LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4853. A0. 1875. Dinsdag 7 December. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per po9t1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels v._. 1-05. Iedere regel meer.j.0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BEHICHTEJf. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN vestigt de aandacht der ingezetenen op het be paalde bij art. 26 der Algemeene Politieverorde ning: „De bewoner of bruiker van een pand is ver- plicht, binnen drie uren na aanzegging vanwege den Burgemeester, de sneeuw of bet ijs op de straat vóór of rondom zijne woning of zijn erf weg te ruimen en bijeen te brengen, in de straten midden op de straat, op de grachten aan de waterzijde, en op de pleinen tot op den afstand van vier meter uit den gevel of muur. Yoór dio aanzegging is het wegruimen of bijeenbrengen verboden." Hij noodigt de ingezetenen uit, tot de stipte na leving ciier bepaling mede te werken. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 6 December '1875. LEIDEN, 6 December. Het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Leiden naar Woerden is thans rondgedeeld. In het eenig artikel daarvan wordt verklaard, dat het algemeen nut de ont eigening vordert, ten name van de spoorwegmaat schappij Leiden-Woerden, van de eigendommen noodig voor den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden, in de gemeenten Oegst- geest, Zoeterwoude, Hazerswoude, Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, Barwoulswaarder, Waarder en Woerden, aanvangende aan het station Leiden van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg, gaande over den Rijn, westelijk langs de kom der ge meente Leiden, vervolgens in oostelijke richting ombuigende, om ten zuiden van en nagenoeg in evenwijdige richting met den Rijn te worden voort gezet tot den Rijnspoorweg in de gemeente Woer den en aan dien spoorweg met een boog in noor delijke richting aan te sluiten op een punt, ten zuiden van de Kromwijksche wetering. Ingevolge de voorwaarden van concessie zal, volgens de Mem. van Toelichting, de spoorweg aan de bestaande spoorwegen te Leiden en te Woerden aansluiten, zoodat de wagens der onder scheidene ondernemingen ongehinderd van den eenen spoorweg op den anderen kunnen door- loopen, en zal het gemeenschappelijk gebruik van de stations te Leiden en te Woerden bij afzon derlijke overeenkomst worden geregeld. Bij Leiden zal daarenboven in de gemeente Zoeterwoude een station worden gemaakt voor goederen, waarop de noodige gebouwen voor berging van locomotieven, rijtuigen en werkplaats zullen worden opgericht. Behalve de hierboven vermelde stations, zijn sta tions en halten ontworpen te Koudekerk, Alphen, Zwammerdam en Bodegraven. Omtrent de ont worpen plaatsing dier stations en halten zal wor den beslist nadat daarop Ged.-Staten van Zuid- Holland zullen zijn gehoord. De exploitatie van den spoorweg zal, voor rekening van de spoorweg maatschappij Leiden-Woerden, door de Nederland- sche Rijnspoorwegmaatschappij geschieden en ge regeld worden overeenkomstig de laatste alinea van art. 58 der concessie. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 54, 28,00, 6.10 en 2.95 en de laagste 54, 27.00, 5.40 en ƒ2.85. Aan de hoogeschool alhier is Zaterdag bevor derd tot doctor in de rechten de heer J. W. T. Cohen Stuart, geb. te Soerakarta, met stellingen. Het stoomschip „Gouverneur-generaal Lou don", van Glasgow naar Batavia, is 3 dezer te Port Said aangekomen; de „Groningen" is dien dag van Port Said naar Vlissingen vertrokken. Ds. A. R. Ruitenschild, te Oegstgeest, heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Uit Rijnsburg wordt gemeld: De gemeente raad heeft tot hoofdonderwijzers benoemd de heeren A. Collee te Haarlem en J. J. Van Ter- tholen te Leiden. Er zullen hier thans, van 1 Januari af, in plaats van ééne openbare school met pl. m. 240 leerlingen, drie openbare scholen zijn, ieder van pl. m. 80 leerlingen. Het gemeen tebestuur is tot dezen maatregel overgegaan, omdat door een voortdurend gebrek aan hulponderwijzers het onderwijs veel le wenschen overliet. Thans behooren geene hulponderwijzers meer te worden aangesteld. Kreeg men bij eene jaarwedde van 550 vroeger soms één of ook wel niet één sollicitant voor de betrekking van hulponderwij zer (die dan veelal na een verblijf van drie a vier maanden weder vertrok), thans meldden zich voor de betrekking van hoofdonderwijzer 58 sollicitan ten aan. De jaarwedden voor die onderwijzers zijn vastgesteld op 700, met 100 voor gemis van vrije woning. Voor de voorgenomen wetenschappelijke ex peditie naar Midden-Sumatra, door het Aardrijks kundig Genootschap, waarvoor minstens ƒ25000 noodig is, was tot Zaterdag-ochtend een som van ruim 6000 door verschillende personen beschik baar gesteld. Daaronder is begrepen de gift van Prins Hendrik ad 500, die der Nederl. Handel maatschappij ad ƒ1000. De Nederlandsch-Indische Handelsbank, de Inrichting voor Indische land-, laai- en volkenkunde, de Maatschappij „Nederland" en vele aanzienlijke particulieren komen op de lijst voor. Daaronder de heeren A. W. Van Eeghen met 500, Sillem met ƒ300, enz. De Rotter- damsche Commissie bracht onder hare leden 700 bijeen. Aan kapt. Young van de „Pandora" is het eerelidmaalschap van het Genootschap aangeboden. Tweede Kamer. De algemeene be raadslagingen over hoofdstuk V zijn aangevangen. De heeren Mees, De Vries en Smidt hebben de verkiezingscirculaire bestreden. De heer Van Eek heeft de beschuldigingen tegen de regeering in het verslag voorkomende bestredende heer Kuyper aangedrongen dat de regeering de electorale quaestie ter hand neme. Morgen voortzetting. De synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den kerkeraad te Schoonhoven, strekkende tot ver nietiging der bevestigde uitspraak van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, in zake het derde zakje, dat reeds sedert geruimen tijd bij de gods dienstoefeningen, die door Ds. Van Tooren werden gehouden, gepresenteerd werd, zonder dat daartoe de bevoegdheid bestond. Aan den sergeant A. G. Van der Heyden, van de 4de compagnie 4de bataljon 2de reg. inf. te Maastricht in garnizoen, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst, alsmede de daaraan verbonden gratificatie van 50. Bij beschikking van den minister van kolo niën is L. Bosch gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië om te worden be noemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Bij beschikking van den minister van bui- tenl. zaken is W. H. Steenaart, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, mei ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot opzichter van 's rijks waterstaat 4de klasse. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Sneek Mr. P. Andreae, procureur bij en rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Heerenveen; lot griffier der arrond.-rechtbank te Zierikzee Mr. J. H. Keiser, subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Brielleaan J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, vergund het aanne men en dragen der onderscheidingst. van ridder der Pruis. Kroonorde van de tweede klasse; aan J. M. Van der Minne, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. in- en uiig. rechten en acG. en van den waar borg der gouden en zilveren werken, alsmede van het haven- en schutgeld op het kanaal van Wal cheren, le Middelburg, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks halfvijf zijn alhier drie personeü, die zich op de hoogte van de Neksluis op het jjs vermaakten, er doorgezakt, even zeer als drie andere die ter redding toegeschoten waren. Na veel moeite slaagde men er in hen allen te redden. Ook bij de voorm. Hoogewoerds- poort zijn dien middag twee jongens door het ijs gevallen en bijtijds gered. Een rijtuig, van de Breeslraat het Rapenburg opgaande, is door de gladheid omgevallen, waardoor twee personen wer den aangereden, zonder echter zich te bezeeren. Op de Korte Langegracht is een jongen, die zijn pet uit het water wilde halen, er in gevallen en door drie mannen op het droge gebracht. Twee nachtwakers hebben gisteren aan den Loosduinschen weg een manspersoon aangehouden die eene geit vervoerde, welke uit een stal onder Loosduinen bleek gestolen te zijn. De verdachte is heden naar het huis van arrest overgebracht. Dat de heeren Read Co. hunne op- lichterijen in 't groot plegen, is o. a. te Rotterdam gebleken. Eene firma aldaar had eenige in de Nederlandsche taal geschreven memorandums ont vangen (een firma die de zaken zóó in 't groot drijft heeft geen tijd voor brieven) van de heeren Read Co. Eerste memorandumaanvraag om de prijs van argentum nitricum; tweede memo randum: „bestelling van 5 kilogrammen argentum nitricum, liefst in een flesch gepakt, per Van Gend en Loos, hopen dat gij ons de beste qualiteit zult zenden dan zoude dit tot meer zaken aanleiding kunnen geven. Een P. S.Hierbij onze remise a p. s. 34." De remise is hier geen gewone check, maar eene aanwijzing op den heer E. "Walters, 11 Scoulersireet, Blackwall, en onder 't gedrukte woord „accepted" leest men ook dien naam. 't Nummer 15085, met een numeroleur op 't wisseltje gedrukt, 't wisselzegeltje, 't met roode inkt gedrukte formulier, in een woord, alles ziet er zoo business-like uit, dat men vreezen moet dat de zwendelaars slachtoffers hebben ge maakt. Op het Kuiperspad tusschen de Ra am en Zaagbarrières te Amsterdam bevindt zich een fabriek van kokosmatten, kleeden enz., toebehoo- rende can de heer De Leeuw en bestaande uit eenige steenen en houten gebouwen. In een dei- laatste ontstond Zaterdag-ochtend te 10 uren brand, waarschijnlijk door het te hard stoken van een kachel. In een oogwenk stond het gebouw in vlam. De brandweer bracht vier handspuiten en een stoomspuit in werking en was voor een dee

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1