Gemengd. Nieuws. Bij den storm van Donderdag b e- merkte de kapitein van de schroefsleepboot „Excel sior" op de Maas, onder Kralingen, dat het vaar tuig „De Vrouw Adriana", schipper J. Jansen, te huis behoorende te Made in Noord-Brabant, in zinkenden staat verkeerde. Onmiddellijk zette hij koers naar het in nood verkeerende vaartuig, en had het geluk, met de hulp zijner equipage, den schippersknecht, G. Van 't Geloof, die alleen aan boord was, te redden. Het vaartuig is daarna gezonken. Ten gevolge van den hevigen storm is een gedeelte van het dak der kerk te Woensel, waarvan voor eenige maanden de toren is inge stort, afgeslagen. Dezer dagen is te Haarlem iemand gehuwd met zijn derde vrouw, terwijl zijne eerste twee echtgenooten nog in leven zijn, van wie hij volgens de wet gescheiden is. Bij den thans ge sloten echt zijn vier kinderen van de 32-jarige bruid door den ruim 60-jarigen bruidegom erkend geworden. Op de gisteren te Amsterdam gehou- den najaarspaardenmarkt werden aangevoerd 270 paardende handel was vrij wel en de prijzen waren hoog. Premiën van 200 werden toege kend: aan Van den Berg, van Haarlem, voor het beste span koets- of wagenpaardenaan H. Wal ker, van Amsterdam, voor het beste span van vreemd of gekruist ras; eene van 100 aan Van den Berg, van Haarlem, voor het beste sjees- of wagenpaard, en aan denzelfden voor het beste vreemde paard of paard van gekruist ras. Gisternacht omstreeks 12 uren is te Amsterdam brand ontstaan in een perceel, waarin eene smederij en koperslagerij, op de Sint-Anthonie- breestraat. De brand, die in den beginne een vrij ernstig karakter aannam, was door de werking van een stoomspuit en vier handspuiten te ongeveer twee uren gebluscht. Het binnengedeelte van het huis is grootendeels vernield. Tusschen kerkvoogden der herv. ge- meente te Wamel en het gemeentebestuur bestaat sedert geruimen tijd verschil over het onderhoud van den toren, staande op de gereformeerde kerk. De burgerlijke gemeente is weigerachtig in dat onderhoud te voorzien, en vermits de toren nood zakelijk herstel behoeft, hebben kerkvoogden de burgerlijke gemeente bij exploot laten sommeeren om onverwijld de vereischte reparatie te doen ver richten, daar anders gevaar bestaat dat de toren zal instorten, waardoor grcote schade aan de kerk en belendende gebouwen zou worden veroorzaakt. _De justitie te Zutfen waarschuwt te- gen de praktijken van een persoon, oud 69 jaren, zich noemende koopman, verblijf houdende in de omstreken van Zutfen, die er zijn werk van maakt om bestellingen van verschillende goederen bij kooplieden te doen, de ontvangen goederen ten eigen bate te verkoopen, doch de betaling steeds schuldig bljjft, terwijl er niets op hem te verha len is. Te Maastricht heeft eene vergifti- ging plaats gehad na het gebruik van panne- koeken, waarin vermoedelijk vergiftige bestand- deelen aanwezig waren. Een der personen, die van de pannekoeken gegeten hadden, is reeds aan de gevolgen overleden, terwijl de anderen nog onder geneeskundige behandeling zijn. Hoewel aan geen boos opzet valt te denken, is toch een onderzoek ingesteld. Naar het huis van arrest te Zierikzee is overgebracht C. M. Lindhoudt, oud 23 jaar, dienstbode te Oud-Vossemeer, verdacht van haar pasgeboren kind moedwillig van bet leven te heb ben beroofd, door het met de hand den mond toe te houden en het ademen te beletten, en het den volgenden morgen in een welput te hebben ge worpen. De verdachte heeft haar misdaad bekend. '.Een vreeseljjke ontploffing heeft Woensdag-avond in de kolenmijn Marihaye op den rechter-Maasoever bij Seraing plaats gehad, waarbij behalve het aantal gedooden, dat nog niet opgegeven kon worden, ruim honderd werklieden gewond zijn en eenigen hunner zeer zwaar. Op het oogenblik der ontploffing waren, naar men zegt, een 200tal in de mijn aan 't werk. Iu één gang heeft men reeds 10 lijken gevonden; in een andere gang, die echter nog niet te bereiken was, dacht men 7 of 8 lijken te zullen aantreffen. Donderdag-ochtend zijn weder 7 lijken naar boven gehaald, en men vreesde maar al te zeer er nog meer te zullen vinden. De controle over de lam pen heeft niet nauwkeurig kunnen plaats hebben, daar vele werklieden die ze droegen in de paniek van het eerste oogenblik zoo snel mogelijk ge vlucht zijn. Het aantal slachtoffers zoowel als de geleden schade kon Donderdag nog niet worden opgegeven. Een gerechtelijk onderzoek in loco is terstond door het parket en den rechter van in structie te Luik ingesteld. Virginia-City in Nevada, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is door de vlammen vernield. Deze stad was de hoofdplaats der mijn werkers; 5000 personen zijn zonder arbeid, daal de fabrieken in asch zijn gelegd. Het verlies schat men op f 18,000,000. De mijnen hebben niet geleden, maar toch zal het eenige maanden duren, voordat op den ouden voet gewerkt zal kunnen worden. Virginia-City, oorspronkelijk een mijnwerkerskamp, telde vóór den brand 10,000 zielen, had kerken, scholen, hotels en een schouw burg. De Comstock-mijn, een der vijftig mijnen die in explotatie zjjn, heeft in vijftien jaar tijds f 380,000,000 aan goud opgeleverd. Men ver wacht dat de Consolidated Virginia en California mijnen gedurende de eerstkomende vijf jaren 36 a 48 millioen aan goud zullen opleveren. Aan de aandeelhouders in eerstgenoemde mijn is gedu rende de laatste vier maanden f 2,400,000 divi- vend per maand uitgekeerd. Ii echtzaken, Bij vonnis der arrond.-rechtbank te Rotterdam van 11 Mei jl. is de heer Maas van Scheveningen tot eene geldboete van ƒ600 of eene maand ge vangenisstraf veroordeeld ter zake als zou hij in de eerste maanden van 1874 in de rivier het Scheur en wel in het 10de perceel der vissche- rijen van den staat door hem in 1873 gepacht, onder de gemeenten Maasland en Rozenburg, eenige zalmsteken en stallen hebben doen zetten, zonder dat hij daartoe van het hoofdbestuur van den waterstaat, bepaald van den minister van binnenl. zaken, vergunning bekomen had, en alzoo wegens het maken van een of ander werk, dat den afloop der rivier hinderlijk kan zijn. Daarbij werden overtreden geoordeeld de artt. 1 en 12 der publicatie van 24 Febr. 1806, houdende eenige bepalingen omtrent algemeen rivier- of water- recht over de stroomen en rivieren der republiek. Ter terechtzitting van het hof van Z.-H. van gisteren werd hel appèl van deze uitspraak be handeld en na het hooren van twee deskundigen, die het betwijfelden of de hier bedoelde visch- werktuigen aan den afvoer van het water hinder hadden toegebracht, bet hooger beroep namens den heer Maas uitvoerig toegelicht door diens verdediger Mr. De Pinto, die er hoofdzakelijk op wees dat het 10de perceel uitsluitend gepacht was om daarin met zalmstallen te visschen; het ver bod daarvan zou naar zijne meening elke ver pachting onmogelijk maken en de pachtprijs moe ten voldaan worden zonder dat de pachter eenig voordeel kon genieten. Z. i. was hier ook niet te denken aan misdrijf of aan overtreding der wet, omdat niet gebleken is dat er eenige schade is toegebracht. Eindeljjk was pleiter het niet eens met het vonnis der rechtbank, dat de publicatie van kracht zou zijn, omdat hij geloofde dat de zalmvisscherijen in lateren tijd zijn geregeld bij kon. besluit. Op grond derhalve dat de appel lant gedekt is door het pachtcontract, dat de ge plaatste stallen geen hinder voor den afvoer van het water in het Scheur opleveren en dat wat er ook zijn moge van de publicatie van 1806 het plaatsen van stallen volkomen zou zijn geoor loofd, concludeerde Mr. De Pinto tot ontslag van rechtsvervolging van den appellant. Advo caat-generaal Gregory, het O. M. vertegenwoor- gende, wederlegde het door den verdediger aange voerde. Zoowel het zetten van zalmstallen als steken of andere werken is niet.geoorloofd zonder vergun ning. Hij wees daarbij op een arrest in 1860 door dit hof gewezen, dat wel in het voordeel van appellant is, maar waarbij in facto is beslist dat geen hinder voor den afvoer plaats had. Het contract van ver pachting, gesloten met de wetenschap, dat men I onderworpen is aan de artt. 1 en 12 der publicatie van 1806, kan niet derogeeren aan de beslaande bepalingen. Naar de meening van adv.-gen. waren zalmsteken of stallen hetzelfde, alleen met dit verschil dat de eersten waren de species, de laatsten de genus. Hij geloofde dat er wel degelijk een strafbaar feit was gepleegd, namelijk zalmsteken geplaatst zonder vergunning, en deelde volkomen de meening der rechtbank, dat de publicatie nog van kracht is. Daartoe ver wees hij naar eene beslissing van den hoogen raad van 1 Februari 1859. Uitspraak a. s. Vrijdag. In de kermisweek van dit jaar had te Arn hem een belangrijke diefstal van horloges plaats bij den horlogemaker Spiegelhoff, uit wiens woning 6 heeren- en 2 dames-horloges werden ontvreemd. Reeds spoedig werd van dit misdrijf verdacht een mallemolenjongen, die zich in die dagen nog aan een anderen diefstal schuldig maakte en ook op den morgen, waarop de horloges verdwenen waren, in den winkel van Spiegelhoff was geweest en toen eenige oogenblikken alleen daar had vertoefd. Hij ontkende echter alle schuldde horloges wer den nergens gevonden en de verdachtePiek genaamd, werd in October alleen wegens den anderen diefstal tot een jaar cellulaire gevange nisstraf veroordeeld. Eenige weken geleden intus- schen bekende een andere mallemolendraaier, dat hij en nog een collega de door Piek gestolen horloges hadden begraven op het Nieuwe Plein te Arnhem, waar er dan ook werkelijk 6 werden gevonden. Piek en zijne beide ambtgenooten stonden Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem terecht. Allen waren vroeger reeds tot gevangenis straf voor langer dan een jaar veroordeeld geweest, terwijl Piek, hoewel eerst 18 jaren oud, nog wegens diefstal te Rotterdam en Den Haag moet terechtstaan. In het begin der zitting gaf Piek op, conform zijne laatste verklaring voor den rechler-commis- saris, dat niet hij, maar een der andere beklaag den de horloges had gestolendat hij alleen mede had geholpen om ze in zijn kist te bergen, welke hij gezamenlijk met den tweeden beklaagde ten huize van een zijner kennissen in de Vijfzinnen- straat had gebracht. De tweede bekl. hield vol, dat Piek den diefslal had gepleegd, dat hij alleen mede had geholpen om het gestolene te verber gen en dat hg na Piek's arrestatie de horloges met den derden beklaagde had begraven. Deze had vóór dien tijd niets van den diefstal geweten. Ten slotte bekende Piek dat hij de dader was en de anderen slechts medeplichtigen. De tweede be klaagde zeide dat hij een der horloges, dat hij voor zich had behouden, uit angst te Nijmegen in de Waal had geworpen. De subst.-officier van justitie hoopte, dat een cellulaire gevangenisstraf misschien nog gunstig op deze beklaagden zou werken. Voor den eerste kon deze, met het oog op zijne laatste veroordeeling, niet langer zijn dan een jaar. Hij requireerde dus tegen den eerste een gevangenisstraf van een jaar, tegen den tweede van een jaar en drie maanden en tegen den derde van 6 maanden, allen in eenzame opsluiting te ondergaan. De rechtbank zal a. s. Dinsdag uit spraak doen. BUITENLAND. Duitschland- De Evangelische opperkerkeraad heeft tegen 24 dezer te Berlyn eene buitengewone algemeene synode voor de acht oude provinciën bijeengeroepen. De brochure „Pro Nihilo", die aan graaf Arnim wordt toegeschreven, ofschoon hij zich niet als schrijver heeft vermeld, is Maandag te Leipzig en Woensdag te Berlijn door de politie in alle boekwinkels in beslag genomen, naar men be weert te Leipzig wegens majesteitschennis, te Eerlijn inzonderheid wegens de volgende zinsneden „Een voorbeeldeloos geluk de dood des Konings van Denemarken in 1863 heeft den heer Bis marck gered uit de onhoudbare hachelijke positie, waarin hij zich met zijne toenmalige theorie van regeeren met minderheden had gewaagd. Datzelfde voorbeeldeloos geluk bracht, tegen den wil van den heer Bismarck, eene omstandigheid teweeg, die hern, doordien hij stout en behendig van haar wist partij te trekken, op Oostenrijk de zege deed behalen. Om de maat des geluks vol te maken, werd hij, in spijt van de vredelievende gezindheid, waarvan hij in de Luxemburgsche en Zuidduitsche

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2