LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4819. Donderdag A°. 1875. 28 October. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.0B. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 27 October. De commissie voor het m. o. heeft gisteren akten toegewezen aanrnej. S. J. Van Deventer, van Dordrecht, voor Eng. taal- en letterkunde, en mej. A. M. Van Gorkom, van Groningen, voor Hoogd. laai- en letterkunde. Een candidate voor het Engelsch en een voor het Fransch werden afgewezen. Van de drie candidalen voor hel boek houden slaagde de heer W. J. Van der Bilt, van Zaandam. Van de 17 candidaten, die zich gisteren in Den Haag aan het examen voor hulponderwijzeres onderwierpen, werden 9 toegelaten, als: mej. H. A. Beausar, uit Rijswijk; H. M. Brondgeest en M. J. A. Caroli, uit Den Haag; E. Van Loon, uit RotterdamE. Van Rees, uit DelftA. G. G. Scharff, uit Den HaagH. W. A. Scholten, uit Rotterdam; B. M. W. Verhoeven, uit Den Haag. Voor den dienst in Ned.-Indiê zijn benoo- digd tien onderwijzers der 3de klasse, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte var. bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en. van eene aanteekening voor eene vreemde taal, by voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers be neden den leeftijd van 30, en hulponderwyzers beneden dien van 24 jaren kunnen zich aanmel den bij een op zegel geschreven, aan het depar tement van koloniën gericht en aan den inspec teur Dr. M. P. Lindo franco in te zenden request, onder overlegging van de vereischte stukken. De Torringtonvan Batavia naar Rotter dam, passeerde Gibraltar den 25sten dezer; de Hamptonvan Rotterdam naar Batavia, is dien dag te Galle gearriveerd. Ter gelegenheid der algemeene vergadering van het Nederl. Protestantenbond, gistervoormid dag te Rotterdam geopend, is des avonds in het kerkgebouw der Evang. Luthersche gemeente eene openbare b'ijeenkopist gehouden, die door eene muziekuitvoering werd opgeluisterd. Talrijk was de daar aanwezige schare, voor welke Prof. G. P. Tiele, uit Leiden, als spreker optrad. Tweede Kamer. Na verwerping van alle amendementen op art. 2 is de spoorwegwet in haar geheel aangenomen met 65 tegen 7 stemmen. De Ned. Bank had op 25 Oct. bij een munt en muntmateriaal van f 160,175,092.27s voor eene som van f 169,284,579.45 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zy gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 67,713,831.77s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. By beschikking van den minister van marine van den 26sten dezer is de gouden medaille ter heele grootte voor vijftigjarigen eerlyken en trou wen dienst toegekend aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren A. J. Van Eeken, den bootsman B. H. Gollee en den ma troos 1ste kl. J. Schouten. iDe luit.-ter-zee 1ste kl. P. J. Zaal en de offic.-van-gez. 1ste kl. J. C. D. Steendijk worden met 1 Nov. geplaatst respect, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft J. Reynders, ontv. der dir. bel. en acc. te Zuidlaren, in dezelfde betr. benoemd te Menaldum. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Winschoten Mr. A. H. Roessingh, adv. aldaar; tot griflier bij het kan tong. te Zuidhorn Mr. A. W. baron Van Imhoff, griffier te Oldeberkoop; Dr. H. De Cock, arts, be noemd tot offic.-van-gez. 2de kl. by de zeemacht J. P. Oostingh, ontv. der dir. bel. en acc. te Rijp, benoemd tot ontv. derz. middelen te Buitenpost; bepaald, dat de kapit. F. baron Van Aerssen Bey- eren van Voshol, J. L. Le Bron de Vexela en W. J. Scheltus, en de 1ste luit. G. Van Tienho ven en F. A. Egter, van de inf., en gedet. geweest bij het leger in Ned.-Indië, by hun wederindeeling bij het leger hier te lande zullen worden geplaatst by het reg. grenadiers en jagers. Gemengd Nieuws. Zondag-morgen vond men te Delft den ruim 70-jarigen P. dood in een kast liegen. De ongelukkige had zich door ophanging van het leven beroofd. Het touw, waarmede hy de daad had volvoerd, was gebroken. Gisterochtend is aan de Oude Plan- tage te Rotterdam het lijk gevonden van een onbekende, die zeer haveloos was gekleed, naar gissing ruim 40 jaren oud. De man wordt gezegd her komstig te zijn uit Den Haag en behanger te zijn geweest. Te Utrecht is Maandag-nacht eene jonge dochter deerlijk gebrand, doordien ze op een vuurstoof was gaan slapen en haar kleederen waarschijnlijk in brand waren geraakt. Haar vader, die te bed gegaan was, werd door den brand ge wekt, stond onmiddellijk op om de dochter te helpen en bracht haar de deur uit. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. De vader is aan de han den zoo gebrand, dat zij denkelijk voor altijd onbruikbaar zullen zyn. Te Kuilenburg is Maandag-avond de r'yksamblenaar M. bij de spoorwegbrug over de Linge in de rivier gevallen en verdronken. De man laat een weduwe mei vijf kinderen na. Gisterochtend omstreeks 10 uren is te Haarlem op den Holl. IJzeren-Spoorweg, nafey het Vrouwenhek, de wegwerker J. De Haan, woonachtig op de Brouwersvaart, belangrijk aan het hoofd verwond door het vallen met een zwa- ren houten balk, dien hij met twee andere weg werkers droeg, en waarvan de scherpe kant op het voorhoofd terechtkwam. Ten gevolge van bloedverlies werd hy bewusteloos naar het station en later naar zyne woning overgebracht, waar hem geneeskundige hulp is verleend. In de Maandag-avond gehouden raads zitting te Gorcum werd o. a., na een langdurige discussie, het voorstel van B. en Ws. aangenomen om ten opzichte van het bestaande verschil tus- schen de Gorcumsche gasmaatschappij en de ge meente, met betrekking tot de waardebepaling der tegen 1 November door de gemeente over te nemen gasfabriek, ten bedrage van f 28,000, een vergelijk te treffen en dit verschil te deelen, zoo dat bedoelde fabriek thans, in plaats van voor f 92,000, voor ƒ106,000 door de gemeente zal worden overgenomen. In de gemeente Ravestein is een vier- jarig kind, dat gedurende de afwezigheid der moeder te dicht bij het vuur was gekomen, in brand ge raakt en ten gevolge der bekomen brandwonden eenige uren later onder de hevigste pijnen bezweken. Twee jaren geleden werd van Scher- penisse bericht dat zekere vrouw K. W. op aan vraag in een advertentie haar tweejarig kind had afgestaan aan een onbekend heer, die per rijtuig 't meisje afhaalde, verklarende dat haar eene schoone toekomst wachtte en vervolgens met haar naar Bergen-op-Zoom en verder per spoor vertrok zonder eenig naricht te geven waarheen^ Sedert dien tyd verdiepte men zich in gissingen, wat van de kleine zou geworden zyn, totdat eenige weken geleden onverwacht een ander vreemd heer per vigilante arriveerde, onderzoek deed waar bovengenoemde moeder woonde en haar daarna haar kind teruggaf, zonder te zeggen wie hij was, of van waar hij kwarn. De kleine is nu een lief meisje van 4 jaren; te oordeelen naar de kleeding is ze niet by rijke lui woonachtig geweest. Ze antwoordt op de vraag, waar ze gewoond heeft: „te Amsterdam en ook te Haarlem." Of dit echter zóó is, of wel dat men der kleine deze woorden heeft in den mond gelegd is moeielijk uit te maken. Bij de beproeving der spoorbrug over het Noordzeekanaal te Zaandam heeft zy aan de gestelde eischen voldaan. De doorbuiging bij eene zeer zware belasting was slechts 2 millimeters. Uit Appellern wordt gemeld dat de heer Houtkamp, wethouder dier gemeente, door Gedeputeerde Stalen vervallen is verklaard van zijn lidmaatschap van den gemeenteraad, op grond dat door hem tijdens het waarnemen der functie van burgemeester, willens en wetens, leverantién van brandstoffen aan den gemeenteraad zijn gedaan. Zondag-avond, terwijl eenige boeren jongens te Staphorst, een herberg verlieten, werd een zekere Jan Van Dyk, bygenaamd Ketel, (reeds meermalen roet de justitie in aanraking geweest), door een onbekende aangegrepen en op verschil lende plaatsen in het aangezicht en over zyne kleederen gesneden. Door een geneesheer verbon den, is hy naar zijn ouders vervoerd. Te Vriezenveen is brand uitgebarsten in de schuur van den landbouwer G. H. Aanvan- kelyk deed zich de brand ernstig aanzien, doch werd spoedig getemperd. De oorzaak wordt toege schreven aan onvoorzichtigheid van een achtjarigen knaap, die in de onmiddellijke nabijheid van turf en hooi lucifers zou hebben afgestreken. De ge- heele schuur, benevens een aanzienlijke partij turf en hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Zondag-namiddag is de bekende lucht- reiziger Eugène Godard uit het Park te Brussel met een reusachtigen ballon, de „Univers" ge naamd, in tegenwoordigheid van den koning en den graaf van Vlaanderen opgestegen. Behalve de heer Godard zelf en graaf Anatole d'Alcantara, hadden niet minder dan tien passagiers in het schuilje plaats genomen. Na eenige honderd me ters omhoog gestegen te zyn is de reusachtige ballon zuidwestwaarts afgedreven en, na eene hoogte van 2200 meter bereikt te hebben, te Trivières, bij Louvière, neergedaald. De tocht bracht den heer Godard 8600 franken op, waarvan de helft aan de armen is afgestaan. Door de firma For wood Brothers, theehandelaars te Londen, is tot de overheid het verzoek gericht om eene afdoende uitwijzing ten opzichte van de vraag, of, onder de met 1 Januari e. k. in werking tredende wetsbepalingen op den verkoop van vervalschte of vermengde voedings middelen, groene thee al dan niet in Engeland zal rnogen ingevoerd worden. Alle groene Ihee is namelijk, volgens de verzekering van de heeren. Forwood, met vreemde kleurstof vermengd. Dezer dagen zijn eenige portiers te Parijs het slachtoffer geweest van een nehendig

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1