LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4838. Vrijdag A0. 1875. 19 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden7.T.T.1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 7.0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels105. Iedere regel meern 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Indien er soms Abonné's mochten zijn, die het Leidsch Dagblad des avonds niet geregeld ontvangen, wordt hun verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. JJïDe BURGEMEESTER, Hoofd van ket Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/6, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhnis dezer gemeente ver krijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met den 24sten November e. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen 1ien centszonder meer. j [En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 16 November 1875. LEIDEN, 18 November. De brieven, naar Ned.-Indié te verzenden per stoomschip Hollandbehooren ten postkantore alhier bezorgd te zijn 19 dezer te middernacht; drukwerken en monsters te zes uren 's avonds. Het stoomschip Frieslandvan Rotterdam naar Java, is gisteren van Southampton ver trokken. In het hoofdkiesdistrict Roermond is tot lid der prov. staten van Limburg met 287 van de 561 uitgebrachte geldige stemmen verkozen de heer J. Schoolmeesters, burgemeester van Roosteren. Door den gemeenteraad te Amsterdam is gisteren besloten tot oprichting eener kweekschool tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen by bet lager onderwijs, overeenkomstig het plan door B. en Ws. ontworpen, en is mitsdien be paald, dat op die school kostelooze opleiding zal worden verstrekt aan hen, die zich voor hulponder wijzers, hulponderwijzeressen, hoofdonderwyzers en hoofdonderwijzeressen wenschen te bekwamen, ter wijl de school ook toegankelijk zal zijn voor de opleiding in één of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Aan het hoofd der school wordt een directeur geplaatst op eene jaarwedde van 4000 en vrije Woning. "Voor de verbouwing van het Binnenhof in Den Haag is een voorloopig plan van verdeeling gemaakt. De Eerste Kamer en de Trèveszaal zouden daarbij worden behouden en de Tweede Kamer uitgebreid door afstand der vertrekken van den raad van state. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zyn de heeren H. Van der Hoeven en J. B. Benit tot de evangeliebediening toegelaten. Gisteren is te Rotterdam de heer C. Diepen- daal gewijd tot bisschop van Deventer bij de kerk der o. b. clerezy in Nederland. Naar aanleiding van de staking der stoom vaart tusschen Vlissingen en Engeland, vanwege de maatschappij „Zeeland", heeft de directie een circulaire tot de aandeelhouders gericht. Het be stuur herinnert aan hetgeen in Juni op de alge- meene vergadering is medegedeeld. Toen reeds is Queenboro' als het beste eindstation in Engeland aangewezen, waar de spoorwegmaatschappij bereid was groote werken aan te leggen en reeds in het begin van dit jaar zijn overeenkomsten met aan sluitende spoorwegen getroffen, om den dienst in den zomer te kunnen hervatten. Het bezwaar der Britsche regeering, om genoemde haven voor den buitenlandschen handel open te stellen, was wel overwonnen, maar de vertraging, door de onder handelingen veroorzaakt, zou bewerken, dat de werken niet vóór November konden voltooid zijn. Intusschen werd besloten voorloopig de vaart op Sheerness te openeh, niettegenstaande de bezwaren daartegen. De goede verwachting werd niet teleur gesteld, ofschoon de aansluiting te Vlissingen her haaldelijk werd gemist. Maar de reizigers betuigden hun tevredenheid over de uitmuntende inrichting der schepen. Intusschen kwamen nieuwe teleur stellingen. Door allerlei oorzakën kunnen de werken niet voor het begin van Januari gereed zijn en bij slecht weder en bij nacht kunnen de reizigers te Sheerness moeilijk van en aan boord komen. Op den duur zou de reputatie der lijn daaronder lijden. Toen nu twee der schepen averij kregen, besloot de directie, in overleg met den eere-voor- zitter en commissarissen, den dienst liever te staken, totdat hij over eenige weken voorgoed via Qüeenboro' kan worden hervat. De directie twijfelt niet, of de min gunstige indruk, door de plotse linge slaking bij het publiek teweeggebracht, zal spoedig verdwijnen als over eenigen tijd de dienst op de meest bevredigende wijze wórdt voortgezet. Om intaiddels den handel de gelegenheid te geven, zich voor de gemeenschap mét Engeland aan de verbindihg over Vlissingen te gewennen, heeft de directie in overweging genomen of het mogelijk is, wekelijks één- of meermalen reizen naar Londen zélf te doen plaats hebben voor het vervoer van personen, goederen en vee. Ingeval van een stren gen winter kah aldus het groote belang van Vlissingen als overladingsplaats voor den handel rnet Engeland duidelijk in het licht gesteld wor den. De directie vertrouwt dat de aandeelhouders die handelwijze zullen billijken. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren zijn bij de voortzetting der beraadslagingen over de Indische begrooting nog bij de afdeeling 5 eenige punten besproken, waarna de afdeeling opénbare werken aan de orde was. Deze gaf bij de algemeene beschouwingen aanleiding tot enkele opmerkingen, in verband met het verlangen van den heer Nierstrasz om terug te keeren tot het vroeger stelsel, welke wensch door den heer Des Amorie van der Hoeven werd weerlegd. Vervol gens kwam bij de behandeling der artikelen de quaestie van de haven te Batavia ter sprake. Het voorstel der regeering werd uitvoerig verdedigd door de heeren Fransen van de Putte, Stieltjes, Blussé en den minister, tegenover den heer Fa- bius, die aan het plan lot het maken van een breekwater op de reede van Batavia de voorkeur gaf. Ten slotte is het regeeringsvoorstel aange nomen met 56 tegen 11 stemmen. Uit de memorie van beantwoording over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1876 blijkt o. a.: Niemand zal verlangen, dat de minister deelneme aan de gedachtenwisseling omtrent de onbekwaamheid of ongeschiktheid van den minis ter. Ten onréchte wordt ondersteld, dat de minister aan ambtenaren het recht zou betwisten, om zich als staatsburger te doen gelden. De uitoefening van hun kiesrecht wil hij hun evenals aan elk burger geheel vrijlaten; maar hij beschouwt het als misbruik, indien zij, door middel van hunne publieke betrekking, invloed op de verkiezingen uitoefenen. Het schrijven van den Commissaris des Konings in Zuid-Holland op diens vragen belref- fendè de circulaire van 20 Juli jl. was niet voor publiciteit bestemd. De bedoeling der circulaire was om een herhaaldelijk voorgekomen en alge meen bekend misbruik te keeren, dat zich bij enkele verkiezingen in den laatstleden zomer had vertoond. In dergelijke zaak moet de regeering somtijds afkeuring toonen, wil zij niet worden vermoed goed te keuren, wat ondergeschikte ambtenaren als zoodanig doen. Die handeling is altijd afge keurd. Doch ook al wordt hunne hoedanigheid niet vermeld, is het optreden van burgemeesters in den verkiezingsstrijd laakbaar. Bij pressie van iemand, die de eerste publieke betrekking bekleedt in eene gemeente, zal de kiezer vanzelf in hem den burgemeester zien en zich allicht daarom naar zijne aanbeveling voegen. Het doet hem leed dat daarin zwakheid is gezien. De minister kan eene nieuwe herziening der pensioenwet van 1873 niet beloven; ook komt het hem niet waarschijn lijk voor, dat de Kamer daartoe reeds zoo spoedig zal willen overgaan. Tweede Kamer. Ingekomen zyn wets ontwerpen, nadere bepalingen inhoudende omtrent het tarief der rechten, idem omtrent den accijns en de invoerrechten op het gedistilleerd, vooris twee ontwerpen tot invoering van den accijns op tabak en afschaffing van den accyns op geslacht vee. De hoofdstukken uitgaven der Indische be grooting zijn aangenomen. Woensdag te 1 uur discussie over de conclusie der commissie omtrent de aansluiting van den Rijnspoorweg. In de memorie van beantwoording van den minister van binnenl. zaken op het voorloopig verslag nopens zyn begrootingshoofdstuk wordt o. a. gezegd, dat de plannen voor het nieuwe academiegebouw alhier nog niet zijn vastgesteld ten gevolge van bedenkingen, die een nader onderzoek noodig maakten. De minister beant woordt bevestigend de vraag betreffende de over brenging van het Leidsche kabinet van munten en penningen naar het huis van wijlen den heer Bodel Nyenhuis. Eenige inkrimping van den omvang van het eindexamen der h. burger scholen acht de regeering wenschelijk. De minister is met de meeste leden der Kamer van gevoelen, dat het lager onderwijs gemeentezaak moet blijven. Door den consul te Kopenhagen is tot vice- consul te Röskilde aangesteld A. B. G. Ghabót aldaar. Z. M. heeft aan L. F. H. Beerenbroek, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Roermond, met dankbet. voor zyne ge durende eene reeks van jaren bewezen diensten, en benoemd tot burgem. dier gem. Mr. H. J. Brouwers; benoemd tot burgem. der gem. Sloten (Friesland) G. Van Dalsen Fontein. Gemengd IVieuvrs. Gistermiddag had in Den Haag in de Kleine Juffrouw-Idastraat eene groote opschudding plaats. Een vrouw, die haar man in een kost huis kwam bezoeken, werd aldaar door eenige personen zoo erg mishandeld en op het hoofd geslagen, dat zij een zenuwtoeval kreeg. Onder de toegestroomde menigte waren er spoedig eenige personen die zich haar lot aantrokken en haar naar haar woning brachten. Dinsdag-avond is te Amsterdam in de Looiersgracht een zolderschuit, waarop 280 kranjangs ongeraffineerde suiker, omgeslagen; de twee opvarenden raakten onder de schuit, doch werden na veel moeite gered. Een hunner is echter deerlijk gekwetst. Uit Kampen is voor eenige dagen ge meld, dat het boren naar eene zoetwaterbron op het eiland Schokland in het belang der schipperij

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1