LEIDSCH DAGBLAD. NT 4846. baandag A0. 1875. 29 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels105. Iedere regel meern 0.17£. Gtootere letters naar plaatsruimte. Met 1 December a. s. begint een Inieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. ■Zij, die zich alsdan op deze courant abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. Het Leidsch Dagblad mag thans met recht op den naarn van Volksblad aanspraak maken, sedert het eene wjjziging van formaat en inhoud jnderging en daardoor een onzijdig karakter lannam, is het aantal Abonné's lot de 2000 ge itegen en komen er nog dagelijks nieuwe abonne menten bij. En geen wonder. Behalve dat het djn lezers geregeld op de hoogte houdt van het geen het binnen- en builenland belangrijks en wetenswaardigs opleveren en in elk nummer die nededeelingen worden opgenomen, waarin door iet publiek belang kan worden gesteld, is de prijs tan één gulden per drie maanden zóó gering, dat ie Abonné's voor dit bedrag bijna evenveel aan vaarde van papier ontvangen; terwijl hun nog ïovendien het blad dagelijks kosteloos aan de wonin- ;en werd bezorgd. De kosten daarvan worden venwel zoo boog, dat de Abonné's die voor't ver- tolg zelf moeien betalen. Beginnende met het lieuwe kwartaal zal dientengevolge de bezorging der ourarit worden berekend en wel met tien cents ier drie maanden, dus nog geen cent per week. Het Leidsch Dagblad is het goedkoopste dag- ilad van Nederland: 't is daarom onnoodig te eggen, dat bet, door zijn groote oplaag, voor de ilaalsing van Advertentièn zich als van zelf bij onder aanbeveelt. STABS-BE RICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebeetaor van :iden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be- itmgen alhier is ter band gesteld een op den 26sten dezer aand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op iet patentrecht, over het tweede kwartaal, dienst 1875/6, terwijl 'Jer verplicht is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgo- :ondigd. De Burgemeester voornoemd, y. d. BRANDELER. Leiden, 27 November 1875. LEIIIEN, 27 November. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6974. vol gassen personen en van 2023 kinderen. In de zitting der Tweede Kamer van gis- eren is de minister Heemskerk begonnen met Ie beweringen der lieeren Smidt en Blussé van len vorigen dag te weerspreken. Hij betoogde i. a., dat de verbinding BotterdamHouten wel ëgelijk in acht genomen behoort te worden. De eer Kuyper verdedigde de door hem voorgestelde onclusie tot referte voor 't oogenblik aan het o^utn der Eerste Kamer. De heer De Roo van Uder werelt lichtte zijne conclusie toe, strekkende af te keuren art. 4 in verband met de tweede linea van art. 1 der bekende overeenkomst; deze [conclusie keurt af wat door niemand, zelfs niet I loor de regeering, in bescherming is genomen, poorts laakte de heer De Roo de houding der regeering in deze, zoowel als in zake het hooger onderwijs en de spoorwegen en betwijfelt of de egeering den naam van een ernstige, degelijke, aardige verdient. Deze quaestie behoort echter huis bij de staatsbegrooting en niet hij deze conclusie. De heer Van Wassenaer Gatwijck stelde eene conclusie voor, waarbij de Kamer betreurt, dat de regeering in 's lands belang het noodig geacht heeft in art. '1 der overeenkomst eene be paling op te nemen, die het vrije oordeel der Staten-Generaal over het nut der onteigeningswet belemmert. De heer Bredius ondersteunde de con clusie der meerderheid van de commissie, terwijl de heeren De Roo en Godefroi heiden haar sterk bestreden en de heer De Roo deed uitkomen, dat wel degelijk de politieke quaestie met deze zaak is gemengd. De heer Heydenryck bestreed de conclusie van den heer Kuyper. Eene motie van den heer Van Zinnicq Bergman tot sluiting der beraadslagingen werd verworpen met 38 tegen 35 stemmen. De heer Van Zinnicq Bergman erkende de volle bevoegdheid der regeering om te handelen zooals zij deed, en achtte de veroordeeling door een besluit der vertegenwoordiging ongrondwettig. De heer Stielljes betoogde dat er geen voldoende equivalenten zijn aangegeven voor de loslating der verplichting tot aansluiting, waardoor het algemeen belang stellig is geschaad. Hij qualificeerde deze regeering niet als een ministerie-Martignac, maar als een ministerie-Polignac, en laakte eindelijk de zinspeling van den heer Van der Heim op Neder- landsche Strousbergen, die er niet z'yn. De minister van financiën protesteerde tegen de benaming van ministerie-Polignac en ontkende eenige zin speling, op wie ook, bedoeld te hebben met zijn noemen van Strousberg; voorts verklaarde hij dat de regeering deze zaak beschouwt als eene regee- ringszaak en na het votum der Kamer collectief zal oordeelen wat haar te doen staat. Aan den heer De Roo wees hij op veel wat de regeering gedaan heeft, die niet den naam eener zwakke regeering verdient: eene politie-wet op de spoor wegen en eene nieuwe overeenkomst met de exploi tatie-maatschappij tot stand gebracht. De minister Heemskerk verdedigde daarop nogmaals de re geering. Door den heer Kuyper werd voor een persoon lijk feit het woord gevraagd, namelijk dat de minister van financiën hem verweten zou hebben zijn betrekking op te offeren om volksvertegen woordiger te zijn. De heeren Fransen Van de Putte, De Roo van Alderwereit en van Wasse naer Catwijck zien met den heer Kuyper daarin eene beleediging; de heeren Wintgens en Begram bestreden dit. De Voorzitter achtte de woorden niet voor toepassing van art. 49 van het regle ment van orde val baar. De minister van finan ciën verklaarde uitdrukkelijk geen beleediging te Kedoelen. De discussie werd daarop gesloten en men ging over tot stemming over de verschillende conclusiën, die alle zijn verworpen, en welde conclusie der meerderheid, dat het algemeen be lang niet behoorlijk is behartigd, met 40 tegen 35 stemmen; de conclusie der minderheid, dat de overeenkomst had moeten gesloten worden onder voorbehoud der goedkeuring van de wet gevende macht, met 38 tegen 37 stemmenhet voorstel van den heer De R.00 van Alderwereit, tot afkeuring der handelwijze van de regeering, met 38 tegen 37 stemmenhet voorstel van den heer Kuyper met 46 tegen 29 stemmen en eindelijk het voorstel van den heer Van Wasse naer Catwijck met 38 teg°n 36 stemmen; zoodat volgens het reglement van orde, op voorstel van den voorzitter, werd besloten tot benoeming eener nieuwe commissie van onderzoek der inlichtingen van de regeering nopens hetzelfde onderwerp, welke commissie later zal worden benoemd. Het stoomschip Acton is den 16den dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokkende Maduravan Batavia naar Nieuwediep, is gisteren te Suez aangekomen en onmiddellijk het kanaal ingestoomd; de Hollandvan Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend van Southampton ver trokken. Luidens te Groningen ontvangen berich ten zou door bankiers in Engeland het geheele bedrag van 6 millioen gulden zijn geplaatst, dat noodig is voor de totstandkoming der buurtspoor wegen (concessie Heemstra) in Groningen en Frieslandweshalve de concessionarissen oordeelen, dat de gevraagde 3 millioen subsidie uit 's rijks kas nu niet zal worden geweigerd. Door het prov. gerechtshof in Gelderland is, na afgelegd examen, als candidaat-notaris toe- gelalen Jhr. G. Von Weiier tot Poel wijk. Door de comnpissie uit het prov. gerechts hof in Limburg z'yn Donderdag twee adspiranten voor het notarisambt geëxamineerd, van welke de heer N. 'Bloothoofd, te Roermond, slaagde. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen 4de kl. W. F. L. Oudenhoven, J. I. G. Stutterheim, P. W. Papegaay, F. A. De Klerk Jr., J. G. Van Nes van Meerkerk, C. Koens, R. L. Houwink, C. E. Van de Kamer, P. J. Th. Voet, D. H. Van de Werk, P. H. L. Vermey en S. Wijbenga, thans surnumenairs. De commissie, in wier handen gesteld zijn de inlichtingen van den minister van oorlog op het adres van G. W. H. Onslenk, gepasporteerd sergeant-majoor der infanterie te Delft, tot het toekennen van pensioen, is van oordeel, dat er geen termen bestaan om het verzoek van den adressant verder in overweging te nemen, en heeft alzoo voorgesteld, dat de Kamer zich, wat dit adres betreft, hepale tot de betuiging van haar dank aan den minister 4van oorlog over de gegeven inlichtingen. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Rijks Prentenkabinet te Amsterdam, tot nadere aankondiging, voor het publiek is gesloten. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Door den consul te Barcelona z'yn tot vice- consul respect, te Tarragona en te Mataro aan gesteld A. De Muller en S. Esquerra. Z. M. heeft Z. K. H. den graaf van Vlaan deren, hertog van Saksen, prins van Saksen- Coburg-Gotha, benoemd tot ridder grootkruis in 'de orde van den Ned. Leeuwaan A. G. Van der Hoek vergund zijn notarieele standpl. over te brengen van Minnertsga, gem. Barradeel, naar Sint-Jacobiparochie, gem. het Bildt; met ingang van 1 Jan. benoemdtot subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Deventer Mr. P. E. G. Gerlings, subst.-offic. te Dordrecht; tot subst.- offic. van just, hij de arrond.-rechtbank Ie Dord recht Mr. F. Pleyte, kantonr. te Geldermalsen; aan den kanonnier 2de kl. C. A. H. Francke, van het 1ste reg. vesting-artillerie, vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871; bevorderd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw Mr. T. H. Der Kinderen, lid in den raad van Ned.-Indië en gouv.-comm. voor de regeliDg van het rechtswezen in de hez. buiten Java en Madura. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks negen uren geleidden alhier twee personen eene koe. Op

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1