trok, was een groote volksmenigte tegenwoordig, terwijl hier en daar van de woningen bengaalsch en ander licht werd ontstoken. Nadat de feest vierenden weder in de Stadszaal waren aange komen, heerschte er nog lang eenige drukte langs den weg, vooral op dat gedeelte der Breestraat, waar sommige bewoners, nu zij hunne verwach ting, om als gewoonlijk den stoet hunne woningen te zien voorbijtrekken, in rook hadden zien ver vliegen, daarvan toen hij afwisseling door het ont steken van bengaalsch vuur, zonnetjes, vuurpijlen enz., vurige bewijzen gaven. Hedenmiddag is een zesjarig knaapje in de Oostdwarsgracht gevallen en dreef weldra naar het midden. Door spoedige hulp van den heer de V. werd het kind gered. Gistermiddag is met goed gevolg de haan op den toren der Nieuwekerk te Delft geplaatst. Te Epe is een moord gepleegd, en wel onder de volgende omstandigheden P. v. Z. kwam Woensdag-avond ten huize van J. K. om zijne vrouw te halen, die zich daar bevond. J. K. beval hem zijn huis te verlaten, en nam, toen daaraan niet terstond werd voldaan, een geladen geweer en schoot v. Z. dood. K., die naar men zegt in beschonken toestand verkeerde, heeft zich zelf bij den burgemeester aangeklaagd en is in hechtenis genomen. De rechterlijke macht uit Arnhem heeft een onderzoek ingesteld. Zeker zeekapitein u i t Sn eek had voor eene reeks van jaren zijne vrouw verlaten wegens een voorgenomen zeereis. Tot leedwezen der vrouw vernam zij in 12 jaar niets van haar man, zoo dat zij meende, dat hij overleden was, en op grond der wet een tweede huwelijk aanging. Niet weinig stond echter de vrouw verbaasd, toen haar eerste man dezer dagen terugkwam. Hij was onder de zeeroovers gevallen en had 12 jaar gevangen ge- zelen in een vreemd land, gedurende welken tijd hij geen brieven had kunnen verzenden of couranten lezen. Dat de vrouw en de tweede man en ook de eerste man nu alle drie een vreemde positie hebben, laat zich begrijpen, te meer omdat er uit beide huwelijken kinderen zijn. Naar men zegt, moet de eerste man zijne vrouw opeischen. Volgens telegraphisch bericht uit Padang is het schip Willem Poolman, kapt. Van der Valk, met steenkolen van Newcastle naar Atjeh den 27sten Sept. verbrand. De kapitein en equipage zijn in booten te Padang geland. Het mag nu wel bijna zeker geacht worden, dal Henry AVainwright de moordenaar is van Harriet Lane, met wie hij eenigen tijd onder een aangenomen naam geleefd heeft, en dat het lijk, hetwelk hij uit zijn huis to AVhite- chapel heimelijk trachtte te verwijderen, het hare was. Uit de instructie der zaak is ook gebleken, dat zijn broeder Thomas AVainwright min of meer zijn medeplichtige is, en o. a. de brieven geschre ven beeft, die de familie van Harriet Lane in den waan moesten brengen, dat zij nog leefde. Een Zweedse he stoomboot, dienst doende tusschen Kopenhagen en Lubeck, is eenige dagen geleden verbrand in volle zee. De brand ontstond door het plotseling vlam vatten van den inhoud van eenige flesschen, die als glycerine waren opgegeven, maar bleken naphta te bevat ten. De kapitein, die op de brug stond, hoorde een doffen slag en keerde zich onmiddellijk tot den man die aan het roer stond, om de oorzaak te weten te komen. Maar voordat een onderzoek kon worden ingesteld, stegen de vlammen tot halverweg de masten op, zoodat de gemeenschap tusschen het voor- en achtergedeelte van het schip onmiddellijk was verbroken. De tweede klasse pas sagiers kwamen dadelijk in de vlammen omvan de beide hofmeesteressen meent men nog een ge smoord geschreeuw te hebben gehoord. Eenige paarden hinnikten even en daarna was alles in het voorgedeelte stil. Achter waren de passagiers op het dek gestormd, maar de pogingen om hen te redden werden bemoeielijkt door de groote verwarring die er heerschte, en toen eindelijk een boot werd afgelaten, sloeg deze om, door de wilde wijze waarop de ongelukkige passagiers er in sprongen. Eén passagier werd gered; de kapitein, twee officieren en eenige mannen der equipage behielden, hoewel deerlijk gebrand, het leven. Vier en twintig passagiers, onder welke bijna de l helft vrouwen, kwamen om. De moeder van een achttienjarig meisje, hare eenige dochter, werd waanzinnig, bij het vernemen van de noodlottige tijding, dat haar kind tot de slachtoflers behoorde. Een enquête is ingesteld, om te zien wie de fles schen met naphta van Lubeck heeft verzonden. Te AV een en is een nieuwe dans uit gevonden, die den naam van „Les lanciers en colonne" heeft gekregen. Eduard Strauss zal muziek voor den nieuwen dans schrijven, die dus zijn weg door de wereld wel zal vinden. Het Fransche geïllustreerd satiriek blad „le Sifflet" wilde eene teekening ten beste geven, waarop een Bonapartist was voorgesteld, den eenen lucifer na den anderen op den muur afstrijkende, met het onderschrift: „Ca ne prend pas." Die teekening is door het gouvernement verboden. Bechtzakcu, Een Delftsche muzikant en een sjouwer uit Schiedam, die meermalen met de justitie hebben kennis gemaakt, hadden zich gisteren in de crimi- neele Kamer van het hof in Zuid-Holland te ver antwoorden wegens diefstal op den openbaren weg met geweldpleging. In de Halvemaanslraat te Rotterdam had zich den lsten Aug. een varkens koopman uit Den Briel, in afwachting van het vertrek der boot naar die plaats, des nachts op een bank neergevlijd en was weldra door een diepen slaap bevangen. Kort daarna werd hij door twte hem onbekende mannen gewekt, met wie hij op hun verzoek een borrel ging gebruiken, en na enkele herbergen te hebben bezocht, boden de twee onbekende, maar zeer gedienstige geesten aan hem den weg te wijzen naar de plaats van afvaart der boot. Al voortwandelende bemerkte de koopman misleid te zijn, want tot zijne groote teleurstelling bevond hij zich op een weg tusschen Delfshaven en Schiedam. Eensklaps vielen zijne gidsen op hem aan, wierpen hem op den grond en beroofden zijn vestzak van het horloge en twee gouden tientjes. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen en toen de vierde persoon hun aanbod om hen te visileeren had afgeslagen, zetten S. en G. het op een loopen, achtervolgd door den be roofde, die te Deltshaven bij de politie zijn beklag inleverde, maar de aanranders van hunne zijde beweerden dat zij door hun aanklager met een mes werden bedreigd en dat hij hun wilde be stelen. Bij onderzoek werden horloge en tientjes teruggevonden op de plek waar hel drietal had geworsteld. De beweringen van de besch. werden ook gisteren volgehouden en pertinent ontkenden zij den diefstal, ondanks de zeer bezwarende ge tuigenverklaringen. Het O. M. hield dan ook de beschuldiging vol en noemde het een zeer ernstig feit, dat getuigde van verregaande minachting van de bescherming van personen en goederen. Hij zou aan zijn ambtsplicht tekortdoen, indien hij niet voor dit feit, gepleegd door personen met ongun stige antecedenten, op eene zeer strenge toepas sing der wet zou aandringen. Daarom eischte adv.- gen. Mr. A'an Maanen beider veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren en 8 maanden. Nadat Mr. V. Mu'.saers vrij uitvoerig eenige be denkingen tegen de geloolwaardigheid van de getuigen had in het midden gebracht, enkele alge- meene opmerkingen ten voordeele der beschuldig den gemaakt en ten slotte op hunne vrijspraak aangedrongen, bepaalde het hof de uitspraak op ai. s. Vrijdag. BUITENLAND. JDuitsclilancl. De „ReichsAnzeiger" behelst het keizerlijk be sluit, waarbij de rijksdag den 27sten e. k. bijeen geroepen wordt. Hetzelfde blad bevestigt het bericht, dat Bismarck op raad der artsen moest afzien van de reis naar Italië. Op last des keizers zal de staats secretaris A'on Bülow den keizer begeleiden. Spanje. In een ingezonden stuk, door de „Times" zon der eenige commentaar opgenomen, schrijft een zich noemend „Engelsch Carlist" het volgende: „Het is geen geheim dat tusschen de raadslieden van koning Alphonsus eenerzijds en de aanhangers zijner moeder, de ex-koningin Isabella anderzijds, reeds lang een heftige strijd bestaat. Thans kan j gezegd worden, dat de scheuring onherroepelijk is en dat de partij van Isabella of de moderados besloten heeft een pronunciamiento ten gunste der ex-koningin tebepioeven. Op eene bijeenkomst, onlangs door de leiders der moderados gehouden, is het ontwerp van een convenio tusschen ben en de Carlistische partij aangenomen, dat later aan koningin Isabella aangeboden en door haar goed gekeurd werd. Een authentiek, eigenhandig onder teekend afschrift van dit ontwerp is thans door een specialen gezant naar het hoofdkwartier van don Carlos overgebracht, wiens beslissing spoedig verwacht wordt. Ik mag er bijvoegen, dat vol gens het voorgestelde convenio don Carlos de volle souvereiniteit zou verkrijgen over de vier noorde lijke provincies, mits hij koningin Isabella in het rustig en ongestoord bezit late van het overige Spanje." De Spaansche gezant heeft de regeering bericht gezonden, dat Aguilera, de president der zoogenaamde Cubaansche republiek, Zondag te New-York is aangekomen. Sedert Juli heeft hij, ten gevolge van de groote waakzaamheid der Spaansche kruisers, tevergeefs beproefd de Cubaan sche kust te bereiken. Turkije. Server Pacha heeft gisteren eene Irade bekend gemaakt betreffende de voorgenomen hervormin gen. Daarbij worden uitvoerige mededeelingen ge daan omtrent de wijze, waarop die hervormingen zullen worden totstandgebracht, en worden de opstandelingen opnieuw aangespoord de wapenen neder te leggen. De minister van financiën heeft aan de Ottomaansche Bank een brief gezonden, waarin haar gelast wordt zich te verstaan met de con tractanten van leeningen in het buitenland, ten einde syndicaten te vormen, die moeten werken met de syndicaten te Ivonstantinopel, onder toe zicht van de „Banque Impériale", en aan welke zullen worden geconsigneerd de inkomsten, be stemd voor de betaling van den interest en de aflos sing der schuld, overeenkomstig de op 9 Oct. jl. openbaar gemaakte besluiten. De regeering heeft verklaard, dat de maat regel omtrent de reductie der rente niet van toe passing is op de leening, in 1855 gesloten onder waarborg van Engeland en Frankrijk. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 15 October. Server Pacha heeft aan den grooivizier bericht gezonden, dat de opstandelingen bij Grap, in de nabijheid van Ojoupitcha, door Chevket Pacha geslagen en naar het gebied van Montenegro gevlucht zijn. PARIJS, 16 October. Het „Journal officiel" deelt de benoeming mede: 1°. van den heer Ducros tot directeur der Algerijnsche aangelegenheden 2°. van den heer Chopin tot directeur der gevangenissen; en 3°. van tien prefecten. BERLIJN, 15 October. Uit Posen wordt gemeld: Het is herhaaldelijk gebeurd, dat pastoors of vicarissen, die uit de provincie zijn gebannen, heimelijk des nachts naar hunne pastorieën terug- keeren, zich aldaar eenigen tijd verborgen houden en godsdienstige handelingen verrichten. Ter voor koming daarvan zijn in de bedoelde pastoriën gendarmes ingekwartierd. AVEENEN, '15 October. De beide delegatiën hebben, na eenstemmigheid te hebben verkregen over de nog bestaande punten van verschil, in derde lezing het rijksbudget voor 1876, tot een bedrag van 115,815,311 florijnen, aangenomen. Ter markt te Leideu aangevoerd. 15 en 16 October. Wintertarwe 18 hectoliter 9.25 a f 9.75. Zomer- tarwe 18 hectol. f 7.50 a f S.00 Winterrogge 15 heet. /'7.00 a/"7.50. Zomerrogge 15 hectol. 6.25 a/6.75. Zomergerst 14 hectol. f 6.75 a f 7.00. Chevalier-gerst 14 hectol. f 7.50 a f 8.00. Zware Haver 15 hectol. 5.00 a f 5.50. Lichte Haver 15 hectol. ƒ3.75 a f h, 00. Dui- venboonen 8 hectol. f 9.00 a f 10. Paardenboonen 9 hectol. f 9.00 a 9.50. Ossen stuks f a f Stieren, 40 stuks f 7".00 a /180. lvalfkoeien 123 stuks f 140.00 a f 295.00 Varekoeien 230 stuks f 125.00 a f 200.00. Vette koeien 340 stuks/195.00 a /300.00 Kalveren (vette) 20 stuks f 38.00 a /l 15.00 Kalveren (magere) 14 stuks 9.00 a ƒ17.50. Hamels (magere) stuks .00 a .00 Hamels (vette) 460 stuk?, 2S.00 a ƒ34.00. Varkens (magere) 46 stuks 14.00 a /30.00 Varkens (biggen) 300 stuks ƒ7.00 a 13.00. Lammeren (magere) stuks a f Grasboter 9270 kilogr., lste qualit. 4 val 71.00 a/75.00. Schei- 2de qualiteit. -I vat f 64.00 a ƒ08.00Grasboter lste qual. per kilogr. 1.775 a /1.87s; Schei-2de qualiteit per kilogr. /1.60 a f 1.70.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2