gunstig was geslaagd. Nader verneemt men, dat wel gunstige grondstoffen zijn aangetroffen, maar tot dusverre, hoe goed de boring ook is ge schied, het water nog alles behalve voldoet. In de nabijheid van Assen is een twee jarig kind in een pot met kokend water geval len, en kort daarna onder hevige folteringen over leden. A. De Vos, die in de vorige week uit het huis van arrest te Middelburg is ontsnapt, is in België gearresteerd. Bij den storm van Donderdag werd aan het observatorium van Bijnland te Oude We tering 's morgens 11.55 uur een winddruk waar genomen van 93 kilogram per vierkanten meter terwijl in de week, met dien dag eindigende, een hoeveelheid regen is gevallen van 59.3 millimeter insgelijks per vierkanten meter. 't Wrakhout, dat men van 't onbe kende schip, dat op Onrust is vergaan, op Tessel heeft aangebracht, toont overal en vooral aan den binnenkant sporen van brand. Men meent hieruit te moeten opmaken, dat 't schip vroeger al eens moet hebben in brand gestaan. Vreemd is 't, dat ondanks alle nasporingen, niets omtrent naam of herkomst kan worden vernomen. Men heeft den grooten mast uit 't wrak losgewerkt en naar Onrust laten drijven. Door de stormen, die in de vorige week en Dinsdag-nacht gewoed hebben, is niet alleen belangrijke schade aan de Waterschans en zeeweringen veroorzaakt, maar werden de haven bewoners te Bergen-op-Zoom zeer verontrust, daar het zeewater, tot de hoogte van 4.12 M. boven A. P. in de binnenhaven opgestuwd, al de huizen en kelders heeft doen onderloopen. Tot het aan brengen van een paar stormvloeddeuren in den havenmond bij Den Ham, is onlangs door den gemeenteraad besloten, waardoor in eene kost bare, doch hoogst noodzakelijke behoefte zal wor den voorzien. De wrakken, welke aan den Hoek van Holland zijn aangespoeld, zijn afkomstig van den schoener „Yokohama", die in den nacht van Zondag op Maandag op de West strandde en totaal verbrijzelde. Van de bemanning is niemand gered. Twee lijken zijn aangespoeld en herkend als die van een stuurman en een matroos. Het strand ligt als bezaaid met steenkolen, waarschijn lijk afkomstig van een in de jongste stormen op deze kust vergaan kolenschip. Te Emmerik heeft in het hotel royal een jongmensch zich doodgeschoten. Hij had een revolver met zes loopen bij zich en rnen vond op zijn kamer ook een touw met een strik. Hij was SI jaren en onbemiddeld. Uit de brieven die hij bij zich had bleek, dat hij een paar dagen geleden zijn tante geschreven had hem bij haar in huis te nemen, tot hij naar lndië kon vertrekken, daar zijn papieren nog niet gereed waren. Ook ,had hij haar om eenig geld gevraagd. Een weigerend ant woord schijnt hem tot wanhoop te hebben gebracht. Een correspondent van de „Indépen- dance" meldt dat men in Hamadan een Israëliet vermoord heeft. Een Pers was den Israëliet geld schuldig, en om de betaling daarvan te ontduiken, strooide hy uit dat zijn schuldeischer den Islam gelasterd had. Een oploop formeerde zich, waarbij de Israëliet mishandeld werd, doch deze slaagde er in, in het huis van een groot-mucbteide (Per zisch priester die recht spreekt) te vluchten. De priester was overtuigd van de onschuld van den Israëliet en trachtte hem te redden door het vragen naar bewijzen, maar opgehitst door den schuldenaar, drong men met geweld het huis van den muchteide binnen, maakte zich meester van den rampzaligen Israëliet, vermoordde hem met stokslagen en steenen, sleepte het nog stuiptrek kende, deerlyk verminkte lijk naar een plein, vulde -het den mond met buskruit en liet den schedel springen. Het kostte veel moeite een algemeenen moord van Israëlieten en Christenen te voorkomen. Onder den naam van „pyroleter" is door Paton en Harris, te Glasgow, een toestel gemaakt, dat moet dienen om brand te blusschen en wel voornamelijk in de laadruimte van schepen. Het ontwikkelt Lij het in werking brengen zooveel koolzuur, dat in twiniig minuten de lucht onge schikt wordt, om de verbranding te onderhouden, in een schip van 1200 ton. Als bijzonder voor deel wordt opgegeven, dat de lading niet bescha digt door vocht, daar het gas droog is en er vol strekt niets verplaatst behoeft te worden, omdat het gas de geheele ruimte vult. Rechtzaken. Voor het hof in Utrecht is Dinsdag in hooger beroep behandeld de bekende vervolging tegen den hoofdredacteur van het „Utr. Dagblad," Dr. Bosch, die onlangs door de rechtbank te Utrecht tot geldboete is veroordeeld wegens hetgeen ge noemd blad heeft medegedeeld over den oploop bij den bakker De Laat. Het O. M. concludeerde tot bekrachtiging van het vonnis; de verdediger tot vrijspraak. Het hof zal a. s. Dinsdag uitspraak doen. De artilleristen, die zich gedurende den afgeloopen zomer herhaalde malen aan kippen diefstallen, in den omtrek der residentie en Sche- veningen, schuldig maakten, zyn door den krijgs raad veroordeeld tot 18 maanden cellulaire gevangenisstraf. In de gisteren gehouden openbare vergade ring van .den raad van state, afd. voor de ge schillen van bestuur, kwam o. a. in behandeling het beroep van den heer L. G. Brocx, oud-kapitein- luitenant-ter-zee, gepensioneerd minister van marine, legen het kon. besluit van 11 Maart jl. no. 19, waarbij hem, met intrekking van vroegere besluiten, een burgerlijk pensioen is toegekend van 4000. Blijkens het in deze zaak door den staatsraad Meeussen uitgebracht rapport, geldt het hier de vraag of de toelage van 250, die den heer Brocx wegens verblijf in lndië toekomt, het wettelijk pensioenmaximum van 4000 mag te boven gaan. Bij zijne aftreding als minister had de heer Brocx aanspraak op het maximumpensioen van 4000. ,Nu had genoemde heer zich in 1870 als kapitein-luitenant-ter-zee laten pensioneeren, doch hij meende toen als zeeofficier aanspraak te mogen maken op eene toelage van 250 's jaars wegens verblijf in de keerkringen. Bij de pensio neering is zyn recht op ƒ1500 pensioen en ƒ250 als toelage erkend, doch bij zijne aftreding als minister van marine is zijn pensioen nader ge regeld en hem de 4000 met 250 toelage verleend. Beide besluiten zyn echter den llden Maart 11. ingetrokken en toen is de heer Brocx alleen gepensioneerd als minister met 4000. Op grond hiervan is de heer Brocx in beroep ge komen bij den koning. Dat appel werd gisteren toegelicht en verdedigd door Mr. J. Kappeyne van de Coppello, die uit de geschiedenis der wet in het breede betoogde, dat het karakter der toe lage als op zich zelf staande moet worden be schouwd, als zynde deze eene premie boven het pensioen wegens bijzondere diensten of helden feiten. Men had na het aftreden van den heer Brocx z. i. het pensioen moeten regelen op 4000 met ƒ250 toelage, zooals ook de 5de afdeeling van den raad van state had geadviseerd. Dat was z. i. wettig en billijk, hetgeen gemachtigde in het breede beeft aangetoond. BUITENLAND. Fr aixkrij li- De raad van het departement der Seine heeft eene resolutie aangenomen, waarbij de wensch wordt uitgedrukt, dat de staat van beleg opge heven worde ,en dat bij eene wet eene algemeene amnestie worde uitgevaardigd. Beide wenschen zijn door 56 leden van den raad geteekend. De prefect heeft in den raad voorgesteld ze niet in overweging te nemen. Genoulhiac, aartsbisschop van Lyon, is gis teren overleden. In de rechtskundige school te Parijs is het voor een paar dagen tot eene kleine opschudding gekomen. De heer Accarias, hoogleeraar in het Romeinsche recht, sprak, bij het openen zijner lessen, de studenten aldus aan „Een zeker comité dat de „Provinciales" heeft laten verbranden, heeft een triomf behaald op de universiteit, legen welke het vijftig jaren lang strijd heeft gevoerd. Maar, rnaken wij ons hierover niet ongerust; want wij hebben van de mededinging niets te duchten, en wel om drie redenen. Vooreerst is men aan deze school vrij, vrij van alle bewaking want wij willen niet weten wat gij buiten deze muren doet. Ten tweede zijn deze deuren voor een ieder geopend en schrijven wij u geen credo, geen gedragslijn, geen leefwijze voor, zooals men het elders wil doen met behulp van een voog dijschap, die goed kan zijn voor kinderen. Ten derde vertegenwoordigen wij hier geen uitslui tende meeningalle partygeest is ons vreemd. Ons onderwys heeft nooit de gevoelens van iemand gekrenkt, en wil die niet krenken." Eenige cleri- cale studenten rieper. toen den hoogleeraar toe: „Geef ons de pandectenAndere studenten ant woordden hierop: „Weg met de katholieke ver- eenigingen 1 Weg met het katholieke comité I" Wij brengen dit voorval, zegt de „Univers", onder de aandacht van den minister van onderwijs, groot meester der universiteit. De heer Bardoux, die als onder-secretaris van staat by het departement van justitie zyn ontslag heeft genomen, omdat hij zich niet met den „scrutin d'arrondissement" kon vereenigen, is tot voorzitter van het linkercentrum gekozen. De lessen aan de rechtsgeleerde faculteit der katholieke hoogeschool te Angers zijn 16 dezer geopend. De plechtigheid nam een aanvang met het lezen van eene mis in de kathedraal. De bisschop van Mans verrichtte den dienst, de bis schop van Angers hield eene rede tot de aanwe zigen. Volgens den „Univers" woonden de civiele en militaire autoriteiten de plechtigheid by. België. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de heer Pirmez het gouvernement geïnterpelleerd over den verkoop van eene aanzienlijke hoeveel heid wapens in hel bekken van Charleroi. Hy deed uitkomen dat dit eene bedenkelyke zaak is. De minister Malou heeft geantwoord, dat de zaak verdient onderzocht te worden. Hij gelooft dat de koopers geen kwaadwillige oogmerken hebben. De regeering heeft éénmaal eene hoeveelheid wapens verkocht. In de wetgeving vindt men geen enkele bepaling, die van toepassing is op den verkoop van wapens. Maar hy hoopt weldra aan de ver tegenwoordiging een voorstel te doen, om de on gelegenheden, voortvloeiende uit hetgeen gedaan is en uit hetgeen opnieuw gedaan zou kunnen worden, te keer te gaan. fe, Z [BuitschlanU. De advocaat-generaal te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat by besluit der 'raadkamer van het kon. stadsgerecht de inbeslagneming der brochure „Pro Nihilo" is bekrachtigd, op grond der artt. 95, 186, 187 en 41 van het strafwetboek en art. 24 der drukperswet, wegens beleediging en laster jegens den rijkskanselier en het ryksdepartement van buitenl. zaken. Groot-Britarmië. Nadere officieele berichten uit Malakka leiden tot de meening, dat de oproerige beweging in dit schiereiland veel minder te beteekenen heeft dan men aanvankelyk dacht te moeten vreezen. Vorsten en bevolkingen, die eerst den Engelschen vijandig heetten, blijken thans neutraal of hun welgezind. Inderdaad schijnen 't vermoorden van den heer Birch en de daarop volgende vijandelijkheden schier uitsluitend 't werk te zijn geweest van den vorst van Perak, radja Ismaêl, die misnoegd is over een quaeslie van troonsopvolging. Van een gods dienstoorlog schijnt zeer bepaald geen sprake te zyn. Bij 't gevecht op 6 dezer moesten de Maleiers, ofschoon zy de Engelschen met verlies deden terug trekken, van hun kant eveneens de aangevallen versterking ontruimen. Niet vóórdat dit had plaats gehad, trokken de Engelschen af, in goede orde. TurUije. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt dat de onrust der publieke opinie over de Oostersche quaestie slechts uitgaat van beursspeculanten en protectionisten, die beiden evenveel belang hebben dat het algemeen vertrouwen geschokt wordt. Deze egoïstische manoeuvres zullen schipbreuk lijden op de onwankelbare vriendschap en een stemmigheid van de regeeringen der drie keizers, en de algemeene behoefte aan vrede in geheel Europa maakt een voortdurende stoornis in de oeconomische ontwikkeling evenzeer onmogelijk, als zij de mogendheden verhinderen zou om in over eenstemming met Turkije de hervormingen te toetsen, welke in het Oosten noodzakelijk zijn, en

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2