LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4840. Maandag A0. 1875. 22 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.77... 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomtners0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 'regels1-05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. ST A DS-BE RICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 25sten November 1875 des namiddags te twee uren. UEIUEN, ao November. Gisteren is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer C. M. Schram de Jong, geb. te Sliedrecht, met stellingen. Naar men verneemt zal de heer J. A. Bal- land, lector aan de academie alhier, zijne eerste bijeenkomst houden Donderdag 25 dezer, te 3 uren, in het groot auditorium. Bij de gisteren aan het departement van marine gehouden aanbesteding was het minst inge schreven voor 25000 kilogram witte zeep door de heeren Sanders en C°. alhier a 34.15, ƒ33.75, ƒ32.50 en ƒ31 de 100 kilogrammen. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt door een viertal firma's, zeepzieders te Leiden, Gouda en Utrecht, waarin opnieuw de bezwaren, aan den zeepaccijns verbonden, worden uiteengezet. Zoo de zeepaccjjns niet kan worden losgemaakt vgn hare belemmerende bepalingen, of zóó geregeld, dat hij niet langer met open vizier kan worden ontweken, meenen adressanten dat de publieke eerlijkheid en rechtvaardigheid verbieden dat zoodanige accijns één dag langer als middel van staatsinkomst, als ryksbelastiDg in wezen blijve. In de tweede helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens onbekendheid van de adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden F. Dirkse, F. C. Bougaenon, Schedler, Worscher, Mej. A. Spaan, J. Verhage, G. Z. Segrijn, Meyer Moens, F. Van Meurs, Bergh, allen te Amsterdam Mej. E. P. Moens, Coblens; Mej. D. S. Formenoy, CharlotlenburgH. L. Lucas, Mej. S. Van der Linden, Wilbrands, allen te 's-Gravenhage; Menzel, Wallach, beiden te Haarlem^ I.- F. Tichelaar, Kampen; Wed. Kaemerling, Maastricht; A. Jufer mans, OegstgeestMevr. Cramer, Boch, J. Rikus, allen te Rotterdam; Wed. E. De Koning, Tessel; Lokin, Wjjhe; Burgemeester Van Vüirig, niet vermeld. - Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6478 vol wassen personen en van 17^-23 kinderen. De commissie, belast met het afnemen van de eiamens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865, zal zitting houden op Maandag 6 December en volgende dagen te Groningen. In het antwoord des ministers van justitie ten opzichte van zijne hegrooting voor 1876 merkt hg ten opzichte van de klachten over de vesti ging van kerken te Utrecht en, Den Haag op, dat in beide zaken het administratief geschil, na her haald onderzoek, in gelijken zin is uitgemaakt, zoodat ook in die eenstemmigheid een--krachtig vermoeden voor de juistheid der beslissing is ge legen, en de qualificatie van mystificatie daarop wel allerminst past. De rechtspersoonlijkheid van kerkelijke vereenigingen wordt aan dezelfde voor waarden onderworpen als die van de overige. De opheffing der vroeger beperkende besluiten en beschikkingen van het staatsgezag omtrent het beheer der goederen bij het Ned. Herv. Kerkge nootschap heeft aan de Kerk de vryheid ge laten om dat beheer in eigen boezem naar goedvinden te regelen. De deswege tot stand gebrachte bepalingen behoeven slechts aan het staatsgezag te worden medegedeeld en vereischen zijne goedkeuring alleen voor zooverre er onder die bepalingen zijn die de medewerking van dat staatsgezag vorderen. In die vrijheid meent de regeering niet door wettelijke voorschriften te moeten tusschenbeide komen. Wat de beweerde rechtsonzekerheid ten aanzien van geestelijke orden en kloosters betreft, wijst de minister er op dat het departement van justitie steeds heeft aangenomen, dat door de wet van 22 April 1855 de Napoleontische decreten over kloosters en geestelijke orden zijn vervallen. Wat de vreemde kloosterlingen aangaat, die zich hier te lande vestigen, is het verbod van art. 16 der wet van 1855 op hen van toepassing, zoolang zij de hoedanigheid van Nederlandsche ingezetenen niet hebben verkregen. Zij zijn voorts onderworpen aan de vreemdelingenwet van 1849. Mochten zij, hij gemis van rechtspersoonlijkheid in ons land, ten behoeve hunner corporatie overeenkomsten sluiten, vaste goederen koopen of erven, dan zijn die overeenkomsten persoonlijk en gaan de goederen niet over in de doode hand, omdat zij niet wettig kunnen overgaan op een tot burgerlijke handelin gen onbevoegd of niet erkend lichaam. Overigens houdt de regeering nauwlettend toezicht, doch meent, zoolang die vreemdelingen zich rustig ge dragen en geene internationale betrekkingen in gevaar stellen, hen in het genot der bekende Nederlandsche gastvrijheid niet te moeten be moeilijken. Omtrent de beweerde bemoeiingen der rijks- •veldwachters bij gelegenheid van de jongste ver kiezing voor de Tweede Kamer in Zutfen, is, op bevel der regeering, een onderzoek ingesteld door den proc.-gen. en den commissaris des konings in Gelderland. Blijkens den uitslag van dat onder zoek moet, hetgeen daaromtrent zou hebben plaats gehad, als overdreven voorgesteld wórdéri bè- schouwd. De minister verklaart hervoornemen te hebben om, in afwachting van eene algemeeóö herziening van hel militaire strafrecht, doof partieele wijzi gingen aan de meest dringende behoéften tegemoet te kómen. Overigens meent de minister dat'in de tegenwoordige organisatie der milifaÜre réchtsmacbt het hoog milit. gerechtshof niet kan Wórden gemist. Nog wordt medegedeeld, dat uit eén ingesteld onderzoek gebleken is, dat op geen rechterlijk ambtenaar, die ambtshalve medewerkte tót de instructie van den dubbelen moord van December 4872, de minste verdenking mag rusten, dat hij daaraan ontijdige openbaarheid zou hebben gegeven door de mededeèling van berichten aan de dag bladen, doch dat vérmoed wórdt dat ër onder1 de ambtenaren van politie zyn geweest die aan onlydige publiciteit voedsel hebben gegeven, ofschoon niet alle mededeelingen aan dagbladen op hunne reke- hing mogen worden gesteld. Z. K. H. prins Alexander zal a. s. Woens dag de reis naar Algiers aannemen. De luit.-ter-zee 2de kl. Koolemans Beynen, die op de „Pandora" deel uitmaakle van de Eng. noordpoolexpeditie, is van zijn tocht naar 't noor den in Den Haag teruggekeerd. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren zijn vooral twee punten besproken: de opium en de landrente. De heer Kuyper wees op de pogingen, in Engeland aangewend, om het toe nemend opium-misbruik te keeren en drong bij de regeering aan op krachtiger optreden in deze op Java. Ondersteund door den heer Van Loon deden de heeren Fransen van de Putte en de minister van koloniën uitkomen, dat het tegen gaan van den sluikhandel en de prijsverhooging van de opium de beste middelen waren tegen Het misbruik. Z. K. H. prins Hendrik, bekend geworden met de verliezen, in de laatste dagen door de Maatschappy „Zeeland" met de stoombootvaa^t van Vlissingen op Sheemess geleden, heeft aan geboden die schade voor zyn rekening te nemen. De directie heeft echter gemeend, zulk een vor stelijk aanbod iiiet te mogen aannemen. Zr. Ms. schroefsloomschip „Cornell's Dirks", onder bevél van den kapt.-luit.-ter-zee E. L. baron Van Heeckeren van Walien, heeft in den avond van den 16den dezer Falmouth verlaten, ter opvol ging zijner bestemming. Z. M. hééft aan Mr. J. J. De Vries, op zijn verzoek, met ingang van 1 Dec., eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Goor. Gemengd Nieuws. Gisteravond is', haar men verneemt een vaartuig, met een lading ijzer voor de heeren Enthoven aan boord, door het plotseling overslaan van het zeil in de Zijl nabij deze gemeente om geslagen, waarbij een der opvarenden mqet ziin omgekomen. De schipper van eep vaartuig, dat dóór bet eerstgenoemde op sleeptouw was genomen, had bijtijds de tegenwoordigheid van geest om zich door het lossnijden van het tou v, van een anders wissen ondérgang( te redden. Volgens geruchten, die heden hier ter stede liepen, zou er hedenmorgen te Katwyk een En-elsch stoomschip zijn gestrand. Dit is niet het geval. Wel is ten noorden van Noord wijk een sloep met twee masten gestrand; omdat het geen raas héefi? noemden de zeelui het geen schoener. Zij was Maandag van Poola in Engeland ver trokken, besterpd naar Rotterdam, heet Penwith, en was geladen met draineerbuizen. De redding- booten van Zqndvoort en van Noprdwyk met dp vuurpijlen hebben goede diensten gedaan, zoqdqt de opvarenden, bestaande ui,t, de kapt. William James Washqir, dep stuurman, een matroos ep een jongen, allen zyn gered. Men vreest dat het schip en de lading geheel zullen verloren zijn. De stuurman wqs met een stuk hout, waaraan hy zich vastgeklemd had, door den storm in zee geworpen, doch werd mei z'üp trouwen hond, die hem was nagesprongen gered. Den 8sten dezer is tp Woerden op de post gedaan een met lak gesloten brief, inhoudende eene missive van de he,eren Bqqlen en Vefschuil alhier en een bankbiljet vap 40, gemerkt J. J. n°. 4815, welke brief niet aan het opgegeven adres is bezorgd. Vyf huzaren te Amsterdam, bestemd voor de klasse van discipline, die Donderdag-avond omstreeks halfzes uit de, politiekamer van de kazerne in négligé-tenue en zonder wapenen waren ontsnapt, pleegden tus^chen acht en halfnegen in de Paleis straat allerlei baldadigheden, zoodat weldra eenige agenten zich van hen trachtten meester te, maken. Daar de burgerij voor een deel party trok tegen de politie-macht, ontstond een ernstig gevecht, waarbij een agent aan hoofd en mond gekwetqt werd. Eene vrouw, die een agent een zwaren slag op zyn helrn toediende, wondde zich daardoor ernstig aan de hand. Ten slotte gelukte het der politie drie huzaren in arrest te nemen. De beide andere ontsnapten, doch zijn later ook gevat. Te 's-Hertogenbosch blijft het water steeds wassende; de stand op Donderdag-avond was 4.82 meter boven Amsterdamsch peil. Men

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1