LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4833. A0. 1875. Zaterdag 13 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden7.7!... 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers .77777..7n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels105. Iedere regel meerD 0.17£. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 November. Gisteren is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. J. Boerlage, geb. te Uit hoorn, met stellingen. De commissie voor het m. o. heelt gisteren toegelaten de heerenH. F. Gangel, van Utrecht, voor Nederl. taal- en letterk.E. A. H. Seipgens, van Roermond, voor Duitsche taal- en letterk.; B. Koester, van Delft, voor Eng. taal-en letterk.; J. IJzerman, van Harlingen, voor gronden der staatsinrichting van NederlandW. J. Cats, N. G. Van den Bosch en J. Van Gelder, van Rotterdam, voor boekhouden. De akte-examens voor het m. o. te Delft op 8, 9 en 10 dezer hadden den volgenden uitslag: Geëxamineerd 2 candidaten voor de akte hoogere wiskunde; één trok zich terug; de heer W. Mantel, van Enkhuizen, werd toegelaten. Van tie 5 candidaten voor de akte boetseeren werden afgewezen 3, toegelaten de heer D. Lako, van Delft. Met een candidaat werd het examen voortgezet. Gisteren is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Waal beneden Nijmegen. Voor dit werk waren zeven inschrijvingsbiljetten ontvangen. De hoogste inschrij ving was van Butterly en Co. te Afferton, f 2,445,310; de laagste van de „Union Actiën Gesellschaft" te Dortmund, f 1,440,000. Door den gemeenteraad van Rotterdam is aangenomen een voorstel van B. en Ws. tot aan koop van de buitenplaats „Den Heuvel" met aan grenzende landerijen. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Delft is tot pred. beroepen Ds. W. S. C. Deyll te Groningen. Het stoomschip Prins Hendrikvan Nieuwe- diep naar Batavia, is 10 dezer te Napels aange komen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening ten name van de RotterdamschMunstersche Spoorwegmaatschappij voor het gedeelte RotterdamHouten. De weg zal uitgaan van het gemeenschappelijk station buiten de Delftsche poort en bij Capelle a/d. IJsel aan den Rijnspoorweg aansluiten. In de memorie van beantwoording over Hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1876 wordt omtrent de op Nova-Zembla gevonden voorwerpen door den minister van financiën hel volgende medegedeeldZoodra in de dagbladen het bericht voorkwam betreffende eenige te Hammerfest aange brachte voorwerpen, ontdekt ter plaatse waar Wil lem Barentsz en zijn tochtgenooten in 15961597 op Nova-Zembla overwinterd hadden, verzocht de minister van binnenl. zaken zijn ambtgenoot van buitenl. zaken, door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Stokholm een onderzoek naar de ge vonden voorwerpen in te stellen en naar de voor waarden, waarop zij door de Nederlandsche regee ring konden verkregen worden. Inmiddels had reeds de gezant uit eigen beweging kennis gege ven, dat het handelshuis Finckenhagen de te Ishaon gevonden reliquieën aan de Nederlandsche regeering aanbood voor dezelfde som van 500 a 600 welke indertijd ten behoeve der thans in Den Haag berustende verzameling besteed werd. Deze eisch is overdreven; de voorwerpen toch bestaan slechts uitlo. een handschrift, zijnde vermoedelyk een uittreksel uit een dagboek van vroegere expeditién, hetwelk Barentsz denkelijk als leiddraad bezigde; 2o. twee kaarten van Hol land en van de naburige landen3o. een stuk van een ijzeren bootanker. Door tusschenkomst van het gezantschap te Stokholm en van het consulaat te Ghristiania zullen onderhandelingen met de eigenaren der voorwerpen aangeknoopt worden, ten einde te beproeven of zij genegen zijn, die tegen een billijke schadeloosstelling af te staan. Tweede Kamer. De discussiën over de Indische begrooting zijn voorlgezet. De rnotie Mirandolle, den wensch uitsprekende tot intrek king der strafbepaling tegen inlanders, die het werkcontract verbreken, is tot later verdaagd na toezegging van den minister van nadere mede- deelingen. Een amendement van den heer Schim- melpenninck om de nieuwe organisatie der con trole op de invordering der belastingen te doen vervallen is verworpen met 30 tegen 26, en een van den heer Van den Berch om den post voor overneming der belastingen ter Sumatra's oost kust te schrappen, met 51 tegen 3 stemmen. De beraadslagingen zijn gevorderd tot de 4de afdee- ling. Maandag voortzetting. De jongstverloopen nacht is door de Koningin rustig doorgebracht, zoodat de vooruitgang in den toestand van H. M. blijft aanhouden. Aan het antwoord van den minister van buitenl. zaken op het afdeelingsverslag over zijne begrooting is het volgende onlleend: Onze ver tegenwoordiger is uit Caracas teruggeroepen en heeft Venezuela bereids verlaten. Op minnelijke afdoening van de bestaande moeielijkheden blijft de regeering grooten prijs stellen. De quaestie van 't sluiten van uitleveringstractaten, ook toepasselijk op de koloniën van den staal, is nog in over weging; de bezwaren tegen zoodanige tractalen zijn niet gering. Tegen, 't gevaar dat schepen, in Enge land afgekeurd, onder onze vlag zouden komen, moet zeer gewaakt worden. Ingestelde onderzoe kingen, bij het vermoeden van dergelijke prak tijken, hebben nog geene feiten opgeleverd, die wettelijke maatregelen noodig maken. De meeste kamers van koophandel in onze zeesteden, in het voorjaar door de regeering geraadpleegd, hebben zich tegen 't invoeren van soortgelijke bepalingen als in Engeland bestaan verklaard, in welke ziens wijze ook door de commissie voor de enquête naar den toestand der koopvaardijvloot schijnt te worden gedeeld. De regeering heeft op de klacht wegens onrechtmatige handelingen van Engelsche visschers zich gewend tot de Bntsche régeering, en hoewel deze bereid was om de schuldigen te straffen, waren de klachten en opgaven onzer visschers als gewoonlijk te onbestemd. De regeering heeft echter door het uitzenden van een oorlogschip maatre gelen genomen ter beveiliging onzer visschersvloot. Door den minister wordt gezorgd dat onze diplo matieke en consulaire agenten voorlichting ont vangen omtrent de wervingen voor ons O.-I. leger. De verklaringen, door den minister van koloniën onlaDgs in de Eerste Kamer gegeven, zijn de aan dacht van het buitenland niet ontgaan. In verband tot 't protectionistisch streven, in meerdere landen geopenbaard, laat de regeering niet na, bij 't rege len van de internationale handelsbetrekkingen, te trachten 't stelsel van vrijen handel te doen hul digen en deswege in overleg te treden, waar gelegenheid daartoe bestaat. Het doel der benoeming van een raad-adviseur bij 't departement is geen ander dan de uitstekende specialiteit, die reeds sedert verscheiden jaren zitting heeft in de com missie voor 't diplomatiek examen, nauwer en duurzaam aan het departement te verbinden en te kunnen raadplegen nopens moeielijke vraagstuk ken van internationaal recht. Aan de memorie van beantwoording over Hoofdstuk VII B (dep. van financiën) is het vol gende ontleend: De minister heeft er naar ge streefd de begrooting van uitgaven zoo zuinig mogelyk in te richten. Nog in deze zitting zal de indiening van de comptabiliteitswetten by de Kamer kunnen plaats hebben. De minister hoopt, dat de eerstdaags in te zenden voordracht tot wijziging van het tarief, aan de wenschen, in het verslag uitgedrukt, zooveel mogelijk zal tegemoet komen. Tot ontbinding der algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers bestaat geen grond, voordat de haar bij de wet van Maart 1852 opgelegde taak is volbracht. Dit is thans nog niet het geval. Tot het vaststellen van een nieuw model voor muntbiljetten zijn overwegingen aanhangig. Sedert 1 Aug. wordt de nieuwe belastbare op brengst der gebouwde eigendommen in de kadas trale leggers aangeleekend, en dat werk zal bin nenkort voltooid zijn. Dientengevolge zal de wet op de herziening der belasting op de gebouwde eigendommen den lsten Januari 1876 ten volle in werking zijn gebracht. De Britsche gezant heeft inderdaad het nemen van maatregelen aanbevolen ten einde te verhoeden dat Engelsche schepen onder Nederlandsche vlag gebracht worden om het toezicht van den board of trade te ontgaan. De minister is van gevoelen, dat de herziening der belastbare op brengst van de ongebouwde eigendommen moet wor den voorafgegaan door eene betere organisatie van het kadaster. In de zaak der goederen van St.- Agatha is het onderzoek nog niet geheel afgeloopen. De tractementen van de ambtenaren der posterijen zijn in de laalste jaren gaandeweg vrij aanzienlijk verbeterd. Daarmede zal geleidelijk worden voort gegaan. De vereeniging van post- en telegraaf kantoren is reeds in 83 plaatsen tot stand ge bracht, terwijl zij eerlang in 15 andere haar beslag zal krijgen. Voor den dienst der posteryen is de aanstelling van vrouwelijke ambtenaren niet raadzaam, zoolang er nog geen gebrek bestaat aan jongelieden, die bij dezen tak van bestuur een middel van bestaan zoeken. Binnen zeer kort hoopt de minister het besluit openbaar te maken, waarbij de postkantoren tot inbrenging van spaarpennin gen worden opengesteld. De opheffing of afschaf fing der collalierechten maakt een onderwerp van overweging uit, die, onder den vorigen minister van justitie begonnen, nog lot geen besluit onder zijn opvolger heeft geleid. Eene nieuwe regeling der kerkelijke pensioenen komt den minister voor alsnog niet wenschelijk voor. Z. M. heeft den kapt.-luit.-ter-zee J. W. F. Frucht, op zijn verzoek, ter zake van onge schiktheid voor den milit. dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op een pensioen gesteld van /1500, eneenjaarl. verhooging van f 825 voor verblijf in milit. dienst in 's rijks overz. bez. en kol. enz.bevorderdtot kapit.-luit.-ter-zee, den luit.-ter-zee 1ste kl. N. Mac-Leod; tot luit.-ter-zee 1ste kl., den luit.-ter- zee 2de kl. C. H. De Goeje; de 2de luit. H. H. L. Kuilman, H. W. Van Wijk en W. F. K. Bischoff van Heemskerk, respect, van het 2de, 3de en 8ste reg. inf., voor den tijd van vijf jaren ge- det. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Woensda g - a v o n d omslreeks zes uren is de ploegbaas bij den Holl. spoorweg J. D., te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1