vergissing. Het kind gebruikte wegens bloedarmoede een ijzerhoudend genees middel; het laatste fleschje echter dat de apothe ker zond was, volgens verklaring van den dokter, met zwavelzuur gevuld. Het kind, dat er van ingenomen had, is onder vreeselijke pijnen bezwe ken. De justitie doet onderzoek in deze zaak. Volgens een nader bericht waren aan boord van het stoomschip „Deutschland" 210 per sonen, waarvan circa 100 man equipage. De eeuige eerste-kajuit-passagier is gered; 50 perso nen van de passagiers en equipage zijn verdron ken; het schip is oogenschijnlyk midden doorge broken. Dr. Strousberg is thans in staat van. beschuldiging gesteld en blijft in de cellulaire ge vangenis te Moskou in hechtenis totdat zyn von nis geveld zal zijn. De punten van beschuldiging zijn: misbruik van volmacht; lichtvaardig bankroet; omkooping en bedriegelijke voorstelling van win-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1