LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4841. Dinsdag A0. 1875. 23 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 December a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. STADS-BERICHTE». BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat inge volge het bepaalde bij de verordening van 9 Januari 1568 (gemeenteblad n°. 1), de St.-Nicolaasmarkt dit jaar in deze gemeente wordt gehouden op Maandag den Oden December. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 22 November 1875. LEIDEN, 22 November. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen ƒ50, f 25,00, 5.30 en f 2.50 en de laagste 50, f 25.00, f 5.00 en f 2.50. Van de bataljons van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen zullen den 26sten dezer een 30 tal soldaten bij het 2de bat. 7de reg. inf. te Hoorn worden gedetacheerd om in de behoefte aan dd. manschappen te voorzien. De garnizoensveranderingen tegen Mei 1876 thans bij 's Konings besluit bepaald zijnde, kan men met zekerheid berichten dat er geen ver wisseling van het 2de en 5de met het 4de en 7de reg. inf. zal plaats hebben; die regimenten blijven dus gestationeerd waar zij thans in garnizoen zijn. Door de Commissie uit het prov. gerechts hof in Z.-H. zijn Zaterdag na afgelegd examen, als cand.-notarissen toegelaten de heerenM. Schotman Mz., van Dordrecht, en II. Van Hamers- velt, van Aarlanderveen. Eén candidaat werd af gewezen. Door het bestuur der droogmakerijen onder Hazerswoude werd verleden week aanbesteed: het opbouwen van den afgebranden watermolen. De hoogste der vijftien inschrijvingen bedroeg 16,449. Aannemer werd de laagste inschrijver, de heer P. Van Rooyen, te Waddinxveen, voor 13,988. Gisteren werd het 25-jarig bestaan van het instructie-bataljon te Kampen herdacht door een gemeenschappelyken maaltijd der officieren. Later krygt men een meer algemeen herinneringsfeest. Het personeel bij 's rijks magazijn van ge neesmiddelen is bij Zr. Ms. besluit vermeerderd met een opzichter over de instrumentenmakers op een tractement van 700 'sjaars. Voor de verschillende corpsen van het leger heeft Z. M. de noodige sommen toegestaan tot het aankoopen van brandstoffen ten einde gedurende den intredenden winter eenige kamers in de kazerne te verwarmen. In het aanslaande leerjaar zal de driejarige cursus aan het kon. instituut voor zeeofficieren te Willemsoord in een vierjarigen worden veranderd. Naar men verneemt kan binnenkort tege- moetgezien worden een wetsontwerp omtrent de afschaffing der lijfstraffen bij de zeemacht. Nopens hare opheffing heeft reeds mondeling overleg plaats gehad met den advocaat-fiscaal voor 's Konings zee- en landmacht en met den minister van justitie. Naar men verneemt, ontving de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling in September jl. eene vrij volledige verzameling landbouw- en mjverheidsproduclen van Ned.-Indië, bijeenverzameld door eene daartoe door den gouv.- generaal benoemde commissie. Onder dezen mun ten vooral de geweven stoffen uit en daarbij de prachtige kleedingstukken, door eenige inlandsche hoofden voor de tentoonstelling afgestaan. Verder een zeer volledig overzicht van den gang der kina-cultuur op Java, en een herbarium van Bui tenzorg. De kostbare geweven stoffen, het zilver en lakwerk, enz., zullen worden tentoongesteld in een vak in Oosterschen stijl, terwijl al hetgeen onze koloniën betreft een afzonderlijk gedeelte van de Nederlandsche afdeeling zal uitmaken. Wel licht dat de commissie er toe zal overgaan, om de hier genoemde verzameling vooraf hier te lande ten toon te stellen. Jammer dat eene keurige collectie, door den heer Von Schmidt auf Alten- stadt in Indiê bijeengebracht, door het vergaan van het stoomschip „Thomas Sorby" eene prooi der golven is geworden. Aan het Kon. Instituut van ingenieurs in Den Haag en de Amst. Kanaalmaatschappij is door de maritieme tentoonstelling te Parijs geen gouden medaille, maar de hoogste onderscheiding, name lijk het eere-diploma toegekend. Door de commissie uit het prov. gerechtshof van Noord-Brabant zijn als candidaat-notarissen toegelaten de heeren H. T. G. Rode te Breda, A. L. E. Schutjes te Nuenen en P. Zubli te Zevenbergen. Een adspirant werd afgewezen. Gedurende de tijdelijke staking van den stoombootdienst tusschen Vlissingen en Sheerness van de Maatschappij „Zeeland" wordt de brieven mail naar Engeland, welke met dien dienst werd vervoerd, wederom langs den weg van Ostende verzonden. De verzending geschiedt met den laat- sten spoortrein uit Piotterdam naar Antwerpen, om te Londen aan te komen den volgenden dag te 5.45 's avonds. De Eerste Kamer is ter behandeling der Indische begrooting bijeengeroepen tegen Donder dag 25 dezer 's avonds te 8 uren. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld het verslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal. Na uiteenzetting van de bezwaren en beant woording daarvan door de regeering is de meer derheid der commissie van oordeel dat van dezen wetgevenden arbeid, ook na de wijzigingen daarin door den minister van justitie gebracht, niet zoo danige uitkomsten z'yn te verwachten, waardoor deze nieuwe vorm van het recht van associatie op deug delijke en duurzame wijze zou worden geregeld. Het ontwerp gaat uit van eene opvatting der coö peratieve vereenigingen, waarbij haar eigenaardig beginsel niet wordt in het oog gehouden. De ge volgen van dit geheel verschillend beginsel der naamlooze vennootschap en der coöperatieve ver- eeniging doen zich in allerlei andere opzichten gevoelen, en een wetsontwerp, dat dit essentieel onderscheid uit het oog verliest, is daardoor niet alleen ongeschikt voor de coöperatieve vereenigingen, maar schept tevens voor de vereenigingen van kapitalen of aandeelen een nieuwen vorm van associatie, waarvan de regeling noodwendig in ver band moet staan met de wetgeving op de naam looze vennootschappen, en daarnevens iu het wet boek van koophandel eene plaats behoort te vin den. Daar door de regeering de hoop is uitgedrukt van binnen betrekkelijk korten tijd een voorstel tot wettelijke regeling der naamlooze vennootschap pen te kunnen indienen, acht de commissie zich verplicht, in het belang eener stelselmatige be werking dezer zoo nauw aan elkander verwante onderwerpen, in overweging te geven, zoowel aan de Regeering als aan de Kamer, om alsnog over het tegenwoordig wetsvoorstel niet tot de beraad slaging in openbare vergadering over te gaan, maar door eenig uitstel daarvan aan de Regeering de gelegenheid te openen om de tegenwoordige wetsvoordracht in verband met de door haar toe gezegde aan een nader gezet onderzoek te onder werpen. Voor eene regeling van het onderwerp van deze voordracht in eene afzonderlijke wet nevens de bestaande wetboeken bestaat geen reden hoe genaamd. Ten einde alzoo tot eene doeltreffende, hoogst noodige regeling der op commercieel en industrieel gebied optredende vereenigingen van personen en van aandeelen te geraken, geeft de meerderheid der commissie in overweging de verdere behan deling van dit voorstel aan te houden, totdat door de regeering het door haar toegezegde voorstel tot wijziging van den derden titel van het wetb. van kooph. zal z'yn ingediend. Of in afwachting eener nadere wettelijke regeling niet eene onmiddellijke voorziening bij de wet noodig is, daarop gaf de meerderheid een bevestigend antwoord. Aan de onzekerheid omtrent den rechtstoestand zou naar het gevoelen van de meerderheid der commissie een gewenscht einde komen, wanneer eene afzon derlijke wet de coöperatieve vereenigingen als eigen aardige vereenigingen erkende, niet vallende onder de uitzonderingen van art. 14 der wet van 22 April 1855 lot regeling en beperking der uit oefening van het recht van vereeniging en verga dering. Zoodanige wet zou tevens moeten doen uitkomen, dat deze voorziening omtrent de toepas sing der wet van 1855 op de coöperatieve ver eenigingen slechts een tijdelijk karakter droeg in afwachting eener toekomstige regeling van ruimeren omvang. Hiermede ware aan de behoefte van het oogenblik voldaan. De wasdom der coöperatieve vereenigingen zoude aan eigen ontwikkeling z'yn overgelaten en de wetgever had gezorgd, dat geene zoodanige vereeniging wordt opgericht, die strijdig moest worden geacht met de openbare orde. Een lid van de commissie deelde dit gevoelen niet. Hij zag geen voordeel in zoodanige provisi- oneele regeling, niet slechts omdat hij de gevolgen duchtte van een voorloopigen, onvoldoend gere- gelden toestand zoowel voor degenen die aan dergelijke vereenigingen deelnamen, als inzonder heid voor hen, die daarmede op dien voet ver bintenissen zouden aangaan, maar voornamelijk omdat zoodanige handelwijze eene goede en afdoende regeling, waartoe alle bouwstoffen voorhanden z'yn, op de lange baan zou doen schuiven en eene erkenning van machteloosheid op wetgevend terrein in zich sluiten, waarmede hij ongaarne zou instemmen. Blijkens dezer dagen uit Venezuela ontvan gen berichten, is de tijding van het afbreken door den heer Jose M. Rojas, gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant bij de Nederlandsche rege ring, van de tusschen beide landen bestaande diplomatieke relaliën aldaar in den avond van 16 October 11., door ean telegram van den ge zant, via St.-Thomas, bekend geworden. De pre sident bevond zich op dat oogenblik in de vallei van Aragua en keerde niet dan den 18den 's avonds in de hoofdstad terug. Na gehouden kabinetsraad is daarop aan onzen consul-generaal en zaakge lastigde, den heer J. Brakel, een paspoort, bege leid van eene missive, toegezonden. Eerst op 20 October bracht het Nederl. oorlogschip „HetLoo" in de haven van La Guayra de tijding der terug-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1