de Hooigracht gekomen, wilde of kon het dier niet verder voortloopen, en bleef hijgende en met hangende tong staan. Het scheen dat het beest als verdacht voorkwam, althans een der geleiders werd door een politieagent gevraagd van wien het dier was; deze wilde daarvan geen uitleg ging geven en werd alleen geroepen en onder vraagd, waarop de agent zich verwijderde en spoedig met een tweeden agent 1ste klasse terug kwam, die dezelfde vraag deed, waarop beiden heengingen. Intusschen trok en sloeg men het dier weder iets verder vooruit, totdat het eindelijk kermend nederviel en ruim een kwartier bleef liggen. Een der toeschouwers vroeg een emmer water voor het beest, doch het wilde daar niet van drinken, waarna het weder opgetrokken en ge slagen werd, totdat men na een uur tobbens met het afgematte dier in de Langstraat aankwam. Naar men nader verneemt is gebleken dat het dier lijdende was aan den zoogenaamden pof: opge zwollenheid door te groote hoeveelheid lucht. Hedenmorgen omstreeks tien uren is nabij „Ik leer nog", onder Leiderdorp, een rijtuig, waarin een boer en boerin gezeten waren, doordien het paard schrikte voor een kruiwagen, met paard en al te water geraakt. Men slaagde door de hulp van eenige personen er weldra in een en ander op het droge te brengen. Gistermiddag had een schildersknecht, bezig zijnde met het verven van een dakgoot aan de kazerne te Rotterdam, het ongeluk ten gevolge van duizeligheid achterover te vallen en terecht te komen op de binnenplaats der kazerne, waar door zijn beide beenen zijn gebroken, en hij aan het hoofd belangrijk is verwond geraakt. In den afgeloopen nacht is te Amster dam op vier plaatsen brand geweestin een leeg huis op de Prinsengracht bij de "Weesperstraat, een meubelmakerswerkplaats in de Teerketelsteeg, een manufactuurwinkel bij de Noordermarkt en een perceel in de Paardenstraat, waarin een dia mantslijperij. Van bijzondere ongelukken heeft men niets vernomen. Omtrent het ongeluk, aan den Bel gischen loodssclioener n°. 2, van Vlissingen, over komen, worden de volgende bijzonderheden mede gedeeld: De schoener, onder bevel van schipper P. P. Baels, bevond zich in den nacht van 19 op 20 dezer op de hoogte van Ostende, zuidoost ten zuiden, naar gissing 18 mijlen afstand. De manschappen aan boord bestonden uit den schip per, vijf loodsen en vijf loodsleerlingen. De wind woei storm van het noordwesten tot het noord noordoosten, met regenbuien, en de zee liep ver schrikkelijk hoog. Bij het wenden kwam er eene zee aan boord die het vaartuig op zijde wierp, en verschansingen, kajuitskap, scheepsluiken en kom pas overboord sloeg; de zeilen vlogen weg en de stukken sloegen om de masten. Toen het schip zich richtte, kwam een tweede zee, welke drie manschappen met zich medesleepte, namelijk de loodsleerlingen Aspeslagh, Bastien en Neuts, die hun graf in de golven vonden. Het schip was nagenoeg vol water en het grootzeil rnet boom hing overboord en sloeg gedurig tegen het schip. In dezen zinkenden staat kon men niet anders doen dan vóór den wind houden. Eindelijk zonk de schoener bij het strand op de hoogte van Ghyvelde (Frankrijk) omstreeks 5 uren in den morgen. De manschappen waren verplicht zich in het want te bergen; te 10 uren werden zij, niet zonder levensgevaar, gered, en bij hunne aankomst aan land ontvingen zij vanwege den heer Dewulf, consul van België te Duinkerken, en van de in woners met de meeste rnenschlievendheid alles wat hun toestand vereischte. Dit ongelukkig geval dom pelt twee weduwen en twaalf minderjarige kinde ren in het ongeluk, van welke acht hij de fami lie van Neuts en vier bij die van Bastien. De loodsleerling Aspeslagh was ongehuwd. Aan het R. -K. parochiaal kerkbestuur te Boerdonk, gemeente Erp, is door den koning machtiging verleend tot het aanvaarden eener erfstelling, bestaande in de op ongeveer f 10,000 geschatte nalatenschap van w'ylen L. Yan Duyn- hoven, landbouwer te Erp, door dezen bij uiteiste wilsbeschikking van 7 Augustus aan de R.-K. kerk aldaar besproken. Bij de jongste overstroomingen is in het Gooiland een gioote hoeveelheid, men spreekt van meer dan 50,000 heet., aardappelen verloren gegaan, die door de landlieden gekuild waren en door het in de kuilen dringend water bedorven zijn. Zeer vele daggelders zijn daardoor van hun hoofdvoedsel voor den winter beroofd. Op den straatweg naar Meppel heeft Woensdag in den laten avond een aanranding plaats gehad op den slager J. S., komende uit Havelte, door twee vermomde personen, die geld eischten en hem al spoedig 't mes voorhielden. De aangevallene, een Hink persoon, is hun na veel tegenweer ontkomen en heeft terstond de politie te hulp geroepen, die den ganschen nacht gesur veilleerd, maar de schuldigen niet ontdekt heeft. Naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te s-Hertogenbosch is Don derdag overgebracht eene dienstbode, aldaar woon achtig, beschuldigd van haar pasgeboren kind ver moord te hebben. Woensdag is in de nabijheid van het dorp Meerssen (Limburg) achter eene heg, het lijk gevonden van een armen scharenslijper en ketel lapper. Het lichaam droeg de blijken van gepleegde gewelddadigheid en was tevens zoo goed als van kleederen ontbloot. Door wien en waarom deze misdaad is gepleegd, is onbekend. Ten gevolge van den hoogen water tand en de stormen is de kerkdijk, de eenige verbinding tusschen Dalen en Dalerveen, doorge broken en wel op drie plaatsen. Een groote uit gestrektheid groen- en bouwland staat onder water. De schade, door de jongste stormen aan de Noordzee-havenwerken veroorzaakt, mag gering worden genoemd in vergelijking van het geen de hoofden vroeger wel eens geleden hebben. Aan het noorderhoofd zijn een 40-tal betonblok ken weggeslagen, terwijl het zuiderhoofd geen schade heeft. R echtzaken. In de Donderdag gehouden terechtzitting van 't kantongerecht te Meppel is opnieuw de zaak aanhangig gemaakt van kerkvoogden der herv. gemeente aldaar tegen den heer G. Th. Montijn, die weigerachtig is gebleven in 't voldoen van den kerkelijken aanslag. De aangeklaagde, die zelf zijne verdediging voordroeg, grondde de weigering o. a. op zijne tijdens minderjarigheid op zich ge nomen plichten, waaraan hij zich thans niet meer gehouden acht. De heer Mr. J. A. Sluis, die voor kerkvoogden optrad, concludeerde tot betaling; o. a. op grond, dat de heer Montijn, eenmaal aangenomen en bevestigd zijnde, lid was der Ned. herv. kerk, waarvan de gemeente Meppel en Oosterboer een deel uitmaakt. De uitspraak is be paald op 9 December BUITEL BAND. Duitsclilancl. De procureur-generaal van het kamergerecht heeft bij het staatsgerechtshof (in raadkamer) ge concludeerd tot het instellen eener vervolging tegen graaf Arnim, als vermoedelijk schrijver der brochure „Pro Nihilo", wegens landverraad. Hierop is Woensdag in geheime zitting een besluit ge nomen. Spanje. In een brief uit Madrid aan de „Univers" ge richt, wordt de volkomen waarheid der bewerin gen van Martinez Campos omtrent den staat van zaken in Cataloniè erkend. Sedert de inneming van La Seo de Urgel, verklaart de schrijver, heb ben er alleen guerillagevechten plaats gehad. De kunst der Carlistische aanvoerders bestond hierin, die te ontwijken en hunne macht zoodanig te schikken, dat zij eenige organisatie daarin konden herstellen. Toen zij inzagen, dat dit hun onmoge lijk was, en beseften, dat zij niet gemakkelijk Navarre zouden kunnen bereiken, zijn zij op het Fransche grondgebied gevlucht. Castells beklom met een zestigtal mannen de toppen van Cam- breny en drong er in de bosschen door. De be wering van Martinez Campos, dat alle aanvoerders naar Frankrijk gevlucht of in onderwerping geko men zijn, is waar; alleen had er bij moeten ge voegd zijn, dat het aantal onderwerpingen gering was. Groot- Britannië. Uit nadere officieele berichten is thans geble ken, dat de gouverneur der Straits Settlements, Sir yW. Jervois, in October jl. eigenmachtig be sluiten uitvaardigde, die neerkwamen op weinig minder dan de geheele inlijving van Perak bij 't Britsche gebied in Malakka. Deze maatregel, die door de Engelsche pers met bevreemding en af keuring vernomen werd, moet tot 't daarop ge volgd vermoorden van den heer Birch hebben aanleiding gegeven. De regeering heeft thans den gouverneur gelast in Malakka geene politiek van annexatie toe te passen, doch eenvoudig de schul digen aan 't vermoorden van Birch te straffen. De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de berichten omtrent 't gebeurde met 't pantser schip „Iron Duke" zeer overdreven waren. Vol gens haar, liet 't schip enkel wat te veel water in tot afkoeling van de condensors der machine, en vjps er volstrekt geen gevaar van zinken. Men slaat echter aan deze vergoelijkende verklaring van 't accident maar half geloof. Oosteiir.- Moiig-. Monarchie. In het huis van afgevaardigden heeft de minis ter van koophandel geantwoord op de interpellatiën betreffende het toltarief. De minister van buitenl. zaken zal zeer spoedig voldoen aan het reeds in October hem kenbaar gemaakt verlangen orn het handelsverdrag met Groot-Britannië en dat met Frankrijk nog voor het einde van dit jaar op te zeggen, en de Duitsche regeering tot revisie van het verdrag nopens het handelstarief te bewegen nog voor de termijn van opzegging is verschenen. Als de gewenschle overeenstemming met Hongarije verkregen is en als men het eens is geworden over de grondslagen van een nieuw handelsver drag met Duitschland en Frankrijk, zal de regeering trachten een ontwerp voor een nieuw toltarief zoo spoedig mogelijk bij den rijksraad in te dienen. Bij dat ontwerp zal zooveel doenlijk op de be hoeften van den handel en van de industrie in Oostenrijk zelf gelet worden. Met dat ontwerp zullen zoo spoedig mogelijk die beide verdragen worden ingediend en in dien tusschentijd met Engeland en andere Staten geene overeenkomsten omtrent toltarieven gemaakt worden. De minister beloofde ten slotte maatregelen te zullen nemen tegen misbruiken bij de handhaving van appreteer- methoden. Het antwoord van den minister werd met ingenomenheid begroet en aan de commissie voor staathuishoudkundige zaken verzonden om spoedig rapport. Het huis heeft geweigerd een voorstel van Kop, betreffende de echtscheiding, naar eene commissie te verzenden; het voorstel is dienten gevolge definitief verworpen. JR,u.sland. Volgens bericht van het rijks-controlebureel be dragen de ontvangsten over 1874 negentien en de uitgaven vier millioen roebels boven de be groeting. Aan garantie voor spoorwegen is 6 millioen minder betaald dan in 1873. Het zuiver batig saldo bedraagt 15,600,000 roebels. Van de staatsschuld is van 1870 tot 1874 gedelgd een bedrag van 87,800.000 roebels. Telegrammen. VERSAILLES, 26 November. De ministerraad heeft nog tot geen administratieven maatregel tegen den „Pays" besloten. De rechterlijke instructie tegen den „Pays" en den „Gaulois" en de „Ordre" is begonnen. De vergadering heeft het amendemeut van Pernolet verworpen. Lockroy releveert eene zin snede van Buffet, waarin deze een van sprekers redevoeringen aanhaalde. Buffet leest de aangehaalde zinsnede voor, waarin Lockroy de constitutie aan valt, en zegt dat het Kabinet beloofde de con stitutie met onkreukbare eerlijkheid te verdedigen. Wanneer nu de constitutie wordt aangevallen, zal het ministerie om haar te verdedigen niet hen raadplegen die er over spreken als Lockroy heeft gedaan. PARIJS, 26 November. Een telegram uit Cairo bevestigt het bericht, dat de Khedive aarideelen van de Suez-kanaal-maatschappij aan de Britsche regeering heeft verkocht, en meldt dat 5 pCt. interest zou zijn veizekerd gedurende 19 jaren, en niet 7 gedurende 11 jaren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2