LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4826. Vrijdag A0. 1875. 5 November. PRIJS DEZER COURANT :,?oor Leiden per 8 maandenL Franco per postB 1.40. Afconderiflke Nommere0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYEBTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17V Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van BERNARDUS JOHANNES VAN DÉR NAT, vleeschhouwer, wonende alhier, om vergun ning tot het inrichten eener slachterij in het perceel aan de Haarlemmerstraat N°. 111; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 18Jen November aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Gedurende drie dagen v<5ór hel tijdstip hierboven ge noemd, kan op de Secretarie kennis worden genomen van de schrifturen, zoo die omtrent dit verzoek mochten zijn ingekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 November 1875. 2de Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29sten Jani 1851 Stads- blad n°. 85); I Doen te weten, dat het 2de Sappletoir Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 5den tot en met den lSden November 1875, ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeliDg), van 9 tot 4 oren voor een ieder ter lezing is ncdergelegd. I En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Bargemecster. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 November 1875. LEIDEN, 4 November. De Hofmanns-concerten, waarvan er tegen morgenavond hier ter stede een wordt aangekon- I digd, hebben in Duilschland een welgevestigden J naam. Ieder der solisten die daarin optreden, I wordt als een kunstenaar van bijzondere verdien sten erkend. Maar ook werd by een vroeger op- treden van mevr. Dr. Peschka-Leutner en Prof. L!I. Lotto hier te lande hun de meeste lof toege- I bracht, terwijl men van mej. Auguste Redeker ook hier de grootste verwachtingen koestert. Mej. G. Koning van Amsterdam behoort tot een bekende muzikale familie en heeft zelve aldaar reeds meermalen het zoet der lauweren] ge smaakt. "Wanneer men nu bovendien een enkelen j blik op het keurige programma slaat, dan is t zeker dat den beminnaren van virtuosen-con- certen een buitengewoon kunstgenot wacht. Gisteren is door de Commissie voor het j m. o. eene akte toegekend aan de heeren J. D. j Van Noppen, van Gorcum, voor geschiedenis; P. Fockens, van Assen, voor Ned. taal- en letter kunde; G. J. Theunissen, van Rotterdam, voor handelswetenschappenen J. P. M. Dietz, van Amsterdam, voor geschiedenis. Afgewezen werden een voor Fransch, een voor Engelsch en een voor [boekhouden. Voor de akte-examens m. o. te Delft zijn geëxamineerd: 2 candid, voor hoogere wiskunde, die zich gedurende 't examen terugtrokken; 3 cand. voor lagere wiskunde, van welke de heer A. Wichers, van Engwierum, werd toegelaten. Het stoomschip Prins Hendrik is gisteren j i van Southampton naar Batavia vertrokken. Aan de Utrechlsche hoogeschool is bevor- derd tot doctor in de rechten de heer E. Van I Popta. Door den minister van binnenl. zaken is zooals gisteren reeds kortelyk werd gemeld eene nota van antwoord gezonden op het verslag der commissie van rapporteurs ten aanzien van het wetsontwerp tot herziening van de tabel, be doeld in art. 99 der wet van 4 Juli 1850 (Stbl. no. 37), betrekkelijk de kieswet. Daarin zegt de minister, dat hij zwarigheid meent te moeten maken het door de meerderheid der commissie van rapporteurs voorgesteld ontwerp eener nieuwe indeeling des rijks in kiesdistricten over te nemen. Hij merkt daaromtrent op, dat volgens dat ont werp verscheidene der voorgestelde districten verre heneden het art. 77 der grondwet gestelde cyfer van 45,000 zielen, of hel veelvoud daarvan, zullen blijven, terw'yl andere dat cijfer aanzienlijk zullen overtreffen. Hoewel men zich ook naar het oordeel der regeering bij het vormen van kiesdistricten, niet letterlijk aan het getal van 45000 behoeft te houden, acht zij het toch wenschelyk en in den geest der grondwet, dat men zooveel mogelijk tracht dat cijfer nabij te komen. Dit was ook het gevoelen der Tweede Kamer volgens het voor loopig verslag van 25 Maart 1875. Daarin wordt toch gezegd, dat bij de herziening zooveel mogelijk alle onevenredigheden moeten worden hersteld. Aan dezen wensch is hij de indiening van de ge wijzigde ontwerpen tegemoet gekomen, doch bij het thans voorgestelde amendement schijnt juist de commissie van rapporteurs dat denkbeeld weder te hebben laten varen. Bij overweging van hel door de commissie voorgestelde district Woer den schijnt de voorgestelde hoofdplaats te ver van sommige gemeenten afgelegen. Het district Loenen is in het wetsontwerp beter afgerond, en de gemeen ten, daarin opgenomen, hebben meer betrekking met elkander, dan in het voorgestelde district Woerden. De regeering vindt in de thans behan deld wordende herziening der tabel, behoorende hij art. 99 der kieswet, geen de minste aanleiding tot ontbinding der Tweede Kamer. Het ware aan genaam geweest, indien de herziening tijdig voor de verkiezingen van 8 Juni jl. lot stand had kunnen komen; maar ^y is vast overtuigd, dat de geest en letter der kieswet zich niet verzetten tegen het uitschrijven van verkiezingen tusschen- tijds, evenals in 1858 is geschied. Door de regee ring zijn in art. 1 van het gewijzigd ontwerp nog de volgende veranderingen gebracht: district Gouda, weg te laten Kralingen en IJselmonde. Achter Zegwaard te voegenZoetermeer, Noot dorp, Pijnacker, Berkel, Schiebroek, Overschie, Lekkerland. District Delft, weg te laten Over schie, Schiebroek, Berkel, Pynacker, Nootdorp, Zoetermeer. Achter Schiedam te voegenDelfs- haven. District Rotterdam: In plaats van Delfs- haven. te stellen Kralingen. District Dordrecht: Weg te laten. Lekkerland en achter Ridderkerk te voegen IJselmonde. Nopens het hoofdkiesd'islrict Leiden wordt het volgende gezegd: Gelijk reeds vroeger is opgemerkt, zou, wanneer men tot het stelsel van enkele districten wilde terugkeeren, de maatregel overal moeten worden ingevoerd. Dit punt behoort bij eene algemeene herziening der kieswet. Toepassing daarvan op een enkel district, gelijk hier ten aanzien van Leiden wordt voorgesteld, zou niet vrij van willekeur zijn. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staafsbegrooting voor 1875. Die verhooging strekt o. a. tot aankoop van een huis op de Prinsen gracht bij de Leidschei-traat te Amsterdam, dat, behoudens eenige noodzakelijke verbouwingen, uit nemend geschikt wordt geacht voor de huisvesting van 26 leerlingen van 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Met inbegrip der kosten van overdracht en van de kosten van ver bouwing zal tot aankoop van dat perceel de som van 40.000 noodig zijn, hetgeen, de zeer hooge waarde van gebouwde eigendommen te Amsterdam in aanrnerkiug genomen, niet te veel kan geacht worden. De minister is daarom van meening, dat van deze zeldzaam voorkomende gelegenheid om de school in het bezit te stellen van een eigen gebouw, gebruik moet worden gemaakt, te meer omdat de huur van het thans gebruikte perceel, op de Bloemgracht, met 1 Mei 1876 verstreken zal zyn. Z. K. H. Prins Alexander zal a. s. Zaterdag de reis naar Algiers aannemen en daartoe des ochtends per Holl. spoor naar Brussel vertrekken. Tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Haarlemmermeer is gekozen Mr. F. J. J. baron Van Heemstra met 648 stemmen. Er waren 1084 stemmen uitgebracht; van onwaarde 17, geldig 1067. Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg bekwam 415 stemmen. Eerste Karn er. Tegen Zaterdag zijn aan de orde gesteld vele ontwerpen van minder aanbelang. De rapporteurs voor de rechterlyke wetten zijn de heerenHengst, Voorthuysen, Nobel en Hein, en voor de spoorwegenRijckevorsel, Pin- coffs, Cremers en Smit. Uit het verslag der commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, nopens de in lichtingen door de regeering gegeven op het adres van J. A. Cremers te Bingelrade, over zijn ontslag als lid der commissie voor de herziening der belast bare opbrengst van de gebouwde eigendommen in de controle Sittard, blijkt, dat de commissie geen voldoendé termen heeft gevonden in deze zaak een ander voorstel te doen, dan om den minister van financiën, onder toezending van een afschrift van het verslag, dank te beluigen voor de door hem gegeven inlichtingen. Z. M. heeft J. R. Zorn, ontv. der in- en uitg. rechten te Veldzigt (gem. IJzendijke), be noemd tol ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Bath; op zijn verzoek, aan Mr. G. N. De Kempenaar, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als rechter in de arr.-rechtbank in Den Haag, en benoemd bij de arr.-rechtb. aldaar tot presid. Jhr. Mr. B. C. De Jonge, off. van just.: tot off. van just, in Den Haag Mr. J. G. Patijn, off. van just, bij de arr.-rechtb. te Rotterdamtot off. van just, bij de arr.-rechtb. te Rotterdam Mr. A. J. Roest, subst.-off. bij de arr.-rechtb. in Den Haag; tot griffier bij het kantongerecht te Voor burg Mr. V. T. J. Mutsaers, adv. in Den Haag. Gemengd Nieuws. Gisternacht is door de stoomboot „Talisman", beneden de zalmzegenvisscherij „Oranje Nassau", nabij Pernis, een schuitje, geladen met aardappelen, aangevaren, waardoor het onmiddel lijk zonk. De schipper en zijn knecht werden door andere in de nabijheid zijnde opvarenden gered; zijne vrouw is verdronken. Te Woensel wordt thans druk gewerkt om de ruïne van den voor eenige weken inge- storten toren weg te ruimen94 werklieden zijn daarmee bezig, en men denkt binnen een paar weken gereed te komen. Volgens geruchten zou het kerkbestuur met den bouwmeester en den architect overeengekomen zijn, dat van de schade, op 30,000 begroot, ƒ9000 zou gedragen worden door den aannemer, een gel'yk bedrag door da kerk en ƒ12,000 door den architect.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1