LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4822. A0. 1875. Maandag I November. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0-02- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES!: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 October. De hoogleeraar M. Polano herdenkt heden zijn 40-jarig jubilé als chirurg. In 1813 geboren, ge noot hij zijne opleiding in het vak dat zijn levens doel zou worden aan het militair hospitaal te Jtrecht en vestigde zich na volbrachte examens als chirurg te Rotterdam in het jaar 1835. Weldra verwierf hij zich als zoodanig een grooten naam. [n 1848 werd hij tot lector aan de clinische school ;e Rotterdam benoemd, met welke betrekking hij sedert 1851 het heelmeesterschap aan het nieuwe ziekenhuis aldaar verbond. Het is hier de plaats niet in bijzonderheden te treden omtrent de ver diensten van den geachten man; dat deze in ons vaderland erkend werden, kan blyken uit het hem in 1856 door den senaat der Utrechtsche hooge- school aangeboden doctoraat in de chirurgie hono ris causa en uit zijne benoeming in 1867 tot ridder van .de orde van den Nederlandschen Leeuw. Met eene redevoering „over het karakter der moderne chirurgie", volgde hij in 1869 Prof. Krieger in het hoogleeraarsambt te Leiden op. Ook in deze betrekking wist prof. Polano zich wel dra de achting en genegenheid van ambtgenooten en studenten te verwerven. Het kan geen verwondering wekken dat men den dag van heden niet onopgemerkt voorbij liet gaan. Eene commissie, bestaande uit de heeren Koster van Utrecht, Pesant van Rotterdam, Swaan van Den Haag, Machen van Warmond, Iterson, De Leng en Korte weg van Leiden, bood den hoog leeraar namens assistenten, oud-leerlingen en leer lingen eene fraaie pendule met coupes aan. Namens het Leidsche studentencorps werd hij door den president, den heer Kappeyne, namens de maat schappij van geneeskunde door Dr. Ter Laag ge- lukgewenscht. De senaat der Leidsche hoogeschool bood hem bij monde van den rector-magnificus Buys het doctoraat in de geneeskunde honoris causa aan, terwijl hem hedenavond door de studenten eene serenade wordt gebracht. Talrijk waren bo vendien de bewijzen van belangstelling die prof. Polano van bijzondere personen te beurt vielen. Zeldzaam streelende gewaarwording welke heden onzen geachten stadgenoot moet vervullen wanneer hij, na een groot deel van zijn levensweg te hebben afgelegd, op een verleden terugziet zoo eervol, zoo rijk aan de treffendste herinneringen Het zij prof. Polano, die zich in eene krachtige gezondheid mag verheugen, gegeven, nog geruimen tijd en met denzelfden ijver werkzaam te zijn in het belang der wetenschap en ten behoeve van de Leidsche hoogeschool. De eerste Fransche opera-voorstelling in dit seizoen slaagde goed. 't Was de „Faust", die gisteravond door het Haagsche opera-gezelschap werd opgevoerd. Had men voor omstreeks twee jaren dezelfde opera aanmerkelijk verkort hier zien opvoeren, de voorstelling van gisteren won het in vele opzichten van de vorige. De verschillende partyen' waren zeker in goede handen. Mile Arnaud vervulde op alleszins voldoende wijze de rol van Marguérite. Haar zang en spel verdienden ten volle de toejuiching die er aan te beurt viel. Wat de heeren betreft, de heer Jourdan die de titelrol vervulde, handhaafde zijn goeden naam, terwijl de heer Choppin als Méphistophélès mede uitstekend voldeed. Zijn spel in de kerk-scène was bijzonder schoon. Ook de heer Marris, die als Valentin optrad, en Mile Dormeuil, die de rol van Siebel vervulde, mogen we niet onopgemerkt laten. Zy stonden de eerstgenoemden waardig ter zijde. De koren waren goed bezet, maar wel wat onbe schaafd; het bekende „choeur des soldats" liep echter flink van stapel. De dansen op het affiche beloofd, bleven ditmaal niet achterwege. Ze waren prachtig en droegen veel by om het effect te verhoogen, dat vooral in het 9de tableau, (het paleis van Méphistophélès) noodig is. Het decoratief viel over 't algemeen nogal mee, hoewel het nog ver blijft beneden hetgeen het zijn moet, maar „waar niet is" enz. De natuurlijke bloemen in de tuin-scène schenen nog geheel onder den invloed der jongste nacht vorsten te verkeeren, zelfs was het water van de fontein nog bevroren. Wij hopen het gezelschap evenwel spoedig hier weer te zien optreden. De belangstelling van bet publiek zal dan zeker niet minder zijn dan gis teravond. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6274 vol wassen personen en van 1520 kinderen. De uitslag der akte-examens van m. o. te Delft, gehouden op 27, 28 en 29 dezer, was als volgtGeëxamineerd 3 candidaten voor de akte in delfstof-, aard-, plant- en dierkunde; een trok zich gedurende het examen terug; van de beide overigen werd toegelaten de heer S. Lako, van Middelburg. Verder werden geëxamineerd 3 can didaten voor de akte van lagere wiskunde; een trok zich gedurende 't examen terug; een werd afgewezen; de heer J. G. Schot, van Utrecht, ver kreeg de akte voor huisonderwijs. Voor de akte van hoogere wiskunde waren 2 candidaten, van welke de heer K. Bes, van Monninkendam, werd toegelaten. Bij de akte-examens voor het m. o. zijn gisteren toegelaten: mej. A. S. Ogterop, van Pijn akker, voor de Eng. taal- en letterkunde. Afge wezen een voor de Hoogd. en een voor de Nederl. taal. Voor het boekhouden werden toegelaten de heeren-: R. Van Putten, van Kampen, en J. E. Druger, van Amsterdam. Afgewezen één. Bij de akte-examens voor het lager onder wijs werden gisteren in Den Haag van de 8 candidaten voor het Engelsch 4 afgewezen; toe gelaten mej.C. L. Craddock uit Voorburg, H. F. G. De Dompierre de Ghaufepié, C. G. Ter Reehorst en V. F. Rein hardt uit Den Haag. Voor de handwerken waren 14 candidaten opgekomen en werden allen toegelaten, mej.S. G W. Berg uit Dordrecht voor nut; H. Van den Brand uit Geervliet, C. S. M. Grossouvv uit Vlaardingeu en A. Heymans uit Schiedam, voor nut en smaak; A. Kloppers uit Dordrecht voor nut; J. Van Loenen uit Schiedam voor nut en smaak; L. Maat en J. Maat uit Charlois voor nut; G. D. Meyer uit Den Haag, C. Plooy uit Schiedam, M. M. Roetman idem, voor nut en smaakJ. K. Schot uit Charlois en A. Schouten uit Gouda, voor nut; en E. Van der Vlies uit Schiedam voor nut en smaak. Het Ned. stoomschip Hollandvan Batavia naar Nieuwediep, is gistermiddag Durigeness ge passeerd; de Prinses Amaliavan Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend Aden gepasseerd. Blijkens een bij het depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indië heeft de tijdelijke militaire en civiele bevel hebber in Atjeh den 23sten dezer aan de Indische regeering bericht, dat de gezondheidstoestand gun stig was; sedert den 6den te voren was één militair overleden. Te Amsterdam zal onder bescherming van den bisschop van Haarlem een zangschool voor Gregoriaansche en goede meerstemmige kerkmuziek worden gevestigd, onder den naam van St.-Gre- gorius-zangschool. De minister van financiën verwittigt de belanghebbenden, dat ten gevolge eener wijziging in den stoombootdienst tusschen Rotterdam en Harwich, de rechtstreeksche brievenmail welke met deze gelegenheid naar Engeland wordt ver zouden, te rekenen van 1 Nov. te 2 uren 's avonds uit Rotterdam zal vertrekken, om den volgenden morgen te 4.15 in Londen aan te komen. De minister van financiën herinnert belang hebbenden aan de bepalingen vastgesteld bij het Kon. besluit van 14 Nov. 1869, houdende dat de huwelijksgiften ingesteld door Clara Jansdochter van Sparwoude voortaan slechts zullen worden uitgekeerd aan die familieleden, welke zich vóór of op 15 Nov. van ieder jaar aan het depart, van fin., onder overlegging hunner bewijsstukken, zullen hebben aangemeld, met dien verstande evenwel, dat de uitkeering slechts plaats heeft ten behoeve van personen, wier huwelijk sedert 1 Nov. van het onmiddellijk voorgaande jaar is voltrokken. Openbare vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag des namiddags te een uur. Verschillende leden van de prov. staten zullen a. s. Dinsdag, |hun ambtgenoot den heer Hoogendyk, by gelegenheid van zijn 25 jarig lid maatschap in die gewestelyke vergadering, een diner aanbieden in het hotel Paulez. De ofï.-van-gez. 2de kl. van het O.-I. leger O. Kuhr zal den l3den der volgende maand naar Java vertrekken met het stoomschip „Fries land." De 1ste luit. J. P. Van Vlierden, die voor 2 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 8ste reg. inf., ingedeeld. Dinsdag werd te Zwolle de 36ste vergade ring gehouden van de Vereeniging tot beoefening van Overijselsch recht en geschiedenis. Onder hetgeen den leden ter bezichtiging aangeboden werd, behoort vooral melding gemaakt te worden van de aangekochte verzameling van 152 teeke- rnngen, voorstellende sleden, dorpen, adellijke en andere aanzienlijke huizen, kerkgebouwen enz. in dat gewest. Zij werd verzameld door wijlen den heer Bodel Nijenhuis, en vele der stukken zyn, zoowel om de schoone uitvoering als om den tijd waarin zij vervaardigd werdensommigen klim men op tot 1636 eene beschouwing overwaardig. Ook werden eene menigte gemeentezegels uit vroegere eeuwen ter tafel gebracht, welke de Ver eeniging aan de welwillendheid van de meeste der Ovenjselsche gemeentebesturen te danken had en den grondslag uitmaken zullen voor eene aan te leggen verzameling van Overyselsche zegels. Onder het gesprokene viel bovenal op te merken eene verhandeling van den heer Spitzen, pastoor te Zwolle, waarin hij eene even vernuftige als aannemelijke vei klaring gaf van de beteekenis, die, in strijd met alle vroeger gegeven verklaringen of geuite gissingen, te hechten is aan den bekenden ouden steen, tegenover de Sassen- straat, in den muur der St.-Michielskerk gemet seld. De daarop voorkomende beelden zijn naar deze lezing vader Abraham en de aartsengelen Michael, Gabriel en Raphael, terwijl liet omschrift aldus gelezen moet worden: Premia fert vitae locus ut domus ista. venue. (Eene plaats als deze schenkt hel loon des levens. Komt bin-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1