alen ook van dit Leen stellen collatoren-bestuur- ders in staat, nu reeds drie jongelingen te laten studeeren. Tweede Kamer. Heden zijn na eene zeer onstuimige zitting alle conclusiën in zake de spoorwegaansluiting te Rotterdam verworpen. Dienr volgens moet eene nieuwe commissie nader wor den benoemd. Maandag is de staatsbegrooting aan de orde. Z. M. beeft benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw J. Tamson, eervol ont slagen ontvanger van 's rijks belastingen te St.- Anna-Parochie. 'Aan het ministerie van binnenl. zaken is gisteren aanbesteed het maken en stellen van een jjzeren kap aan 't station bij de Beurs, te Rotter dam. Het minst was ingeschreven door den heer F. Kloos, te Alblasserdam, 33900. Blijkens eene mededeeling der regeering van Peru is aan den heer C. De Kuyper te Rotterdam, op zjjn verzoek, ontslag verleend als consul van dien Staat aldaar. Z. M. heeft Dr. Stephan, generaal post directeur van het Duitsche Rijk, en M. Von Brüll, consul-generaal der Nederlanden te Buda-Pest, benoemd respect, tot grootkruis en tot ridder der orde van den Ned. Leeuw; tot burgem. der gem. Boxtel F. G. A. R. baron Van Lamsweerde. Gemengd Nieuws. W oensdag-namiddag omstreeks 4 uren is een begin van brand ontstaan op de boven verdieping der gemeenteschool te Rijswijk. Reeds sloeg de vlam uit het dak, doch met behulp van een exlincteur en door doelmatige aanwending van eenige emmers water, kon men het vuur spoedig meester worden, zoodat de brandweer, die gereedstond om hulp te verleenen, gelukkig geen dienst behoefde te doen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het bard stoken der kachel, waar door de ijzeren pijp, die over den zolder liep, te heet is geworden. De bekende heer Schnebbelie is thans weer gevangengenomen. Men heeft hem te Axel secuur opgesloten. Zaterdag-morgen is in een dorsch- schuur aan de Schiekade onder Kethel, onder het stroo, het lijk gevonden van een onbekend mans persoon. Men gist dat de man den vorigen avond of nacht ter bescherming tegen de koude, in de schuur en onder het stroo is gekropen, doch daar, wellicht wegens gebrek aan voedsel, den dood ge vonden heeft. D,e waterstand bedroeg gisteren te Maastricht 44.05, te Grave 10.44 en te 's Her togenbosch 5.10 meter boven Amsterdamsch peil. Door den hoogen waterstand van de Schipbeek had Dinsdag-avond te Diepenheim een doorbraak plaats, die binnen weinige uren vele landerjjen onder water zette. Gelukkig snelden de burgemeester, de eigenaren der belendende perceelen en vele belangstellende ingezetenen on middellijk naar de plaats des onheils, om door paalwerk, dammen, enz. de ontstane dijkbreuk te herstellen. Daardoor werden grooter rampen afge wend en bleef het dorp gelukkig gespaard. Ook uit Almelo wordt gemeld, dat het water buitengewoon hoog en nog steeds was sende is. Vele kelders staan vol water, terwijl de aardappelen, die in de kuilen geborgen zijn, als verloren kunnen worden beschouwd.} Het recht op de uitgave van denoffi- cieelen catalogus van de Amerikaansche tentoon stelling is toegekend aan de firma John R. Nagle and C®. te Philadelphia, wier bod van omstreeks f 240,000 voor die concessie door commissarissen is aangenomen. De conditiën zijn, dat de catalo gus zal moeten verdeeld worden in vier gedeel ten of volumes, bevattende de opsomming van al ■wat de verschillende tentoonstellingsgebouwen be vatten dat de deelen gemiddeld 300 pagina's zullen beslaan en de verkoopprijs van elk deel niet meer dan een Engelschen shilling mag be dragen. De uitgevers hebben het recht om in elk van de vier deelen 48 pagina's adverlentiën bij te voegen, en de 3de en 4de pagina's der omsla gen mede met advertenliën te bedrukken. Voorts verneemt men, dat behalve dezen olficieelen nog een geïllustreerde catalogus zal worden uitgegeven door eene firma te Philadelphia en een ander door een huis te New-York. In het „Antw. Handelsblad" leest men onder dagteekening van 23 dezer het vol gende: Eene der volkrijkste straten is verleden nacht het tooneel geweest van een bloedig feit, namelijk een broedermoord. In de Schuilslraat, op een achterplaats, wonen verscheidene arbeiders gezinnen, waaronder het huisgezin Van Dijck, be staande uit vader, moeder, drie dochters en vier zonen; de jongste der zonen is reeds 18 jaar oud; allen zijn daglooners. Omstreeks middernacht wer den de buren uit hun slaap gewekt door de vreese- lijke kreten vanMoord I moordhelp 1 help I Eenige moedige personen kwamen onmiddellijk toegesneld en waren getuigen van een ijzingwekkend schouw spel. Piet Van Dijck, een jongeling van ongeveer 21 jaar oud, was door zijn jongsten broeder Philip doodelijk getroffen. Het slachtoffer, dat voor alle kleeding slechts een hemd aanhad, leunde als levenloos tegen de tafel, terwijl het bloed overvloedig stroomde uit twee gapende wonden, eene aan de rechter- en eene aan de linkerborst. Men haastte zich een priester en een geneesheer te roepen, maar de hulp kwam te laat. Piet Van Djjck stierf in de armen zijner ouders, alvorens er eenige hulp kon verleend worden en slechts weinige minuten na het plegen der misdaad. Hij gaf den geest zonder een woord te spreken. De oorzaak, die aanleiding gaf tot dezen broeder moord, is eene nietigheid. De familie Van Dijck bewoont eene kamer, waarin men b(j gebrek aan meer plaats, eet, drinkt en slaapt. Piet Van Dijck was reeds te bed toen zijn broeder in min of meer dronken toestand thuis kwam. Deze zette zich aan tafel en begon smakelijk te eten. Vrouw Van Dijck had eene portie vleesch gereed gezet, die haar echtgenoot den volgenden morgen zou mee nemen, aangezien de man, die in eene zijdefabriek werkt, 's middags den tijd niet heeft om naar huis te komen. Toen nu Philip zijn aandeel had gebruikt, begon hij ook 's vaders maal aan te spreken. Piet, die dat zag, maakte opmerkingen, Philip sloeg die opmerkingen in den wind, tot eindelijk Piet uit het bed sprong en het stuk vleesch aan zyn broeder poogde te ontnemen. Die poging betaalde de jongeling met zijn leven, want Philip wierp zich met het mes, dat diende om het vleesch te snjjden, op zijn broeder en bracht hem twee steken in de borst toe. Een dezer won den liep in de richting van het hart en veroor zaakte een bijna onmiddellijken dood. Het mes was tot aan het hecht in de borst gedrongen. Aan het slachtoffer bleef enkel kracht over, om een doffen kreet te uiten. Met strakke oogen staarde hij zijn broeder aan, die de oorzaak werd van zijn vroegtijdigen dood en weinige oogen- blikken later zakte hij levenloos ineen. De moor denaar is na het plegen zijner misdaad naar bed gegaan, alsof er niets gebeurd ware en toen de politie hem kwam arresleeren sliep hij gerust. In de Zweedsche lucifersdoosjes is eene verbetering gebracht. Men heeft ze voorzien van een klein, scherp werktuig, waardoor men het puntje van de aan te steken sigaar kan afknip pen. Het afgeknipte gedeelte valt dan in eene ruimte, in genoemd doosje daarvoor expresselijk aanwezig. Men zal vragen, waartoe dient het be waren van die at knipsels? Het antwoord daarop luidt: „ter ondersteuning van weduwen en wee zen." In Berlijn n. 1. zijn aan verschillende wo ningen kleine bakjes aangebracht, waarin men zijn doosje, wanneer het met sigarenpuntjes gevuld is, kan leegstorlen. Deze bakjes worden op bepaalde lijden geledigd vanwege eene commissie, welke dit afval doet verwerken tot snuif, en de op brengst daarvan aanwendt tot ondersteuning van behoeftige weduwen en weezen. Op het plat van de bedoelde lucifersdoosjes staat, natuurlijk in 'l Duitsch: „Voor weduwen en weezen." R echtzaken, Correclioneele uitspraak der rechtbank alhier van 26 November. P. d. D., zonder woonplaats, wegens bedelarij, 14 d. gev. B. v. Z., zonder woonplaats, w. land- looperij, gepleegd na vroegere veroordeling tot gev. voor langer dan 1 jaar, 14 d. gev. A. B., te Leiden, w. diefstal in dienstbaarheid, 2 m. gev. P. D., te Sassenheim, w. moedwillig toebrengen van slagen, geldb. van ƒ10 of 2 d. gev.H. K. en A. B., te Leiden, w. rebellie, de eerste 14 d. cell. gev. en de tweede 8 d. cell. gev. P. v 't H. en G. J., te Alkemade, w. diefstal bij nacht gepleegd op den openbaren weg zonder geweld of bedrei ging, ieder 1 jaar gev. in eenz. opsluiting. M. E., te Nieuwveen, w. lastering, 8 d. gev. in een zame opsluiting. B. v. D., te Oudshoorn, w. verboden vervoer van runderen, vrijgesproken. H. v, Z., L. G. en P. V., te Alphen, w. diefstal, ieder 8 d. gev. en G. H., te Aarlanderveen, w. idem, 3 m. gev. Het Hof van Z.-H. is in hooger beroep in kennis gesteld van eene assurantie-quaestie, waaromtrent door de rechtbank te Rotterdam een interlocutoir vonnis is gewezen, waarvan thans door de eischende partij de vernietiging wordt gevraagd. Die partij is de Verzekeringmaat schappij „de IJssel", te Rotterdam gevestigd, wier werkzaamheden bestaan in het sluiten van ver zekering op vaartuigen in de binnenvaart zich be wegende. In het onderhavige geval was verzekerd het vaartuig van schipper Klomker te Nij megen, genaamd „de Jonge Cornelia", welk schip op eene reis van Neerbosch naar Hoedekens- kerke, toen het vrij goed weder was, op eens in zoodanigen toestand zich bevond, dat het, nadat al het mogelijke door den schipper was aange wend om het boven water te houden, in de Zeeuwsche wateren in de diepte verdween. Met moeite werden de opvarenden gered en de schip per legde voor den kantonrechter te Zierikzee eene verklaring af, waaruit bleek, dat het ongeluk aan een geheel onbekende oorzaak moest worden toegeschreven. De Maatschappij „de IJssel", tot uitkeering der assurantiepenningen aangesproken, weigerde die te betalen, orndat niet was gebleken dat het vaartuig was vergaan ten gevolge van een der evenementen, waartegen de verzekering had plaats gehad. Het vonnis, waarvan de vernietiging wordt gevraagd door de Verzekeringmaatschappij, waarvoor het woord voerde Mr. S. Van Houten, stond aan den nu geïnt. toe, door getuigen te be wijzen, dat de quaestieuze schade is ontstaan door een van buiten aankomend onheil en niet door eigen gebrek of verzuim van den schipper, maar dat getuigenverhoor kon, naar het oordeel van Mr. Van Houten, niet ter zake dienende en afdoende zijn. Hij achtte het dictum van het vonnis in strijd met zijne overwegingen en concludeerde met voorbijgang van het aangeboden bewijs, dat het hof den eisch zou ontzeggen. Mr. Van Raalte, advocaat te Rotterdam, wederlegde de verschil lende grieven tegen het vonnis aangevoerd. Het bevreemdde hem dat men in appèl komt van eene beslissing, waaromtrent men zich in eersten aanleg heeft gerefereerd. Hij verdedigde het vonnis, daar het hem voorkwam op goede gronden te steunen, en hoopte dat ook in appèl het getuigenverhoor zou worden bevolen, opdat eene Maatschappij, die wel gaarne de assurantie-premie ontvangt, maar niet gaarne de penningen voldoet, hiertoe ten behoeve van een ongelukkige zou kunnen worden genoodzaakt. Uitspraak 27 De cember. Het prov. gerechtshof van Z.-H. heeft bjj arrest van heden de weduwe uit Ouderkerk a. d. IJsel, die jl. Vrijdag terechtstond wegens kindermoord, veroordeeld tot vijf jaren tucht huisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 23 October. Op de door de regeering uitgeloofde prijsvraag naar het best uitgewerkte plan eener machinale water-distributie ter hoofdplaats Soerabaia is slechts één proeve van beantwoording ingekomen onder de spreuk „Goed water, geen weelde", welke naar het eenparig gevoelen der tot hare beoordeeling samengeroepen commissie aan alle gestelde eischen voldoet en derhalve op de uitge loofde premie van f 5000 den inzenders aanspraak geeft. Als zoodanig hebben zich in het bijgevoegd biljet bekend gemaakt de heeren N. H. Henket, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, en E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, die blijkens een nader van hem ontvangen schrij-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2