LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4852. Maandag A°. 1875. 6 December. i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. 1 mende teekening der kolossale Christophorus-figuur beoordeelen. De schildknaap en de monnik ^ijn geheel gereed. Hel hoofd des eersten, dat door het af bikken was verdwenen, is met den besten uit slag hersteld. Vooral blijkt de monnik een fraai beeld geweest te zijn. Door een zeer vernuftige bewerking zijn een aantal voorwerpen, letters van opschriften, enz., die tot dusver nauwelijks meer zichtbaar waren, weder voor den <Jag gekomen; daaronder verscheiden schuitjes en andere kleine figuren in het water, dat door den heiligen ridder wordt doorwaad, en belangrijke deelen van het muurwerk van het klooster en den stadswal. Het geheel belooft de kerk van Dinxperlo tot niet geringen luister en de kunst tot een wezenlyke aanwinst te zullen strekken. De trappisten uit het klooster Maris- wald, te Heimbach, zullen zicli te Deurne (Lim burg) vestigen, alwaar het huis „Landzicht" voor hen is aangekocht. '1 Rechtsgeding tegen de Wainwrights is Woensdag afgeloopen. Henry is ter dood ver oordeeld, zonder uitzicht op gratie, wegens het vermoorden, met voorbedachten rade, van Harriet Lane; zijn broeder Thomas is tot zeven jaren, dwangarbeid verwezen wegens medeplichtigheid aan 't verborgen houden van den moord. Henry verklaarde plechtig, na 't aanhooren van zijn von nis, dat hij de moordenaar der vrouw niet was,, en noch haar lijk begraven, noch het opgegraven of aan stukken gesneden had. Volgens de „Gobi. Ztg." is het vullen van gasmeters met water volgens de jongste on derzoekingen van Dr. Heezer in het algemeen zeer onvoldoende en schadelijk voor de consumen ten. Het gas, hetwelk door het water strijkt, voert stoom rnet zich mede en wel 23 liter per kubiek - meter, welke den consument als gas worden aan gerekend. Het is daarom raadzaam de gasmeters te vullen met halfgeraffineerde glycerin van 18 beaume. Onlangs is de heer Gustave Tissan- dier, de luchtreiziger, die op een zijner jongste tochten zijne beide makkers Si vel en Crocé-Spinelli door den dood had verloren, te Parijs met een. ballon opgestegen, om het vormen van sneeuw vlokken in de bovenlucht na te gaan. Hij was vergezeld van den heer Louis Madier, zijn broeder en twee liefhebbers. De reizigers stegen te 11.40 's voormiddags op. Er woei een vrij hevige wind uit het noordwesten. Langzamerhand steeg de „Atmosphère" omhoog en werd weldra wegens den mist onzichtbaar. Op 800 meter hoogte kwa men de reizigers in een laag wolken. Meer dan een kwartier vertoefden zij in die dikke witte, opaalachtige massa, waar zij eene temperatuur van vier graden boven nul waarnamen. Op eene hoogle van 1500 meter waren zij boven die wolklaag. Daar vonden zij al9 't ware een bank van ijskristallen. De temperatuur was er nul gra den. Een oneindig aantal van zeshoekige sterretjes, in alle mogelijke vormen en geheel doorzichtig, dwarrelden om het bootje en schitterden van verre in het zonlicht als zoovele loovertjes van diamant. Deze ijskristallen bestonden niet in de lagere wolkmassa en bleven alzoo in eene daarboven gelegen laag, die eene dikte had van 150 a 200 meter, in het luchtruim zweven. Hooger stijgende kwamen de reizigers boven die formatie van ijs kristallen in een temperatuur van 1 graad boven nul. Dti&r wachtte hun een prachtig schouwspel: de wolken, die heneden het bootje hingen, vormden bolvormige gevaarten van het zuiverste wit en hadden veel overeenkomst met sneeuwber- ST AD S-B ERICH TEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 9den December, 's namiddags te twee uren. LUIDEN, 4 December. In de maand November zijn binnen de ge meente Leiden geboren 149 kinderen, als: 82 zoons en 67 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; overleden 81 personen, als: 18 mannen, 20 vrouwen, 21 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7gehuwd 35 paren. Gisteren is aan de hoogesehool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer J. En schedé Jr., geb. te Haarlem, met stellingen. Tot commissarissen der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden zijn benoemd de heeren Mr. A. Philips, Mr. P. Du Rieu, Mr. L. A. J. W. baron Sloet, J. T. Viruly en A. P. Zaalberg. Tot leden der commissie voor het nieuwe onderzoek der regeeringsinlichtingen in zake de spoorwegaansluiting te Rotterdam zijn benoemd de heeren: De Vries, Mackay, Godefroi, Van Was- senaer van Catvvijck en Van der Does de Willebois. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6578 vol wassen personen en van 2226 kinderen. De leden der commissie voor de huishou delijke aangelegenheden der Tweede Kamer hebben op het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting een amendement voorgesteld, strekkende om een memoriepost te doen opnemen, luidendekosten van vergrooting van het lokaal bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gebruik en aankoop daar voor van een gebouw. De huishoudelijke commissie, dit voorstel toelichtende, meende, dat de behoefte aan uitbreiding der lokalen van de griffie dage lijks te dringend wordt gevoeld om daarmede te wachten tot de ontruiming der lokalen van den raad van state. De uitbouwing zou ook dienstbaar kunnen worden gemaakt aan eene vergrooting der koffiekamer. Door tusschenkomst van den commissaris des konings heeft de minister van justitie aan de leden van het prov. gerechtshof te Maastricht de vraag gericiht, of zij in aanmerking wenschten te komen bij de benoeming van het personeel der nieuwe gerechtshoven. Naar men verneemt hebben schier alle leden hun verlangen te kennen gegeven niet in aanmerking te komen en op het tegen woordig tractement op wachtgeld gesteld te worden. Naar men verneemt zullen de presidenten, vice-presidenten, raadsheeren, ambtenaren van het O. M. en griffiers der met 1 Januari in werking komende nieuwe gerechtshoven in eene zitting van den hoogen raad op Donderdag 30 Dec. ge zamenlijk in hunne nieuwe betrekking worden beëedigd. Het ontslag en de benoeming van rech terlijke ambtenaren, voortvloeiende uit de jongste organisatie, worden spoedig verwacht. In Den Haag had heden met militaire eer bewijzen de begrafenis plaats van den gewezen adjudant-onderofficier J. Velu, ridder der Milit. Willemsorde. Door de leden van de vereeniging: het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen werd aan hun banierdrager de laatste eer bewezen. Den 23sten dezer zal aan het departement van binnenl. zaken worden aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over den Rijn, nabij Arnhem. Het werk moet uiterlijk 1 Mei 1878 gereed zijn. De kosten zijn begroot op f 965,000. De „Polit. Corresp." meldt, dat de keizer van Oostenrijk zijn portret ten geschenke heeft gegeven aan baron Van Heeckeren, tot dusver Nederlandsch gezant le Weenen. Z. M. heeft aan G. De Bie, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. eervol ontslag verleend als notaris te Budelmet ingang van 1 Jan. be vorderd tot commies, de adjunct-commiezen D. v. d. Blom en C. Admiraal, respecl. bij de direc tion der marine te Hellevoetsluis en te Amster dam; en tot adjunct-commies, de klerken K. W. Asmus en J. C. J. Graat, resp. bij de dir. der marine te Hellevoetsluis en te Willemsoordde 2de luit. C. J. L. Schulter en B. Gordinou de Gou- berville, respect, van het 6de en 7de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; den 2den luit. L. G. Baggelaar, van het 4de reg. inf., in rangen ancienneteit overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië; den offic.-van-gez. 2de kl. J. M. Vorst, van den geneesk. dienst der land macht, op nonact. gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschiktG. Bouricius, ontv. der dir. bek enz. te Zuidhorn, benoemd tot ontv. te Oude-Pekela. Gemengd Nieuws. Hedennacht omstreeks half vijf is brand ontstaan in de droogloods van den kleeder- bleeker Klamer even buiten de voormalige Rijns- burgsche poort. Spoedig was een der spuiten van hier op de plaats des onheils aanwezig, die er na een uur in mocht 6lagen den brand, die zich reeds in den beginne vrij ernstig liet aanzien, ook voor de belendende turfschuur, meester te worden. De schade moet vrij aanzienlijk zijno. a. is bijna de geheele wasch van het Academisch Ziekenhuis verbrand. De oorzaak wordt hieraan toegeschreven, dat waarschynlijk eenige goederen met een pijp, waarmede de loods verwarmd werd, in aanraking zijn gekomen. Men schrijft uit Kalwijk-aan-Zee: Met de haringvangst gaat het hier allerongelukkigst. De gewoed hebbende stormen deden de meeste bomschuiten met groote schade naar huis komen. Om een voorbeeld ter staving te noemen, hoe ongunstig het gesteld is, diene dat o. a. één firma tot nutoe 1500 ton pekelharing minder vangst ontving, d. i. ad 20 per ton een schade van f 30000, en zoo is het algemeen naar verhou ding gesteld. Sedert 28 Nov. wordt in Den Haag vermist eene 62-jarige verpleegde in het R'.-K. ge sticht voor oude lieden aldaar. Men vreest dat haar een ongeluk is overkomen. Sinds eenigen tijd heerscht in de ge meente Winkel onder het rundvee eene ziekte, die de veehouders hersenziekte noemen. De run deren, door deze ziekte aangetast, zijn woedend en stooten zoo geweldig dat zij dikwijls de horens verliezen. Reeds zijn op drie verschillende stallen gevallen van dien aard voorgekomen en vele bees ten, om gevaren te voorkomen, bijtijds afgemaakt. Uit Winterswijk wordt gemeld: Kerk- voogden van het naburige Dinxperlo hebben het van regeeringswege gedane voorstel tot restauratie van het schilderwerk in de kerk aldaar, onder medewerking en toezicht van een lid der rijks commissie, onder zekere voorwaarden aangenomen. Men is thans onder medewerking en toezicht van een dier leden ijverig met die restauratie bezig. Deskundigen kunnen thans reeds de uitne-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1