strookje papier, waarop gedrukt was: „Ga niet slapen." Het volgende ontleenen wij aan eene correspondentie uit Parijs van 12 dezer: Ofschoon vele kas'anjeboomen op de boulevards en in de publieke tuinen nog met jong groen en bloesem prijken als in de lente en de hotels nog opgevuld zijn met vreemdelingen, die de tentoonstelling in de Champs Elysées bezoeken en hun verblijf zoo lang rekken als tijd en geld hun dit toelalen, kondigt het gehuil van den wind, het kletteren van den regen en het vertrek der zwaluwen van de Place Vendöme den Parijzenaars sedert een paar dagen den winter aan. De vacantietijd, in een schoonen en zelfs warmen nazomer doorge bracht, is geëindigd; de instellingen voor onder wijs zijn weder geopend en de schouwburgen enz. daarmede niet ten achter gebleven. De volkscon certen van klassieke muziek, onder directie van den verdienstelijken Pasdeloup, nemen Zondag weder een aanvang in het cirque d'hiver op den boulevard „des filles du calvaire", terwijl die van klassieke en moderne muziek, in het nieuwe cirque Fernando, dat op den boulevard Roche- chouart en den hoek van de rue des Martyrs gebouwd is, verleden Zondag reeds begonnen zijn. Zooals zjj dit gewoonlijk doen bij iedere verwis seling van jaargetijde, herinneren de magazijnen de nouveautés het publiek ook nu, dat de zomer geëindigd is. Zij kondigen als om strijd de ontvangst van hunne herfst- en winterartikeleri aan en noo- digen de dames uit om de tentoonstelling daarvan te komen bezichtigen, of er stalen van aan te vragen. Dat de Parijsche dames aan die uitnoodi- ging gaarne voldoen en de straten in den omtrek van sommige magazijnen, vooral des Maandags namiddag, bijna versperd zijn, zal wel onnoodig zijn te zeggen. Zoodanige barricaden zijn echter alleraangenaamst en kunnen rnet een beleefd en vriendelijk woord veroverd worden. De magazijnen die het meeste succes hebben en tot de beste be- hooren zijn die van „Au coin de rue", in de rue Montpensier en „A la Ville de Saint-Denis", in de faubourg St.-Denis. Over de stoffen, costumen en confecties dier magazijnen en de vriendelijkheid, waarmede men er ontvangen wordt, zijn de dames uiterst voldaan. Daarentegen beklaagt het publiek zich schrikkelijk over de tegenwoordige Tranche lucifers. Sedert de fabricatie van dit artikel gemo nopoliseerd en de prijs er van verdubbeld werd, is het slechter en dus nog duurder geworden. Sommige dagbladen spreken dan ook ernstig over de luciferszaak, andere maken er satyren op. Zoo vond men eenige dagen geleden in een dier bla den het volgende artikeltje„Ofschoon er een gerucht loopt, dat een lucifer gisteren vuur gevat heeft, zal er evenwel eene petitie aan het gouver nement gericht worden, met eerbiedig verzoek, om iedereen te vergunnen gedurende de lange winteravonden lucifers voor eigen gebruik te fa- briceeren." Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 9 October: 4 wegens het maken van nachtelijk burenge rucht; 1 w. het afsteken van vuurwerk; 1. w. buiten een openbare waterplaats te verrich ten waartoe die inrichtingen bestemd zijn 1 w. vuilnis in gemeentewater te werpen; 4 w. ongemuilbande honden op straat te hebben gelaten1 w. baggeren in het boezemwater van Rijnland. In de zaak van den 17-jarigen jongeling uit Twisk, beschuldigd van 24 diefstallen en 3 brand stichtingen, werd het getuigenverhoor gisteren te Amsterdam voortgezet en ten einde gebracht. De veldwachters hielden den knaap voor slim en ge loofden dat hij met zeker overleg te werk was gegaan. Twee doctoren, door den rechler-commis- saris met een geneeskundig onderzoek van den bekl. belast, getuigden dat zij geen verklaring zouden durven of willen afgeven, om den knaap in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen. Het O. M., na de pauze het woord bekomende, wenschte niet stil te staan bij de feiten aan den bekl. ten laste gelegd, die, met het oog op de volledige i bekentenis van hem zeiven en de verklaringen der 1 gehoorde getuigen, voldoende bewezen zijn. Bekl. leeft ter terechtzitting opgegeven geen reden te hebben gehad voor het plegen der feitenvolgens het O. M. is deze opgave in strijd met de waar heid, aangezien hij aan de veldwachters bij zijn eerste verhoor heeft medegedeeld, de diefstallen te hebben gepleegd om kleederen te bekomen en die zeiven te dragen, daar zijn vader zeer zuinig was. Volgens spr. sprak beklaagde toen waarheid en heeft de begeerte om meer kleederen te heb ben dan hij bezat, hem tot het plegen der feiten gebracht. "Waarschijnlijk was het dat bekl., die wegens den groeitijd zeer schraal van kleederen en wèl nog jongenskleederen was voorzien, zeer veel last daarvan had en daarmede dikwerf werd geplaagd. Voorts had beklaagde den wensch geuit bij een bakker in den Haarlemmermeer te gaan dienen, en had zich op goedkoope wijze van kleederen voorzien. De reden voor de brandstich tingen was ook in de zucht om manskleederen te verkrijgen te vinden, en tevens om den diefstal verborgen te doen houden. Dat bekl. met over leg heeft gehandeld en dus ook het strafwaardige zijner handelingen heeft gekend, trachtte het O. M. uit verschillende omstandigheden aan te toonen. Met het oog op den jeugdigen leeftijd requireerde spr. vijf jaren correctioneele gevangenisstraf. Mr. S. Katz ging eerst na, wie de persoon was voor wien hij als verdediger optradbestreed de reden door het O. M. voor de diefstallen opgegeven, omdat beklaagde zich ook had toegeëigend: kin derlaarsjes, vrouwenrokken en een oude parapluie, die hij zeker niet kon gebruiken. Pleiter wist geen reden op Ie geven, maar geloofde dat hier te denken was aan manie. Deze meening trachtte pl. door het aanhalen van verschillende weten schappelijke werken bij het hof ingang te doen vinden. Werken van Dr. Moll, Prof. Schneevoogt, Dr. Thijnen en anderen werden door hem aange haald. Dientengevolge concludeerde Mr. Katz tot vrijspraak en subsidiair dat het hof een nader onderzoek van deskundigen zou bevelen. Uitspraak 20 dezer. Het prov. gerechtshof in Noord-Brabant heeft gisteren B. P., 33 jaren oud, geboren te Cuyk, wonende te Haps, arbeider, schuldig verklaard aan kindermoord en veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. BUITENLAND. Frankrij li. Het „Journal ofliciel" behelst een besluit van den minister van justitie, waarbij bepaald wordt, dat voortaan tot vervulling der betrekking van attaché bij de kanselarij, bij het parket van het hof van appèl te Parijs of bij dat van de civiele rechtbank der Seine, een concours (schriftelijk en mondeling examen) zal gehouden worden. De attachés zullen verdeeld worden in twee klassen; zij zullen niet langer dan drie jaren in de 2de en niet langer dan twee jaren in de 1ste klasse blijven. Om attaché van de tweede klasse te worden, moet men het licentiaat in de rechteg hebben; om lot de eerste klasse te worden toe gelaten, moet men doctor in de rechten zijn en twee jaren gefungeerd hebben in de tweede klasse. Van deze laatste bepaling worden de doctoren in de rechten ontheven, die reeds in eene andere betrekking de noodige bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven. "Voorts wordt bepaald, dal er elk jaar zeker aantal attachés van de eerste klasse voorgedragen zullen worden voor eene rechterlijke betrekking binnen het ressort der Seine. Voor de eerste maal zal bij het concours zonder onder scheid ieder worden toegelaten, die doctor in de rechten is. Duitscliland.. Volgens de „Germania" heeft de voormalige prins-bisschop van Breslau bij een besluit, gedag- teekend uit Johannisberg van 12 dezer, de ge zamenlijke bisschoppelijke autoriteiten in het Prui sisch gedeelte van het bisdom ontbonden, onder bijvoeging dat te rekenen van den dag, waarop dit besluit geleekend is, alle betrekkingen met die autoriteiten ophouden. Bij de beraadslagingen in de Beiersche Kamer over het adres van antwoord, heeft de heer Stauffenberg een door al de 7G liberale leden der Kamer geteekende verklaring voorgelezen, waarbij geprotesteerd wordt tegen de in het ontwerp- adres voorkomende bewering, dat het ontwerp de uitdrukking is van de gezamenlijke Beiersche be volking. Ook wordt geprotesteerd tegen het mengen van den persoon des konings in den partijstrijd. Zwitserland.. Het rapport van den bondscommissaris omtrent de ongeregeldheden in den St. Gothard-tunnel te Göschenen is thans bekend. Volgens dit stuk was er geen complot gesmeed, maar hadden eenige werklieden aangedrongen op verhooging van loon, inkorting van den werktijd, betere ventilatie in den tunnel enz., waarop onmiddellijk een aantal anderen waren gevolgd. Alles schijnt eigenlijk het werk te zijn geweest van speculanten, die niet konden concurreeren tegen de depots, waaruit de werklieden, door tusschenkomst van den aanne mer, levensmiddelen en andere benoodigdheden kunnen verkrijgen. De rapporteur acht de klachten over het loon ongegrond, maar erkent dat de ven tilatie, ofschoon zoo goed mogelijk, nog veel te wenschen overlaat en de eisch om inkorting der werktijden dus niet geheel ongegrond is. Hij acht het zelfs noodig dat er maatregelen worden geno men, dat de gezondheid der werklieden niet langer aan de tegenwoordige gevaren blijft blootge steld. Op de maatregelen der politie en gewa pende macht bij het uitbreken der ongeregeldhe den vond de rapporteur niets aan te merken. Dat de militairen herhaaldelijk vuur hadden gegeven, was volstrekt niet onnoodig geweest, daar de troepen te hevig werden aangerand en in te groot gevaar werden gebracht om de oproermakers te ontzien. Van deze laatslen zijn ook alleen de bel hamels getroffen. Groot-Britannië. Er beslaat plan lot het oprichten van eene kathedraal te Londen in de diocese van Westminster van ongeveer gelijken omvang als de kerk van Notre-Dame te Parijs. Zij zal 400 voeten lang, 144 breed en 130 hoog zijn. en in den stijl van de tweede helft der dertiende eeuw gebouwd worden. De kosten zullen door vrijwillige inschrij vingen worden gedekt. De kardinaal Manning heeft voor 2000 p. st. geteekend. Telegrammen. WEENEN, 13 October. De Oostenrijksche dele gatie heeft goedgekeurd de sommen, uitgetrokken voor de reorganisatie van het état major, voor het bouwen van een fort te Comorn, voor 't wape nen van Pola met geschut van groot kaliber. NEW-YORK, 13 October. De democraten geven toe, dat Hayes, republikein, gekozen is tot gouver neur van Ohio met 6000 stemmen meerderheid. De republikeinen zeggen dat de meerderheid 10.000 bedraagt en schatten het aantal personen, die aan de stemming deelnamen, op 500,000. De dagbladen van New-York gelooven dat deze verkiezing ten gevolge zal hebben, dat de eenheid der republikeinsche partij zal worden hersteld, de democraten in Pensylvanië onvermijdelijk de neder laag zullen lijden en de democratische meerderheid in den staat New-York zal verminderen. Kirkwood, republikein, is gekozen tot gouverneur van Jowa. Volgens de democraten hebben de republikeinen een meerderheid van 25,000 stemmen. St.-SEBASTIAAN, 13 October. Het vuur der Carlisten neemt af. De schade alhier in de stad aangericht is onbeduidend. Hernani en Guetaria hebben veel geleden. Het is onwaar, dat generaal Trillo aan de feesten te Irun deelneemt. BELGRADO, 13 October. Van twee zijden wer den voorstellen betreffende eene herziening der constiutie in de Skupschtina gedaan. Beide voorstellen zijn in handen der competente commis sies gesteld. LONDEN, 13 October. Een particulier telegram uit Shanghai den 13den en uit Peking waarschijn lijk den 5den jl. verzonden, bericht dat de onder handelingen van den heer Wade met de Chi- neesche regeering op bevredigende wijze worden voortgezet. ATHENE, 13 October. Het kabinet heeft ver klaard, dat de ministerieele crisis niet ontstaan is door eene staatkundige quaestie, maar door de houding der Kamer. Het zal nog een tiental dagen in functie big ven. KONSTANTINOPEL, 13 October. De keizer lijke Ottomannische Bank heeft den grootvizier medegedeeld, dat de deelnemers in de operatie voor de vernieuwing van het voorschot van ander-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2