LEIDSCH^feDAGBLAD. N°. 4816. A0. 1875. Maandag 25 October. STADS-BERICHTEN. PBIJS DEZER COURANT: ?oor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 28 October 's namiddags te één uur. Onderwerp: Gemeente-begrooting voor 1876. LEIDEN, 23 October. Ten postkanlore alhier is voor den winter- dienst verkrijgbaar een staat, waarop aangewezen is de tijd voor de lichting der brievenbus zoowel voor binnen- als buitenlandsche correspondentie, en voorts inlichtingen bevattende ten gerieve van 't publiek en de dienstregeling van het kantoor. Welk een gemak zulk een lijst menigeen geeft, is sedert lang voldoende gebleken. De afloop der aanbesteding voor het Werk huis op gisteren is als volgt: Aangenomenrund- vleesch a 0.64, rundvet f 0.62, gort 0.13T9ff5ïï, trijst ƒ0,13, groene erwten 0.14-j^, groenten ƒ0.05, peper 0.74, koffie 1.50, cichorei 0.20, stroop 0.14T5jj^j- per kilogramaardappelen 3.30 per 100 kilo, zoetemelk O.Oöy9^ per liter, kar nemelk ƒ1.48 per 100 liters. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6375 vol wassen personen en van 1419 kinderen. Het bestuur van het aardrijkskundig ge nootschap roept bij circulaire de medewerking in van alle wetenschappelijke lichamen, genootschap pen en personen in Nederland, die geacht kunnen worden belang te hebben bij de expeditie naar de Boven-Djambi en de Korintji- vallei op het eiland Sumatra, waartoe op de vergadering van 20 Juni 1874 te Rolterdam is besloten. Het slagen dezer expeditie, waarvan de kosten op ten minste I ƒ25000 worden geraamd, is geheel afhankelijk van de medewerking der natie en den steun der regeering. Van den laatste is het bestuur verzekerd en voor de eerste doet het een beroep op allen, die in de overtuiging deelen, dat de aardrijks kundige onderzoekingen dezer dagen niet minder ten bate komen van handel, scheepvaart en nijver- heid dan van de wetenschap. Opgave van hetgeen j men voor de expeditie zou wenschen bij te dra gen kan geschieden bij de heeren P. J. Veth, C. M. Kan en N. W. Posthumus. De akte van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwijs is gisteren in Den Haag uit- gereikt aan mej. A. M. Allebé, van Amsterdam, voor Ned. taal- en lelt.; mej. M. H. Viervant, voor Eng. taal- en lett., en mej. H. Buys, van Leeuwarden, voor Fransche taal- en letterkunde. Bij de examens voor 't lager onderwijs zijn gis teren in Den Haag van de 10 vrouwelijke candidaten voor de akte in de Fransche taal 6 toegelaten, mej.: E. L. Egeling, Ch. L. J. Staring, C. J. Usener, M. J. G. Van de Watering en L. M. Bert uit Den Haag en M. H. Reyers uit Voorschoten. Het algemeen beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam heeft een krachtig protest tegen de jongste financieele maatregelen van Tur kije naar Konstantinopel gezonden. De heer Burgers, president van de Transvaal republiek, heeft gisteren Rotterdam bezocht en een samenkomst gehad met de directiën van de Rotterdamsche Handelsvereniging en van de Handelscompagnie „Mozambique". B. en Ws. te Amsterdam hebben het ver slag der afdeelingen van den raad over de be grooting beantwoord, en daarbij toegezegd, dat Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- de onderwijzers-kweekschool en de hoogere bur gerschool met driejarigen cursus zoo spoedig moge lijk zullen worden geopend. Bij de onvoorziene uitgaven is daarop gerekend. Omtrent het Athe naeum moet, met het oog op de hangende be slissing over de wet op het hooger onderwijs, het status quo bewaard blijven. Het hoofdcomité van het Roode Kruis hier te lande heeft weder verschillende mededeelingen van het centraal-comité in Indië ontvangen ten aanzien van zijne verrichtingen in den oorlog tegen Atjeh. Volgens de laatste berichten uit Indië heeft het centraal-comité te Batavia, met het doel om zijne uitgeputte kas aan te vullen, een beroep gedaan op de ingezetenen van Ned.- Indië, met het verrassend gevolg, dat eene som van ƒ30,000 is bijeengebracht. Met ingeno menheid wordt vermeld dat wijlen generaal-ma- joor De Brabant een 12de gedeelte van zijne nalatenschap, tot een bedrag van circa ƒ5000, heeft vermaakt aan het Roode Kruis in Indië. Ook ontving het centraal-comité een gift van circa 60 van de officieren en verdere equipage van het Fransche oorlogschip d'Assasdat eenige dagen ter reede van Batavia vertoefde. Die gelden werden door den commandant van gemeld vaartuig toegezonden. Dit blijk van sym pathie en belangstelling in het Ned. Roode Kruis wordt bijzonder vermeld. Op verzoek van het centraal-comité te Batavia wordt met de eerste gelegenheid door het hoofdcomité eene aanzienlijke hoeveelheid sigaren naar Indië verzonden. Sedert de laatste opgave zijn ten behoeve van de ge wonden en zieken in Atjeh bij het hoofdcornité bijdragen tot een bedrag van 244.18'/a ingekomen. De heer G. W. Van Someren, deken en pastoor te Eindhoven, kanunnik van het kapittel van St.-Jan te 's-Hertogenbosch, vierde Donderdag het feest zijner 50-jarige priesterwijding. Van alle gebouwen te Eindhoven wapperde de nationale driekleur, terwijl verschillende eerepoorten en eere zuilen waren opgericht, die des avonds verlicht waren. Des ochtends had een opiocht plaats, waarbij het gemeentebestuur en de kamer van koophandel, alsmede alle te Eindhoven bestaande broederschap pen, gilden, corporatiën enz. vertegenwoordigd waren. Onder de vele en rijke geschenken, die den jubilaris zijn aangeboden, en van 2 tot 5 uren in de kerk ter bezichtiging waren gesteld, munten vooral uit drie beeldengroepen door de feestvierende gemeente geschonken en bestemd tot versiering van den voorgevel der kerk. Uit Koudekerk wordt aan de „N. R. Gt." ge meld Door belanghebbende ingezetenen is indertijd bij den gemeenteraad het verzoek ingediend, om te willen voorzien in de behoefte aan meer uit gebreid lager onderwijs. Op dat verzoek werd af wijzend beschikt, waarop door de bedoelde inge zetenen de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten werd ingeroepen. Eene Commissie uit Gedep. Staten heeft daarop een plaatselijk onderzoek ingesteld, en het gevolg is geweest, dat de raad door Gedep. Staten is uitgenoodigd alsnog uit eigen beweging in de behoefte aan meer uitgebreid lager onder wijs te voorzien. In zijn vergadering van gisteren echter besloot de raad, met eenparige stemmen op één na, aan deze uitnoodiging geen gevolg te geven. Een der wethouders moet verklaard hebben, dat het er nooit komt, want dat hij desnoods het met den Koning zelf in persoon zal gaan afmaken. Door de Staatscommissie te Groningen is tot apotheker bevorderd de heer C. J. W. Baurichter van Enschedé. PBIJS DER ADYERTENTIEN: Von 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J: Grootere letters naar plaatsruimte. Bij beschikking van den minister van justitie worden met 7 Nov. verplaatst de rijksveldwachters 3de kl. J. P. Van Daalen van Hazerswoude naar Leiden en A. Brouwer van Leiden naar Hazers woude. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 November, des avonds te acht uren. Tweede Kamer. De Commissie tot onderzoek der regeeringsinlichtingen op de adres sen tegen de bekende overeenkomst met de Rijn- spoorwegmaatschapp'y heeft rapport uitgebracht. De meerderheid stelt voor dat door die overeenkomst het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd, de minderheid drukt als haar gevoelen uit, dat het, na al het vroeger gebeurde, verkieslijker ware geweest als de overeenkomst ware aangegaan onder voorbehoud van de goedkeuring der Staten- Generaal. De dag der beraadslaging zal nader bepaald worden. Uitvoerige beraadslagingen zijn gevoerd over de lijn Breda's-Hertogenbosch in verband met twee amendementen tot verandering der richting en een van den heer Harinxma tot het schrap pen dier lijn. De minister heeft de amendementen be streden en het laatste doodend voor de wet genoemd. Na discussie zijn deze lijn en GroningenDelfzijl afgehandeld. Maandag zijn de nieuw voorgestelde lijnen aan de orde. Z. M. heeft aan J. E. Van den Arend, gemeente architect te Haarlem, als blijk van goedk. en tevr. wegens het redden van een drenkeling aldaar op 17 Mei jl., toegekend de br. medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan J. C. Van den Akker, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens het redden van een drenkeling aldaar op 27 Aug. 11., toegekend de br. medaille alsmede een loffelijk getuigschrift; ingetrokken het kon. besluit voor zooveel betreft de benoeming van den matroos 2de kl. bij de zeemacht J. A. Guyken, tot ridder 4de kl. van milit. Willemsordebij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië be noemd tot offic.-van-gez. 2de kl. L. E. P. Vincent, civiel geneesk. te Kopenhagen; J. J. B. Quast; klerk van den lsten rang ter gouvern.-secretarie in de kolonie Curasao, benoemd tot gezaghebber van het eiland Saba. Gemengd Nieuws. In den Haag is aangekomen een wedono (inlandsch hoofd) uit de residentie Sama- rarig. Hij wenscht Nederland en eenige gedeelten van Europa te zien, en keert daarna over Mekka naar Java terug. Dezer dagen heeft hij in gala- cosluum zijn opwachting gemaakt bij den minister van koloniën op het departement. Op Javaansche wijze buigende, naderde hij den minister, plaatste zich bij de voeten van den minister op den grond, en verliet, na eenige woorden met hern gewisseld te hebben, al buigende diens kabinet. De wedono spreekt slechts zeer weinig Nederlandsch. Wijlen de heer S. A. De Wit, sigaren handelaar in Den Haag, heeft aan zijn verschillende winkelbedienden en werklieden legaten vermaakt van ƒ400 tot ƒ2000 opklimmende. De voorzitter der kamer van koop handel en fabrieken te Rolterdam heeft de aan dacht gevestigd op een begin van moeilijkheden dat bij de toepassing van de wet op de quaran taine hier te lande is ontstaan. De Galand na melijk kwam binnen met een geval van pokken aan boord, kon te Maassluis den voor zoodanig geval bestemden dokter niet vinden en is toen naar Rotterdam moeten komen. Daar uit soort-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1