LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4809. A0. 1875. Zaterdag 16 October. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. De Inrichting voor Spraakgcbrckkigen. Dezer dagen, zoo werd ons medegedeeld, werd in een schouwburg in een onzer groote steden een tooneelstuk opgevoerd, dat men gedurende een geruim aantal jaren van het repertoire had moeten weglaten, omdat daarin een rol voorkomt, tot wier vervulling een zoo groote radheid van tong wordt vereischt, dat het hoogst moeilijk viel daarvoor eene 't was een vrouwenrol ge schikte artiste te vinden. Naar een zoo zeldzame vlugbespraaktheid zal menigeen waarschijnlijk zelfs niet begeerig zijn, gedachtig aan de leuze„spreken is zilver, maar zwijgen is goud". Zilver echter heeft ook zijn waarde, en het is zeker geen onverschillige zaak, op zijn tijd goed zijn woord te kunnen doen. Niet ieder evenwel is daartoe in staat. Zonder nog melding te maken van beklagenswaardige natuurgenooten, wien het volkomen onmogelijk is gearticuleerde klanken uit te brengen, de doof stommen, hebben wij thans uitsluitend het oog op de spraakgebrekkigen, een categorie van mede- menschen, die heel wat talrijker in de maat schappij is vertegenwoordigd dan men oppervlakkig zou denken. Volgens sommige opgaven toch zou er gemiddeld op elke tien huisgezinnen één spraak- gebrekkig kind voorkomen tegenover ongeveer 700 doofstommen op elk millioen bewoners. Het spreekt van zelf, dat de gebreken der spraak zich onder verschillende vormen voordoen, van de rubriek der hoorend-stommen af tot die der stotte raars toe. Reeds het gebrek der laatsten, dat zeker onder de lichtste soort van storingen in de spraak organen mag worden gerekend, werkt toch be lemmerend genoeg om bij kinderen, die daaraan lijden, een groot deel der vruchten van het onderwijs te doen verloren gaan. Deskundigen zijn het er dan ook over eens, dat een niet uit te spreken woord niet of althans slechts hoogst moeilijk in het ge heugen wordt opgenomen, en zoo komt men tot de gevolgtrekking, dat in de meeste gevallen spraak- gebrekkige kinderen ook achterlijke kinderen zijn. Wat is natuurlijker, dan dat belangstellende ouders uitzagen naar een gelegenheid om hun kinderen, wier spraakorganen eenige storende af wijking opleverden, daarvan te doen genezen Aan die loffelijke zucht had de „Inrichting voor spraakgebrekkigen en achterlijke kinderen" te Am sterdam, Keizersgracht CC 540, haar ontstaan te danken. Van die hoogst nuttige stichting, welke in het jaar 1867 hij rainisterieele beschikking onder de instellingen van Middelbaar Onderwijs werd opge nomen, kwam ons dezer dagen hel openbaar jaar verslag in handen, dal wij belangrijk genoeg achten om er aan het hoofd van ons blad de aandacht op te vestigen. Behalve een opgave van het aantal patiënten dat in het afgeloopen jaar de inrichting met gun- stigen uitslag bezocht, en wel 49 jongens en 10 meisjes, bevatten die weinige bladzijden eenige lezenswaardige mededeelingen omtrent de verschil lende geneeswijzen voor het stotteren, waaruit blijkt dat dit gebrek, voortkomende uit een kramp- achtige aandoening van de spraakspieren, alleen grondig kan genezen worden door ontwikkeling en versterking van de organen, die zulk een na- deelige afwijking opleveren. Hier wordt dus het zelfde stelsel toegepast, dat men ten opzichte van lichamelijke gebreken volgt door het aanwen den der orthopaedische gymnastiek. Evenzoo wordt stilgestaan bij de leerwijze, welke gevolgd wordt bij achterlijke kinderen en bestaat in het geven van duidelijke voorstellingen der spraakelementen en van hun nabootsing, waartoe men zich bedient van afbeeldingen van 34 ver schillende soorten van articuleerende voorwerpen, die betrekking hebben op de dagelijksche, de huise lijke omgeving van het kind. Van den gunstigen uilslag, waarmede zoowel spraakgebrekkigen als achterlijken aan de Amster- damsche inrichting onder bestuur van den heer F. Yntes Kingma werden behandeld, getuigen een aantal namen van verpleegden, die na hun ontslag genezen niet alleen, maar, wal vooral hij die soort van gebreken van gewicht is, duurzaam genezen bleken te zijn. Daarbij is ook opgenomen een op stel van de hand van den heer H. Witte, waar uit blijkt, dat diens zoon, die in hooge mate aan het lastige gebrek van stotteren onderhevig was, op ongeveer 13-jarigen leeftijd, na een verblijf van slechts twee maanden aan die inrichting, volkomen en duurzaam hersteld terugkeerde. „Ik behoef hier niet bij te voegen," zoo schreef de heer Witte o. a., „wat 't heteekent, wanneer men met zulk een gebrek hehebt blijft; er zijner velen, wier leven daardoor letterlijk verbitterd wordt." En aan het slot van het opstel: „Sen gelegenheid ter genezing van een gebrek als het hier bedoelde kan niet algemeen genoeg bekend zijn, en zij moge hekend wezen in de hoofdstad, elders is dit maar zeer weinig het geval." Met die laatste woorden ten volle instemmende, vonden wij daarin aanleiding ook onze lezers op de nuttige Amsterdamsche stichting te wijzen wellicht dat enkelen hunner na de lezing dezer weinige regelen zich opgewekt gevoelen om de zaak te ondersteunen, wat vooral thans dubbel welkom zou zijn, daar de directie pogingen aan wendt om de instelling in een eigen gebouw te vestigen, ten einde haar zoo mogelijk voor ieder toegankelijk te maken, hetgeen thans op verre na het geval niet is, daar de stichting geen sub sidie van gemeentewege geniet en dus hare in komsten trekt uit de subsidiën der leden. LEIDEN, 15 October. Door de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen alhier is heden lot arts bevorderd de heer C. Ellerman te Amsterdam. De nieuwe verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlem- meer zal geschieden op Woensdag 3 November, en zoo eene herstemming noodzakelijk is, zal die plaats hebben op Dinsdag 16 November. De minister van binnenl. zaken heeft, met wijziging der beschikking van 15 Mei 1869, be treffende de verdeeling van het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer in onderkiesdistricten voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, bepaald, dat de gemeente Sloten in de volgende onderkiesdistricten wordt verdeeldI Sloten (hoofd plaats Sloten), bestaande uit de wijken A en E der gemeente en voorts uit wijk C met uitzonde ring van: a. den uitweg van den Haarlemmerweg tot en met perceel n'. 12; b. den Haarlemmerweg van den uitweg tot Houtrijk en Polanenc. den Groenenweg; d. den Spaarndammerdijk en den spoorweg van Sloterdijk tot Houtrijk en Polanen. II. Sloten (hoofdplaats Sloterdijk), bestaande uit de wijken B en D der gemeente, benevens het gedeelte van wijk C, dat niet tot het eerste onder kiesdistrict behoort. De „Staatscourant" behelst het kon. besluit van den 8sten October betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van postwissels tusschen Nederland en Italië. Gelegenheid daartoe zal be staan, doch tot geen hooger bedrag dan van f 250 of 500 franken. Van elke afzonderlijke geldver- zending naar Italië zal van den afzender hier te lande een recht worden ingevorderd van 12'/1 cent voor elke 12,50 of voor elk gedeelte daar van. Dit besluit treedt in werking den lsten November. Van de 15 candidaten, in Den Haag ge ëxamineerd voor de hoofdonderwijzersakte, trokken zich gisteren 2 terug; 4 werden toegelaten, de heeren E. J. Arlman uit Oud Beierland, J. Beu- mer uit Schiedam, N. Felix uit Dordrecht en W. C. Kentie uit IJselmonde. Aan de Ulrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de rechten de heer J. E. W. Twiss. Het diploma voor het eerste natuurkundig examen is uitgereikt aan den heer Meyeringh. Bij gelegenheid van de viering van den dies natalis der Groningsche hoogeschool wordt aan den heer J. Van Leeuwen, student te Leiden, uitgereikt de gouden medaille voor zijn antwoord op de literarische prijsvraag, en aan den heer Ph. W. C. Van Doorn, student te Utrecht, een loffelijk getuigschrift voor zijn antwoord op de juridische prijsvraag. Eveneens ontvangt de heer J. H. Róssing, student te Amsterdam, een loffelijk getuigschrift voor zijn antwoord op eene der lite rarische prijsvragen. Bij de andere faculteiten zijn geen antwoorden ingekomen. Gisteren is door het ministerie van binnen- landsche zaken aanbesteed het uitbaggeren van de lig-, los- en laadplaats builen den oostelijken afsluitdijk te Amsterdam en het maken van een vangdam in het IJ, bewesten de haven te Nieuwen- dam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe- diep naar Amsterdam. Hiervoor waren drie biljetten van inschrijving ingekomen, als: van de heeren L. A. Van Haaften, te Sliedrecht, en D. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor f 2,240,000D. Volker, te Dordrecht, en A. Volker, te Sliedrecht, voor f 1,988,000, en J. Van de Velde, te Papendrecht, voor ƒ1,473,000. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot vermindering van het aantal hoven is aange nomen met 58 tegen 12 stemmen na aanneming van een amendement van den heer Bredius ten voordeele van procureurs bij ontbonden hoven. Eveneens zijn aangenomen de ontwerpen tot ver hooging der tractementen van leden en ambtena ren bij den hoogen raad en tot intrekking der wet van 28 Mei 1849. De kapt. admin, van kleeding en wapening van het bat. mineurs en sappeurs te Utrecht F. L. Muller is op zijn verzoek op nonact. gesteld. De paardenarts 2de kl. van het O.-I. leger F. Meyer vertrekt in de volgende maand naar Java met het stoomschip Holland. De Commissie van rijksadviseurs voor ge schiedenis en kunst, die reeds in zoo menige kerk van ons land opspoorde wat voor geschiedenis en kunst waarde had, en het hare deed tot de instandhouding daarvan, heeft ook de St.-Janskerk te Gouda, met hare prachtige wereldberoemde glasschilderstukken, niet ongemoeid gelaten. Naar het oordeel der Commissie is de wijze, waarop genoemde glasramen gerestaureerd worden, verre van goed en zij geeft de voorkeur aan een geheel andere wijze, die daarentegen door de kerkvoogden minder goed, meer kostbaar en zelfs gevaarlijk I wordt geacht. Kunnen kerkvoogden hesluiten, de j restauratie overeenkomstig den wensch der Com-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1