LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4845. Zaterdag A0. 1875. 27 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..7.T.7. f 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. D^- Met 1 December a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. LEIDEN, 26 November. Gisteravond werd in de Departementsvergade ring van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen door het bestuur verslag uitgebracht omtrent den toestand van het departement. Dat verslag mocht in menig opzicht zeer gunstig luiden, niet tegenstaande sommige inrichtingen met geldelijke bezwaren hadden te kampen. Ook het rapport der commissie tot het nazien der rekening en verant woording van het departement en van de ver schillende inrichtingen, behalve die van de spaarbank, uitgebracht door Dr. Palmer van den Broek, meldde den richligen staat van het beheer, niettegenstaande daaruit dezelfde finan- cieele bezwaren bleken. Die bezwaren hadden ook het bestuur tot zijn leedwezen gedrongen een ongunstig praeadvies uit te brengen op het ver zoek van de commissie voor de leesbibliotheek om geldelijke ondersleuning. Na eenige discussie werd evenwel besloten op dit punt in eene vol gende vergadering terug te komen. Aan het einde der werkzaamheden sprak de heer Dr. G. J. E. Brutel de la Rivière, na eenige proeven aangaande de werking van den Volta- schen stroom, over den electro-magnetischen toestel van Gramme, waarvan hij de krachtige werking aanschouwelijk maakte. De vergadering was den spreker hartelijk dankbaar voor zijne belangrijke bijdrage en de voorzitter sprak dien dank uit. In de volgende vergadering, in Januari, zal de heer Schaap spreken over het nieuwe opera-gebouw te Parijs. Niet mindere belangstelling moge aan die bijeenkomst ten deel vallen dan aan die van gisteravond. In de zitting der Tweede Kamer van giste ren merkte de minister van binnenl. zaken aan, dat de regeering ter verantwoording geroepen wordt wegens het niet behoorlijk behartigen van •een algemeen belang: het belang der aansluiting le Rotterdam. Welnu, de Kamer is in het bezit van een ontwerp tot onteigening, waardoor de verbinding van den Hollandschen en den Rijn spoorweg verzekerd wordt. Naar den raad van ^state is verzonden een wetsontwerp tot onteige ning, waardoor de lijn LeidenWoerden is ver zekerd. Ter visie liggen stukken tot onteigening en binnen weinige weken zal kunnen worden in gezonden een ontwerp tot verbinding van het Rijnspoor te Amsterdam met het centraal-station aldaar. Bij de beoordeeling daarvan zal de Kamer staan noch voor de quaestie van subsidie, noch voor die van privilege of begunstiging, welke ook. Geene enkele clausule zal daaraan verbonden zyn, die deze werken in den weg zou kunnen staan. De totstandkoming dezer drie werken zal geheel afhangen van de Vertegenwoordiging en bij aan neming zal het der schatkist geen penning kosten. In dien stand van zaken nu wordt voorgesteld eene strenge afkeuring, volgens welke de regee ring dit belang heeft verwaarloosd. De minister kan en mag niet verwachten, dat de Vertegen woordiging in dien stand der zaak zulk een on rechtvaardig vonnis zou vellen. De minister erkent gaaf, dat het wenschelijker, beter ware geweest, indien, niet art. 4, maar de wijziging in art. 1 naar art. 4 ware weggevallen. De mi nister doet die beschouwing echter met de bij voeging, dal indien die clausule niet ware opge nomen, het contract niet ware tot stand gekomen. Dat de regeering het in het belang van het minis terie wenschelijker had geacht, die clausule niet op te nemen, is zeker, maar de R. S. M., hoe gezind ook veel toe te geven, wilde op dit punt niet toegeven. De regeering was overtuigd van de nuttigheid van het contract; daarom heeft zij dat op den voorgrond gesteld. Heeft zij daarin gedwaald, geen ander motief althans heeft daarbij gewogen. De onderhandelingen met de R. S. M. zullen des- verlangd aan de Kamer worden overgelegd. Had de regeering de wet teruggenomen zonder de be slissing der R. S. M. af te wachten, dan had deze dubbel recht gehad te zeggendoor uw toe doen is het mij onmogelijk aan myne verplichting te voldoen. Ten aanzien van het waarborgkapi taal blijft de regeering haar gelijk pleiten: het is niet teruggegeven, dat verwijt is geheel ongegrond. De minister ging vervolgens de geschiedenis der zaak zynerzyds na. Daaruit leidt hij af, dat Rot terdam wel degelijk juist de aansluiting is gaan behartigen toen de kans scheen te verdwijnen, dat de aansluiting zou tol stand komen. Het tot stand komen der aansluiting te Rotterdam was inder tijd aan de macht der regeering overgelaten. Zij kon met de handen over elkander blijven zitten, en dan kwam de aansluiting niet tot stand. De minister Fock stelde evenwel het plan voor van aansluiting via Krahngen. De minister Thorbecke wilde aansluiting over den Goudschen Singel, door de stad; de R. S. M. protesteerde, de heer Thor becke persisteerde en wilde aansluiting buiten de Delftsche poort aan den Hollandschen spoorweg. Eindelijk gaf de R. S. M. in hoofdzaak toe. Onder den min. Geerlsema ontstond eene nieuwe moeie- l'ykheid. Eindelijk is in Mei 1873 de overeenstem ming gevonden. Toen zijn de stukken ter visie gelegd: van Rotterdamsche zijde zijn bewaren ingebracht. Toen aan alle bezwaren was tegemoet gekomen, heeft de min. Geertsema de onteige ningswet voorgesteld. Nadat der R. S. M. was opgedrongen eene verbinding, afwijkende van die der concessie, was het zeer te betwijfelen, dat de R. S. M. met eene andere verbinding genoegen zou nemen. Tegenover de R. S. M. moest de regeering volhouden de verplichting tot verbinding, anders kreeg men niets. De regeering had kunnen procedeeren, niets doen of accordeeren. Het derde alternatief was accordeeren een equi valent aan de R. S. M. aan te bieden. Zij wilde Schiedam-Zoetermeer of garantie voor Leiden- Woerden. Desniettegenstaande heeft de regeering nog verkregen het vrije brievenvervoer. Dat wilde de regeering alleen loslaten, indien de R. S. M. behalve Leiden-Woerden nog de verbinding te Rotterdam wilde maken. Daarover is maanden lang onderhandeld. Over de waarde van de ver binding Leiden-Woerden behoeft niet veel gesproken te worden. De kans op totstandkoming eener aansluiting is nu tot vrij groote zekerheid gestegen. Maar er is nog iets. Onderstelt eens, dat de Kamer meende, dat de Rotterdamsche belangen niet konden be vredigd worden dan door eene verbinding van de beide stations Rijn- en Hollandschen Spoorweg dan is hier een brief, waarin de R. S. M. aan biedt de verbinding alsnog te maken, ongepreju- diciëerd de verdere uitvoering van het contract. De voorwaarden moeten nog overwogen worden, en daaromtrent kan geene beslissing volgen dan met goedkeuring der wetgevende macht. Hoe men dus over het votum der Eerste Kamer denke, geeft dit geene reden tot het hoogst ongunstig votum dezer Kamer, dat zelfs afkeuring vindt bij hen, die er voor zullen stemmen. Het stoomschip J. B. Walker is gister ochtend van Southampton naar Batavia vertrok ken; de Pritises Atnalia, is 14 dezer tePadang aangekomen; de Conrad is den 15den van Bata via naar Nederland vertrokken. Door de Commissie uit het prov. gerechtshof te 's-Hertogenbosch zijn nog als candidaat-notaris- sen toegelaten de heeren G. G. Kuypers, notaris klerk te Drunen, en A. Bouman, surnumerair der registratie te 's-Hertogenbosch. Bij het depart, van koloniën is ontvangen een rapport van den directeur van financiën aan den gouv.-generaal van Ned.-Indié betreffende het verbod van entreposeering van Adrianopelroode waren en van verwerking van Bali-koffie in het entrepót te Soerabaia. De nieuwe garnizoensindeeling, waarby de depots achter de liniën worden gebracht, komt in groote trekken hierop neder: De infanterie: lste divisie met reserve-brigade, Zuid-Holland, Zeeland, westelyk deel van Noord-Brabant, hoofd kwartier Den Haag; 2de divisie Noord- en Zuid- Holland, hoofdkwartier Haarlem3de divisie, Oostelijk Noord-Brabant en Limburg, hoofdkwar tier 's-Hertogenbosch; 4de divisie, oostelijke pro vinciën, benoorden de groote rivieren, hoofdkwartier Arnhem. De cavalerie, een regiment in Zuid-Holland, een in Noord-Holland, een in Noord-Brabant en Limburg en een aan den IJsel. De veldartillerie, een regiment in Den Haag, Leiden en Breda, en een te Arnhem, Utrecht en Zutfen. De rijdende ar tillerie, vereenigd te Amersfoort. De mineurs en sappeurs te Utrecht. De pontonniers te Dordrecht. Door ingelanden van den Zuidplaspolder is besloten nog twee stoomgemalen te stichten, die in verband met de bestaande kunnen werken; voorts om op eigenaardige wijze aan de hoogere landen water te verschaffen, welke verschaffing als voorwaarde was gesteld voor de totstandko ming van het volledig stoomgemaal. Voorts is het besluit genomen tot begrinting van de veld wegen, voor zoover die hoofdzakelijk ter commu nicatie kunnen geacht worden te dienen. Eerlang zal dus de Zuidplaspolder zyn geheele windgemaal, bestaande uit 30 molens, opheffen en dat ver vangen zien door eene flinke stoombemaling, die voor het vervolg de waterstanden in bedwang zal kunnen houden, wat tot hiertoe zelfs met hel laat stelijk versterkt stoom- en windgemaal niet altijd mogelijk is gebleken. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot verhoo ging der Indische begrooting voor 1875 is met het oog op de dekking der verhooging van f 3,309,500 door de meerdere opbrengst van den verkoop van kofQe, opgemerkt, dat uit deze wetsvoordracht wederom blijkt hoezeer onze geld middelen van den prijs der koffie afhankelijk zijn. Dat steunen op de opbrengst der koffie achtten vele leden op den duur bedenkelijk en zy spraken als hunne overtuiging uit, dat maatregelen nood zakelijk zijn lot het vestigen onzer financiën op een duurzamen grondslag. Uit Bolsward wordt gemeld, dat na een vergelijkend examen, dat twee dagen duurde, weder ƒ1000 'sjaars is toegekend aan twee jongelingen uit het geslacht der stichters van Hendrik Nannes en Gathrijn Epes' Leen. De een is bestemd voor de studie der theologie en de ander heeft vrije keus van studie. De steeds vermeerderde inkom-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1