LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4844. Vrijdag A°. 1875. 26 November. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden7.T.7.. 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vin 1—6 regels105. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Dajf Met 1 December a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. STAD S-B ERICH i E N. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier zijn ter baud gesteld twee op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel dienst 1875/6; houdende aanslagen voor een vol- jaar en voor negen maanden; terwijl een ieder verplicht is zgn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldocu. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bargeraccster voornoemd, y. d. BRANDELER. Leiden, 25 November 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n°. 85), in zijne vergade ring van heden heeft vastgesteld het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1875, en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente (financi- eele afdeeling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aan slag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Ge deputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Eu geschiedt hiervau openbare afkondiging door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. r>. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 November 1875. LEIDEN, 25 November. De 1ste luit. J. J. Friese, onlangs van het O.-I. leger teruggekeerd, is weder bij het 4de reg. inf. ingedeeld. In het belang van de scheepvaart door de Gouwe wordt vermeld, dat gedurende de werk zaamheden aan de Gouwer schutsluis te Alphen, van welke werkzaamheden het einde nog niet met zekerheid kan bepaald worden, de kleine brug, nevens die sluis, kan gepasseerd worden met schepen, welker opperlading niet breeder is dan 18 voet, met een diepgang van 55/4 voet, Amsterdamsche maat. De onlangs te Dranoutre in België, nabij de Fransche grenzen, opgerichte rederijkerskamer tot instandhouding der Nederlandsche taal heeft zich onder bescherming gesteld van baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen, wien de Karner tevens een fraaie zilververgulde medaille heeft toegezonden. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling in 1876 heeft aan allen, die zich bij haar aangemeld hebben, eene circulaire gezonden met eenige vragen ter beantwoording en de inzenders verzocht vóór den 15den November die circulaire aan den voorzitter terug te zenden. Daar velen hierin nalatig zijn gebleven, heeft de hoofdcommissie den termijn van inzending tot den lsten December verlengd, doch besloten, allen, die vóór dien tijd hunne circulaire niet hebben inge zonden, van de lijst der inzenders af te schrijven. De Nederlandsche Commissie voor de „Ex position internationale et congrès d'hygiène et de sanvetage", in 1876 te Brussel te houden, heeft bekend gemaakt, dat zij, die voorwerpen naar de tentoonstelling wenschen in te zenden, worden uitgenoodigd de „demandes d'admission" behoorlyk ingevuld en franco in te zenden aan den secretaris der Commissie, Mr. F. H. Van Notten, ten raad- huize te Amsterdam, vóór den 12den December e. k. De afdeeling voor wis- en natuurkunde der kon. academie v. w. zal eene gewone vergadering houden op a. s. Zaterdag. De schilder Ch. Rochussen is door Z. M. den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Door den gemeenteraad te Amsterdam is, in zijne gisteren gehouden vergadering, besloten, aan den heer Dr. H. Oort eervol ontslag te ver- leenen met ingang van 1 Januari 1876 als hoog leeraar aan het Athenaeum Illustre, wegens zijne benoeming tot professor aan de hoogeschool te Leiden. Verder zijn de voorwaarden van ver pachting voor den stadsschouwburg, zooals die door B. en Ws. waren voorgedragen, goedgekeurd. Aan de Maatschappijen „Caecilia" en Apollo" is, tweemaal per jaar voor de eerste en eenmaal per jaar voor de laatste, het kosteloos gebruik der zaal toegestaan. Eene poging van een der raads leden om door den eventueelen pachter een tableau de troupe aan de goedkeuring van de stedelijke commissie te doen onderwerpen, is ver worpen, zoodat de pachter te dien opzichte geheel vrij blijft. Aan de Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerks-nij verheid in Nederland is een subsidie van /2000 verleend voor eene in 1876 door haar tc houden tentoonstelling. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram uit Ned.-Indië dd. 16 dezer luidt Gen.-majoor Pel is den 9den dezer wederom als militair en civiel bevelhebber in Atjeh opgetreden. De gezondheidstoestand aldaar is gunstig. Het ziekenschip „Salak" is op reis naar Atjeh ver ongelukt de schipbreukelingen zijn te Padang aangebracht. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld]. Uit het regeeringsantwoord omtrent het hoofdstuk koloniën blijkt, dat aan den gewezen gouv.-gen. Loudon 's Konings ongenoegen is betuigd over de door hem gegeven vergunning, tot gebruik making van stukken uit de Indische gouvernements archieven, voor hel werk van De Rochemont. De minister van oorlog zegt in de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over zijn budget, dat hij geen bezwaar vindt nu reeds mede te deelen op welke sterkte het leger, bij verhooging van het contingent, zal kunnen gebracht worden. De sterkte van het veld leger met de bezettingstroepen zou moeten bedragen aan soldaten der staande armee en miliciens infan terie 43,000, cavalerie 3000, veld- en rijdende artillerie 3000, vest.-artillerie, trein en pontonniers 8000, mineurs 1400, hospitaal-soldaten 300; totaal 58,700 soldaten. De militie geeft zuiver 55,600 man; dus moet door vrijwilligers worden aange vuld een totaaal van 3100 man. De kosten der voorgestelde contingenls-verhooging van 2100 man zullen jaarlijks bedragen 5'/a ton. Bij Kon. besluit is eene inslructie vastge steld voor vesting- en fort-commandanten, waarbij in 't algemeen geregeld worden de rechten en verplichtingen aan de uitoefening van hunne be trekking verbonden. Het stoomschip Conrad passeerde 23 dezer Point de Galle, op de thuisreis van Batavia naar Nieuwediep; de J. B. Walkervan Rotterdam naar Batavia, is dien dag te Southampton aan gekomen. Aan J. Caspers, te Dellshaven, is tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst langs alle stroomen, rivieren en kanalen van hel rijk, waar sleepbooten toegelaten worden. Tweede Kamer. De debatten over de zaak der spoorwegaansluiting zijn voortgezet. De conclusie der meerderheid werd van verschil lende zijden bestreden. Door de commissie werd zij verdedigd. De ministers van binnenl. zaken en financiën hebben uitvoerig hun handelwijze ver dedigd en betoogd dat 's lands belang niet is ge schaad. Voorts heeft de minister Heemskerk medegedeeld dat de Rijnspoorweg aangeboden heeft alsnog de aansluiting te Rotterdam te maken, ongeprejudicieerd de uitvoering der overeenkomst. Ten slotte werd door den heer Kuyper eene ge wijzigde conclusie voorgesteld, strekkende tot referte aan het votum der Eerste Kamer. Morgen voortzetting. Z. K. H. prins Alexander is hedenochtend naar het buitenland vertrokken. Bij de heden gehouden aanbesteding aan het departement van marine was minste inschrij ver voor wollen dekens de heer H. J. Van Wen sen alhier, a f 4.07I/a. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Hindelopen, Mr. S. L. Andreae, griffier bij het kantong. te Heerenveen; ingetrokken de benoeming van den heer J. A. Geukema Bakker, onlv. der dir. bel. en. accijnzen te Oude-Pekela, tot ontvan ger der dir. bel. en acc. te Scheemda en J. A. Geukama Bakker benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Ginneken. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks halfvier is een paard, dat op een half uur afstands van deze stad in een land liep, rondom door polders en hekken afgesloten, daaruit ontsnapt, en heeft, of schoon eenige personen het trachtten te grijpen, in vollen draf zich, zonder ongelukken te veroor zaken, naar den stal van zijn eigenaar, den heer K. alhier, begeven. Gisterochtend is te Amsterdam op het IJ, aan boord van eene stoomboot, door het breken van een tros het daaraan bevestigde blok tegen de beenen van een man der equipage ge slagen, waardoor het rechterbeen gebroken en het inker ernstig gekneusd is. Kapitein Boyton is Dinsdag-avond te Amsterdam aangekomen. Hij zal er wellicht eenige dagen blijven, om zijne interessante uit vinding tentoon te stellen. Te Urk is eene vrouw in hare woning over eene waschtobbe gestruikeld, waarbij zij zich zoo ernstig aan het hoofd verwondde, dat zij twee dagen later overleed. Gistermiddag is de Dordtsche boot „De Witt" in aanvaring geweest met een schip, komende van Alblasserdam. De opvarenden zijn gered op de Dordtsche boot en te Alblasserdam aan wal gezet. Maandag-namiddag waren vijf perso nen in een bootje bezig met visch te vangen op de Roer. Door bij ongeluk tegen een boom te roeien, kantelde het vaartuig en verdronken twee der opvarenden. Uit een dezer dagen door de heeren Dr. H. F. Kuyper en A. Boxman ingesteld schei kundig onderzoek van te Zwolle in den handel zijnde caoutchouc-dopjes van zuigflesschen voor kinderen is gebleken, dat daarin niet minder dan zestig percent zinkwit aanwezig is.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1