•vreest, dat de gemeenschap met de Langstraat en het hand van Heusden over "Vlijmen zal worden verb roken. 7/n weerwil van den hevigen wind en •de hooge watergetijden der laatste dagen, is het stoomschip „König Wilhelm", op het strand bij Huisduinen, tegen verwachting der Engelsche on dernemers, onbeweeglijk blijven zitten. De industrie in Twente bepaalt zich niet enkel tot garen spinnen en katoen weven, maar wordt ook toegepast op den overgang van onroerende goederen. Wanneer b. v. A. een aan zienlijke possessie aan B. wil verkoopen, gaan zij eenvoudig te zamen een vennootschap aan tot het uitoefenen van een of ander (dikwijls fictief) bedrijf. A. brengt in de onroerende goederen ter waarde b. v. van 100,000 gulden en B. een gelijke som in geld. Na verloop van een wijle tijds wordt de vennootschap ontbonden en bij de scheiding ver krijgt B. het onroerend goed en A. krijgt het geld. Partijen besparen zich hierdoor ten na- deele van den staat 7 a 8 mille, terwijl de goe deren even goed van A. op B. worden overgebracht. In de polytechnische vereeniging te Stettin heeft de klokkengieter Voss eenige mede- deelingen gedaan over de keizersklok te Keulen. Hij verklaart dat het tweemaal mislukken van het gieten geen aanleiding tot verwijt kan zyn, want dat dit bij een klok van zoo groote afmetingen ieder kan gebeuren. Ter plaatse echter, waar de klepel tegen de klok slaat, is deze te dun en de verhouding tot de dikte op andere plaatsen niet juist. De rand is niet scherp genoeg, zoodat de toon gedempt wordt. De klok is 50 centenaars zwaarder dan zij behoorde te wezen en de ooren waaraan zij hangt zijn te licht, zoodat zij vroeg of laat naar beneden zal storten. De bewegingen van den slinger zou men wel beter krijgen. R echtzaken. Correctioneele uitspraak der rechtbank alhier van 19 November. W. H., te Leiden, wegens diefstal van een paar pantoffels, vrijgesproken. G. A., te Rijnsater- woude, w. eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, gev. van 2 m. in eenz. opsluiting. F. G. v. d. B., te Voorschoten, w. 1°. beleediging met woorden en dreigementen van een bedienend beambte, 2°. gewelddadigheid, geen bloedstorting hebbende veroorzaakt, 5 d. gev., geldb. van f 15 of 3 d. gev. G. T., te Lei derdorp, w. eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, 1 m. gev. Het prov. gerechtshof in Z.-H. heeft gisteren uitspraak gedaan op het hooger beroep van den heer Maas, van Scheveniugen, van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank, bij welk vonnis hij is veroordeeld tot f 600 boete of subsidaire gevan genisstraf van eene maand wegens het plaatsen van zalmslallen, zonder vergunning te hebben be komen, waardoor de geregelde afloop van het water kon worden belemmerd. Het hof heeft den appel lant niet-ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep voor wat zijne bij het vonnis gedeeltelijke vrijspraak betrefthet vonnis vernietigd omdat daarbij niet was onderscheiden tusschen recht- streeksch bewijs en het bewys door aanwijzingen, en opnieuw recht doende het oordeel van de deskundigen, dat bedoelde vischwerktuigen hinderlijk kunnen zijn voor den bekwamen afloop van het rivierwater,als zijn eigen oordeel over genomen het den appellant ten laste gelegde "wettig en overtuigend bewezen geoordeeld, hem daaraan schuldig verklaard en dezelfde straf opge legd als door den eersten rechter was uitgesproken. Omtrent de hoofdvraag in deze quaestie, of de publicatie van 4806 nog wel van kracht is, oor deelde het hof dat dit wel het geval is, daar be doelde publicatie blijkens haren considerans niet is eene regeling der belangen van de zalmvisscherij, maar wel, hetgeen het hier betreft, eene regeling van belangen van den waterstaat. Men verneemt dat van deze uitspraak cassatie zal worden aan- geteekend. Na opening verv.olgens van de crimineele terechtzitting werd in de bank der beschuldigden geleid de weduwe "W. De W., uit Ouderkerk a.d. IJsel, beschuldigd van kincfermoord. De besch. legde ook voor het hof een volledige bekentenis van schuld af. Adv.-generaal Mr. Van Maanen zette uiteen dat de bekentenis voldoende werd bevestigd. Hij requireerde mitsdien schuldigver klaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van ten minste vijf en ten hoogste twintig jaar. Voor de besch. werd de verdediging voorgedragen door Mr. Cort van der Linden. Uitspraak over acht dagen, des voormiddags te 10 uren. BUITEN LA IV D. Duitscliland. De vertegenwoordiger van Mecklenburg-Schwerin in den bondsraad heeft in de algemeene zitting bekend gemaakt, dat de regeeringen der beide groothertogdommen instemmen met het besluit van den bondsraad ter zake der Mecklenburgsche grond wets-quaestie en zij mitsdien alle noodige stappen zullen doen om in die zaak tot een ge- wenscht resultaat te komen. De „Köln. Zeitung" is gemachtigd te ver klaren, dat de bewering in de brochure „Pro Nihilo", dat graaf Arnim bij eene bijeenkomst te Ems in 4872 in zijne houding in de kerkelijke politiek bijval had gevonden bij den minister Eulenburg en den domheer Trenken, geheel on waar is en de aan beide betrokken personen toegeschreven uitingen, wat den inhoud betreft, geheel verzonnen zijn. Volgens den „Hannov. Courr." heeft de raadkamer van het oppergerecht te Hannover hare goedkeuring geweigerd op de inbeslagneming der brochure „Pro Nihilo." Groot- Britannië. De nieuwe forten, op de oevers van den Theems gebouwd voor de verdediging van Londen, worden met den meesten spoed voorzien van de daarvoor bestemde vuurmonden, zijnde kanonnen van 38 en van 42 ton. Het fort te Coalhouse-Point, eene positie, die uit een defensief oogpunt van groot gewicht is, heeft reeds al zyn geschut in batterij; dit zal ook weldra het geval wezen met 't Clif- fort. Deze beide werken zullen de toenadering tot de hoofdstad langs den waterweg voor eiken vij and uiterst bezwaarlijk maken. Men mag ver wachten dat binnen weinige maanden cl de versterkingen, bestemd om de bezettingen van Sheerness, Isle-of-Grain, Tilbury en Gravesend te steunen bij de'verdediging van Woolwich en Londen tegen een aanval te water, geheel gereed en bewapend zullen zijn. Spanje. De correspondent van de „Köln. Zeitung" te Madrid verhaalt het volgende: „Een jong Span jaard, die aan de academie van bouwkunde te Berlijn gestudeerd had, verzocht voor eenige maan den aan den rector van de Madridsche universiteit verlof zich als privaat-docent in de Duitsche taal te mogen vestigen. Het verlof werd gegeven, de lessen werden den 4sten October onder zeer gun stige vooruitzichten geopend; een aanzienlijk getal studenten had voor den cursus ingeschreven en vele andere wenschten dit voorbeeld te volgen, toen bij de vierde voorlezing de secretaris van den decanus der philologische faculteit verscheen, en den privaat-docent aanzeide, dat hij op bevel van den rector zijne lessen staken moest. Niet weinig verbaasd ijlde de jonge man naar den rector; deze ontving hem nog wel heel vriendelijk, maar bleef zijn be sluit handhaven. Hy beweerde, dat hij na rijpe overweging tot het besluit gekomen was, dat moderne talen niet aan de universiteit maar aan het gymnasium behoorden onderwezen te worden, en gaf hem een brief van aanbeveling aan den directeur van het gymnasium mede. Deze evenwel was hartelijk en moedig genoeg den privaat docent klaren wijn te schenken, ried hem aan zich verder geen moeite te geven en zijn voornemen uit te stellen tot betere tijden. De directeur kon geen verlof geven de lessen te openen, dat wist de rector zeer goed: deze had hem slechts den docent toegezonden om van dezen af te zijn. De professoren hadden den rector berispt omdat hij verlof gegeven had tot het doceeren van de Duit sche taal. De los Rios en Salmeron waren korten tijd geleden verbannen om hun materialisme en dat hadden zij geput uit Duitsche boeken. Liet men nu de studenten ook Duitsch leeren, dan zouden zij ook Duitsche boeken gaan lezen en zich aan dezelfde bron laven als de gebannen professors." Uit den thans bekend geworden tekst van don Carlos' brief aan Alphonsus blijkt, dat het telegram uit Hendaye, volgens hetwelk de door eerstgenoemde aangeboden wapenstilstand slechts het geval van een oorlog met Amerika betrof, juist is geweest. Indien Alphonsus het aanbod aanneemt, noodigt don Carlos hem uit om ver tegenwoordigers te benoemen, ten einde de schor sing der vijandelijkheden te regelen. „Weigert g'y die?" zoo luidt van den brief het slot De wereld zal getuigen, dat het katholieke Spanje op edele wijze zijn plicht heeft gedaan. Geeft gij er de voorkeur aan, haar aan den vijand te vragen, die u bedreigt? Verneder u, zoo gij er het hart toe hebtmisschien zult gij een oogenblik uitstel ver krijgen. Maar men zal weldra trachten nieuwe botsingen te veroorzaken en Cuba zal voor het vaderland teloorgaan. U zal niets overblijven dan de smaad uwer vernedering en de schande van u vruchteloos te hebben vernederd." Telegrammen. PESTH, 49 November. Het huis van afgevaar digden heeft de begrooting aangenomen met 265 tegen 60 stemmen. Er waren 141 leden afwezig. BRUSSEL, 49 November. De pauselijke nuntius heeft dezen morgen, in verband met het voor gevallene te Luik, een bezoek bij den minister Malou afgelegd. St.-SEBAbTIAAN, 49 November. De brief van den pretendent beschouwt men hier algemeen als den voorbode van een convenio. De berichten van het platteland stemmen hierin overeen, dat zulk een vreedzame oplossing der quaestie onvermijde lijk wordt door de toenemende lusteloosheid der Carlisten. Onjuist is het bericht dat Saballs in Catalonië zou zijn teruggekeerd; hij is nog steeds in de gevangenis te Iturmendi. LONDEN, 19 November. Het is gelukt om het gezonken schip „Oberon," door middel van een luchthevel, weder boven water te brengen. De daarvoor gebezigde toestel is een geschenk van Rusland aan de Britsche regeering. Nu deze poging gelukt is, hoopt men ook het gezonken gepant serde fregat „Vanguard" boven water te brengen. ATHENE, 49 November. De Karner der afge vaardigden heeft de overeenkomst met Duitsch- land, betreffende de uitgravingen in Olympia, aangenomen. WEENEN, 49 November. Aan de Weener „Abendpost" wordt uit Kairo van 7 dezer ge schreven dat het aan de grenzen van Egypte en Abyssinië thans levendig en scherp toegaat. Drie Egyptische legercorpsen zullen van verschillende kanten tegen Abyssinië optrekken. Een corps be vindt zich reeds oostwaarts te Adana, de geeste lijke hoofdstad van Abyssinië en zetel van den Aethiopischen patriarch, Kunstnieuws. De eerste soirée voor kamermuziek, gisteravond in het Nutsgebouw door de Maatschappij voor Toonkunst gegeven, lokte ondanks het gure weder een talrijk publiek. Het programma, waarop een werk van Brahms was aangekondigd, werd met de bekende virtuositeit uitgevoerd. De eerste op voering van laatstgenoemd werk doet ons met verlangen een tweede tegemoetzien en geeft ons aanleiding den wensch te uiten nog meerdere scheppingen van Brahms te hooren uitvoeren. De vertolking van Brahms' quartet was inderdaad schoon, mej. Schultz speelde hare partij voortref felijk en de heeren executanten stonden haar waardiglijk ter zijde. De toehoorders volgden met gespannen aandacht den loop der muzikale ge dachten en verlieten blijkbaar zeer voldaan de zaal. X. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ingevolge besluit van den gemeenteraad van 24 October jl. is tot praeadvies in handen der Comm. v. fin. gesteld de concept-verordening ter regeling van het pensioen, te verleenen aan gemeente ambtenaren en bedienden, door de Commissie ad hoe ontworpen, naar aanleiding van het genomen besluit van 24 Januari dezes jaars. B. en Ws. hebben hunne opmerkingen omtrent het ontwerp medegedeeld, met de meeste van welke de Comm. zich kan vereenigen. Art. 4, de personen aan-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2