LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4820. Vrijdag A0. 1875. 29 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17». Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 28 October. De brieven, naar Ned.-Indië te verzenden per stoomschip Prins Hendrik, behooren den 29sten dezer te middernacht ten poslkantore alhier be zorgd te zijn; drukwerken en monsters te zes uren 's avonds. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heeren: T. A. T. De Leng, geb. te Woerden, met acad. proefschrift getiteld Verslag der chirurg, kliniek en polikliniek aan de Leidsche hoogeschool gedu rende den acad. cursus 1873/74 1ste gedeelte, en M. P. Hus, geb. te Leiden, met eveneens ge titeld proefschrift 2de gedeelte (de methode van Esmarch). Door de commissie voor het 1. o. in Den Haag zijn gisteren als liulponderwijzeressen toege laten mej.: H. Van den Brand uit Geervliet, J. Van Driel uit Leiden, E. C. L. Van Echten uit Gouda, J. C. Jansen uit Leiden, A. Van Leeuwen uit Lekkerkerk, M. A. C. Meyer uit Schiedam, E. A. Limburg uit Rotterdam, j. Van Loenen uit Schiedam, D. L. C. Peters uit Schiedam, M. W. C. J. Piper uit Zoeterwoude, H. G. Pothast uit Schiedam, C. T. Stuart uit Vianen en J. W. Van Zee, uit Delfshaven; 4 werden afgewezen. Voor de handwerken werden toegelaten mej.: F. M. Alhers uit Delft voor nut en smaakA. S. Van Daal uit Rijswyk, A. G. Van Epen, uit Den Haag, voor smaak; W. F. Hermans, uit Brielle, voor nut en smaak; A. M. De Kelder uit Heenvliet, voor smaak; J. B. Knippenburg en A. E. W. Koo, uit Den Haag, A. C. Van Oosterum uit Delft, voor nut en smaak; M. G. P. Renard, uit Delft, voor smaak en H. A. Van der Waart uit Delft, voor nut. Door de commissie van hel m. o. is gis teren eene akte voor de Hoogd. taal- en letter kunde toegekend aan mej. M. C. J. Enthoven, van Breda. Eene voor het Fransch trok zich terug, eene voor het Engelsch werd afgewezen. Voor het boekhouden werden toegelaten de heerenW. M. Van Eek, van Haarlem, en J. Buiterman, van Heerenveen. Één candidaat werd afgewezen. Een te Boskoop gehouden inschrijving, van wege de Pomologische Vereeniging, ten behoeve van de bloemisten en boomkweekers te Toulouse, die door de jongste overstroomingen aldaar van hun bestaan beroofd zijn, heeft opgebracht f 65.25, welk bedrag aan het Bestuur der „Société d'Horticulure de la Haute-Garonne" zal overge maakt worden. Ter herdenking aan den dag waarop voor zes honderd jaren aan Amsterdam de giflbrief door Floris V werd geschonken, wapperde er gisteren van alle openbare gebouwen, de torens en uit vele particuliere woningen de vlag. In het Paleis voor Volksvlijt werd het jubilé feestelijk gevierd met een concert, tevens tot inwijding van het orgel. Het orgelspel van den heer A. Guilmant was talentvol. Deze Parijsche organist deed de voortreflelijkheid van het orgel glansrijk uitkomen. Hij droeg drie zijner compositiën voor: te weten een allegretto in B mineur, „prière en F majeur", en „grand choeur en D majeur." De heer P. H. Witkamp heeft een gedicht voorgedragen aan Amsterdam toegewijd. Vervolgens werd uitgevoerd eene cantate van Dr. Heye voor koor, orgel en orkest. De heer Joseph Cramer droeg de vioolsolo's, en mejuffrouw Stoets de zangsolo's voortreffelijk voor. De plechtige begrafenis der overblijfselen van de gesneuvelde onderofficieren en minderen in 1830/32 is gisteren, volgens programma, te 12 uren aangevangen en in de beste orde afgeloopen. Vele oude krijgers, ook van Bronbeek, waren voor deze plechtigheid naar Breda gekomen. De onaf zienbare stoet en de fraaie treurmuziek maakten op de menigte toeschouwers een treffenden indruk. De overblijfselen waren in 36 kisten verzameld en in vijf lijkwagens gerangschiktdaar men niet op zoo'n groot aantal kisten scheen gerekend Ie hebben, was alleen de voorste lijkkoets prachtig versierd, de overige waren bedekt met verschil lende vaandels der oude krijgsvereenigingen. Bij den grafkelder voerde het eerst het woord graaf R. J. Schimmelpenninck tot Nijenhuis, grootmeester van het Huis des Konings. Hij dankte de milde gevers, onder welke in de eerste plaats Z. M. de Koning, die het monument hadden helpen tot stand brengen, daarna de oudkrijgers, hel garnizoen, de schutterij, de weerbaarheid, enz. voor hunne belangstellende tegenwoordigheid, en wees eindelijk het cadettencorps op het goede voorbeeld hun door de roemrijke gesneuvelden in 1830/31 ge geven. Hierna volgden korte toespraken van den generaal-majoor Van der Schriek en den generaal- majoor Engelvaart, ongeveer in denzelfden geest en tot opwekking aan het leger, waarna de plech tigheid een einde nam. Dingsdag-avond is te Amslerdam eene alge- meene vergadering gehouden van aandeel- en obligaliehouders in de „Maxwell Land Grant and Railway Compagny", onder voorzitterschap van den heer Binger. Er waren 229 personen tegenwoordig, vertegenwoordigende 4600 aandeelen, 961 obliga- tiën 1870 en 861 obligatiën 1872. De heer Bin ger onderwierp eene resolutie aan de goedkeuring van de vergadering, in hoofdzaak tot strekking hebbende, dat het wenschelijk is gebruik te maken van de verklaringen, die de heer Collinson, door middel van Mr. Jac. Wertheim, in handen van den heer Binger heeft afgelegd; dat een comité van drie leden zal worden benoemd, in welks handen de stukken zullen worden ingeleverd en dat met den heer Collin9on de noodige schikkin gen heeft te maken. Bijaldien het tot die schik king komt, zullen de stukken in handen van de trustees worden gesteld die de noodige bewijzen in de plaats geven. De mogelijkheid is voorbehouden, dat de trustees de stukken deponeeren bij een door hen aan te wijzen handelshuis te Amsterdam. Eeu plan van reorganisatie zal dan worden ontwor pen en ten uitvoer gelegd. De kosten van den eenen trustee komen voor rekeniog van de aandeel-en obli gatiehouders, zoomede die, welke tot dusver gemaakt zijn en alsnog zullen moeten gemaakt worden, totdat de zaak in handen van de trustees is gesteld. Mochten deze plannen tegenover den heer Collinson niet kun nen verwezenlijkt worden, dan heeft het comité de opdracht, andere plannen te ontwerpen, die dan aan de goedkeuring van aandeel- en obligatiehouders zullen moeten worden onderworpen. Na langdu rige discussie werd deze resolutie hij acclamatie aangenomen en werden tot leden van het comité benoemd de heeren H. Ziegelaar, Ch. Goosewinckel en J. Broekman. Op voorstel eener commissie uit den ge- meenteraad te Maassluis is met algemeene slem- men besloten tot het verbeteren der haven en de inrichting daarvan tot een vluchthaven met los- en aanlegplaatsen voor alle charters van schepen, waarvan de kosten volgens overgelegde plans en begrooting worden geraamd op f 290,000. De heeren Mr. W. Terpstra en J. H. Maronier zijn als leden van het hoofdbestuur voor den Protestantenbond gekozen. Als plaats voor de vol gende bijeenkomst is Arnhem aangewezen. Door directeuren der Ned. Maatschappij' ter bevordering van nijverheid is dezer dagen, inge volge een besluit van de algemeene vergadering dier Maatschappij, eene Commissie benoemd, ten einde middelen op te sporen om de handelsbetrek kingen met de heide republieken in Zuid-Afrika uil te breiden. Deze Commissie is samengesteld uit de heeren Mr. H. A. L. Hamelberg, consul- generaal van den Oranjevrijstaat, te ArnhemMr. L. Ed. Lenling, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de afdeeling Zutfen der Maatschappij, en prof. L. Mulder, directeur der Maatschappij te Arnhem. Bovendien is de heer W. J. Van Gorkom, superintendent voor het onderwijs in de Trans- vaalsche republiek, benoemd tot correspondeerend lid, ten einde in denzelfden geest werkzaam te zijn. Naar men verneemt heeft Mr. Bysterbos, griffier der stalen van Overijsel, zyn eervol ont slag aan Z. M. den Koning aangevraagd, wegens redenen van gezondheid. Het „U. D." bericht dal de Rotterdam Munster-spoorwegmaatschappij den 22sten dezer geconstitueerd is. Aan de Utrechtsche Hoogeschool is bevor derd tot doctor in de rechten de heer T. H. H. Bremer. Tot lid der prov. staten van Overijsel, in het district Raalte, is bij herstemming gekozen de heer G. Kluvers met 243 stemmen. Op Mr. IJssel de Schepper waren 213 stemmen uitgebracht. Z. M. heeft aan G. Bruyn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het post kantoor te Enkhuizen, behoudens aanspraak op pensioen. Door 56 firma's te Amsterdam is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij te kennen gevende, „dat ten gevolge van de ver bazend snelle daling, binnen korten tijd na de uitgifte, van de obligatiën der jongst gesloten Amerikaansche spoorwegleeningen, ons nationaal vermogen een gevoelig verlies heeft geleden" de Kamer verzoeken, een onderzoek te willen doen instellen naar de oorzaken dier daling en zoo mogelijk, op het voetspoor van het Britsche Parlement, de middeleu te willen beramen, die dergelijke rampen in de toekomst zullen onmoge lijk maken. De afdeeling voor wis- en natuurkunde der Kon. Acad. van wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op a. s. Zaterdag. De luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. A. F. Meyer en A. J. Dumont, laatst behoord hebbende lot het eskader in Oost-Indië en van daar den 16deu dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dat tijdstip op nonact. gesteld. Z. M. heeft aan H. Kurz, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als consul voor de Portug. bezittingen ter kuste van Mozambique; den tijd der detach, van den lsten luit. J. P. F. G. E. Delpy, van de inf. hier te lande, bij liet leger in Ned.-Indië, op zijn verzoek, met twee jaren ver lengd en gehomologeerd het besluit van den gouv.- gen. waarbij aan genoemden officier werd vergund, om voorloopig, en in afwachting van nadere be schikking, gedet. te blijven hij het Indisch leger. G«mengd Nieuws. Maandag-namiddag had op den Lis- serweg, Haarlemmermeer, een droevig ongeluk plaats. De 71-jarige Jan Eenhuis, wonende te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1