LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4810. Maandag A0. 1875. 18 October. PBIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1. Franco per postn Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer017f Grootere letters naar plaatsruimte. ST ADS-BERICHTEN. PATEXTBLADEV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet tc weten, dat de ingevulde patentbladen over bet dienstjaar 1875/6, voor wijk V, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, ver krijgbaar zijn dagelijks, des namiddags v3u iioaalf tot twee uren, en wel tot en met den 23sten October e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de dearwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 16 October 1875. "Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 21 October 1875, 's namiddags te één uur. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen beta ling van 50 cents, verkrijgbaar de memorie van antwoord op het algemeen verslag van het ver handelde in de sectiën van den gemeenteraad omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1876. LEIDEN, 16 October. Heden zijn aan de Hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer H. B. Greven, geb. te Rotterdam, met acad. proefschrift over de ontwikkeling der bevolkingsleer; de heer I. Mole naar met stellingen, en de heer J. W. T. Bouberg Wilson met acad. proefschrift, get.Aanteekening op art. 61 van het ontworpen Nationaal Straf wetboek (1875). Uit de memorie van antwoord op het alge meen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente, voor 1876, blijkt dat eene beschouwing over de vraag of eene vermindering der opcenten op de rijks personeele belasting wenschelijk te achten is, B. en Ws. thans overbodig voorkomt, nu nauwelijks twee jaren geleden tot de heffing van 50 opcenten is besloten. Een kort overzicht wordt gegeven van de werk zaamheden der opzichters bij de gemeentewerken, waaruit o. a. blijkt de behoefte aan een persoon uitsluitend voor het verrichten van teekenwerk. Het belang der gemeente vordert de demping der Korte Langegracht. B. en Ws. zijn van oor deel dat er geen redenen heslaan om in te trekken het subsidie ten behoeve van een muziekcorps bij de dd. schutterij en mitsdien tot eene opheffing van dit corps over te gaan, en constateeren met genoegen dat het corps, niettegenstaande de ongun stige omstandigheden waarin het in den laatsten tijd heeft verkeerd, de vergelijking met andere corpsen wel kan doorstaan. De Maatschappjj voor Toonkunst te Leiden heeft zich, naar aanleiding der bezwaren van enkele Raadsleden om den post van f 2800, door den Schuttersraad tot bezoldiging van het har moniecorps der Stedelijke schutterij aangevraagd, bij vernieuwing op de begrooting der gemeente te brengen, bij adres tot den Gemeenteraad ge wend tot behoud van dat muziekcorps. Na uitvoerig te hebben aangetoond dat Leiden werkelijk ele menten genoeg bezit, niet om met groote steden in alles te kunnen wedijveren, maar om, naar zijn rang, op muzikaal gebied te praesteeren, indien slechts de handen worden ineengeslagen, gelooft zij, uitgaande van bet verheven standpunt dat zij behoort in te nemen, duidelijk te hebben gemaakt, waarom zij zich voor het behoud en de inrichting van het kleine stedelijk muziekcorps, als schakel in het geheel, interesseeren kan. Indien de Gemeenteraad, naar zij hoopt en vertrouwt, belang stelt in de muzi kale ontwikkeling en de muzikale eer der stad, zal hij daarin een trouwe bondgenoote vinden in de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst. Z'y heeft daarbij, voor haren werkkring, onderwijs, strijk orkest, gewone én buitengewone concerten, tot dusver geenerlei subsidie van den Raad verlangd, en vraagt dit ook nu niet. Het eenige wat men meent in billijkheid te mogen verwachten is, dat er eenige bestendigheid zij in de gemeentelijke toestanden, dat de gemeente zal blijven doen wat zij tot dusver, uit anderen hoofde, en geheel onaf hankelijk van het streven der M. v. T. gedaan heeft, wat andere gemeenten, zelfs kleinere dan Lèiden, doen, en wat, zoo al niet tot hare drin gende plichten in stoflehjken zin, tot hare eere plichten behoort, nl. het harmoniecorps dat zij bezit, en dat reden tot tevredenheid geeft, te be houden en behoorlijk te verzorgen. Het is daarbij, uit een muzikaal oogpunt, volkomen onverschillig, of het blijft heeten een muziekcorps van de schutterij dat tevens dienst doet voor de stad, dan of het wordt een stedelijk corps, met de ver plichting om zekere diensten te praesteeren voor de schutterij. Dit is een quaestie van administra tie. Van wezenlijk belang is alleen, dat het bestuur worde toevertrouwd aan mannen, die hart hebben voor het corps en tevens een open oog en oor voor de algemeene muzikale belangen, zoodat met hen in overleg kan worden getreden, om het bestaan van het corps ook daarvoor vruchtbaar te maken, en te doen, wat tot behartiging der we- derkeerige belangen wenschelijk is. Mile Agar, die hier geen onbekende is, zal a. s. Woensdag in den schouwburg optreden, en wel in een treurspel van Racine, de „Phèdre", en een blijspel van Marivaux „Le jeu de l'amour du hazard". Zoowel de keuze der stukken als het spel der begaafde actrice zijn aanbeveling genoeg om deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan om» haar gaven te bewonderen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6070 vol wassen personen en van 1519 kinderen. Het stoomschip J.B. Walker is van Batavia le Marseille aangekomen en zal na eenige dagen de reis naar Rotterdam voorlzetten; de Conrad is 13 dezer te Batavia aangekomen van Nieuwe- diep, laatst van Padang. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer G. J. W. Bremer, van Assen. De examens voor het lager onderwijs in Den Haag hadden gisteren een zeer ongunstig resultaat. Van de 4 candidaten voor het teekenen werd er niet één toegelaten. Van de 15 candi daten voor de hoofdonderwijzersakte werden er 13 afgewezen en 2 toegelaten: de heeren J. Ap peldoorn, te Rotterdam, en J. Brands, te Bleiswijk. Be volgende, onderofficieren, geplaatst bij den hoofdcursus van het 5de reg. inf. te 's-Hertogen- bosch, hebben aan het voorloopig examen voor den rang van 2den luit. bij het O.-I. leger vol daan, als: H. M. Sloot, J. A. Keetell, P. A. F Vermeulen, D. Van Zomeren, J. P. Pieters Graaf land, M. T. Blaauw, A. E. Kamerman, G. D. Van Epen en A. C. Dorrenboom. Zij zullen eerlang in Den Haag het eindexamen afleggen. De voor twee jaren van de stafschool bij het leger in Oost-Indië gedetacheerd geweest zijnde lste luit. der genie A. Nelemans is thans aan de krijgsschool geplaatst. Het personeel der krijgs school bestaat nu uit den majoor van den gen. staf J. C. C. Den Beer Poortugael, directeur, de kapts. van den gen. staf K. Eland, A. Kool en C. P. Van Pommeren, en den kapt. der genie W. Roosen boom, leeraars, den lsten luit. der inf. W. G. F. Snijders, den lsten luit. der art. W. F. Rap- pard, de lste luits. der genie A. Nelemans en F. J. Haver Droeze, den lsten luit. der art. J. De Waal, de lste luits. der inf. A. R. Krayen- hoft van de Leur, L. Swart en F. Pompe van Meér- dervoort, den lsten luit. der genie W. Gooi, de 2de luits. der inf. F. W. Weve en P. F. W. De Klopper, den lsten luit. der art. J. A. K. Van Hasselt, de 2de luit. der art. F. Van Hasselt en A. F. Hoeter, en den 2den luit. F. H. A. Sabron. De vier laatstgenoemden zijn degenen, die vol daan hebben aan het dit jaar gehouden examen. Het onderwijs in de physiologie, anatomie en hygiëne aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem is door den minister van binnenlandsche zaken opgedragen aan Dr. P. Van Reysen, oud-lector in genoemde vakken aan de opgeheven clinische school aldaar. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der orde van advocaten heelt de déken Mr. A. Brugmans hulde gebracht aan de nage dachtenis van wijlen Mr. A. C. Cosman als lid van de balie en lid van den raad van discipline. Ter aanvulling van de vacature zijn op de voor dracht geplaatst Mrs. J. A. Molster en J. "VV. Ty- deman. Mr. L. H. Kuhn wenschte den heer Brug mans namens de orde geluk met zijn vóór een jaar herdacht 50jarig lidmaatschap der Amster- damsche balie. Door de heeren J. H. Hoogeweegen en Mr. J. G. De Bruyn te Piotterdam, als execu teuren-testamentair, is als legaat van wijlen den heer J. Otto voor het Museum Boymans ten ge schenke ingezonden: 1°. een tableau in marmer, voorstellende de geboorte van den Zaligmaker; 2°. eene schilderij van Jan Van Kessel; 3°. eene schilderij van Jan Sorel. Onder een zeer grooten toevloed van pari- chianenen belangstellenden werd hedenvoormiddag, onder het klokgelui van de St.-Anthoniuskerk, op de R.-K. begraafplaats in Den Haag het stoffelijk overschot bijgezet van den heer L. J. Straman, pastoor in genoemde parochie. De talrijke lijkstoet werd voorafgegaan door eene kinderschaar uit het Roomsche Weeshuis en het koor der kerk, terwijl een groot aantal geestelijken van de overige paro chiën en de kerkbesturen alsmede de diakenen volgden. Eene dame, die onbekend wenscht le blij ven, heeft eene som van f 1000 doen toekomen aan het fonds der Maatschappij „Caecilia" te Amsterdam. Door den consul-generaal te Londen is als vice-consul te Limerick aangesteld de heer J. R. Tinsly aldaar. De oft.-van-gez. 2de kl. Dr. T. Abrahamsz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoom- schip Prinses Maria, is beschouwd met den 11 den dezer te zijn overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Gemengd Nieuws. Ter gelegenheid van de inauguratie der nieuwe leden van het Leidsche studentencorps werd gisteravond een optocht met muziek- en fakkel licht door de stad gehouden. Overal waar de stoet - voorafgegaan door de banieren der verschillende faculteiten, alsmede het vaandel, 't corps onlangs door de Leidsche jufferschap aangeboden, - voorbij-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1