LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4825. Donderdag A0. 1875. 4 November. PRIJS DEZER COURANT „Foor Leidea per 8 maanden.f 1. Franco per post0 1.40. Afiooderiyke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK AD VERTEN TIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 November. In de maand October zijn binnen de ge meente Leiden geboren 137 kinderen, als: 7*2 zoons en 65 dochters, waaronder is begrepen 1 'tweelinggeboorte; overleden 69 personen, als: 18 mannen, 13 vrouwen, 20 zoons en 18 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3gehuwd 17 paren. Maandag jl. had op de nieuwe sociëteit alhier de feestelijke herdenking plaats van hare stichting op 1 November 1850. Des namiddags te zeven uren vereenigde zich het grootste getal harer leden in het keurig versierde lokaal, om na een gezelligen avond aan een souper deel te nemen. De heer N. J. Stallinga opende als president der sociëteit den feest- disch met eene toespraak, waarbij hij eenige der voor naamste harer lotgevallen gedurende het 25-jarig be staan der nieuwe sociëteit kortelijk in herinnering bracht, en schetste in voorname trekken het lief en leed, haar gedurende dit tijdperk wedervaren schitterend mocht zij, ondanks zwartgallige aantij ging, fier het hoofd opheffen. Geen drinkge- lagen, geen nachtelijk samenzijn, geen oorzaak tot gramstorige tehuiskomst, niets daarvan, rustig en fatsoenlijk was en is een kenmerk van de conversatiën door de nieuwe sociëteit aangeboden. Spreker vervolgde met een hartelijk woord te i richten tot den heer P. Van Geer, op uitnoodi- ging der leden voor deze gelegenheid overgekomen, door wien deze stichting gegrondvest was, en die in zijne beste levensjaren zooveel tot haren bloei had bijgedragen. Verder werd gedacht aan den ontwerper van het gebouw, mede tegenwoordig, aan de vroegere en latere commissarissen en anderen die steeds geloond hadden en nog toonen deze sociëteit op prijs te stellen. De president eindigde met den wensch, dat de nieuwe sociëteit steeds eene plaats zou blijven van gezellig onschuldig verkeer, een rustplaats na den arbeid, alwaar nieuwe krachten worden opge- daan voor getrouwe plichtsvervulling. Dan en dan alleen kan zij een waarachtig sieraad dezer stad zijn, en zouden velen na ons zich verheugen kun nen in het bestaan der nieuwe sociëteit. Dat aan den disch eene vroolijke stemming heerschte en 'menige dronk op den bloei der sociëteit werd uitgebracht, ligt in den aard der zaak, evenals het overbodig is er melding van te maken, dat 'na drie a vier uren tafelgenot, de feestviering eindigde, welke ongetwijfeld bij alle aanwezige leden een aangenamen indruk zal achterlaten. Hedenmorgen werd op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den typograaf J. H. Midderhof. Op tienjarigen leeftijd 'in dienst gelreden van nu wijlen den heer E. J. Brill, bleef hij daar tot op v'ylenzeventigjarigen leeftijd jjverig en trouw werkzaam, toen hij door de tegenwoordige patroons dier firma in staat werd gesteld zijn verderen leeftyd in rust door te brengen. Zondag 11. overleed hij in den ouderdom van 84 jaren. Hel geheele personeel der firma Brill en eenige leden der typographische vereeniging „Lourens Jansz. Coster", waarvan hij eere-lid was, met de banier der vereeniging, begeleidden den overledene grafwaarts, waar zy hem de laatste eer bewezen. Maandag vierde de heer Dr. J. Van Nes zijn 25-jarig jubilé als geneesheer te Noordwijk. Door de ingezetenen van Noordwijk, Noordwykerhout en Voorhout werd hem een pianino, benevens een album, bevattende de namen der deelnemers, ten geschenke aangeboden. Onder de armen werd door den jubilaris eene uitdeeling van brood gehouden. De „Staats-Courant" meldtTen gevolge van het afbreken der diplomatieke betrekkingen met de Nederlandsche regeering door den Venezue- laanschen gezant bij ons hof, is de vertegen woordiger van Zr. Ms. regeering uit Caracas terug geroepen. Hij heeft Venezuela reeds verlaten. [Wegens de late ontvangst gisteren in eenige nummers niet medegedeeld.] Men verneemt dat het eskader onder den kapt.-ter-zee W. C. Klis, het Engelsch Kanaal verlaten hebbende, koers zal zetten naar St.-Thomas en de divisiecommandant aldaar per mail in over leg zal treden met den gouverneur van Curasao of zijn tegenwoordigheid te Curasao vereischt wordt: zoo niet, dan zal de oefeningstocht voortgezet worden. Den lsten Januari 1876 evenwel zal het eskader zich te Curasao moeten bevinden en ver dere orders afwachten. De bewapening van het „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden" is zeker vol doende, ingeval men er tegen Venezuelaansche schepen of batterijen gebruik van mocht maken. Het eerste schip heeft op zijn halfdek vier ge trokken 18 cM. A pivot staan en op het voorschip acht gelrokken 18 cM. kanonnen. De „Leeuwarden" heeft eveneens niets dan getrokken geschut aan boord. De „Cornelis Dirks" benevens de „Prinses Marie" en ,,'t Loo" die reeds op weg naar of in West-Indië zijn, bezitten daarentegen ook nog gladde vuurmonden. Het stoomschip Groningen is gisteren van Batavia via PadaDg naar Rotterdam vertrokken. Voor de akte-examens van het m. o. werden gisteren toegelaten de heerenK. Ten Bruggen- cate, van Hoorn, voor Duitsche taal- en letter kunde; H. Duvanel, van Den Haag, voor Fr. taal- en letterkunde, J. D. B. Biengreber, van Amsterdam, voor boekhouden en D. Goslins, van Harlingen, voor Eng. taal- en letterkunde. Afge wezen werden 1 voor geschiedenis en 1 voor boekhouden. Een voor handelswetenschappen trok zich terug. Van de 9 candidaten voor de akte der Fransche laai, 1. o., werden gisteren in Den Haag 5 afgewezen; toegelaten mej.: J. W. M. Alers uit Hillegersberg, A. M. S. Berg uit Rotterdam^ A. Fanguian uit Dordrecht en E. Sanly uit Rot terdam; 2 candidaten voor het teekenen werden afgewezen. De algemeene uitslag van de najaarsexa mens voor het lager onderwijs in deze provincie is geweest als volgt: hoofdonderw. geëx. 58, toe gel. 23, afgew. 35; hulponderw. geëx. 53, toegel. 27, afgew. 26; onderwyzersFransch geëx. 41, toegel. 21, afgew. 20; Engelsch geëx. 11, toegel. 5, afgew. 6Duitsch geëx. 5, toegel. 2, afgew. 3; wiskunde geëx. 26, toegel. 11, afgew. 15; landbouwkunde geëx. 3, toegel. 3; gymnastiek geëx. 5, toegel. 3, afgew. 2 hoofdonderwijzeressen geëx. 10, toegel. 6, afgew. 4; hulponderwijzeressen geëx. 34, toegel. 22, afgew. 12, onderwijzeressen: Fransch geëx. 44, toegel. 23, afgew. 21Engelsch geëx. 17, toegel. 9, afgew. 8; Duitsch geëx. 6, toegel. 2, afgew. 4; teekenen geëx. 2, afgew. 2; handwerken geëx. 69, toegel. 60, afgew. 9. Z. M. heeft benoemd: tot president der rechtbank in Den Haag Jhr. Mr. De JoDge, thans off. aldaar; lot off. van justitie der rechtbank in Den Haag Mr. J. G. Patijn, thans officier te Rotterdam; tot officier van justitie te Rotterdam, Mr. A. J. Roest, thans subst.-officier le Rotterdam. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn bevor derd tot doctor in de rechten de heeren D. De Blocq van Haersma de With en J. H. Van Haersma de With. Ten behoeve onzer marine is by de firma Yarrow Dudley en Co. te Londen een stoomvaar- tuig gebouwd, voorzien van al zoodanige inrich tingen als strekken kunnen om het leggen en behandelen van torpedo's te bespoedigen en te vergemakkelijken. In de vorige week heeft de proeftocht plaats gehad, waarbij is gebleken dat het vaartuig aan de vereischten voldoet. Bij dispositie van den minister van binnenl. zaken is aan den heer J. J. B. J. Bouvy, als directeur der binnenlandsche schroefstoomboot- reederij te Dordrecht, vergund om met elke stoomboot één boeglegger te mogen sleepen langs den waterweg van Dordrecht naar Amsterdam over Gorcum en Utrecht. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. De Tweede Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen a. s. Dinsdag. De minister van binnenl. zaken heeft ge antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens de herziening der kiestabel. De minister meent zwarigheid te moeten maken, het door de meer derheid der commissie van rapporteurs voorge steld ontwerp der nieuwe verdeeling van het rijk in kiesdistricten over te nemen. Hij handhaaft dus zijn ontwerp, maar geeft nog enkele wijzigingen toe. Bij Rotterdam komt, in plaats van Delfshaven, Kralingen en bij Dordrecht, in plaats van Lekker- land, IJselmonde. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. le Oirschot M. Van den Bergh, ontv. der registr. en dom. aldaar; tot griffier bij het kantong. te Heusden S. Verhagenaan G. M Tetrode, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de comm. van admin, over het huis van arrest en just, te Assen, en benoemd tot lid Mr. J. Van der Feen, raadsheer in Drente; benoemd tot kan tonr. te Heerlen Mr. E. De Limpens, kantonr. te Gennep; tot kantonr. te Eindhoven Jhr. Mr. A. J. J. Van Sasse van Ysselt, subsi.-griffiertot hurgem. der gem. Delfzijl H. M. Toxopeus Lz.; aan P. J. Vaumon, matroos 1ste kl. aan boord van het stoomschip „Bandjermassing", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van dren kelingen op 28 April en 41 Juli jl. ter reede van Edi, toegekend de br. medaille voor menschl. hulp betoon, alsmede een loff. getuigschriftde be noeming van F. Rutten, burgem. van Beegden, tot secr. dier gem., goedgekeurd; voor den tijd van 5 jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indié den lsten luit. J. C. J. Le Cocq d'Armandville en de 2de luit. J. W. Van Bergen, A. Berends, P. J. Wy- mans, J. C. Telders, N. C. U. Masman, W. P. Wetselaar en P. A. H. F. Tergau; bij de inf. in Ned.-Indië benoemd tot 2den luit. den serg. J. B. Hiltermann; aan den O.-I. ambt. H. A. Van Rossem, laatst, hoofdingen. 2de kl. bij den waterst. en de burg. openb. werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen; met ing. van 1 Dec. den scheepsbouwk. ingen. H. Van Meerten benoemd tot adspir.-ingen. voor scheepsbouw in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Dezer dagen was er eenige levendig heid in den aanvoer van versche visch te bespeu ren, die voornamelijk bestond in kabeljauw en schel visch, tegen zeer hooge prijzen. Zy werden

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1