zien toeval eene werkboot, bemand door vijf per sonen, door den sterken vloed omgeslagen, ten gevolge waarvan twee verdronken, nalatende we duwen en een aantal kinderen, terwijl de drie overigen, reeds door den stroom medegevoerd, met levensgevaar en inspanning van alle krachten, met eene boot zijn gered door den schippersknecht M. Leunis, van Neuzen. Het „Paleis van justitie" geeft zijne verontwaardiging te kennen, dat in de hoofdstad van ons land, waar bedelen strafbaar is gesteld, zelfs een deel der politiemacht, de nachtwachts, by kermis en nieuwjaar om fooien rondloopt, dat niets minder is dan bedelen, en thans aan de huizen rondgaan om een turfje. Te Aiseau, in den omtrek van Char- leroi, is eene Romeinsche villa ontdekt. Zij is geheel bedolven, maar wordt thans onder toezicht van den burgemeester en twee leden van het archaeologisch genootschap bloolgelegd. Men heeft reeds een badkamer, hypocauster en een colum barium gevonden. Rechtzaken, Bij een uitvoerig gemotiveerd arrest deed gisteren de hooge raad uitspraak in het cassatie beroep van den officier van justitie te Amsterdam tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de hoogleeraar in het strafrecht Mr. G. M. J. Wil- leumier is ontslagen van alle rechtsvervolging wegens de hem ten laste gelegde overtreding aan gaande het afgeven van certificaten bij besmette lijke ziekten. Het beroep in cassatie werd geheel overeenkomstig het gevoelen van het Openb. Min. verworpen. De burgerlijke kamer van het hof in Zuid- Holland heeft gisteren bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij is afgegeven de vordering in de aanvarings-quaestie van de wed. Stroep tegen P. W. Warman en de „General Steam Navigation Company". Het hof heeft daarbij evenals de eerste rechter beslist dat er van geen onvoorzichtigheid of nalatigheid van den schipper van de Engelsche boot is gebleken en deze dus ook niet gehouden is eene schadevergoeding van f 13000 voor het verongelukken van den echtge noot der eischeres te voldoen. De hooge raad heeft gisteren overeenkom stig de conclusie van het O. M. bekrachtigd eene uitspraak van de arrond.-rechtbank te Rotterdam, waarby van alle rechtsvervolging is ontslagen B. Y. te Vlaardingen, ter zake dat hij in Febr. II. in de touwslagerij van v. d. B. aldaar, zonder goed keuring of medewelen van den bestuurder van die touwslagerij, zijn achtjarig zoontje heeft gebezigd tot het draaien van een wiel bij den arbeid. De rechtbank oordeelde dat dit feit niet strafbaar was, omdat de arbeid, door den achtjarigen jongen ver richt, geschied is ingevolge het bevel van zijn vader, krachtens de vaderlijke machten, en daar door geen dienstbetrekking tusschen dat kind en wien ook is ontstaan, zoodat er van indienststel- ling en in dienst hebben in den zin der wet ten deze geen sprake kan zijn. BUITENLAND. Frankrij li. Het standbeeld te Dijon, bestemd om de ver dediging tegen het Duitsche leger in 1870 in herinnering te houden, is door soldaten, op last van generaal Gallifet, neergehaald en in tallooze brokken op den grond gevallen, ofschoon men hooi en mest op den bodem had uitgespreid. De mest en 't hooi waren ijdele voorzorgen bij de ruwe wijze, waarop de soldaten te werk gingen. Het monument was het werk van den beeldhouwer Cabet, en 't werd als een waar kunststuk ge roemd. Generaal Gallifet was bij het sloopings- werk tegenwoordig, en bij de daarop gevolgde wapenschouwing reikte hij aan de twee officieren, onder wier leiding het gedenkteeken is weggeno men, het kruis van het legioen van eer uit. De minister van financiën, de heer Léon Say, heeft, naar gemeld wordt, ten gevolge der oneenigheden in het kabinet, willen aftreden doch eenige der aanzienlijkste bankiers, met den baron Rothschild aan 'f hoofd, hebben zich hierop naar Mac Mahon begeven om hem onder 't oog te brengen, dat 's ministers aanblijven noodzake lijk is, wil men de Fransche rente op haren fer- j men koers gehandhaafd zien. Ook de hertog Decazes moet by Mac Mahon pogingen in 't werk I gesteld hebben, om Léon Say te overreden zyne portefeuille te behouden. De minister heeft daarop besloten in 't kabinet te blijven. De brand op het admiraalschip „Magenta", dien men ondanks alle pogingen niet heeft kunnen blusschen, is te 1 uur 's nachts uitgebarsten, en te halfvier verliet de vice-admiraal Roze het schip, nadat hij zich vergewist had, dat de geheele be manning het brandende vaartuig had verlaten. De „Magenta" was een der oudste schepen van de gepantserde vloot. Zyne platen hadden eene dikte van 12 centimeter en beschermden slechts een gedeelte der batterij. Het werd in 1861 te water gelaten en zou weldra ontwapend en als admiraalschip door de „Richelieu", een gepant serd vaartuig van nieuwe constructie, vervangen worden. Het „Journal officiel" behelst het besluit, waarby eene rechtsgeleerde faculteit van staatswege te Lyon wordt opgericht. Duitscliland. De „Reichs-Anzeiger" verneemt, dat bij het bezoek des keizers te Milaan de voorloopige schik kingen zijn getroffen om de nauwe betrekkingen tusschen Duitschland en Italië te doen blijken door wederzyds de gezanten tot den rang van ambas sadeur te verheffen. De „Nordd. Allg. Zeitung" waarschuwt tegen eene verkeerde opvatting van een artikel in het Russisch regeeringsblad over de Herzegowina. Het artikel dient alleen om te constateerendat Rus land zijne sympaihie voor de Slavische bevolking in Turkije niet heeft ten offer gebracht aan het verlangen naar volstrekte handhaving des vredes; dat de Porte door hare toezegging omtrent de invoering van hervormingen eene interventie heeft voorkomen; dat op de mogendheden de plicht rust, het hare te doen ter bevestiging van het vertrouwen der Slavische Christenen op die toe zegging; dat de Porte zonder dit vertrouwen geen ernstig gemeende hervormingen kan tot stand brengeneindelijk dat in alle geval aan den treu- rigen toestand der Christelijke bevolking in Turkije een einde moet komen. Met deze verklaring wordt geene nieuwe phase in de Oostersche quaestie of quaestiën geopend. Het eerste gedeelte is ge richt tot de Slavische Christenen en dient om hen van Ruslands voordurende sympathie te ver zekeren. Het laatste gedeelte betreft blijkbaar die West-Europeesche regeeringen, welke geneigd schijnen, gevolg te geven aan de klachten harer onderdanen over de voor hen nadeelige financieele maatregelen der Porte, welke stappen voorzeker niet bevorderlijk zouden zijn voor het gezag der Porte by hare Christelijke onderdanen. Behalve deze negatieve ondersteuning der mogendheden ten gunste der Turksche hervormingsplannen schijnt er echter ook aan eene positieve te worden ge dacht, daar het regeeringsblad toch zoo duidelijk zegt, dat „in alle geval" aan den treurigen toe stand der Slavische Christenen in Turkye een einde moet komen. Als een nieuw bewijs van de sympathie in Rusland voor die Christenen wordt tevens gemeld, dat de inzameling van giften voor de Herzegowina er nog steeds in omvang toe neemt. Onder anderen heeft het stedelijk bestuur van Moskou geteekend voor 20,000 roebels en volgens de Czechische bladen is door den Czaar voor de vluchtelingen uit de Herzegowina niet slechts 30,000 roebels geschonken, maar ten hun nen behoeve ook een eigenhandige brief aan den vorst van Montenegro gezonden. Groot- Britannië. De „Times", sprekende over de geruchten om trent het samenkomen van eene nieuwe confe rentie der Europeesche mogendheden, zegt dat Engeland thans dergelijk plan met meer kalmte tegemoet kan zien, dan twintig jaar geleden. Het zal den loop der gebeurtenissen afwachten, zon der zich illusiën te maken, doch ook zonder zich bezwarende verbintenissen op te leggen. Uit Aden wordt de aankomst van de „Sera- pis" gemeld. De Prins van Wales werd door den garnizoens-cornmandant, de civiele en militaire overheden en deputatiën uit de Europeesche en inlandsche kooplieden ontvangen. De geestdrift was groot, de stad schitterend versierd. De „Daily News" meldt, dat in Januari eene Engelsche expeditie niet van staatswege naar Nieuw-Guinea vertrekken zal. Twee honderd man gaan mede met het doel zich daar als kolonis ten neder te zetten. Deze twee honderd zijn uit gekozen uit ongeveer duizend, die zich voor de onderneming aangeboden hadden. Aan een ge wezen officier der marine, den heer Armitt, is de leiding van den tocht toevertrouwd. De expeditie schynt nogal sympathie te vinden; er zijn belangrijke giften en bijdragen daar voor ingekomeneen enkel persoon heeft den ondernemers een schip van 1200 ton, met de daarbij behoorende uitrusting ten geschenke gege ven; een ander eene stoomboot. Men gelooft, dat-de regeering de expeditie steunen zal. Voorsbands is bepaald, dat zij, die daaraan deelnemen, volstrekt geen geld, maar enkel den kost en eene uitrusting zullen ontvangen. Hun is echter beloofd, dat ieder in Nieuw-Guinea, als de expeditie slaagt, eigenaar worden zal van vier vierkante Engelsche mijlen grond. De „Daily Telegraph" is zeer ingenomen met het plan van den aanstaanden lord-mayor van Londen, die voor het diner, dat bij zijne inhuldi ging op 9 November zal plaats hebben, geene noodiging zal zenden aan de gezanten van Hon duras, Costa Rica en Paraguay. Vroeger werden steeds al de buitenlandsche gezanten genoodigd. De rol, door hen, vooral door den gezant van Honduras, Carlos Guttierez, bij het sluiten van allerlei insolide leeningen gespeeld, is daarvan natuurlijk de oorzaak. De „Daily Telegraph" zou het wenschelijk achten, dat dit voorbeeld door het hof en ook ten opzichte van grootere bankbreu- kige staten werd gevolgd. Spanje. De bewegingen in het noorden hebben een aanvang genomen en zoowel van regeeringszijde als van Garlistischen kant meldt men dat zeer spoedig belangrijke gebeurtenissen tegemoetgezien mogen worden. Quesada is voortgerukt tot Orduna en heeft op de wegen van Miranda en Bilbao geen Carlist ontmoet. Vervolgens heeft hij hoogst gewichtige stellingen ingenomen bij Salinas, op de grenzen van Alava en Guipuzcoa, en bedreigt hij de vallei van Leniz. De Carlisten zijn geconcen treerd in de omstreken van Mondragon en Onate. Volgens de regeeringsberichten heeft kde marsch der regeeringstroepen schrik gebracht onder de Carlisten van Durango, Orduna en Onate. Volgens die der Carlisten echter wachten zy, geconcen treerd te Miravalla, op den weg van Bilbao naar Orduna, de troepen van Quesada en Lorna af om hun den doortocht te betwisten. In Catalonië hou den de onderwerpingen aan, en heeft Martinez Campos de bergbewoners tegen 15 November onder de wapenen geroepen. Generaal Del&tre heeft het laatste over blijfsel van het centrum, dat zich nog in Cataloniö bevond en, 600 man sterk, onder bevel van Boët stond, genoodzaakt op Fransch grondgebied de wijk te nemen. Dit bericht wordt uit Tarbes be vestigd; bij deze troepen waren 70 officieren; zij hadden 30 paarden en 6 muilezels bij zich. Italië. De minister Minghetti heeft op een electoraal banket, hem te Cologna aangeboden, eene rede gehouden, waarin hij zeide dat het tekort op het budget van 1876 vermoedelijk niet meer dan 16 millioen zal bedragen, en hierbij moet in rekening worden gebracht, dat op dit budget 27 millioen voorkomen voor nieuwe spoorwegen. De minister hoopte dat de ontvangsten en uitgaven, ten gevolge van het toenemen der inkomsten, weldra in even wicht zullen zijn. Intusschen zal de financieele toestand, ook nadat het evenwicht zal zijn ver kregen, door het bestaan van de vlottende schuld en den gedwongen koers der bankbiljetten, veel te wenschen overlaten. De minister wees er op, in antwoord op de beschuldiging, dat hij het protectionisme voorstond, dat er nieuwe handels- tractalen zullen gesloten worden, dat hij wijziging zal brengen in de scheepvaartrechten en ook de invoerrechten op de tarwe en de uitvoer rechten op den wijn dacht af te schaffen. Voor deze hervormingen hoopte hij op de medewerking van het parlement. De rede werd toegejuicht. Tele grammen. NEW-YORK, 1 November. De regeering heeft aan haren gezant te Madrid een memorandum

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2