nen). Wie het betoog var. den schranderen oud heidkundige hoorde, gat gereedelijk toe, dat er schier geen twijfel overblijft aangaande de juist heid dezer verklaring. Daar het in druk verschij nen zal, zal het belangstellend publiek weldra in de gelegenheid zijn, met het geheele beloog kennis te maken, dat ook, wat de bijzaken betreft, alle aandacht verdient. De eerstvolgende vergadering der Vereeniging zal te Kampen plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griff. bij de arrond.-rechtbank te Arnhem Mr. L. H. D. De Vos tot Nederveen Cappel, griff. bij het kantong. te Doesborg; den ritm. op nonact. G. H. baron Taets van Amerongen, van de eav., op zijn ver zoek, een eervol ontslag verleend uit den milit. dienst; bij den plaats, staf benoemd tot pi. adj. •lste kl. te Venlo, den kapt. P. J. Kuipers, van de inf., thans op nonact.tot 2den luit.-kwartierm. bij het 3de reg. inf. A. W. v. d. Meer, bij het 4ae reg. inf. M. H. Kroonenburg, bij het 6de reg. inf. T. C. Broeksma, bij hel 8ste reg. inf. H. L. Knauf, D. G. M. De Vries en P. A. Struyvenberg; bij het lste reg. huzaren, G. Van Steyn; tot 2den luit.-admin. van kleeding en wap. bij het 3de reg. vesting-art. F. C. Haarman in hun rang overgepl. bij het reg. gren. en jagers de lste luit.-kwar tierm. B. C. Vermijne, van het lste reg. huz., en J. L. Nederburg, van het 8ste reg. inf.benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het personeel der mil. admiri. in Ned.-Indiê, A. Lommen, J. B. Koop man, G. De Voogl, 1. A. 'I Hooft, J. C. De Raad. C. J. T. Smit, B. Koster, C. G. Vossen, T. Rinses en J. G. P. K. Wilderink; bij het personeel der mil. admin, in Ned.-lndië overgeplaatst als 2de luit.-kwartierm. H. W. G. Wilderink en P. Brouwer; den 2den luit.-kwartierm. J. A. Keukenmeester, van het 8ste reg. inf., voor den tijd van 5 jaren gedet. bij het personeel der mil. admin, in Ned.-lndië. Gremengcl Nieuws. Hedenmorgen omstreeks halfacht is uit de Binnenvestgracht aan het plantsoen het lijk opgehaald van zekeren J. L., wonende in de Korte Paradijssteeg; dronkenschap is de vermoe delijke oorzaak van zijn dood. Vanwege het departement Rotterdam der Ned. Maatsch. ter bevordering van nijverheid is voor eenigen tijd opnieuw eene prijsvraag uit geschreven voor de doelmatigste vertrouwbare petroleumlamp, die, zonder gevaar voor brand, kan gebezigd worden in werkplaatsen, alsmede bjj in aanbouw zijnde panden, en die tevens aan alle eischen van een goed licht gevende lamp vol doet. Als grondslag van beoordeeling is daarbij o. a. aangenomen, dat door proeven moet blijkeD, dat de lamp door om- of nedervallen in brand bare stoffen geen brand veroorzaakt, en voldoende licht verspreidt om op ,de aangegeven plaatsen gebruikt te kunnen worden. De prijs, een zilveren medaille, geslagen op den stempel der Maatschappij, en honderd gulden, is door het departement toe gekend aan de lamp, door de firma Batenburg en Co. te Rotterdam ingezonden. De lamp is ver vaardigd door den chef van de instrumentmakerij dier firma, den heer F. J. Kloos. Donderdag werd te Hoofddorp (Haar lemmermeer) eene harddraverij gehouden van hitten, voor karretjes gespannen, waartoe zich 8 deelnemers hadden aangemeld. De eerste prijs, 2 kristallen botervlootjes, met zilver gemonteerd, is behaald door de hit van J. Y. Ran, gereden door W. Pruitde tweede, eene kristallen suikerschaal, met zilver gemonteerd en een zilveren deksel, door die van H. Van Leeuwen, gereden door hem zeiven; de derde een Smirnasch paardendek, door die van W. C. Spaargaren, gereden door zijn zoon. Het aantal toeschouwers was gering. Gepasseerden Zondag arriveerde te Katwijk een bomschuit waar het aan boord treurig was gesteld. Woensdag te voren bij Doggersbank ter haringvisscherij zijnde werd men door een hevigen storm beloopen en ankerde na veel moeite midden in zee aan een vierdubbelen kabel. Voort- dux'end had men zware stortzeeën te verduren, waardoor het schip menigmaal recht overeind stond. De bevestiging aan het anker alléén voorkwam dat de schuit achteroversloeg, waardoor gewoonlijk deze soort van schuiten met man en muis vergaat. Bij een dier stortzeeën, die men in de verte zag aankomen, waarschuwde de stuurman, die aan den kabel stond, de manschappen, doch hij werd zelf weggeslingerd, met zijne beenen tot over de knieën geschoven onder den overlooper, een balk dwars over het schip waar men anders met geen moge lijkheid onder kan komen, waardoor zijn eene been midden, het andere dwars doorbrak. Alzoo van Woensdag tot Zondag zonder de noodige hulp geweest zijnde, arriveerde de doodvermoeide en de verslagen bemanning. De reeder, de heer Van der Plas, liet uil Leiden onmiddellijk geneeskundige hulp ontbieden. Zelfs de geneesheer stond verbaasd over de krachten van het lichaam dat zoolang de pijnen heeft kunnen doorstaan, vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt, hoe bekrompen een bomschuit is ingericht. Hoewel de ongelukkige hoogst zorgelijk is, is het mogelijk, dat hij voor zijne vrouw en kinderen gespaard blijft. Volledig herstel is echter niet te verwachten. Uit Den Helder wordt van 28 dezer gemeld: Gisteren nam een ingezeten dezer gemeente, ten gevolge van huiselijke onaangenaamheden, het radelooze besluit om zich te „gaan verdoen." In vliegende vaart ijlt hij naar den zeekant en stapt moedig in zee. 't Schijnt echter dat het kille en natte zeewater eenige reactie bij den wanhopigen echtgenoot teweegbracht. Aarzelende deed hij nog eenige stappen verder, totdat het water zijn mid del bereikte, en reeds scheen hij plan te maken om maar liever op 't droge te gaan, toen hij op gemerkt werd door een paar pahngvisschers, die naar hem toesnelden om hem even nog kopje onder te dompelen; gelukkig wist hij dat voor nemen bijtijds te onlloopen; hij is, met een nat en vuil pak thuis komende, door zijne gade behoor lijk afgedroogd, in voege, zooals zulks vroeger bij 's rijks Marine, na een koelbad, te doen gebrui kelijk was. Daar het fort Kijkduin, nabij Den Helder, moet worden veranderd en vergroot, en het minder doelmatig is dat een ruim 40 meter hooge toren midden in een fort of verdedigingswerk slaat, waar hij eerst lot mikpunt voor het ver dragend geschut des vijands kan dienen, en instor tende de beweging in het fort zeer kan belemme ren, schijnt men plan te hebben den vuurtoren, thans in dat fort staande, af te breken en een nieuwen ijzeren toren buiten de verdedigingswer ken te plaatsen. De voorbereidende werkzaamhe den zijn daartoe aangevangen met het bepalen van het geschiktste punt voor de plaatsing van dat voor de zeevaart zoo hoogst nuttige kunstlicht. Die plaats zal waarschijnlijk zóó gekozen worden, dat de stand van het licht ten opzichte van de strekking der zeegaten zooveel mogelijk dezelfde blijft. Een onderofficier der koloniale troe pen, min of meer beschonken, trad Dinsdag-avond uit de wachtkamer aan het stalion te Amersfoort op de rails, terwijl juist de trein uit Utrecht aan kwam. De stationschef, de heer Van Aspereii, dit ziende, ijlde op den man toe, greep hem aan en slingerde hem een eind voort, uit de richting van den trein, zoodat de roekelooze man van een anders wissen dood werd gered. Dit is de vierde keer dat de chef, sedert hij te Amersfoort in be trekking is, een dergelijk spoorwegongeluk heeft voorkomen. De „Gron. Ct." herstelt eene fout, in hare mededeelingen omtrent het terugvinden der effecten van wijlen mej. G. begaan. Deze dame is niet ten huize van haar schoonbroeder, prof. V., maar in hare woning overleden. Verder wordt medegedeeld, dat behalve de papieren, die als ver mist bekend waren, nog een paar kleine effecten in de bewuste lade zijn gevonden. Den heer L. Janse Bz.math, et ph. cand., leeraar aan de kweekschool voor de zee vaart te Amsterdam, is het gelukt een weikluig uil te vinden en samen te stellen, dat vrij is van de gebreken, die het gewone kompas onzeker, soms gevaarlijk maken voor den zeeman. Zooals men weet moet bij de aflezing van het kompas steeds gelet worden op de omstandigheden waarin het verkeert, b. v. of ijzeren raas, masten, ladin gen enz. aanwezig zijn, terwijl tevens de nabijheid van ijzermijnen, van de magnetische polen enz. invloed op de richting der kompasnaald uitoefenen. Het door den heer Janse uitgevonden werktuig nu] wijst, onafhankelijk van het aardmagnetisme en van het scheepsijzer, den waren koers van het schip aan. De correctioneele kamer van het ge rechtshof te Dantzig heeft eene jonge dame van 19 jaar, behoorende tot eene der achtenswaardig ste familiën dier stad, lot acht dagen gevangenis straf veroordeeld, wegens verregaande onvoorzich tigheid, die den dood van een der huisgenooten had veroorzaakt. Zij had namelijk des avonds te halftien de klep der kachelpijp toegedraaid, terwijl de kachel eerst des namiddags te halfzes was gevuld. Er had zich daardoor eene groole hoeveelheid stiklucht ontwikkeld in de slaapkamer van een harer vriendinnen, die ten huize van de ouders der jonge dame logeerde en ten gevolge daarvan het leven had verloren. Door den „Board of Trade" is aan kapitein Jackson, ex-gezagvoerder van het stoom schip „Thomas Sorby", 6 Oct. 11. op de Neder- landsche kust verongelukt, de bevoegdheid voor zes maanden ontnomen om als gezagvoerder te varen. Een Fransch blad meldt het volgende staaltje van den overvloedigen wijnoogst in dit jaar. Een grondeigenaar had slechts uit een ge deelte van zijne wijnbergen den oogst binnen, toen reeds al zijne kuipen en vaten vol waren. Daar hij geen lust had om voor een bovenmati gen pi ijs nieuwe vaten aan te schaffen, maakte hij bekend, dat iedereen tegen den geringen prijs van 5 franken per dag in zijne wijnbergen zoo veel druiven kon komen plukken als hij maar wilde. Volgens den te Philadelphia geves- tigden berichtgever van de „Times", is er uit Californié ten behoeve van de groole tentoonstel ling in genoemde stad een stuk van een boom stronk gezonden ter lengte van zestien voet, met eene doorsnede van twintig voet. Het stuk be hoorde tol een boom, welke 276 voet hoog was en aan den voet eene doorsnede had van 26 voet, volgens de kringen in het bout niet minder dan 2720 jaar oud. Het bedoelde blok is uitgehold, zoodat het een koker vormt, met wanden ter dikte van twee voet, den bast medegerekend. Men denkt er eene soort van sierlijk gemeubelden koepel van te maken. De eerste dame te Par ij s, die het doc toraat in de medicijnen verkregen heeft en de praktijk gaat uitoefenen, heeft dezer dagen hare spreekuren bekend gemaaktzij heet mevr. Made leine Brés. Rechtzaken. Op den 15den Augustus 11. was een processie uit Stamproy naar Thorn vertrokken. Onder de bedevaartgangers bevond zich zekere J. J. Lenders, landbouwer, oud 21 jaren, die zich dien dag aan overmatig gebruik van sterken drank had overge geven. In zijn dronkenschap had hij een stuk hout opgenomen en daarmede aan P. A. Keyes een slag op het hoofd toegebracht, welke diens dood onmiddellijk ten gevolge had. Voor dit feit stond Lenders de vorige week voor het prov. gerechts hof in Limburg terecht, en gisteren heeft dat hof hem schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. De heer Montijn, ontvanger der reg. en dom. te Meppel, heeft geweigerd zijn aandeel te betalen in den hoofdelijken omslag, door kerk voogden der hervormde gemeente aldaar ingevoerd. Kerkvoogden hebben thans van den kantonrechter vergunning gekregen, om kosteloos tegen den heer Montijn te procedeeren. BUITENLAND. Duitschland. De minister van koophandel heeft bij de Kamer van afgevaardigden credieten aangevraagd tol aan leg van nieuwe spoorweglijnen voor rekening van den staat. De minister heeft tevens de Kamer bekend gemaakt met de inzichten der regeering betreffende de hervormingen in het spoorwegwe zen. Hoofdzakelijk stelt zij zich ten doel, hervor mingen in het administratief beheer en de exploi tatie te brengen, een proef te nemen met ge waarborgde lijnen, en kleine lijnen, die niet rendeeren kunnen, met groote locaalspoorwegen te verbinden en de exploitatie daarvan binnen zekeren tijd aan den staat over te laten. De kosten van een en ander zijn voor 1876 geraamd op 23 millioen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2