LEI I> SO 11 DAGBLAD. N°. 4824. Woensdag A0. 1875. 3 November. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidea per 8 maandenf 1. Franco per post0 L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 2 November. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3273 porlién, als: 2891'/a warme spijs, 323 vleesch en 58'/2 spek. Het Ned. stoomschip Voorwaartsvan Bata via naar Nieuwediep, is den 31sten Oct. van Napels vertrokken; de Prins Hendrik, van Nieuwe diep naar Batavia, is dien dag te Southampton aangekomen; de Torringtonvan Batavia naar Rotterdam, arriveerde den 31 sten Oct. te Brou wershaven. Bij de gisteren in Den Haag gehouden exa mens voor het 1. o. werden voor de Fransche taal geëxamineerd 8 candidatentoegelaten mej. J. C. Hardeman uit Gouda, A. A. L. Hubrecht uit Den Haag, K. T. Ehbink uit Voorburg en A. P. Schot uit Charlois. Voor de handwerken waren 16 candidaten opgekomen; 2 werden afge wezen; toegelaten mej.: J. H. v. d. Berg voor nut en smaak; J. M. De Bruyn voor smaak; H. W. C. Burgers en A. C. Ten Gate Huender voor n. en s.; W. Van 't Hof voor s.B. M. P. Korpershoek v. d. Kooy voor n. en s.M. Nijns voor n.; C. C. M. Olyslager voor n. en s.; L. C. Raasveldt voor n.M. W. Schepman, P. J. Greup geb. Stolk en B. M. W. Verhoeven voor n. en s. C. Lensveld voor n.; H. W. Donkersloot voor n. en s., allen uit Den Haag. De „Staats-Couranl" meldtTen gevolge van het afbreken der diplomatieke betrekkingen met de Nederlandsche regeering door den Venezu- iaanschen gezant bij ons hof, is de vertegen woordiger van Zr. Ms. regeering uit Caracas terug geroepen. Hij heeft Venezuela reeds verlaten. Peru is thans mede telegraphisch met Europa verbonden. Het tarief voor telegrammen naar de kantoren in dien staat bedraagt voor alle Neder- landsche kantoren, boven het tarief per bericht van 20 woorilen tot Valparaiso ad 166 gl., per telegram van 10 woorden, met opklimming voor elk woord meer met een tiende van den prijs, naar Iquique 31.25 gl., naar Arica 47 gl., naar Islay eu Mollendo 62.50 gl., naar Lima 73.75 gl. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Urk en de gemeente Urk toegevoegd aan het ontvangkantoor te Enkhuizen, onder het voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis J. Burgerhoudt. De divisie, onder bevel van den kapt.-ter- zee W. C. Klis, bestemd tot het doen van een oefening.stocht naar West.-Indië en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen „Zilveren Kruis", „Leeuwarden" en „Cornelis Dirks", respectievelijk onder bevel van genoemden hoofdofficier, den kapt.-ter-zee B. D. Van Trojen en den kapt. luit.- ter-zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, is in den namiddag van den lsten dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokken. De 1ste luitenant der genie C. J. Snijders, die voor 2 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij dat wapen van het leger hier te lande ingedeeld; de 1ste luitenant J. Van der Wedden is op zijn verzoek eervol ontheven als adjudant bij het 2de reg. huzaren te Venlo en in die betrekking vervangen door den lsten luit. J. A. Ortde kapiteins C. F. Pabst en J. R. Weenink zijn van de bataljons jagers bij die der grenadiers overgeplaatst. Z. M. heeft benoemd lot controleur over de vervaardiging van postzegels enz. te Haarlem, L. M. L. baron Sweerts de Landas, thans direc teur van het postkantoor te Zutfen. De audiëntie van den minister van oorlog zal a. s. Donderdag niet plaals hebben. Z. M. heeft benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw G. Entrop van Poeteren, expediteur bij de comptabiliteit en de expeditie van de Nederl. „Slaatsct." en het Staatsbladaan G. Graal te Haarlem, als blijk van goedk. en levr. wegens het herhaaldelijk redden van drenkelingen aldaar, laatst op 13 Sept. 1875, toegekend de br. medaille, alsmede een ioff. getuigschrift; de 2de luit. P. Gorver en C. Hiebendaal, van het 2de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Op de Middelstegracht is een vijf- jarig knaapje, dat gistermiddag met zijne moeder was meegegaan, die een emmer kokend water ging halen, bij het terugkeeren gestruikeld en rnet het hoofd voorover in het vocht gevallen, zoodat het kind aan hoofd en bovenlijf deerlijk gebrand is. Gisteravond te ongeveer hal ft waalf is door den agent van politie Beyer en den heer Grentzius, kapelmeester bij het 4de reg. inf. alhier, geassisteerd door de koetsiers van den heer Bor- gerding W. Jansen en N. Kaaten, met behulp van een bootje aan den Apothekersdijk een mans persoon uit het water gered. Ware niet zeer spoedig hulp verleend, de man zou zeker verdron ken zijn. Aan de her v. gemeente te Schiedam zijn door wijlen mej. A. Loopuyt vermaakt drie woonhuizen, onder bepaling, dat deze aan drie der dienstdoende predikanten moeten verhuurd worden voor f 400 'sjaars; alsook dat, wanneer een dier huizen open komt, den oudsten predi kant in dienstjaren de keuze moet gelaten wor den, dit te betrekken. Het bericht van het door een der treinen van het Holl. Spoor aanrijden van een zich op den weg bevindend losloopend paard, heeft eenige personen, die van het station Rijswijk veel gebruik maken, aanleiding gegeven tot de opmer king, dat het zeer te verwonderen is, dat dergelijke ongelukken nabij genoemd station niet meermalen voorkomen. De chef van dat station, een zeer actief en intelligent ambtenaar, heeft hun althans reeds meermalen zijn nood geklaagd, dat hij steeds van des ochtends 7 tot des avonds halftwaalf alléén in functie moet zijn, en bij voorkomende hindernissen niet bij machte is om adsistentie te seinen, of zich die op eene andere wijze te ver schaffen. Nog onlangs bevond zich, kort voor de aankomst van een verwacht wordenden trein, een 6tier op de spoorbaan, dien hij, alléén zijnde, niet bij machte was daarvan te verwijderen, terwijl hij niemand in de nabijheid zag, om hem hulp te verleenen. Gelukkig verwijderde het beest zich uit zichzelf kort vóór de aankomst van den pas- seerenden trein. Bij eene boring, door de firma Van der Slik en Gie. uit Dordrecht bewerkstelligd, heeft men te Wijnandsrade weder eene kolenlaag ontdekt. Men meldt uit Dordrecht, dat Z a t e r- dag-namiddag in het hotel Boudier aldaar door zekeren V., commissionair te Rotterdam, op diens aanstaanden zwager v. O. een revolverschot is gelost, dat, zoo niet op hetzelfde oogenblik de arm des daders ware afgewend, waardoor hel schot in de glasruiten terechtkwam, doodelijk zou getrofFen hebben. V., die vermoedelijk aan verstandsverbij stering lijdt, is voortvluchtig en thans nog in het bezit van den revolver met een aantal gevulde patronen. Volgens een gerucht zou Amsterdam zich eerlang in het bezit van nog een schouw burglokaal hebben te verheugen. Men zegt, dat op een der pleinen aldaar perceelen zijn aangekocht of zullen worden aangekocht, om plaats te maken voor een nieuwen schouwburg. Op tooneelgebied mag men trouwens groote veranderingen tegemoet- zien. De meeste loopende contracten eindigen met dit speelseizoen. Het Haagsche gemeentebestuur heeft voor de verpachting van den Hollandschen schouwburg de vrije concurrentie ingeroepen en het gemeentebestuur van Amsterdam zal wederom tot de verpachting van den stadsschouwburg moe ten overgaan. Twee „heeren", die bij gelegenheid der Tielsche kermis te Geldermalsen drie dagen in het logement van den heer v. A. hadden gelo geerd en er nogal grove verteringen hadden ge maakt, zijn 's nachts heimelijk vertrokken door zich langs een ladder, gefabriceerd uit hun bed- delakens, op straat te laten nederzakken. De gemeente Zuidland is Zondag avond door een zware ramp getroffen. Omstreeks 7 uren barstte in eene vlasschuur een hevige brand uit, die weldra zulk een omvang kreeg, dat zeven of acht panden geheel of gedeeltelijk en eene groote hoeveelheid vlas en andere roerende goederen zijn vernield. Volgens voorloopige opgave zijn 16 huisgezinnen van huisvesting beroofd, terwijl daarenboven meer dan 40 arbeiders, die met de bewerking van vlas hun brood verdienen, voor den aanstaanden winter van werk verstoken zullen zijn. Zes brandspuiten zijn er werkzaam geweest. Omstreeks middernacht was men den brand meester. Door een ingezetene van Hellevoet- sluis is aan den minister van marine verzocht, aan twee duikers der marinewerf verlof te ver leenen, om het, in het op den Ooster gestrande Engelsche stoomschip „Thomas Sorby" nog aan wezige gedeelte der lading te redden, daar parti culiere duikers niet te verkrijgen waren. Naar men verneemt is het verzoek door den minister toegestaan. In den vroegen ochtend van Maandag werd de bevolking te Rheden gewekt door de brandklok. Weldra bleek het dat het huis van Te Boekhorst in volle vlam stond. De brand deelde zich aan nog twee belendende huizen mede, die ook geheel vernield werden. Vier huisgezinnen verloren al hun have. Naar men verzekert zijn de vier kolo- nialen, die voor eenige dagen met een vlet van het Huisduiner strand zijn ontvlucht, te Antwer pen aangekomen, terwijl zij de vlet van de Schelde hebben laten afdrijven. Sedert eenigen tijd hield zich in de omstreken van Deventer eene vrouw op, die voor gaf kwalen te kunnen genezen. De kruiden, die zij daartoe gebruikte, werden door haar gereed gemaakt en tegen hooge betaling afgeleverd, na tuurlijk zonder dat zij de bevoegdheid bezat om de geneeskunst uit te oefenen. Zij werd dezer dagen door de justitie in de uitoefening van haar bedrijf gestoord, doordien proces-verbaal tegea haar is opgemaakt. Zaterdag werd op de Wester-Schelde voor Ossenisse, bij Walsoorden, door een onvoor-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1