bijzonderheden van den heer Stieltjes. Waarom, als eene verbinding door particulieren zonder staatshulp kan worden tot stand gebracht, dan die verbinding met 's lands geld te bekostigen. De min. waarschuwt tegen luchthartigheid met de financiën. De meerderheid der Commissie van rappor teurs over de herziening der kiestabel heeft ter tegemoetkoming aan den vrij algemeen in de afdee- lingen uitgesproken wensch, het van haar plicht geacht bij haar eindverslag een amendement voor te stellen betreffende drie nieuwe districten Apel doorn, Woerden en Bergen-op-Zoom. O. a. zou Gouda daarbij van Leiden ontvangen de gemeenten Benthuizen, Hazerswoude, Oudshoorn, Alphen, Zwammerdam en Aarlanderveen en Leiden van Delft de gemeenten Stompwijk, Voorburg, Zegwaard en Zoetermeer. In eene algemeene vergadering der afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg, der Holl. Maatschappij van landbouw, werd naar de „N. R. Ct." meldt Vrijdag het bestuur geïn terpelleerd over de verlenging der concessie tot tolheffing, aan den heer Van Wassenaer van Catwijck door den minister van binnerilandsche zaken toegestaan. Zeer vele sprekers beschouwden de verlenging van die concessie als een ernstig beletsel voor de vrije uitoefening van hun bedrijf. Men wenschle, dat het bestuur der afdeeling alle mogelijke middelen zou beproeven, om te trachten deze beletselen op te heffen, voor zoover althans als zij het landbouwverkeer in deze streken treffen. Men meende dat het bestuur zich daartoe óf per request tot den minister moest wenden, óf tot den heer Van Wassenaer in persoon, of wel dat het daartoe de hulp van het hoofdbestuur der Maat schappij moest inroepen. Op krachtige wijze werd de meening van sommige leden wederlegd, als zou de schuld van de verlenging der concessie grootendeels aan de gemeentebesturen van Rijnsburg, Katwijk en Oegstgeest te wijten zijn. Het tegendeel werd bewezen. Het bestuur heeft in deze geene beslissing genomen, maar een voorstel gedaan om de behandeling van dit onderwerp te verdagen tot eene volgende vergadering. Dit voorstel werd met algemeene stemmen (40 leden waren tegenwoordig) aangenomen. Het Ned. stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, is 22 dezer te Suez aangekomen en heeft des middernachts de reis voortgezet. Voor de akte 1. o. in de Hoogduitsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten; toegelaten mej. K. J. Haverbult en E. A. Schill in Den Haag. Voor een ontwerp van het Sarphati-monu- ment te Amsterdam is de eerste prijs toegewezen aan den heer De Kruyff, de tweede aan den heer Molkenboer, de derde aan de heeren J. Gosschalk en Lacomblé. De gewone audiëntie van den minister van marine zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. In de „Staatscourant" komt een kon. besluit van 21 dezer voor, waarhij aan de firma Van der Slik en Co., te Dordrecht,(onder de benaming „Aurora", concessie wordt verleend voor de ont ginning van steenkolen over eene terreinsuitge strektheid van ongeveer 450 hectaren, gelegen in de gemeenten Heerlen en Voerendaal. Voor den in het openbaar aanbesteden bouw van een regulateurgebouw en teerput, ten dienste der nieuwe gasfabriek in Den Haag, zijn geene aannemelijke inschrijvingen ontvangen. De laagste aanbieding was van -10250, ten gevolge waar. van de aanbesteding niet werd gegundmaar sedert heeft de aannemer van den bouw eener nieuwe school aan de Schelpkade zich bereid ver klaard, ook het vermelde werk op zich te nemen voor een bedrag van f 8725. B. en Ws. hebben tot die onderhandsche aanbesteding reeds machti ging gevraagd. Tweede Kamer. Alle amendementen op art. 1 der spoorwegwet zijn verworpen behalve dat van den heer Heydenrijck: AmersfoortRhe- nenNijmegen, dat der Commissie van rappor teurs lot doortrekking tot den Hoek van Holland, dat van den heer Van Wassenaer om, in plaats van Breda's-Bosch, Zwaluwe's-Bosch te stellen. Daarna is het regeeringsartikel 1 aangekomen met 68 tegen 5 stemmen. De off.-van-gez. 2de kl. H. C. F. Aalbersberg, van het garnizoen te Utrecht, is op verzoek op nonact. gesteld, totdat omtrent hem zal worden beschikt. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Appitigedam Mr. E. A. F. Thomas, griffier te Deldenherbenoemd tot bur- gem. van Wijk-bij-Duurslede D. O. Heldewier; van Nieuw-Helvoet J. W. Hein Jr.; aan W. F. Bolte, te Geertruidenberg, als blijk van goedk. en tevr. wegens het redden van een drenkeling aldaar op 8 September jl-, toegekend de br. medaille, als mede een loffelijk getuigschriftbij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. M. Cohn, civiel geneeskundige. Gemengd Nieuws. Heden middag om één uur is buiten de voorm. Koepoort een schipper van zijn schuit geslagen door de lijn van een andere schuit. Hg werd door P. IC. gered. De heer K.in Den Haag aan 't Om- en-bij woonachtig, wilde Zaterdag-avond zijn hondje een oogenblik buiten laten rondwandelen. Het dier viel in de gracht en bij zijn pogingen om het te redden, verloor de heer IC. het evenwicht en geraakte eveneens in de vaart. Toen men hem na een betrekkelijk geruimen lijd op het droge bracht, was hij reeds stervende en, ofschoon dade lijk naar het Gasthuis vervoerd om daar nog de noodige hulp te verkrijgen, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. Eenige dagen geleden is ten huize van den heer H. G. S. in Den Haag een belang rijke diefslal gepleegd, waarbij ontvreemd zijn1 gouden dameshorloge met dito ketting, 1 paar dito kinder-armbanden met diamantjes, 2 bloed koralen kettingen, ieder van 99 groote koralen, 2 dito armbanden met kettingten nadeele van de dienstbode 2 paar gouden oorbelletjes, 1 gouden ring en aan geld f 7,50. Van dezen diefstal wordt verdacht de keukenmeid van den heer S., genaamd H. C. Hildebrand, gescheiden huisvrouw van J. H., oud 49 jaren, die spoorloos verdwenen is. Door wijlen mevr. de wed. Alewijn is aan de armen der Ned. Hervormde gemeente te Hdversum vermaakt de som van /4000; door wijlen mejonkvr. Hartsen aan dezelfde armen de som van f 1000, benevens aan de Vereeniging tot spijsuildeeling aan de armen /1000 en f 500 aan de Chr. vrouwenvereeniging. Vóór eenigen tijd werden te Haarlem door een handelshuis twee soorten of monsters zoogenaamd „kunstmeel" den bakkers aangeboden. Door belangstellenden werden die monsters in handen gesteld van de vereeniging tot bevordering der volksgezondheid, die aan de 2de sectie opdroeg ze aan een chemisch onderzoek te onderwerpen. Het bleek daarbij, dat de beide monsters hoofd zakelijk bestonden uit zwavelzure kalk en koolzure kalk ol gips en krijt. De gemeenschap van Harlingen met Vlieland per onderzeesche telegraafkabel, welke onlangs met enorme kosten, en niettegenstaande in eene andere richting liggende, hersteld werd, is jl. Woensdag weder verbroken. Men deelt mede dat in de volgende week de voorloopige werkzaamheden aan den Kanaaltunnel bij Calais begonnen zullen worden men zal een schacht horen tot op eene diepte van 100 meter. Eenige dagen geleden werd op een buitengoed te Denekamp een jeugdig dienstmeisje des nachts in haar slaapvertrek door twee mans personen aangerand. Het meisje, zeer angstig, her kende hen en is uit een raam gesprongen van een hoogte van pl. m. 7'/2 meter. Zij heeft zich begeven naar den rijksveldwachter Bros, die naar men verneemt procesverbaal heeft opgemaakt en aan den officier van justitie gezonden. Naar men verneemt werd dezer dagen op last van de justitie te Gorcum tegen den aldaar woonachtigen winkelier in galanterieën B. een proces-verbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van uitheemsche geneesmiddelen rnet de noodige gebruikaanwijzing. Het golden hier de zoogenaamde podophyllepillen van Pearcy voor lijders aan ver stoppingen. Eene daarbij in beslag genomen hoe veelheid dier pillen zal scheikundig moeten wor den onderzocht. De justitie te Breda heeft een onder zoek ingesteld omtrent de oorzaak van het over lijden van een zesjarig knaapje, dat volgens ge rucht gestorven zou zijn ten gevolge van een slag, die het kind met een stok op het hoofd zou zijn toegebracht door een der kweekelingen aan de tweede openbare school aldaar. Het lijkje is naar het garnizoenshospitaal vervoerd, om door deskun digen de oorzaak van den dood te doen opsporen. De sneltrein, die te 9.52 uit Middel- burg vertrekt, is den 23sten dezer gederailleerd even vóór de aankomst aan het havenslation. De passagiers zijn gelukkig met den schrik vrijge komen, daar de waggons, hoewel uit het spoor, overeind zijn gebleven. De Pandora, die den 7den Augustus te Disco was, ging 11 Augustus uit Waaigat, had geen oponthoud in Melville-baai, deed de Carey- eilanden aan, doch vond daar in de onderzochte cairns geen brieven, vervolgde zijn weg naar Lan caster Sound en Bai rowstraat en bereikte Beechey- eiland, ging van daar in de tegenover liggende Peelstraat (Franklin-channel) tot aan Ballotstraat en tornde voor pakijs op van 28 Augustus tot 3 September. Geen kans ziende om er door te komen en daar geen geschikte gelegenheid vin dende tot overwintering, keerde kapitein Young wijselijk terug en was gelukkig genoeg weer uit Barrow-straat te komen en op zijn terugreis ander maal de Carey-eilanden aan te doen, alwaar hij nu gelukkiger was en de cairn ontdekte, waar de brieven van 27 Juli in gevonden werden, die hij medebracht. Ofschoon het doel der expeditie voor de Pandora niet bereikt is, zoo is het doel der zending van den heer Koolemans Beynen uitste kend geslaagd. BUITENLAND. Frankrij k. Het ontslag van Forcioli, den maire van Ajaccio, wordt als zeker beschouwd. Een officieel rapport wordt echter uit Ajaccio nog verwacht. De inschrijvingen op de leening der tram ways van de zuidelijke Parijsche lijn, concessie- Erlanger, bedragen zesmaal het vereischle kapitaal. De „Echo" van Ajaccio, een Bonapartistisch blad, mag niet meer op straat verkocht worden, wegens een artikel waarin de zinsnede voorkomt: „Eene onzekere regeering is Frankrijk opgelegd door een hoop Franschen zonder mandaat." Te Valence heeft een talrijk bezochte bijeen komst van intransigenten der uiterste linkerzijde plaats gehad, bij welke gelegenheid Madier Montjau in eene redevoering met de grootste waardeering en lof van Thiers heeft gesproken. Turkije. Officieus wordt gemeld, dat de vertegenwoor digers der mogendheden te Belgrado hebben mede gedeeld, dat de kabinetten stappen hebben gedaan te Konstantinopel, wegens schending der Servische grenzen, alsook dat de Porte heeft beloofd, onder zoek te doen en de schuldigen te straffen. Het démenti van de „Levant Herald" te dier zake is met de feiten in tegenspraak. Men meldt dat de pope Zarko van ver schillende zijden versterkingen heeft gekregenzijne bende van 4000 man is aangegroeid tot 7000; onder het bevel van 4 aanvoerders zal deze macht Sjenitza en Prizrend aantasten, en deze plaatsjes, wanneer zij genomen zijn, versterken. De opstandelingen hebben eenige compag nieën Turken overvallen, die een proviand-trans port naar Goransko begeleidden. Naar men zegt duurde de strijd eenige uren en waren de ver liezen aan beide zijden belangrijk. Spanje. Volgens een telegram van den Parijschen correspondent van de „National Zeitung", die in Spaansche aangelegenheden gewoonlijk goed is ingelicht, moet men in Madrid zeer spoedig de vorming van een nieuw kabinet door Canovas del Castillo tegemoetziendaarop zou de koning met Jovellar naar het leger gaan. De Carlisten hebben Berga in Catalonië nauw ingesloten. Telegrammen. MADRID, 24 October. De minister van binnen- landsche zaken heeft den voormaligen republikein-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2