LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4815. Zaterdag A0. 1875. 23 October. PRIJS DEZER COURANT: ¥oor Leiden per 8 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staats blad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan J. J. YAN DIJK en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene Smederij in het huis in de Moriaansteeg n°. 6. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wetkoadera voornoemd, v. d. BRAN DELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 October 1875. LEIDEN, 22 October. Curatoren der hoogeschool te Leiden, in ervaring gekomen zijnde dat in het ter gelegen heid van haar derde eeuwfeest uitgegeven Album Studiosorum eenige onnauwkeurigheden zijn inge slopen, en wenschende mede te werken tot het publiceeren der verbetering van die fouten, noodigen uit iedereen, die eene of meer onjuistheden in het gedrukte Album mocht hebben ontdekt, daar van kennis te geven aan den heer Dr. W. N. Du Rieu, conservator aan de academische bibliotheek te Leiden, met duidelijke opgaaf van de wijze waarop de fouten moeten worden verbeterd. Bij beschikking van het prov. gerechtshof in Z.-H. van 18 dezer is, in de plaats van den heer J. F. Wallbrink, die eervol ontslagen is, benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank te Leiden de heer A. Van Thiel, klerk bij den heer ontvanger der registratie alhier. In de tweede helft der maand September zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens onbekendheid van de adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden: C. Vreeswijk, AlphenVan Ingen, Amsterdam Van der Horst, H. Van Kas, E Van Gelderen, B. Van Loon, De Leeuw, allen te Amsterdam; Noordermeer, Benthuizen; D. J. A. Van Driel, Delft; J. Nolen, D. Van Deventer, A. Veen, allen te 's-Gravenhage; Mevr. DonikKeiler, Haarlem M. G. Van den Berg, LeidenW. Scherep, Leider dorp; W. De Vos, Maastricht; D. Van Dam, Over toom; Sweihuizen, Put; F. Van den Biggelaar- Dielemans, Rotterdam; wed. De Ruiter, Scheve- ningen; Mevr. Voken, Valkenburg; F. Van der Plas, Velsen; H. Berk, Zwolle. Briefkaarten: W. Weyers, W. B. G. Molkenboer, beiden te Am sterdam; Zwaardman, J. P. H. Ankersmit, beiden te 's-Gravenhage. Bij de gisteren in Den Haag voortgezette examens voor het middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde, werden toegelaten de damesG. G. E. G. Liernur, van Haarlem, voor Ned. taal- en letterkunde; en P. H. Janssonius, van Groningen, voor aardrijkskunde. Eene candidate voor het Engelsch werd afgewezen. Door de commissie van bet lager onderwijs zijn gisteren in Den Haag toegelaten voor de landbouw kunde 3 candidaten, de heerenG. Van Bemmel en A. Jongenius uit Gharlois, J. N. Leget uit Kat wijk. Voor de wiskunde werd van de 6 candida ten toegelaten de heer G. Van Rooyen uit Maas dam. Voor het Engelsch waren 6 candidaten op gekomen. Toegelaten werden de heerenJ. Brouwer uit Schiedam, A. H. W. De Bock en P. Post uit Rotterdam. Het stoomschip Torrington, van Java naar Rotterdam, is 19 dezer Aran Malta vertrokken; de Celebesvan het Nieuwediep naar Batavia, vertrok 20 dezer van Southamptonde Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde 20 dezer te Port Saïd en zou den volgenden dag de reis voortzetten; de Friesland van Batavia naar Rot terdam, passeerde 18 dezer Sagres; het heeft in het Suez-kanaal twee schroefbladen stuk geslagen. Aan het diner, dat te Amsterdam op 27 dezer in het Amstel-hotel aan den president der Zuid-Afrikaansche republiek zal worden aangebo den, zullen ook de ministers van buiten- en bin- nenl. zaken deelnemen. Te Utrecht is gisteren den president het diploma van doctor in de beide rechten overhandigd. Gisteren is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed: het bouwen van twee vaste bruggen tot toegang van de Martelaarsgracht en van het water langs het Damrak naar hei cen traalstation te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Er waren 21 biljetten ingekomen. De heer M. Gever- ding te Rotterdam was minste inschrijver voor 153,646. In eene Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Nederl.- Indische Handelsbank is besloten het kapitaal dier inrichting te vergrooten rnet ƒ6,000,000 en daartoe binnenkort eene leening te sluiten. Het bericht, dat twee jeden der Hollandsche commissie voor de tentoonstelling te Philadelphia, de heeren Jonckbloet en De Casembroot, eerst daags naar Amerika zullen vertrekken, om bij de opening der tentoonstelling tegenwoordig te zijn, is minder juist. De genoemde heeren be geven zich naar Philadelphia om zorg te dragen dat voor de Nederlandsche inzenders de noodige ruimte beschikbaar gesteld worde. Tweede Kamer. De beraadslagingen zijn voortgezet over art. 1 der spoorwegwet. Be handeld zijn de lijnen NijmegenVenlo, Schiedam of RotterdamYlaardingenMaassluis (in verband met de doortrekking tot den Hoek van Holland) en BredaOosterhoutWaalwijk's-Hertogenbosch, rnet de daarop voorgestelde amendementen. De dis cussie over de laatste lijn zal morgen worden voort gezet. Na afloop der aanhangige wet komen tal van kleinere ontwerpen aan de orde; vervolgens gaat de Kamer op reces tot 9 November, waarna de Indische begrooting en de staatsbegrooting zullen behandeld worden. De luit.-ter-zee lste kl. F. H. baron Van Verschuer wordt met 25 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schoefstoomschip Zilveren Kruis ter vervulling der betrekking van adjudant van den benoemden commandant der oefenings-divisie. Z. M. heeft Mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nyevelt, laatst buiteng. gezant en gevolm. minister bij het hof van St.-Petersburg, thans in disponibiliteit, in denzelfden rang benoemd bij het hof van Weenen; tot burgem. der gem. Rijsbergen W. M. F. Gommers, secr. dier gem. J. A. Th. Cohen Sluart, gepension. W.-I. hoofd ambtenaar, gew. administr. van fin. in de kolonie Suriname, benoemd tot lid der comm. tot de zaken der Prot. kerken in Ned. Oost- en West-Indië; bij kabinets-rescript den minister van koloniën gemachtigd lot'uitreiking van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven en van de Atjeh-medaille aan den heer D. De Wilde, voormalig gezagv. van het stoomschip „Willem, Kroonprins der Neder landen", der Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij, als blijk van Hd. zeer bijzondere tevredenheid voor de goede diensten, door dien gezagv. bewezen bij en tijdens de tweede expeditie tegen Atjeh; J. D. B. A. baron Van Heeckeren van Beverwaard, op zijn verzoek, als buitengew. gezant en gevolm. minister bij het hof van Weenen teruggeroepen, en hem eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbet. voor de diensten gedurende een tijdvak van zeventig jaren den Koning en den lande Lewezen. De uitvoerige memorie van antwoord op de Indische begrooting, vergezeld met drie wetsont werpen en vier nota's van wijziging, is reeds ver schenen. De minister van koloniën begint met te verkla ren dat het hem niet gelukt is, in zijne antecedenten als lid der Staten-Generaal of in zijne verklaringen ten vorigen jare afgelegd, eenige aanleiding te ontdekken voor de vrees dat hij op de door de wetgevende macht gelegde grondslagen niet voort bouwen en tot verbetering der Indische toestanden niet medewerken zou. In elk geval is 't hem aangenaam dat die vrees geweken is. Voor de staatkunde, ten vorigen jare in zijne memorie van beantw. geschetst, rekent hij op de mede werking van hen, die eene afwachtende houding aannemen. De min. heeft zich vroeger alleen ongunstig uitgelaten tegen het beginsel van vaststelling der Indische begrootingen by de wet. Intusschen heeft hem de practijk ook de goede zijde van dat be ginsel doen kennen. De min. komt met nadruk op tegen de voor stelling alsof de voorziening in Indische behoeften in de eerste plaats afhankelijk gesteld ware van de behoeften van het moederland. Ook uit deze begrooting blijkt dat de regeering niet schroomt gelden aan te vragen tot ruime voorziening in Indische behoeften. De noodzakelijkheid eener herziening van het regeerings-reglement van 1854 kan de min. niet inzien. Hoe groot ook het voordeel zij der telegra- phische gemeenschap met Indië, de noodzakelijk heid om het hooge standpunt en het gezag van den landvoogd te handhaven blijft dezelfde. Het is hern niet bekend dat de bepalingen van het regeerings-reglement tot den tragen gang van de administratie-werkzaamheden in Indië zouden bijdra gen. De gouv.-generaal is overigens bedacht op middelen tot vereenvoudiging en bespoediging van den gang van zaken. De min. weet niet dat er eenige reden is voor de bewering dat aan hen, die woeste gronden in huur of erfpacht wenschen te erlangen, hinderpalen worden in den weg gelegd. Omtrent den tegenwoordigen stand van het vraagstuk der conversie van communaal in indi vidueel bezit verwijst de min. naar het koloniaal verslag. De regeling der conversie is in Indië vastgeknoopt aan de codificatie en herziening der agrarische verordeningen en de voorstellen door de algemeenen secretaris gedaan zijn bij de Indi sche autoriteiten in overweging. Eene regeling is tot stand gekomen die eene doelmatiger samenstelling van de Indische begroo- tingsontwerpen waarborgt. Toch blijft de min. bedacht te voorkomen de nadere indiening, zoo als thans, van uitgebreide nota's van wijziging. Het bedrag van 7.862.000, voor Indische uit gaven beschikbaar, wordt by nola van wijziging gebracht op ƒ8.064.000, zoodat vari de vermoe delijke saldo's der diensten 186774 r.a bestrij ding van de buitengewone uitgaven die voor het

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1