missie voor de bibliotheek zal ongetwijfeld zulke geschenken met erkentelijkheid ontvangen. De commiezen bij de directiën der marine te Amsterdam en te Willemsoord D. M. Nolthenius en A. F. Sariemijn worden, eerslgen. op zijn verzoek, met den 31sten December, wegens ver- gevorderden leeftijd, eervol uit die betr. ontslagen, onder toekenning van pensioen. Tweede Kamer. Na discussie zijnde beide hoofdstukken middelen der Indische be grooting aangenomenvervolgens de overige ont werpen, waaronder tol goedkeuring van provinciale belastingen; alleen dat betreffende eene overeen komst met Kampen is verworpen met 31 tegen 17 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft op de bedenkingen der Tweede Kamer ten opzichte der begrooting van '1876 o. a. het volgende ant woord: Art. 146. De plannen voor het nieuwe acade miegebouw te Leiden zijn nog niet vastgesteld. De laatstelijke ontworpene hebben aanleiding ge geven tot bedenkingen die, hoewel het bestek voor de aanbesteding der fundeeringen reeds geheel gereed was. een onderzoek noodig hebben gemaakt dat nog niet afgeloopen is. Inzage der plannen zal natuurlijk aan de leden der Staten-Generaal niet worden geweigerd. De toestand der papyrussen in het Museum van oudheden te Leiden is, blijkens een ambtsbericht van den directeur, die op den 5den dezer een opzettelijk persoonlijk onderzoek daarnaar heeft ingesteld en overigens voortdurend toezicht houdt, voldoende. Een paar malen is, ten gevolge van lekken, water in de tegen den wand geplaatste kasten doorgedrongen en heeft eenige kartonnen der aldaar zich bevindende papyrussen aangetast, maar daartegen is terstond het noodige verricht. Enkele papyrusbladen, bij die gelegenheid meer dan anders aan vocht blootgesteld, zijn van de sporen van schimmel, die zich begonnen te ver- toonen, bevrijd. Geen noemenswaardige beschadi ging is van dit indringen van water het gevolg geweest en voor de vrees, in het voorloopig verslag kenbaar gemaakt, dat sommige dezer overblijfselen der oudheid weldra geheel vernietigd zouden zijn, is dus gelukkig geen grond. In de verloskundige afdeeling van het nieuwe academische ziekenhuis zijn werkelijk meer kraam vrouwen ziek geworden en gestorven dan had mogen worden verwacht. Waaraan deze ongun stige uitkomsten toe te schrijven zijn, blijkt niet met genoegzame zekerheid. Voorstellen tot voor ziening, zooals die in het voorloopig verslag wor den aan de hand gedaan, zijn reeds van cura toren ontvangen en worden overwogen. Het antwoord op de vraag, betreffende de over brenging van het Leidsche kabinet van munten en penningen naar het buis van wijlen den heer Bodel Nyenhuis, is bevestigend. Op dit artikel wordt nog eene verbooging van 200 voorgesteld ten behoeve van het onderwijs in de pharmacologie, waarbij hulpmiddelen worden vereischt, die uit de dusver beschikbaar gestelde fondsen niet kunnen worden bestreden. Art. 158. Om de reden, vermeld in de noot 24 acht de regeering het wenschelijk dat de hier bedoelde verzameling in Leiden blijve. Vereeniging met het ethnographisch museum in Den Haag zou bovendien op het bezwaar stuiten, dat er voor alsnog in Den Haag geen lokaal te vinden zou zijn van voldoende ruimte, om daarin beide ver zamelingen, waarvan de Haagsche in omvang ver bij de Leidsche achterstaat, behoorlijk te plaatsen. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Tholen Mr. J, H. L. Van Buren, kantonr. te Zierikzee; aan D. Hussem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Vrouwen-parochie, gem. Het Bildt, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, standpl. Vrouwen-parochie, gem. Het Bildt, J. H. Snijder, cand.-notaris en ge- meente-secr. te Bolsward; de benoeming van A. Eriks Kz., burgem. van Petten, tot secr. dier ge meente, goedgekeurd; benoemd tot burgem. der gem. Westervoort F. J. H. L. baron D'Aulnis de Bou- rouill; tot burgem. van Maasbracht M. A. A. Geurts. Gemengd Nieuws. Hedenochtend heeft in Den Haag een turfkoopman op de Geest zich in de bergplaats bij zijn huis opgehangen. Huiselijke twist rnoet hem daartoe hebben gebracht. Gistermiddag is door de politie te Rotterdam aangehouden een jor.g Duitscher, die 15,000 mark van een ontvangkantoor te Kleef had gestolen. Hij is in het bezit van bijna de geheele som bevonden, en had het ontbrekende besteed voor aankoop van geweren, pistolen, patro nen, zeekijker en reisbenoodigdheden. Aan het strand te Loosduinen is gis teren aangespoeld eene portefeuille met quitantiên, afkomstig van het verongelukte schip „Yokohama." Te Arnhem werd den 30sten October de apotheker v. A. aldaar met zijne vrouw en twee meiden ernstig ongesteld, onmiddellijk na het eten van eene geringe hoeveelheid karnemelk; zij kregen aanhoudende brakingen en werden hevig benauwd. De heer v. A. zelf was na een lijden van 4 uur weder veel beter; hij had slechts één lepel van de melk gebruikt. Zijne vrouw, die drie lepels gegeten had (wegens een eenigszins bijtend gevoel in den mond en de keel was zij huiverig meer te nemen), leed niet alleen aan voortdurende brakingen en benauwdheden, maar ook aan buik pijn, diarrhee en krampen in kuiten en voeten zij was bijna bewusteloos, de pols was soms niet te voelen, zoodat zij eenigen tijd in een zorgelijken toestand verkeerde. Vijf dagen na de vergiftiging waren de verschijnselen veel verbeterd, doch haar maag is zóó gevoelig dat zij, bij het gebruiken van eenig voedsel, misselijk en pijnlijk wordt. Eene der meiden, die weinig gebraakt heeft, is nog bedlegerig en klaagt over vrij hevige buikpijnen. De andere meid heeft eene hooge gevoeligheid der maag overgehouden. De beide meiden hadden slechts drie lepels van de melk gebruikt. De hond, na even aan het bord gelikt te hebben, braakte ook hevig. De karnemelk was den vorigen dag in een ijzeren pan gekookt en toen zonder eenig nadeelig gevolg genuttigd; het overgeblevene was warm in eene bruin aarden pan gedaan en daarin den volgenden avond weer gekookt. Bij scheikundig onderzoek is gebleken, dat het glazuur van die pan bestond uit eene groote hoeveelheid antimo nium en lood. Bovenstaande waarneming bevestigt het reeds bekende feit, dat de bruin en geel aarden pannen tegenwoordig met een zoo vergiftig glazuur bedekt zijn, dat men niet genoeg voor haar ge bruik kan waarschuwen, en dat zij geheel uit de keuken moeten verbannen worden. Uit Deventer wordt gemeld, dat ten gevolge van den zeer hoogen waterstand van den IJsel, een gedeelte van den Worp en van den Terwoldschen weg geïnundeerd is. De rivier ge lijkt eene zee. De heer De G.leeraar in de gymnas tiek aan de h. burgerschool te Kampen, kwam gisterochtend op een ongelukkige wijze om het leven. Zijn hoed, die afgewaaid was, willende naloopen, geraakte hij te water en verdronk. De heer De G. laat een vrouw met acht kinderen na. De vorige week werd te Ruinerwold eene vergadering gehouden om de nachtwacht uit te besteden. Ongeveer 30 landbouwers waren present. Niemand bleek het echter voor den ge wonen prijs te willen doen. Verschillende voor stellen tot verhooging werden gedaan, en door Jan, Piet en Paul gunstig opgenomen, voor zoover die verhooging niet ten hunnen laste kwam; want, zeiden zij„wij betaalt genog, wij geeft niet meer." Het gevolg was, dat na veel geharrewar de ver gadering zonder resultaat uiteengingieder zou zijn nachtbeurt zelf waarnemen of laten waarnemen. En waarover liep nu de quaestie? Over eene verhooging van 36 centen voor 48 boeren. Bij de justitie te Maastricht is aan gifte gedaan van een moord op den veldwachter te Stein gepleegd. De daders zijn vermoedelijk stroopers, die zich van dien ambtenaar wilden ontdoen. De onverlaten schijnen hem eerst dood geschoten en daarna in een bosch gesleept te hebben, althans men vond zijn lijk daar ter plaatse met het geweer naast hem. Volgens een Duitseh correspondent van de „Avenir Militaire" heeft de heer Dreyse, te Sommerda, een nieuw geweer van klein kaliber gefabriceerd. De loop is aan het achtereinde slechts voor een klein gedeelte getrokken en overigens glad. De op die wijze verkorte trekkers geven aan het projectiel voldoende rotatie om het zijn oor spronkelijke richting te doen behouden en het gladde gedeelte van den loop veroorzaakt minder wrijving, zoodat de aanvankelijke snelheid grooter is. Eindelijk bestaat de inrichting, waardoor het schot afgaat, slechts uit zes stukken, die zonder behulp van eenig werktuig ineengezet en uit elk ander genomen kunnen worden. Dit wapen wordt zeer gemakkelijk geladen en, niettegenstaande de vereenvoudiging der constructie, bezit het in alle opzichten een groote soliditeit. In een artikel over het afgeloopen rechtsgeding betreffende den moord van Sonzogno, schrijft de „Opinione", dat daarin een afgrijselijk drama ontsluierd is geworden en gevaren ontdekt zijn, waaraan het volk en de regeering niet altijd de vereischte aandacht geschonken hebben. Er zijn mannen op den voorgrond getreden van verschil lende trappen van ontwikkeling, verschillende ge woonten en standen, tusschen wie men nooit vertrouwelijke betrekkingen zou hebben kunnen vermoeden, welke tot misdaad en eerloosheid voeren moesten. De moord geschiedde den 6den Februari te Rome door de hand van Frezza, met voorbedachten rade daartoe aangezet door Michele Armati en Luigi Morelli, vanwege den gewezen afgevaardigde Giuseppe Luciani, die de overigen daartoe door allerlei beloften en kunstgrepen over haalde. Frezza is 26, Luciani 30 jaren oud. Aan eerstgenoemde had men wijs gemaakt, dat Sonzogno, redacteur van het dagblad „La Capitale", behoorde te worden uit den wég geruimd, omdat hij een Oostenrijksch spion geweest was, en op verlangen van Garibaldi, dien hij tegenwerkte in zijne plan nen omtrent den Tiber. Luciani, die zich door de „Capitale" in zijn verlangen om lid der Kamer te worden gedwarsboomd zag, was intusschen degene, van wien het plan tot den moord uitging. De verschillende beschuldigden hadden bij hun ver hoor den mond vol over „eer" en door de ge zworenen werden voor allen verzachtende omstan digheden aangenomen. R echtzaken, Voor de rechtbank te Deventer stond Dinsdag terecht een notaris uit eene naburige gemeente, beschuldigd van het passeeren van 5 akten voor plaatsvervangers en nurnmerverwisselaars bij de nationale militie, zonder daarin het patent te vermelden van den zaakwaarnemer, die deze akten deed opmaken. Voor den minister van financiën trad op de rijksadvocaat Mr. G. Royer, die aan de rechtbank mededeelde, dat de administratie den notaris had voorgesteld de zaak in der minne te schikken, door voor elke akte eene geldboete van 1 te betalen, waarin deze echter geen ge noegen nam, zoodat de zaak voor den rechter moest gebracht worden. Hij concludeerde, dat bekl. zou worden schuldig verklaard aan de hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde feiten, en mitsdien veroordeeld tot 5 geldboeten, elk van f 25. Bekl. trad zelf als verdediger op en deed 4 getuigen a décharge hooren, die allen verklaarden, dat de notaris, bij het passeeren der akten, den zaakwaarnemer had afgevraagd of hij geen loon genoot voor het doen opmaken der akten, hetgeen de zaakwaarnemer ontkennend had beantwoord. De getuigen voegden er bij, dat zij ook inderdaad aan den zaakwaarnemer voor het doen passeeren der akten niets betaald hadden. Op grond dezer verklaringen concludeerde de beklaagde tot alge- heele vrijspraak. Het O. M. zal a. s. Dinsdag conclusie nemen. BUITENLAND. BYankrij k. De minister van justitie heeft aan de leden der Kamer de memorie van toelichting bij het ontwerp op de drukpers doen ronddeelen. Onder anderen wordt daarin gezegd, dat de.staat van beleg in vier departementen en in de stad Algiers tot 1 Mei 1876 gehandhaafd wordt in 't belang der drukpers zelve; want indien de dagbladen in die gewesten en te Algiers gedurende den verkiezing- strijd vrij waren, dan zouden zij, naar men met recht mag vreezen, zich aan uitspattingen schuldig maken en daardoor zou de vrijheid van discussie in de pers, bij al wat wezenlijk liberaal is, onver mijdelijk in discrediet komen. De vicomte Henri de Bornier, schrijver van „la Fille de Roland", heeft zich candidaat gesteld

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2